zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
wielkopolskie
Kalisz
Poznań
P. Czarnkowsko-Trzcian.
Powiat Gnieźnieński
Powiat Gostyński
Powiat Kaliski
Powiat Kępiński
Powiat Kościański
Powiat Krotoszyński
Powiat Leszczyński
Powiat Ostrowski
Powiat Ostrzeszowski
Powiat Poznański
Powiat Słupecki
Powiat Średzki
Powiat Śremski
Powiat Turecki
Powiat Wągrowiecki
Powiat Wrzesiński
Powiat Gnieźnieński

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Zapraszamy Państwa serdecznie do Powiatu Gnieźnieńskiego, najstarszych polskich ziem leżących w samym środku "Major Polonia". Znaczenie historyczne miejsc leżących na naszych ziemiach jest powszechnie znane. To tutaj była pierwsza stolica, tutaj odbył się Chrzest Polski. Nie wszyscy jednak mają świadomość doniosłości wydarzeń, jakie rozegrały się tutaj w roku 1000 oraz dokładnie dziesięć wieków później podczas Zjazdów Gnieźnieńskich. Cesarz Otton III, uczestnik I Zjazdu Gnieźnieńskiego, jako pierwszy stworzył wizję zjednoczonej Europy, a jego przybycie do Gniezna miało dać początek wcielaniu tej idei w życie. Do Gniezna zapraszają Państwa uczestnicy tych doniosłych wydarzeń, zaprasza święty Wojciech, Prymasi polscy oraz pierwsi polscy królowie i książęta.

Przez tereny Powiatu Gnieźnieńskiego przebiega Szlak Piastowski będący jedną z najciekawszych tras turystycznych w Polsce, łączący trzy grody stołeczne z okresu wczesnopiastowskiego: Poznań, Gniezno i Kruszwicę. Jest to jeden z trzech ważnych szlaków kulturowych Wielkopolski. Szlak Piastowski od wielu lat należy do najpopularniejszych tras wycieczek autokarowych w kraju.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

gnieznoDo najważniejszych zabytków regionu należy: Katedra Gnieźnieńska - miejsce spoczynku św. Wojciecha i koronacji pięciu pierwszych królów Polski. Podstawowym atutem Gniezna jest bogactwo zabytków o charakterze sakralnym oraz zabytków będących siedzibami dostojników kościelnych.
Na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego, wzdłuż Szlaku Piastowskiego i w niewielkim ich oddaleniu znajduje się kilka miejsc odwiedzanych przez turystów - pielgrzymów.

Osiemdziesiąt kilometrów od Gniezna znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej. Na terenie powiatu każdego roku na przełomie maja i czerwca w pobliżu wsi Imiołki, pod Bramą Rybą odbywają się wielotysięczne zgromadzenia religijne młodzieży z wielu krajów Europy. Trasą pielgrzyma można również dotrzeć do kościoła w Dąbrówce Kościelnej, Sanktuarium Maryjnego w Markowicach zw. kujawską Częstochową oraz do kościoła Narodzenia NMP w Biechowie. Gniezno to również miejsce organizowanych współcześnie słynnych Zjazdów Gnieźnieńskich - ekumenicznych spotkań wyznawców kilku religii.

Oprócz zabytków sakralnych niewątpliwą atrakcją regionu są liczne muzea i skanseny a także obiekty o charakterze archeologicznym. Wśród wielu atrakcji turystycznych powiatu jedną z cenniejszych jest Lednicki Park Krajobrazowy, chroniący w swym sercu skarb wyjątkowy, historyczny, związany z początkami państwowości polskiej. To wyjątkowe miejsce otoczone jest rzadko już dziś spotykanym tradycyjnym polskim krajobrazem rolniczym. Lednicki Park w 96% leży na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.

kolej wąskotorowaInną niezwykle cenną atrakcją turystyczną Powiatu Gnieźnieńskiego jest Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa. Kolejka kursuje od Gniezna do Anastazewa, gdzie kończy swój bieg w przepięknym Powidzkim Parku Krajobrazowym. Powstała w 1896 roku jako Witkowska Kolejka Powiatowa. W chwili obecnej Gnieźnieńska Kolej Dojazdowa działa jako samodzielna sekcja. Jeździ na 38 km trasie z Gniezna do Anastazewa, prowadzi ruch pociągów trakcja parową.

 

MUZEA

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Dziekanowice 32, 62-261 Lednogóra, tel. (061) 427 50 10

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy posiada w swych ramach i udostępnia turystom trzy grody wczesnośredniowieczne. Na wystawach stałych i czasowych prezentowane są liczne zabytki z okresu wczesnego średniowiecza oraz zabytki etnograficzne. Muzeum prowadzi działalność badawczą na polu archeologii,antropologii, etnografii i innych, a także oświatową polegającą na organizacji wystaw, oprowadzaniu wycieczek, prowadzeniu lekcji muzealnych itp.

Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach
Dziekanowice 23, 62-261 Lednogóra, tel. (061) 427 50 40

Na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach na powierzchni ponad 20 hektarów zgromadzono do chwili obecnej ponad 50 obiektów budownictwa ludowego. Skansen obejmuje rekonstrukcję wsi wielkopolskiej wraz z kościołem, zespołem dworskim, oficynami, kapliczką i folwarkiem, młynem wodnym połączonym z ultranowoczesną oczyszczalnią ścieków i grupę wiatraków.

gniezno 1Muzeum Początków Państwa Polskiego
ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno, tel. (061) 426 46 41

Muzeum zajmuje się kulturą polskiego średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki początków Państwa Polskiego oraz historii Gniezna i regionu.

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej
ul. Kolegiaty 2, 62-200 Gniezno, tel. (061) 426 37 78

Zbiory muzeum można podzielić na działy:
- Skarbiec katedralny - wystawionych jest stale 75 obiektów ze skarbca katedralnego z okresu od X do XVIII wieku;
- zbiór portretów trumiennych;
- stolarstwo portretowe i sakralne;
- tkaniny liturgiczne z okresu od ok. 1500 r. do końca XVIII wieku;
- dział medalierski;
- pamiątki prymasowskie obejmujące pamiątki po ostatnich prymasach Polski oraz wielki zbiór pamiątek różnego rodzaju, które w ciągu wielu lat Kardynał Prymas Józef Glemp otrzymał w formie darów z całego świata.

Muzeum Regionalne
w Trzemesznie, Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Śniadeckich 6, 62-240 Trzemeszno
tel. (061) 415 43 80 / 415 42 13

W muzeum znajdują się eksponaty znalezione podczas prac archeologiczno-architektonicznych w latach 1984–91. A także liczne rodzinne pamiątki, które zostały przekazane muzeum przez mieszkańców Trzemeszna. Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu.

do góry

INNE ATRAKCJE

wałWał Wydartowski (Punkt Widokowy w Dusznie)
Wał Wydartowski (167 m n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem Wysoczyzny Gnieźnieńskiej, równocześnie najwyższym punktem Powiatu Gnieźnieńskiego, czwartym wzniesieniem w województwie wielkopolskim. Wał jest wzgórzem morenowym – pozostałością zlodowacenia bałtyckiego, w przeszłości ważnym punktem strategicznym. W 1942 roku Niemcy wybudowali tutaj drewnianą wieżę obserwacyjną o wysokości 70 m. Wieża spłonęła w 1956 roku od uderzenia pioruna. Niedługo po tym zdarzeniu wojsko wybudowało nową wieżę, również drewnianą o wysokości 50 m. Wieża ta została w późniejszym czasie zastąpiona konstrukcją metalową o wysokości 25 metrów. Ostatnia wieża została rozebrana w latach 60-tych XX wieku. Przy dobrej widoczności rozciąga się rozległy widok: w kierunku zachodnim widoczne zabudowania Gniezna i Trzemeszna, w kierunku północno-wschodnim widoczna panorama Mogilna, w kierunku południowo-wschodnim kominy elektrowni w Pątnowie. Obecnie na punkcie widokowym znajduje się 12 m drewniana wieża. Właścicielem punktu jest Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

do góry

NA WYCIECZKI

Teren Powiatu to także bogactwo jezior i lasów, dlatego też posiada on bardzo atrakcyjne tereny turystyczne i rekreacyjne. Ma on naturalne warunki do rozwoju funkcji turystycznych. Ciche, położone z dala od hałaśliwych dróg wioski przyciągają turystów nie tylko urokiem tradycyjnej wielkopolskiej wsi, ale również bardzo dobrej jakości bazą gospodarstw agroturystycznych. Gnieźnieńskie Starostwo już od 2000 roku wspiera miejscową agroturystykę tworząc z niej jeden z czołowych produktów turystycznych Powiatu Gnieźnieńskiego.
Przez teren Powiatu Gnieźnieńskiego przebiega wiele szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych, konnych, pieszych. Różnorodność walorów turystycznych Powiatu Gnieźnieńskiego stwarza możliwości czynnego spędzenia czasu w urokliwym krajobrazie i jest ciekawą ofertą dla turystów ceniących sobie aktywny wypoczynek.

Szlak Piastowski
Trasa przebiegu Szlaku rysuje charakterystyczną ósemkę i biegnie z Poznania przez Pobiedziska, Ostrów Lednicki, Gniezno, Rogowo, Gąsawę, Biskupin, Wenecję, Żnin, Lubostroń, Pakość, Kościelec Kujawski, Inowrocław, Kruszwicę, Strzelno, Kwieciszewo, Wylatowo, Mogilno, Trzemeszno, Orchowo, Witkowo, Grzybowo, Wrześnię, Neklę, Giecz, Gułtowy, Swarzędz i Poznań.

SZLAKI PIESZE

1. Szlak żółty
Szlak pamięci ofiar II wojny światowej
Pętla MPK Jelonek - Las Miejski - Dalki - Jezioro Jelonek - Katedra - ul. Chrobrego - ul. Lecha - dworzec PKP (14,4 km)

szlaki2. Szlak czerwony
Szlak wyprawy gimnazjalistów trzemeszeńskich w 1863 roku
Gniezno PKP - Jelonek - Kędzierzyn - Trzemeszno - Duszno (do granic powiatu 34,2 km)

3. Szlak niebieski
Szlak w poprzek doliny Wełny
Gniezno PKP - Gnieźninek - Jezioro Winiary - Wełnica - Jezioro Strzyżewskie - Strzyżewo Kościelne (10,2 km)

4. Szlak czerwony
Szlak Lednicki
Dziekanowice PKS - Fałkowo - Łubowskie Olędry - Pierzyska - Woźniki - Skiereszewo - Muzeum Początków Państwa Polskiego - Park Piastowski - Jezioro Jelonek - ul. Jeziorna - ul. Łaskiego - Katedra - ul. Św. Wojciecha - kościół św. Jana - ul. Dąbrówki - ul. Wyszyńskiego - kościół św. Michała - ul. Sobieskiego - ul. Lecha - Gniezno PKP (22,2 km)

5. Szlak zielony
Szlak Królewski
Skorzęcin - Skorzęcin Plaża - Piłka - Gaj - Krzyżówka - Jezioro Wierzbiczańskie - PKP Jankowo Dolne - Jankowo Dolne, Ośrodek Wypoczynkowy - Jankowo Dolne Wieś - Strzyżewo Kościelne - Dębówiec - Leśniczówka Brody - Jezioro Głęboczek - Mielno Dziadkowo (46,5 km na terenie powiatu)

6. Szlak czarny
Szlak Rekreacyjny
Skorzęcin - Piłka - Skorzęcin (9 km)

7. Szlak żółty
Szlak Onufrego Kopczyńskiego
Gajówka Starzenina - Leśniczówka Daniele - Rezerwat "Modrzew Polski" w Noskowie - Czerniejewo Kościół - Czerniejewo Pałac - Rezerwat Bielawy - Rezerwat Wiązy w Nowym Lesie - Pawłowo - Baranowo - Pierzyska (21,2 km)

8. Szlak żółty
Szlak im. Hipolita Cegielskiego
Trzemeszno PKP - Kruchowo - Powiadacze - Ławki - Gołąbki - Rezerwat "Czapliniec" - Głęboczek - Kowalewo (33 km)

SZLAKI ROWEROWE

Eurovelo Moraczewo
Lednogóra - Dziekanowice - Żydówko - Rzegnowo - Braciszewo - Gniezno - Róża - Orchoł - Strzyżewo Kościelne - Kozłowo - Kozłówko - Rudki - Trzemeszno - Niewolno - Kruchowo - Wydartowo - Izdby (62,9 km*)

R3
Brama III Tysiąclecia - Skrzetuszewo - Latalice - Park Krajobrazowy "Puszcza Zielonka" (*)

R8
Brama III Tysiąclecia - Głębokie - Węgorzewo - Rybno Wielkie - Rybienko - Dąbrówka Kościelna (*)

Las Miejski
(9,6 km) trasa oznakowana zielonym kółkiem na białym tle

Dookoła Witkowa
Mąkownica - Małachowo Kępe - Małachowo Złych Miejsc - Kołaczkowo - Strzyżewo Witkowskie - Mąkownica

Dookoła Jeziora Niedzięgiel (PPK)
Skorzęcin Plaża - Wylatkowo - Powidz - Wiekowo - Skorzęcin Plaża

Urokliwe Doliny (PPK)
Skorzęcin Plaża - Skorzęcin Rybaki - Skorzęcin Wieś - Stary Gaj - Gaj Żeleźnica - Gaj Brzozówka - Ostrowite Prymasowskie - Raszewo - Kinno - Skubarczewo - Piłka - Skorzęcin Plaża

 

ŻEGLARSTWO  I  WINDSURFING

żeglarstwoJeziora o dużej powierzchni, pozbawione naturalnych płycizn oraz charakteryzujące się odsłoniętą linią brzegową to doskonałe miejsce dla uprawiania żeglarstwa i windsurfingu. Akweny zaopatrzone są w przystanie oraz posiadają wyznaczone miejsca do wodowania łodzi.

Jeziora rekomendowane dla uprawiania sportów wodnych, w tym żeglarstwa, to:

  • Jezioro Popielewskie - powierzchnia 308 ha, dł. ok. 9000 m, szer. ok. 500 m;
  • Niedzięgiel - gł. 23 m, powierzchnia 640 ha, dł. 6400 m, szer. 2800 m;
  • Ciąg Jezior: J. Gorzuchowskie, Kłeckie, Świniarskie o łącznej długości ok. 12 km.

 

SPŁYWY KAJAKOWE

Jezioro Popielewskie
dł. 9 km, pow. 308 ha

Szlak Małą Wełną
(ok. 33 km) Łopienno, Jez. Łopienno - Jezioro Świniarskie - Jez. Kłeckie - Jezioro Gorzuchowskie - ostoja przyrody "Stawy Kiszkowskie" - Kiszkowo - dalej szlak biegnie przez ok. 6 km granicą powiatu i w pobliżu miejscowości Jagniewice opuszcza granice powiatu i biegnie dalej w kierunku Skoków

Szlak Wełną
(ok. 5 km na terenie powiatu) Głęboczek (od mostu) - Jezioro Zioło, dalej w kierunku Jez. Rogowskiego. Wytrawni kajakarze, którzy zdecydują się na spływ Wełną do Wągrowca, będą tam mieli okazję spotkać rzadkie zjawisko - bifurkację, czyli skrzyżowanie rzek. W Wągrowcu Wełna krzyżuje się z rzeką Nielbą.

nurkowanieSzlak Wrześnicą
Wrześnica jest żeglowna od miejscowości Pawłowo, a w niektórych przypadkach od Czerniejewa. Tworzy to możliwość organizacji spływu o długości od 2 do 8 km, a następnie kontynuowania spływu do Wrześni.

Spływ Notecią Zachodnią
Od Słowikowa (6 km) lub Kamieńca (2 km) i dalej w kierunku Kwieciszewa i Pakości aż do Noteci.

NURKOWANIE

Niedzięgiel - gł. 23 m, powierzchnia 640 ha, dł. 6400 m, szer. 2800 m, przejrzystość wody duża.

Jezioro Popielewskie - najgłębsze jezioro Wielkopolski, gł. 47 m, powierzchnia 308 ha, dł. ok. 9000 m, szer. 500 m, przejrzystość wody niska.

Jezioro Wierzbiczańskie - gł. 21,6 m, dł. 3000 m, szer. 800 m, przejrzystość wody średnia.

Mekką płetwonurków" nazywane jest często Jezioro Powidzkie o głębokości 43 m, największe jezioro Wielkopolski (1175 ha), zlokalizowane tuż za granicą powiatu gnieźnieńskiego.

do góry

PRZYDATNE INFO

Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej - turystyka@powiat-gniezno.pl

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie
ul. Jana Pawła II 9/10, 62-200 Gniezno,  telefon : (0 prefiks 61) 424 - 07 - 41

Komenda Powiatowa Policji
Adres: ul. Jana Pawła II 2, 62 - 200 Gniezno
Referat Patrolowo Interwencyjny, tel/fax: 061 426 02 25

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów ze strony www.powiat-gniezno.pl, udostępnionych nam dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone