zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
łódzkie
Biała
Brąszewice
Buczek
Kiernozia
Kleszczów
Łowicz
Ozorków
Piątek
Poświętne
Przedbórz
Sędziejowice
Świnice Warckie
Wolbórz
Zduńska Wola
Kleszczów

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

To jedno z najszybciej rozwijających się miejsc regionu łódzkiego. Mają na to wpływ nie tylko zlokalizowane na naszym terenie giganty: BOT Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz BOT Elektrownia Bełchatów.
Osobom, które zechcą związać się na dłużej z Gminą Kleszczów oferujemy atrakcyjne tereny pod budownictwo mieszkaniowe. Naszym mieszkańcom stwarzamy coraz lepsze warunki do mieszkania, rozwijania działalności gospodarczej, zdobywania wykształcenia, a także do wypoczynku.

Zachęcamy do obejrzenia ciekawych turystycznie miejsc: widoku rozległej odkrywki kopalni węgla, rezerwatu przyrody "Łuszczanowice" oraz zabytkowego kościoła w Łękińsku.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

kościółTurystów z pewnością zainteresuje zabytkowy, klasycystyczny kościół we wsi Łękińsko, ufundowany przez właścicielkę miejscowych dóbr, Annę z Walewskich Tarnowską, sędzinę piotrkowską. Świątynia powstała w latach 1817-1822, a w ostatnich latach przeszła gruntowne prace renowacyjne.

Najcenniejszy zabytek kleszczowskiej ziemi - modrzewiowy kościółek z XVII wieku, który przez blisko 400 lat służył mieszkańcom wsi Wola Grzymalina, na początku lat 80. ubiegłego stulecia przeniesiony został na teren sąsiedniej gminy do Białej Szlacheckiej koło Pajęczna. Wola Grzymalina zniknęła z powierzchni ziemi - jej tereny zajęła odkrywka kopalni.

 

 

do góry

INNE ATRAKCJE

Największą w Polsce dziurę w ziemi można zobaczyć z bliska, docierając do jednego z dwóch punktów widokowych. Dla większości osób odwiedzających teren gminy jest to najbardziej atrakcyjny i wart obejrzenia obiekt. Wyrobisko kopalni węgla ma długość 8 kilometrów i szerokość dochodzącą do trzech kilometrów. Jego głębokość przekroczyła 280 m.
Zorganizowane grupy mogą przyjrzeć się historii kleszczowskiego węgla, odwiedzając specjalną ekspozycję w głównym budynku biurowym BOT KWB Bełchatów. Znajdują się tu m.in. kości zwierząt kopalnych oraz najstarsza czaszka mamuta na terenie Polski, wydobyta na terenie odkrywki. Urządzony został kącik archeologiczny, w ekspozycji nie zabrakło także przekroju geologicznego złoża oraz fotografii maszyn pracujących w odkrywce.

do góry

NA WYCIECZKI

rezerwatNiezwykle cennym elementem krajobrazowym na terenie gminy Kleszczów jest utworzony w 1979 roku 40-hektarowy rezerwat przyrody "Łuszczanowice". Najcenniejszymi okazami są w nim jodły. Wiek wielu z nich przekracza 100 lat. niezwykły kompleks leśny stanowi przysłowiowe "oczko w głowie" Nadleśnictwa Bełchatów, sprawującego nadzór nad obszarami leśnymi powiatu bełchatowskiego i troszczącego się o odtwarzanie zalesionych terenów (w przypadku gminy Kleszczów, która utraciła wiele hektarów lasu ze względu na budowę kopalni i elektrowni ma to szczególne znaczenie). Rezerwat "Łuszczanowice" wraz ze swoim cennym drzewostanem i bogatą roślinnością stanowi znakomitą bazę do prowadzenia edukacji ekologicznej. Zajęcia edukacyjne realizowane są w oparciu o dydaktyczną ścieżkę przyrodniczo-leśną przygotowaną we współpracy Nadleśnictwa Bełchatów i Urzędu Gminy. Na zajęcia przybywają tu zarówno grupy przedszkolne, młodzież szkolna, jak też studenci i członkowie tematycznych kół naukowych.

do góry

PRZYDATNE INFO

Urząd Gminy Kleszczów
97-410 Kleszczów, ul. Główna 47
e-mail: kleszczow@kleszczow.pl

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Kleszczów. Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Marioli Krasińskiej.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone