zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
mazowieckie
Garwolin
Góra Kalwaria
Grodzisk Mazowiecki
Konstancin-Jeziorna
Kozienice
Michałowice
Nadarzyn
Płock
Powiat Białobrzeski
Powiat Ciechanowski
Powiat Gostyniński
Powiat Grodziski
Powiat Lipski
Powiat Miński
Powiat Otwocki
Powiat Przasnyski
Powiat Radomski
Powiat Sierpecki
Powiat Warszawski Zach.
Powiat Węgrowski
Powiat Żuromiński
Przasnysz
Radom
Milanówek
Mińsk Mazowiecki
Powiat Żuromiński

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Powiat Żuromiński powstał 1 stycznia 1999 roku. Położony jest w centralnej części Polski, w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego, w odległości 150 km od Warszawy i 70 km od Płocka. Graniczy z sześcioma powiatami, tj. mławskim, płońskim, sierpeckim (woj. mazowieckie), brodnickim i rypińskim (woj. kujawsko-pomorskie) oraz działdowskim (woj. warmińsko-mazurskie).

Obejmuje obszar 805 km2 zamieszkiwany jest przez ok 40 tys. osób, z czego w miastach mieszka ok. 11 tys. mieszkańców. Jednostkę samorządową tworzy sześć gmin: 2 gminy miejsko - wiejskie - Żuromin i Bieżuń oraz 4 gminy wiejskie - Kuczbork - Osada, Lubowidz, Lutocin, i Siemiątkowo. W skład powiatu wchodzą 2 miasta i 196 miejscowości wiejskich.

Atrakcyjne położenie powiatu w rejonie "zielonych płuc Polski" przyciąga turystów oraz miłośników wędkarstwa i łowiectwa. Istniejąca baza w niewielkim stopniu zagospodarowuje zasoby turystyczne.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

W powiecie żuromińskim zarejestrowanych jest dziewięć parków podworskich (zabytkowe, miejskie). Parki zabytkowe (6 obiektów) chronione są z mocy ustawy z dnia 15.02.1962 r. o ochronie dóbr i pozostają pod nadzorem Konserwatora Zabytków. Zlokalizowane są na terenie gminy Kuczbork (Zielona, Chojnowo), Bieżuń (Sławęcin) i Żuromin (Poniatowo, Chamsk i Kliczewo Małe).

do góry

INNE ATRAKCJE

W powiecie żuromińskim obszar chroniony zajmuje ok. 60 tys. ha, co stanowi blisko 75% całej powierzchni powiatu. Są to grunty należące do Górznieńsko - Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego i tereny obszarów chronionego krajobrazu: Zielińsko - Rzęgnowskiego Międzyrzecza Skrwy i Wkry, nadwkrzański oraz okolice Rybna i Lidzbarka. Do innych atrakcji przyrodniczych możemy zaliczyć: użytki ekologiczne, obszary chronionego krajobrazu, parki wpisane do rejestru zabytków, parki wiejskie -pomniki przyrody ożywionej.

W gminie Bieżuń, w dolinie rzeki Wkry istnieje rezerwat przyrody "Gołuska Kępa" o powierzchni 9,90 ha stanowiący fragment lasu liściastego z drzewostanem olchy, jaworu i jesionu. Granicę rezerwatu stanowi w większości stare koryto rzeki Wkry. Opracowana została dokumentacja przyrodnicza dotycząca dwóch projektowanych rezerwatów "Bagno Siemcichy" o powierzchni 498 ha ( gmina Żuromin i Lutocin) oraz "Bielawy Gołuskie" o powierzchni 128ha (gmina Bieżuń i Siemiątkowo).
Górznieńsko - Lidzbarski Park Krajobrazowy (o powierzchni ogólnej 27,8 tys. ha) na terenie powiatu zajmuje 5 230 ha - jest to północno - wschodnia część gminy Lubowidz. Na terenie tej gminy (rejon wsi Straszewy) znajduje się także użytek ekologiczny o powierzchni 6,89 ha.

Interesujące jest pojawienie się na terenie powiatu żuromińskiego siedlisk bobra. Skutki działalności bobrów - żeremia i tamy można obserwować w gminie Siemiątkowo i w gminie Lubowidz. Ponadto na terenie powiatu znalazł dobre warunki rozwoju bocian biały. Obecnie ustalono w powiecie ponad 120 gniazd.

do góry

NA WYCIECZKI

Parki wiejskie w Bieżuniu i Siemiątkowie ustanowione w 1986 r. pozostają pod nadzorem samorządów gminnych. Jednym z ciekawszych miejsc stanowi pomnik przyrody składający się z alei 75 lip drobnolistnych położonych w miejscowości Chromakowo w gminie Lutocin. Najwięcej pomników przyrody - 13 egzemplarzy znajduje się w Gminie Siemiątkowo, są to w zdecydowanej większości dęby szypułkowe. Ochroną obejmuje się ponadto obszary źródliskowe rzek Swojęcianki i Chraponianki, Skrwy i Okalewki oraz Przylepnicy na Wzniesieniach Mławskich.

do góry

PRZYDATNE INFO

Na terenie powiatu ogólnodostępna baza noclegowa ogranicza się do 10 miejsc w pensjonacie "Aronia" w Żurominie, prowadzone jest także gospodarstwo agroturystyczne - 5 pokoi, 10 miejsc noclegowych - w miejscowości Brudnice oraz schroniska młodzieżowe, które funkcjonują w okresie letnim przy Zespołach Szkół Ponadgimnazjalnych Żurominie, w Zielonej oraz w Bieżuniu.

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żurominie
09-320 Żuromin, ul. Szpitalna 56
tel./fax  023 65722 01  

Starostwo Powiatowe w Żurominie
Pl. Piłsudskiego 4, 09-300 Żuromin, 023 657 47 00

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Żurominie. Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pana Piotra Węgrzyna.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone