zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
mazowieckie
Garwolin
Góra Kalwaria
Grodzisk Mazowiecki
Konstancin-Jeziorna
Kozienice
Michałowice
Nadarzyn
Płock
Powiat Białobrzeski
Powiat Ciechanowski
Powiat Gostyniński
Powiat Grodziski
Powiat Lipski
Powiat Miński
Powiat Otwocki
Powiat Przasnyski
Powiat Radomski
Powiat Sierpecki
Powiat Warszawski Zach.
Powiat Węgrowski
Powiat Żuromiński
Przasnysz
Radom
Milanówek
Mińsk Mazowiecki
Powiat Miński

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Powiat Miński jest jednym z największych powiatów w województwie mazowieckim. Swym zasięgiem obejmuje obszar 1164 km2. Ludność powiatu wynosi 138,5 tys. W skład administracyjny powiatu wchodzą Miasta : Mińsk Mazowiecki i Sulejówek oraz Gminy Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Halinów, Jakubów, Kałuszyn, Latowicz, Mińsk Mazowiecki, Mrozy, Siennica, Stanisławów.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

krajobrazDo najcenniejszych zabytków w Mińsku Mazowieckim należą:
XVI wieczny kościół katolicki p.w. Narodzenia NMP, który został wzniesiony z fundacji rodziny Mińskich, Pałac barokowo-klasycystyczny z początku XVII wieku położony w pięknym parku krajobrazowym, budynek murowany zbudowany według projektu architekta Henryka Marconiego w latach 1847-53., usytuowany przy pl. Kilińskiego, w którym mieściło się dawne starostwo a obecnie budynek jest siedzibą Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, budynek poczty wzniesiony w okresie budowy traktu brzeskiego na początku XIX w. w stylu klasycystycznym. Ciekawymi obiektami objętymi ochroną konserwatorską są: budynek szkolny z I połowy XIX wieku, w którym obecnie mieści się Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Klub Nauczyciela oraz murowany Kościół Mariawitów z początku XX wieku w stylu neogotyckim. Na terenie gminy Mińsk Mazowiecki występują także ciekawe i cenne obiekty takie jak: kościół rzymsko-katolicki p.w. Św. Antoniego Padewskiego w Ignacowie, wykonany w latach 1898-1902 według projektu Stanisława Adamczewskiego, budynek graniczący z kościołem w Ignacowie, w którym mieści się Specjalny Ośrodek Wychowawczy założony w 1895 roku oraz dwór w Mariance z XIX w. Zabytkami są dwór w Starej Niedziałce z XIX w. wraz z przylegającym do niego parkiem oraz zespół dworski w Janowie z malowniczym parkiem z 1914 r.

Gmina Mrozy może poszczycić się wieloma cennymi obiektami:
dworek murowany z XIX w., pomnik Św. Antoniego z 1864 r., figurka barokowa Św. Jana Nepomucena, dzwonnica z XVIII w., plebania z początku XIX w. i organistówka z XIX w. w Kuflewie, kościół p.w. Św. Wojciecha wzniesiony w XVIII w. oraz drewniana dzwonnica z XVIII w. i mauzoleum Floriana Cieszkowskiego z XVIII w. w Jeruzalu, dworek w Łukowcu z początku XIX w., drewniana kapliczka w Woli Rafałowskiej pochodząca z 1851 r.

DomDo najciekawszych obiektów w gminie Jakubów można zaliczyć:
zespół sakralny p.w. Św. Anny w Jakubowie, zespół sakralny parafii mariawickiej w Wiśniewie oraz drewniany młyn wodny z 1924 r. w Woli Polskiej. W Cegłowie najstarszym zabytkiem jest kościół katolicki p.w. Św. Jana Chrzciciela z XVI w. w stylu gotyckim, częściowo przebudowany w XVII wieku. W jego wnętrzu mieści się gotycki, drewniany ołtarz mistrza Lazarusa ( ze szkoły Wita Stwosza ). Nieopodal kościoła stoi zabytkowa dzwonnica z XVIII wieku. Drugim kościołem w stylu neogotyckim z 1906 roku jest w Cegłowie kościół parafialny Starokatolickiego Kościoła Mariawitów gdzie obecnie mieści się jedna z większych parafii tego wyznania na Mazowszu. Natomiast na terenie gminy Cegłów w miejscowości Mienia znajduje się Dom Pomocy Społecznej Św. Józefa, który mieści się w zabytkowym budynku dawnego szpitala z 1809 roku. W miejscowości Kiczki w tejże gminie można podziwiać XVIII wieczny, drewniany kościół katolicki p.w. Św. Anny oraz XIX wieczny dwór otoczony pięknym parkiem. W miejscowości Dobre na szczególną uwagę zasługuje Kościół Rzymsko-Katolicki p.w. Św. Mikołaja. Został zbudowany w stylu gotyckim a konsekrowany w 1880 roku. Innym bardzo ciekawym obiektem jest muzeum Konstantego Laszczki wielkiego artysty-rzeźbiarza, mieszczące się w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrem. Zabytkami są także zespoły dworskie w Nowej Wsi, Piwkach Ruda- Pniewnik, Rudzienku i Kobylance oraz młyn wodny w Makówcu Małym.

Gmina Siennica posiada wiele zabytków takich jak:
Zespół sakralny - kościół rzymsko-katolicki i klasztor poreformatorski z XVIII wieku mieszczący się w samej Siennicy, w Żakowie jest dwór zXIX W. wraz z aleją dojazdową, w Pogorzeli jest dwór klasycystyczny wraz z parkiem z XVIII w., w Grzebowilku jest dwór z parkiem z XIX w., w Dłużewie położony jest Zespół dworsko-parkowy (dwór z 1901 roku natomiast park z I połowy XIX w.), w Bożej Woli w skład zespołu dworskiego wchodzi dwór murowany z połowy XIX w. oraz park dworski z XIX w., miejscowość Kąty Zdroje posiada zespół dworski z II połowy XIX w. w którego skład wchodzi dwór murowany oraz park z układem wodnym, natomiast w Starogrodzie jest park podworski założony w II połowie XIX wieku.

kościółDo najciekawszych zabytków gminy i miasta Halinów należą:
rzymsko-katolicki kościół z początku XIX w. położony w Okuniewie wraz z plebanią i kaplicą cmentarną, drewniana dzwonnica i murowana plebania w Długiej Kościelnej oraz zespół dworski w Okuniewie. Stanisławów posiada zabytkowy układ urbanistyczny rynku, ponadto zabytkami są: rzymsko-katolicki kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela i Stanisława Biskupa z początku XVI w., dzwonnica drewniana z XVIII w., plebania murowana z końca XIX w., zajazd murowany z początku XIX w., dwór drewniany z I połowy XIX w. wraz z parkiem.

Natomiast w gminie Stanisławów znajdują się takie ciekawe obiekty jak:
w Cisówce kapliczka murowana z 1943 r., w Lubominie kapliczka murowana z 1914 r., w Ładzyniu kapliczka murowana z 1905 r., w Łęce młyn wodny z początku XX w., w Pustelniku plebania murowana z początku XX w. oraz dom parafialny drewniany, w Szymankowszczyźnie czworak murowany z końca XIX w., w Wólce Wybranieckiej kapliczka murowana z przełomu XIX/XX w., w Zawiesiuchach dwór murowany z przełomu XIX/XX wieku.

W gminie Dębe Wielkie w miejscowości Olesin usytuowany jest:
zespół dworski z dworem murowanym, parkiem gdzie rosną stuletnie drzewa oraz kaplicą z połowy XIX w. położoną na wysepce stawu parkowego, w miejscowości Ruda znajduje się park podworski z połowy XIX w. założony w stylu angielskim, wkomponowany w malownicze rozlewiska, stawy i kanały wodne. W Dębem Wielkim obiektami zabytkowymi są: rzymsko-katolicki kościół parafialny z 1906 roku p.w. Świętych Piotra i Pawła zbudowany w stylu neogotyckim a zaprojektowany przez znakomitego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego oraz park dworski.

kaplicaW gminie Latowicz występują następujące obiekty zabytkowe:
w miejscowości Dębe Małe jest neorenesansowy murowany pałac z II połowy XIX w. z zabudowaniami folwarcznymi ogrodzony murem z przełomu XIX/XX w. oraz z dużym parkiem krajobrazowym, w miejscowości Waliska mieści się dwór murowany z II połowy XIX w. z zabytkowym parkiem z II połowy XIX w., w Oleksiance znajduje się murowany spichlerz z II połowy XIX w. wraz z zabytkowym parkiem dworskim z połowy XIX wieku, w Wielgolesie położony jest neorenesansowy murowany pałac z połowy XIX wieku, malowniczy park krajobrazowy z pierwszej połowy XIX w. z okazami starodrzewu , w Kamionce jest drewniany kościół Mariawitów z początku XX w. W Latowiczu mieści się kościół p.w. Św. Walentego i Św. Trójcy, zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1899-1911. W świątyni ciekawymi zabytkami sakralnymi są: barokowa chrzcielnica oraz obraz bizantyjsko-włoski Matki Bożej z Dzieciątkiem z II połowy XVII w. Kościół otoczony jest murem z początków XX w. a kapliczki będące nieopodal są z II połowy XIX w. Na terenie gminy występują liczne zabytkowe kapliczki, figury, krzyże przydrożne datowane od XIX w. do lat 40 XX wieku. W Kałuszynie na uwagę zasługują następujące obiekty: kościół rzymsko-katolicki p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który został zbudowany w latach 1889-1897 zaprojektowany przez Józefa Dziekońskiego i murowany budynek plebanii z II połowy XIX w., murowana poczta z końca XIX w., budynek Ochotniczej Straży Pożarnej pochodzący z 1918 roku, budynek oberża - dawne koszary królewskie, kamieniczki położone przy ul.Warszawskiej pochodzące z przełomu XIX i XX w., figura Jezusa Dźwigającego Krzyż ustawiona w 1600 rocznicę wydania Edyktu Mediolańskiego. W mieście są usytuowane również pomniki: na cmentarzu parafialnym jest pomnik ku czci poległych żołnierzy I Dywizji Piechoty Legionów im. Józefa Piłsudskiego, natomiast przy ul. Warszawskiej stoi pomnik "Bojownikom o Niepodległość" odsłonięty 11 listopada 1938 roku w 20 rocznicę odzyskania niepodległości.

W gminie Kałuszyn występują także cenne obiekty jak:
Zespół dworsko-parkowy w Sinołęce pochodzący z około 1830 r., zespół dworsko-folwarczny w Gołębiówce wybudowany w latach 1923-1927, park dworski w Gołębiówce założony na początku XX w., kapliczka ku czci Najświętszej Marii Panny z XIX w. w Olszewicach. Miasto Sulejówek jest związane z historią II Rzeczypospolitej oraz z osobą Marszałka Józefa Piłsudskiego, który zamieszkiwał w dworku "Milusin" w latach 1923-26. Obiektami zabytkowymi w Sulejówku jest zespól willowy w którego skład wchodzą: murowana willa "Milusin", zbudowana wg projektu archtekta Kazimierza Skórewicza z 1923 roku, budynek mieszkalny "Otrando" z początku XX w., budynek murowany - willa "Bzów" z początku XX w. oraz budynek mieszkalny "Dworek Siedziba" zbudowany w 1911 roku a rozbudowany w 1934.

do góry

INNE ATRAKCJE

W Hucie Mińskiej mieści się ośrodek wypoczynkowy i zalew "Marianka" na rzece Mienia, ośrodek wyposażony jest w urządzenia rekreacyjne, posiada wypożyczalnię sprzętu pływającego i sportowego oraz niezbędną bazę gastronomiczną i noclegową.

Elementami krajobrazu w terenach zurbanizowanych są parki zabytkowe, mające charakter krajobrazowy, najciekawsze z nich to park w Mińsku Mazowieckim, w Rudzie (gmina Dębe Wielkie), w Kuflewie (gmina Mrozy), w Waliskach, w Wielgolesie i w Dębem Małym (gmina Latowicz), w Janowie (gmina Mińsk Mazowiecki), w Rudzienku (gmina Dobre), w Pogorzeli, Dłużewie, Bożej Woli i Kątach (gmina Siennica).

do góry

NA WYCIECZKI

Na terenie powiatu mińskiego znajdują się bardzo atrakcyjne obszary przyrodnicze, duże kompleksy leśne, przepływają niewielkie, naturalne cieki wodne i rzeki w których woda jest czysta, zadomowiły się w nich raki oraz bobry, wzrasta wciąż populacja ryb, w szczególności pstrągów. Lasy są ostoją licznych gatunków zwierząt i ptaków, nierzadko można spotkać łosie, daniele, bociany czarne, zimorodki, dudki, żurawie, znalazł też tutaj swoje miejsca lęgowe orzeł bielik. Wszystkie lasy oraz pozostałe tereny położone są w naturalnym i nieskażonym środowisku więc znakomicie nadają się do wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Warszawy i okolicznych miejscowości.

Liczne tereny letniskowo-rekreacyjne znajdują się w każdej gminie, głównie jednak tereny te są skupione nad malowniczymi rzeczkami jak: Rządza, Czarna, Osownica, Rynia, Kobylanka, Boruczanka, Mienia, Srebna, Sienniczanka, w gminach: Dobre, Stanisławów, Siennica, Jakubów, Mińsk Mazowiecki. Są też pomniki przyrody stanowiące pojedyncze drzewa, grupy drzew, aleje lub głazy narzutowe, z których najważniejszym i najcenniejszym jest rosnąca nad rzeką Srebrną najstarsza w Polsce sosna zwyczajna, której wiek jest oceniany jest na 350 lat. Na terenie powiatu znajduje się 8 rezerwatów przyrody:

  • "Rudka Sanatoryjna" w gminie Mrozy, drugi co do wielkości rezerwat jodły w województwie mazowieckim, oraz rezerwat "Jedlina" w gminie Cegłów, obejmują ochroną najlepiej zachowane najdalej wysunięte na północny-wschód drzewostany jodły pospolitej rosnące wyspowo poza granicami naturalnego jej występowania.
  • "Rogożnica" w gminie Mrozy, obszar unikalnego naturalnego olsu i bagien, porośnięty chronioną i rzadko spotykaną roślinnością torfowiskową.
  • "Bagno Pogorzel", duży naturalny zbiornik retencyjny w gminie Mińsk Mazowiecki oraz występujące w jego zasięgu stanowiska roślin całkowicie lub częściowo chronionych.
  • "Florianów" w gminie Mrozy, pokazuje zachowane naturalne formy geologiczne i geomorfologiczne pochodzenia lodowcowego i wodnolodowcowego, takie jak ozy, moreny czołowe i wydmy paraboliczne z charakterystycznymi dla nich zbiorowiskami roślinnymi.
  • "Przełom Witówki" rezerwat w gminie Mrozy, w uroczej dolinie rzeki Witówki.
  • "Wólczańska Góra" w gminie Siennica to rezerwat geologiczny w formie ozu, stanowi bardzo interesujący teren widokowy na dolinę rzeki Świder i okolicę. W pobliżu znajduje się fragment krajobrazowego rezerwatu "Świder" rozciągającego się dalej na terenie powiatu otwockiego

 

Na terenie powiatu znajdują się też inne cenne obszary przyrodnicze nie objęte jeszcze prawnymi formami ochrony przyrody, na przykład jezioro "Torfisko" w gminie Jakubów, "Dęby Piaseczyńskie" w gminie Cegłów i torfowiska wysokie "Strugi Krzywickie" w gminie Siennica.

do góry

PRZYDATNE INFO

Powiat miński położony jest wzdłuż drogi międzynarodowej Berlin-Warszawa-Moskwa w bliskiej odległości od stolicy kraju (20 km). Przez teren powiatu przebiega magistrala kolejowa Paryż-Berlin-Warszawa-Moskwa.

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ w MIŃSKU MAZOWIECKIM
ul. Szpitalna 37, Mińsk Mazowiecki, tel. ( 025) 758 - 30 - 01 do 09

Komenda Powiatowa Policji w Mińsku Mazowieckim
Ul. Wyszyńskiego 15/17, 05-300 Mińsk Mazowiecki, tel. 025) 997,112, 759 72 00, fax.759 72 01
tel. zaufania 758 88 77

STAROSTWO POWIATOWE w MIŃSKU MAZOWIECKIM
ul. Kościuszki 3, Mińsk Mazowiecki, telefon: (025) 759-87-00, Fax: (025) 759-87-02

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim. Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Doroty Ozimek.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone