zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
mazowieckie
Garwolin
Góra Kalwaria
Grodzisk Mazowiecki
Konstancin-Jeziorna
Kozienice
Michałowice
Nadarzyn
Płock
Powiat Białobrzeski
Powiat Ciechanowski
Powiat Gostyniński
Powiat Grodziski
Powiat Lipski
Powiat Miński
Powiat Otwocki
Powiat Przasnyski
Powiat Radomski
Powiat Sierpecki
Powiat Warszawski Zach.
Powiat Węgrowski
Powiat Żuromiński
Przasnysz
Radom
Milanówek
Mińsk Mazowiecki
Konstancin-Jeziorna

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Konstancin-Jeziorna to malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona 20 kilometrów od centrum Warszawy. Dojazd ze śródmieścia Warszawy zapewnia dogodne połączenie drogą nr 724 (przedłużenie "Wisłostrady" w kierunku południowym). Turyści i kuracjusze mogą tu dotrzeć także autobusem linii 700 kursującym spod Dworca Centralnego oraz 710 kursującym z pętli "Wilanowska". Autobusy zatrzymują się na przystankach w Wilanowie i Powsinie.

Bogactwem Konstancina jest uzdrowiskowy mikroklimat oraz złoża termalnej solanki wydobywanej z głębokości 1700 m pod powierzchnią ziemi. Czyste balsamiczne powietrze zapewnione jest dzięki położeniu w lasach sosnowych. Konstancin to miasto-ogród przez które przepływa malownicza rzeka Jeziorka, a wśród drzew śpiewają ptaki i harcują wiewiórki.

Najważniejszy punkt w Konstancinie to Park Zdrojowy i tężnia solankowa - miejsce, które koniecznie należy odwiedzić.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Zabytki achitektury:fabryka papieru

 • Zespół budynków fabrycznych i osiedla robotniczego z przełomu XIX i XX wieku w Mirkowie (fabryka papieru)
 • Zabytkowy budynek fabryczny przy ul. Wojska Polskiego (obecnie odrestaurowany, mieści się w nim Centrum Handlowe "Stara Papiernia")
 • Zespół zabytkowych willi z przełomu XIX i XX wieku, w zabytkowej strefie objętej ochroną konserwatorską
 • Zabytki architektury sakralnej: Kościół p.w. św. Józefa w Mirkowie, kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Konstancinie, koścół p.w. MB Anielskiej w Skolimowie (wszystkie z początku XX w.) oraz kościół pw. św. Zygmunta w Słomczynie z XVIII w.
 • Dwór i park dworski w Oborach z XVII w.
 • Dwór i park dworski w Turowicach
 • Dwór w Skolimowie
 • Ośrodek metodystów Emaus w Klarysewie, ul. Słoneczna
 • Budynek seminaryjny "Księżówka" w Skolimowie, ul. Słowackiego
 • Budynek młyna na Jeziorką w Skolimowie, ul. Chylicka
 • Budynek stacji kolejki wilanowskiej w Klarysewie, ul. Warszawska
  Cmentarz wojenny "Marynin" żołnierzy z I wojny światowej, a wśród nich Polaków z zaboru rosyjskiego i niemieckiego - pomiędzy Oborami a Łyczynem przy skarpie pradoliny Wisły

 

willaMuzeum opowieści

W gminie Konstancin-Jeziorna, a ściślej – w Czarnowie, znajduje się unikalna w Polsce placówka – Muzeum Opowiadaczy Historii. Muzeum jest urządzone w prywatnym domu pomysłodawcy, założyciela i kustosza – Michała Malinowskiego. Myliłby się jednak ten, kto szukałby tu eksponatów w formie jakichś przedmiotów, bibelotów, dzieł materialnych. Muzeum powstało po to by gromadzić opowieści przekazywane z ust do ust, zgodnie z najstarszą, zamierającą i odchodzącą w przeszłość tradycją.

Opowieści są obecne w bogatych archiwach w formie wszelkiego rodzaju zapisów, nagrań, filmów i notatek z licznych badań, na które kustosz zapuszcza się w najbardziej dziewicze okolice naszego kraju i całego globu. Istotą muzeum jest jednak nie tylko zbieranie i utrwalanie opowieści, ale przede wszystkim przywracanie do życia ginących tradycji. Odbywa się to poprzez organizowanie przedstawień z udziałem wybitnych opowiadaczy. Wieczorne spotkania z opowieściami, w przyciemnionej sali, przy blasku płomieni z kominka, przy dźwiękach oryginalnej muzyki pozostawia niezatarte wrażenia.

Zawodowi opowiadacze to prawdziwi mistrzowie słowa mówionego. Swoje niesamowite historie przeplatają śpiewem grą na instrumentach, włączają publiczność do udziału w budowaniu nastroju i w tworzeniu opowieści. Na przedstawienia przychodzą całe rodziny, spotykają się trzy pokolenia, a atmosfera jest tak niezwykła, że nawet najmniejsze dzieci z zaciekawieniem uczestniczą w misterium tworzonym słowem, gestem, dźwiękiem i światłem.
Nie sposób wymienić wszystkich artystów ale warto zaznaczyć, że na czarnowskiej scenie wystąpili m.in. opowiadacze z dalekiej Jakucji, Indii, Afryki, Karaibów czy Kanady. Wielką popularnością cieszą się charyzmatyczni opowiadacze ze świata arabskiego. Na scenie muzeum częstymi gośćmi są także wykonawcy kultywujący polskie tradycje ustne i zespoły folklorystyczne.
Na stronie internetowej muzeum czytamy, że Muzeum Opowiadaczy Historii poprzez nową formę myślenia o eksponacie, wystawie i zwiedzającym prezentuje unikalną kolekcją tego, co do tej pory było nieuchwytne, a co stanowi dorobek wielu światowych kultur i mądrość narodów. Muzeum stawia sobie za cel przeciwdziałanie zanikowi tradycji ustnych i zachowanie nieuchwytnego dziedzictwa, które nieomal zostało zapomniane. Propaguje sztukę słowa mówionego i współtworzy polski ruch odnowy opowiadania historii.

Muzeum prowadzi warsztaty "Tworzenie Słowem” mające na celu naukę tej prastarej formy ekspresji oraz cykliczne, duże imprezy – festiwale: Międzykulturowy Festiwal Sztuki Opowiadania "Tężnia Marzeń” (czerwiec, Park Zdrojowy w Konstancinie-Jeziornie), Festiwal Opowieści Afryki, Festiwal Opowieści Francuskojęzycznych. (tm)

willa 1

Czerpać papier

Muzeum Papiernictwa to jedna z większych atrakcji znajdujących się na terenie Gminy Konstancin-Jeziorna. Tysiące odwiedzających w ciągu roku dzieci, młodzieży i dorosłych ma możliwość własnoręcznie czerpać papier, stosując starodawne metody. Trwające od 2 do 3 godzin zwiedzanie obejmuje niezwykle ciekawy program zajęć. Uczestnicy zapoznają się z historią papierni w Jeziornie. Przewodnik wycieczki przedstawia historię papieru, skąd wywodzi się papier, na jakich materiałach pisano przed wynalezieniem papieru oraz makietę fabryki. Widok "z lotu ptaka” na cały zakład daje możliwość obejrzenia trasy wycieczki – od Muzeum, poprzez teren Zakładu, aż do Czerpalni Papieru.
Dzięki temu zwiedzanie umożliwia poznanie nie tylko historii ale też współczesnej technologii produkcji papieru. W zakładzie prezentowana jest maszyna papiernicza i kolejne etapy produkcji papieru: od początku, kiedy masa papiernicza wlewana jest na sito, aż po sam koniec, czyli do papieru nawiniętego na ogromne, 1 tonowe role. Zwiedzanie obejmuje także prezentację urządzeń przetwarzających papier. Ostatnim punktem zwiedzania jest Czerpalnia Papieru znajdująca się w zabytkowym budynku z 1894 r. Własnoręczne czerpanie papieru to zajęcie, które na zwiedzających robi zwykle ogromne wrażenie. Papier czerpany jest z masy celulozowej lub makulaturowej. Zwiedzający mają okazję na własne oczy przekonać się co oznaczają takie pojęcia jak: celuloza, makulatura, sito, masa papiernicza, filigran, znak wodny.

Podczas zajęć każdy z uczestników czerpie po dwa arkusze papieru: jeden z zatopionymi płatkami kwiatów, drugi z użyciem barwników i otrzymuje na pamiątkę własnoręcznie wyczerpane arkusze.
W muzeum można zakupić pamiątki z papieru czerpanego (ozdobne koperty, papeterie, zakładki, lak i inne) oraz inne wyroby z papieru.


do góry

INNE ATRAKCJE

W latach 1962-75 otwarto w Konstancinie szpitale i ośrodki zajmujące się leczeniem schorzeń reumatologicznych, neurologicznych, kardiologicznych, lecznicę Ministerstwa Zdrowia i dwa sanatoria: "Przy Źródle" i "Warszawianka". Budynki, w których mieści się oddział warszawskiego Instytutu Reumatologii wybudowano dzięki zaangażowaniu i wsparciu znanej z działalności charytatywnej Angielki - Sue Ryder, która uważała pawilon w Konstancinie za swój drugi dom. W 1997 jej fundacja wybudowała i wyposażyła kolejny pawilon na terenie szpitala neurologicznego.

W 1965 odkryto złoża leczniczej solanki, a w 1967 roku Konstancin uzyskał ponownie status uzdrowiska. W tym samym czasie utworzono jednolite administracyjnie miasto Konstancin-Jeziorna, w skład którego weszły: Chylice, Skolimów, Konstancin, Królewska Góra, Jeziorna i Klarysew.

Pod koniec lat siedemdziesiątych oddano do użytku tężnię solankową. W 1976 roku powstało Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Inwalidów na Królewskiej Górze, obecnie funkcjonujące jako Centrum Kształcenia i Rehabilitacji (CKiR).

Działanie lecznicze solanki korzystnie wpływa na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnych jak i ogólną odporność organizmu.

Wskazania lecznicze i profilaktyczne:

- przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego
- nerwica
- nadciśnienie tętnicze
- profilaktycznie u osób pracujących w znacznym zapyleniu i w wysokiej
- temperaturze
- palaczy tytoniu
- mieszkańców dużych aglomeracji miejskich

Przeciwwskazania:

- ostre choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą ciała
- niewydolność naczyń wieńcowych serca, zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi
- stan po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego
- choroby nowotworowe
- nadwrażliwość na brom, jod lub inne jony zawarte w solance

do góry

NA WYCIECZKI

Piesze szlaki turystyczne (można je przebyć także na rowerze)
Wszystkie piesze szlaki schodzą się lub mają swój początek przy skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i Piłsudskiego w Konstancinie:

krajobrazZielony:
prowadzi przez Królewską Górę i Nowe Wierzbno, a dalej tereny leśne Chojnowskiego Parku Krajobrazowego w kierunku południowym. W okolicach Czarnowa opuszcza obszar Gminy Konstancin-Jeziorna i kieruje się w stronę Zalesia Górnego, przez Lasy Chojnowskie, Ustanówek do Złotokłosu. Długość odcinka Konstancin-Ustanówek 16 km, cały szlak - 34 km.

Czarny:
prowadzi po zamkniętej pętli przez zabytkowy teren Konstancina, Las Oborski, Skolimów, deptak nad rzeką Jeziorką i Park Zdrojowy. Długość pętli 8,8 km.

Żółty:
prowadzi przez zabytkowy teren Konstancina, Las Oborski, Łyczyn i Cieciszew nad Wisłę. We wsi Dębówka opuszcza obszar Gminy Konstancin-Jeziorna i kieruje się dalej na południe do Góry Kalwarii. Długość odcinka Konstancin-Słomczyn - 6,5 km, Słomczyn-Góra Kalwaria (dworzec autobusowy) - 12,5 km. Łącznie 19 km.

Niebieski:
prowadzi z Ursynowa, przez Las Kabacki, Konstancin (Park Zdrojowy), Obory (Dwór w Oborach), rezerwat Łyczyńska Olszyna, Łyczyn, Las Oborski. W okolicach Czarnowa opuszcza obszar Gminy Konstancin-Jeziorna i kieruje się w stronę Zalesia Górnego. Długość odcinka Kabaty-Konstancin 9 km, a Konstancin-Zalesie Górne (do stacji PKP) - 20,6. Łącznie 29,6 km.

Piesze ścieżki spacerowe

krajobraz 1"Śladami Stefana Żeromskiego" (kolor czerwony, zamknięta pętla 10,5 km): początek przy skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i Piłsudskiego w Konstancinie. Trasa prowadzi przez Park Zdrojowy, wzdłuż rzeki Jeziorki do ronda Jana Pawła II przy Starej Papierni, dalej poniżej skarpy pradoliny Wisły przez rezerwat Łęgi Oborskie, dwór w Oborach, rezerwat Skarpa Oborska, cmentarz z I wojny światowej "Marynin", Łyczyn, rezerwat Obory w Lesie Oborskim, koło dawnej gajówki i Głazów Żeromskiego, a dalej do Konstancina. ścieżka przechodzi obok willi świt, w której mieszkał Stefan Żeromski.

"Do Skolimowa" (kolor niebieski, zamknięta pętla 7,5 km): początek przy skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i Piłsudskiego w Konstancinie. Trasa prowadzi ulicami Sienkiewicza, Żeromskiego, Batorego, Piotra Skargi, Piasta, Sanatoryjną, Graniczną i Akacjową do cmentarza skolimowskiego, dalej ulicami Chylicką i Rycerską do rzeki Jeziorki, następnie wzdłuż rzeki do Parku Zdrojowego. Pod drodze liczne zabytkowe wille.
Obydwie ścieżki wytyczono dla uczczenia Roku Stefana Żeromskiego obchodzonego w 80 rocznicę śmierci. Trasy prowadzą do miejsc, w których pisarz lubił spacerować.

Rowerowe szlaki turystyczne

Niebieski:
Prowadzi z Ursynowa do Góry Kalwarii i Czerska terenami nadwiślańskimi. Po drodze przechodzi przez centrum Konstancina. Trasa: Las Kabacki, Ogród Botaniczny PAN, Konstancin, wzdłuż rzeki Jeziorki do ronda Jana Pawła II przy Starej Papierni, Obory, Goździe, Cieciszew. We wsi Dębówka szlak opuszcza obszar Gminy Konstancin-Jeziorna.

Czarny:
wariant szlaku niebieskiego. Przy dworze w Oborach skręca w prawo i prowadzi przez tereny Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, najpierw Las Oborski, następnie przez Lasy Chojnowskie w kierunku Zalesia Górnego. W okolicach Czarnowa szlak opuszcza obszar Gminy Konstancin-Jeziorna.

Żółty:
wariant szlaku czarnego. Prowadzi przez Las Oborski inną trasą niż szlak czarny - kieruje dalej na południe w okolice wsi Kawęczynek, a następnie przez Borowinę do Czarnowa, gdzie ponownie łączy się z czarnym szlakiem.

do góry

PRZYDATNE INFO

Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna
ul. Warszawska 32, 05-520 Konstancin-Jeziorna
Kancelaria - 022 754 41 74, Sekretariat - 022 756 48 10

Komisariat Policji w Konstancinie - 022 756 42 17, 022 756 46 17

Ośrodek Zdrowia - Przychodnia w Konstancinie, ul. Warecka 15 - 022 756 46 93

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pana Tomasza Marszała.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone