zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
mazowieckie
Garwolin
Góra Kalwaria
Grodzisk Mazowiecki
Konstancin-Jeziorna
Kozienice
Michałowice
Nadarzyn
Płock
Powiat Białobrzeski
Powiat Ciechanowski
Powiat Gostyniński
Powiat Grodziski
Powiat Lipski
Powiat Miński
Powiat Otwocki
Powiat Przasnyski
Powiat Radomski
Powiat Sierpecki
Powiat Warszawski Zach.
Powiat Węgrowski
Powiat Żuromiński
Przasnysz
Radom
Milanówek
Mińsk Mazowiecki
Powiat Warszawski Zachodni

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Powiat Warszawski Zachodni dzięki swemu  położeniu jest jednym z bardziej interesujących regionów w Polsce. Usytuowanie w centralnej części Województwa Mazowieckiego, za zachodnimi granicami Warszawy (pomimo swojej nazwy nie obejmuje żadnej części miasta stołecznego Warszawy) sprawia, że ma on  doskonałe warunki dla rozwoju gospodarki. Zaś  bliskość dużego kompleksu leśnego jakim jest Puszcza Kampinoska decyduje o atrakcyjności terenu jako miejsca sobotnio-niedzielnego wypoczynku licznych turystów z Warszawy i okolic. Powiat zajmuje obszar 533 km2, zamieszkiwany jest  przez  ponad 100 tysięcy osób. Tworzą go trzy gminy miejsko-wiejskie: Łomianki, Błonie i Ożarów Mazowiecki oraz cztery gminy wiejskie: Izabelin, Kampinos, Leszno i Stare Babice. Przez teren powiatu przebiegają dwie ważne arterie komunikacyjne: droga krajowa nr 2 (E- 30) Warszawa - Poznań, biegnąca dalej w kierunku Berlina i droga nr 7 (E-77) Gdańsk –Warszawa - Kraków, a także magistrala kolejowa: Moskwa – Berlin.

Zapraszamy Państwa do złożenia wizyty w Powiecie Warszawskim Zachodnim. Turyści odnajdą tu ciekawe ślady przeszłości, liczne zabytki architektury i atrakcyjne tereny turystyczno - rekreacyjne.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

kościół Wniebowzięcia NMPW powiecie licznie występującą grupą zabytków są kościoły i obiekty sakralne. Warto zobaczyć między innymi neogotycki kościół z elementami romańskimi z 1257 r. pw. Św. Trójcy w Błoniu jak również barokowy kościół pw. Wniebowstąpienia NMP w Rokitnie z 1676 roku. Do najciekawszych pod względem architektonicznym należą również: neogotycki kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Lesznie z połowy XVII w., barokowy kościół z 1728 roku w Starych Babicach czy klasycystyczne kościoły pw. Św. Anny w Zaborowie z 1791 r. i pw. Św. Rocha z 1792 r. w Lipkowie.

Na terenie powiatu można spotkać liczne stare dworki, pałace i parki podworskie , które przywołują pamięć szlacheckiej świetności. Do najpiękniejszych z nich należy wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku barokowy pałac w Lesznie. Przez lata pałac niejednokrotnie ulegał różnym przeobrażeniom. Przebudowano wnętrza, zmieniano elewacje i dobudowano nowe skrzydło. Pałac otoczony jest parkiem, który założony został w XVIII wieku. Warto zobaczyć także położony malowniczo w dużym parku eklektyczny pałac w Zaborowie. Pałac opada tarasami w kierunku dwóch stawów a w jego architekturze przeważają formy barokowe i klasycystyczne z elementami secesyjnymi. Ciekawy jest także pochodzący prawdopodobnie z I połowy XIX wieku, zbudowany w stylu klasycyzmu i neorenesansu pałac w Zaborówku. Wielokrotnie przebudowywany i  rozbudowywany, posiada trzy obustronne, piętrowe ryzality: dwa skrajne zwieńczone trójkątnymi szczytami i ryzalit zwieńczony szczytami uskokowymi.

W Zielonkach można obejrzeć neorenesansowy pałac z 1855 r. Jest to budynek częściowo parterowy i częściowo piętrowy z trzykondygnacyjną wieżą na planie koła o szpiczastym hełmie. Od frontu ryzalit zwieńczony jest trójkątnym szczytem i poprzedzony żeliwnym gankiem o czterech smukłych kolumienkach. W pobliżu zachowały się także pozostałości pałacowego parku.

dwórCiekawym przykładem dawnej architektury dworskiej jest dwór w Pilaszkowie gdzie mieści się Muzeum Dworu Polskiego oraz największe na Mazowszu Muzeum Pojazdów Konnych, w którym zgromadzono około 40 unikatowych bryczek, karet, paradnych sań i wozów strażackich. Kolejnym ciekawym zabytkowym obiektem jest  pochodzący z połowy XIX wieku dworek „Poniatówka” w Błoniu. W tej grupie zabytków wspomnieć należy także, będące dziś własnością prywatną i nieudostępnione do zwiedzania, klasycystyczny pałac w Passie i klasycystyczny Dwór Reicherów z początku XIX wieku w Ożarowie Mazowieckim, w którym 2 października 1944 r. podpisane zostało zakończenie Powstania Warszawskiego. Równie ciekawa atrakcję stanowi zbudowany pod koniec XVIII wieku w stylu późno barokowym dwór w Lipkowie. Odrestaurowany w 1957 r. stanowi dziś plebanię sąsiadującego z nim kościoła pw. Św. Rocha.

Swoją architekturą wyróżnia się również, zbudowany w latach 1842-1843 klasycystyczny ratusz w Błoniu, według projektu architekta Henryka Marconiego. Zniszczony w pożarze w 1914 r. budynek, był dwukrotnie odbudowywany w latach 1923 i 1967 r. Ratusz jest dziś siedzibą władz miejskich w Błoniu, a swój obecny wygląd zawdzięcza gruntownemu odrestaurowaniu w latach 1995-96.

Innym ciekawym obiektem wartym odwiedzenia jest zbudowana w stylu zakopiańskim, drewniana kaplica w Laskach. Budynek zbudowany w latach 1922-25 według projektu Łukasza Wolskiego, wzniesiony został na planie prostokąta, z uskokowym dachem i silnie wysuniętych okapach. W części zachodniej kaplicy pokrytej dachówką, wyodrębnione zostały pawilony mieszkalne.

do góry

INNE ATRAKCJE

skansenNa terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego im. J.R. Kobendzów, znajduje się skansen budownictwa puszczańskiego. Ośrodek organizuje wycieczki piesze z przewodnikiem, plenery fotograficzne i malarskie oraz ogniska z gawędami. Miejsce to jest licznie odwiedzane przez uczniów z okolicznych szkół.

Organizacją i realizacją imprez sportowych i wypoczynkowych zajmują się w powiecie Miejskie i Gminne Ośrodki Sportu i Rekreacji. Organizacjami uzupełniającymi są stowarzyszenia kultury fizycznej, kluby sportowe, uczniowskie kluby sportowe i inne organizacje pozarządowe działające w środowisku dzieci, młodzieży i dorosłych. Do najpopularniejszych dyscyplin sportowych uprawianych na terenie powiatu  należą: piłka nożna, piłka halowa, siatkówka, koszykówka, lekkoatletyka, pływanie, tenis ziemny i  stołowy. Mieszkańcy powiatu maja również możliwość korzystania z nowoczesnych krytych pływalni.

Przeprawa promowa przez Wisłę
Latem droga z Łomianek do Białołęki bardzo się skraca, a to za sprawą przeprawy promowej. Prom pływa w godz. 8-20 we wszystkie soboty i niedziele oraz dni świąteczne i przedświąteczne do końca wakacji – studenckich, czyli do końca września. Przeszko­dą może być tylko zbyt wysoki czy też zbyt niski stan wody w Wiśle. Prom jest przystosowany do przewozu 12 osób wraz z rowerami. Przeprawa na drugi brzeg Wisły zajmuje zaledwie 3 minuty. Bilety można nabyć na promie: normalny - 4 zł, ulgowy (dla młodzieży do lat 18) - 3 zł, dzieci do lat siedmiu - bezpłatnie.

do góry

NA WYCIECZKI

Około 33% powierzchni powiatu zajmuje Kampinoski Park Narodowy. Jego obszar charakteryzuje się bardzo urozmaiconą, jak na tereny nizinne, rzeźbą terenu. Krajobraz jest pełen kontrastów, w którym dominują wydmy i tereny bagienne. Flora Puszczy Kampinoskiej ukształtowana została w ciągu ostatnich kilkunastu tysięcy lat. W Parku występuje 51 gatunków drzew i 47 gatunków krzewów. Najczęściej występują: sosna, olcha czarna, dąb oraz brzoza. Na żyznych glebach rosną wielogatunkowe lasy liściaste złożone z dębów, grabów, lip i klonów. Na terenie Puszczy występuje około 16,5 tys. gatunków zwierząt. Największym z 50 gatunków ssaków jest łoś, będący symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego. Liczne są też sarny, dziki i jelenie, a także bobry. Przedstawicielami drapieżników są m.in. kuny, lisy, jenoty oraz rysie, które po wielu latach nieobecności powróciły w puszczańskie stepy.

Na terenie Parku Kampinoskiego rozwijana jest turystyka krajoznawcza, piesza, rowerowa i konna, a zima również narciarska. Służą jej oznakowane szlaki turystyczne o długości około 360 km oraz ponad 200 kilometrowy tzw. Kampinoski Szlak Rowerowy. Na obrzeżach parku do dyspozycji turystów przygotowane są parkingi, pola wypoczynkowe i tereny biwakowe.

SZLAKI PIESZE

widokPołudniowy Szlak Leśny:
00,0 km Żelazowa Wola, dworek - miejsce urodzin F. Chopina
09,7 km Izabelin Leśny
13,5 km Dąb Powstańców 1863 r.
18,0 km rezerwat „Granica” m.in. skansen, muzeum
25,4 km Górki, Sosna powstańców 1863 r.
29,2 km Babska Górka
33,0 km Roztoka, obszar ochrony ścisłej
43,8 km Zaborów Leśny, mogiła powstańców1863r.
47,1 km Karczmisko, rozstaj szlaków
49,4 km Pociecha, Krzyż Jerzyków
56,1 km Dziekanów Leśny

Południowy Szlak Krawędziowy:
00,0 km Dąbrowa Leśna, zabytkowe aleje: lipowa i dębowa
06,5 km Laski, leśny ogródek botaniczny, drewniana kaplica
09,8 km Lipków, dworek, kościół z 1792 r., polana piknikowa
14,3 km Mały Truskaw, pomnik Bohaterów II wojny światowej
23,6 km Zaborów, klasycystyczny kościół, zabytkowy pałac
27,4 km uroczysko Zielona Karczma
32,6 km Leszno, neogotycki kościół, pałac i park
42,9 km rezerwat „Nart”, obszar ochrony ścisłej
44,9 km rezerwat „Granica”, skansen, muzeum
49,8 km Kampinos , kościół, dworek, pomnikowe dęby

Szlak im. Zygmunta Padlewskiego:
00,0 km Kampinos, kościół, dworek, pomnikowe dęby
03,2 km Granica, m.in. muzeum, skansen, polana piknikowa
04,0 km Granica, cmentarz wojenny
08,5 km kanał Łasica
10,7 km Dembowskie Góry, dęby szypułkowe
11,4 km Cisowe, pozostałości puszczańskiej wioski
16,3 km Nowe Polesie, urokliwa „filmowa” brzezina, kapliczka


Szlaki turystyki pieszej nie na wszystkich odcinkach nadają się do przejazdów rowerowych. Często wiodą zapiaszczonymi i wyboistymi drogami. W ostatnich latach wyznaczono wokół Puszczy długą i dość okrężną trasę rowerową. Szkoda, że służy ona głównie cyklistom o ambicjach bardziej sportowych niż turystycznych.

ROWEROWE

Kampinoski Szlak Rowerowy rozpoczyna się i kończy w Wólce Węglowej:
00,0 km Wólka Węglowa, uroczysko Opaleń
07,0 km Lipków, dworek, park, kościół z 1792 roku, polana piknikowa
22,0 km Zaborów, klasycystyczny kościół, zabytkowy pałac, park
31,0 km Leszno, neogotycki kościół, późnobarokowy pałac i park krajobrazowy
47,5 km Granica, m.in. obszar ochrony ścisłej, muzeum, skansen, polana piknikowa
61,5 km Żelazowa Wola, park i zabytkowy dworek - miejsce urodzin F. Chopina
75,0 km Brochów, kościół z XVI wieku, dwór Lasockich
97,5 km Nowiny
110,5 km Leoncin, dziewiętnastowieczny kościół, kaplica, groby żołnierzy 1939 roku
119,0 km Cybulice Duże, uroczysko Jakubowszczyzna
133,5 km Palmiry, cmentarz-mauzoleum
139,0 km Dziekanów Leśny
142,0 km Dąbrowa Leśna, zabytkowe aleje: lipowa i dębowa
144,5 km Wólka Węglowa, uroczysko Opaleń

Szlak ‘niebieski’ z Granicy w Puszczy Kampinoskiej do Żelazowej Woli:
00,0 km Granica, m.in. skansen, polana piknikowa
00,5 km Olszowieckie Błota
04,5 km Grabnik, uroczysko Przyćmień
05,6 km Łazy , Aleja im. F. Chopina, dwór
08,4 km Zawady , Kościół p.w. św. Doroty
13,2 km Szczytno
16,5 km Nowe Mostki
17,0 km Żelazowa Wola, miejsce urodzin F. Chopina

Dwie z bardziej urozmaiconych przyrodniczo tras turystycznych przebiegają z Kampinosu do Krzywej Góry Szlak 'żółty' oraz z Kampinosu do Leszna:

I.
00,0 km Kampinos, kościół, dworek, pomnikowe dęby
01,3 km Olszowieckie Błota
02,3 km Granica, muzeum, Aleja Trzeciego Tysiąclecia
03,2 km Granica, cmentarz wojenny
07,7 km kanał Łasica
09,9 km Demboskie Góry
12,6 km Dąb Profesora Kobendzy
14,3 km Krzywa Góra

II.
00,0 km Kampinos kościół, dworek, pomnikowe dęby
03,2 km Granica, skansen, Aleja Trzeciego Tysiąclecia
04,7 km obszar ochrony ścisłej „Pożary”
06,9 km obszar ochrony ścisłej „Nart”
10,1 km Zamczysko, średniowieczne grodzisko
11,5 km obszar ochrony ścisłej „Pożary”
17,2 km Leszno, neogotycki kościół, późnobarokowy pałac

do góry

PRZYDATNE INFO

KOMENDA POWIATOWA POLICJI STARE BABICE, 722 99 97, 752 80 00

POGOTOWIE RATUNKOWE BŁONIE, 725 49 99, 999

KOLEJE MAZOWIECKIE, www.koleje.mazowieckie.com.pl

PKS GRODZISK MAZOWIECKI, www.pksgrodzisk.com.pl

PPKS NOWY DWÓR MAZOWIECKI, www.ppksndm.aplus.pl

KOMUNIKACJA MIEJSKA ŁOMIANKI, Kiełpin ul. Rolnicza 74, 05-092 Łomianki,
tel. 751-21-75, 751-33-79

DWORZEC PKP OŻARÓW MAZOWIECKI, tel. 474-66-06

DWORZEC PKP BŁONIE, tel. 725-30-32

ROZKŁADY JAZDY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ, www.ztm.waw.pl

 

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Iwony Kołodyńskiej.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone