zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
mazowieckie
Garwolin
Góra Kalwaria
Grodzisk Mazowiecki
Konstancin-Jeziorna
Kozienice
Michałowice
Nadarzyn
Płock
Powiat Białobrzeski
Powiat Ciechanowski
Powiat Gostyniński
Powiat Grodziski
Powiat Lipski
Powiat Miński
Powiat Otwocki
Powiat Przasnyski
Powiat Radomski
Powiat Sierpecki
Powiat Warszawski Zach.
Powiat Węgrowski
Powiat Żuromiński
Przasnysz
Radom
Milanówek
Mińsk Mazowiecki
Nadarzyn

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Gmina Nadarzyn– położona jest w południowo-zachodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie pruszkowskim. Nadarzyn to miejsce dla tych, którzy cenią sobie spokój i ciszę, bliskość malowniczych terenów zielonych i lasów.

Dodatkowym atutem jest bliskość Warszawy i lokalizacja przy trasie katowickiej. Z każdym rokiem Nadarzyn zyskuje miejski charakter. W szybkim tempie wzrasta liczba nowych zabudowań, powstają nowe ulice domów jednorodzinnych i willi. Intensywnie rozwija się sieć handlowo-usługowa w samym Nadarzynie i w innych miejscowościach znajdujących się na terenie gminy.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

pałacWśród zabytków na uwagę zasługują: kościół św. Klemensa w Nadarzynie z drewnianą dzwonnicą, która, jako prowizoryczna budowla powstała po wybudowaniu kościoła, zespół pałacowo-parkowy w Młochowie, park i pałac w Rozalinie (obecnie znajduje się w rękach prywatnego właściciela).

 

 

 

 

 

do góry

INNE ATRAKCJE

Na terenie gminy są zabytkowe parki w Bielinach, Paszkowie, Młochowie i Rozalinie (ze szczególnie cennymi alejami lipowymi w Młochowie i Rozalinie). Zespół modrzewi w Lesie Młochowskim oraz znajdujące się – zarówno w lasach jak i parkach - pomniki przyrody znacznie podnoszą walory przyrodnicze całej gminy.

krajobrazRezerwaty przyrody
Rezerwaty przyrody (Młochowski Grąd i Młochowski Łęg) oraz fragmenty lasów w okolicach Wolicy i Paszkowa są częścią „zielonego pierścienia Warszawy”.

Dwa znajdujące się na terenie gminy Nadarzyn rezerwaty przyrody Młochowski Grąd i Młochowski Łęg są cennymi obiektami badań przyrodniczych i jednocześnie udostępnione są dla turystyki i spacerowiczów, którzy mogą podziwiać bogactwo środowiska przyrodniczego i  korzystać z dróg leśnych oraz szlaków turystycznych , przebiegających przez najpiękniejsze zakątki tych rezerwatów.

Młochowski Grąd – jego nazwa pochodzi od nazwy uroczyska leśnego „Młochów”, zwanego potocznie Lasami Młochowskimi, gdzie przeważają liściaste-grądowe zbiorowiska leśne. Rezerwat ten ustanowiony został Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dn. 24.11.1983 r. Powierzchnia jego wynosi 27 ha. Celem utworzenia rezerwatu, typu leśnego było zachowanie resztki naturalnych zbiorowisk leśnych z zespołem grądu wysokiego i fragmentem boru mieszanego kontynentalnego. Północno - zach. część rezerwatu porasta stuletni bór mieszany.
W drzewostanie - dominują sosna z domieszką dębu szypułkowego i bezszypułkowego.
W warstwie dolnej  przeważa dąb szypułkowy i bezszypułkowy.
W warstwie krzewiastej – występuje kruszyna z dębem, jarzębina.
W runie przeważają - borówka czarna, poziomka, szczawnik zajęczy, konwalijka dwulistna, kosmatka wełnista.
Na pozostałym terenie dominuje roślinność grądu wysokiego ze 120-160 letnim drzewostanem dębowo-sosnowym i dębowym (wyjątkiem jest fragment młodnika dębowego o pow.ok.3,5 ha).
Warstwa górna drzewostanu – tutaj przeważa dąb szypułkowy i bezszypułkowy, sosna zwyczajna z pojedynczą domieszką grabu, brzozy, osiki i lipy drobnolistnej.
Warstwę krzewiastą stanowi dąb, grab, leszczyna i jarzębina.
Warstwa runa – zawilec gajowy, perłówka zwisła, fiołek leśny, wiechlina gajowa, narecznica samcza i turzyca palczasta.

Młochowski Łęg - jego nazwa podobnie jak nazwa poprzedniego pochodzi od nazwy uroczyska Młochów, na terenie, którego się znajduje, łęg określa zbiorowiska roślinne, które się w nim znajdują. Rezerwat ten utworzony został na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dn. 4.08.1984 r., w celu ochrony lasu łęgowego jesionowo-olszowego oraz fragmentu lasu gradowego w dolinie rzeki Utraty. Jego powierzchnia wynosi 12,04 ha.
Drzewostan -  składa się prawie wyłącznie z olszy czarnej, sporadycznie spotyka się świerk i jesion wyniosły. Wiek drzew oceniony jest na ok.80 lat.
Dolne piętro drzew nie wykształciło się, co jest normalne dla tego rodzaju lasów łęgowych.
Warstwa krzewów jest słabo wykształcona, ale spotkać można czeremchę zwyczajną, malinę zwyczajną, porzeczkę czarną i czerwoną, trzmielinę europejską oraz jarzębinę.
Runo - charakterystyczne dla łęgów, nie obfituje w gatunki jednak rośliny osiągają tu swoje maksymalne wielkości. Występują tu: pokrzywy, niecierpek pospolity, wietlica samcza, wiązówka błotna, kozłek lekarski. Urozmaiceniem jest nasza liana – chmiel – pnąca się po krzewach i drzewach.
Teren rezerwatu w dolinie rzeki Utraty wraz z rosnącymi przy jej brzegach olszami, których korzenie często wystają spod powierzchni ziemi i występującą tu roślinnością, nadają tej części rezerwatu malowniczą dzikość. W Utracie, której czyste wody zabarwione są jedynie humusem wymywanym z torfowisk, w pobliżu, których rzeka przepływa, żyją pospolite gatunki ryb oraz mięczaki.
W pozostałej,  południowo-zachodniej części rezerwatu drzewostan jest zróżnicowany wiekowo, z przewagą dębu szypułkowego, grabu, sosny, miejscowo świerka. W dolnym piętrze przeważa dąb z domieszką brzozy.
Warstwa krzewów - tu najczęściej spotkać można leszczynę, grab, jarzębinę i bez czarny, a w warstwie runa dominują: zawilec gajowy, wiechlina, niecierpek pospolity, lokalnie pojawia się borówka czarna, poziomka, kostrzewa owcza i czerwona.
Większość terenu pokrywają zbiorowiska grądu niskiego, mniejsze powierzchnie opanowała roślinność grądu wysokiego.
Rezerwat Młochowski Łęg podobnie jak inne rezerwaty pozwala poznać pierwotną szatę roślinną charakterystyczną dla regionu Mazowsza. Jest otwarty dla turystów, dla których wytyczono szlak.
Na terenach leśnych , w zbiornikach wodnych i ich okolicach oraz na pozostałym obszarze gminy występują następujące gatunki zwierząt:
- ptaki: perkoz, zausznik, łyska, krzyżówka, czernica, czapla, bocian biały, dzięcioły, sowy (uszatka, puszczyk, pućka) oraz drapieżne (myszołów, jastrząb, kobuz, błotniak)
- ssaki: dziki, sarny, daniele, lisy, zające, wiewiórki, jeże.
- gady: zaskroniec, padalec, jaszczurka zwinka.
Na terenie całej gminy jest ok.20 bocianich gniazd, ustawianych i konserwowanych na zlecenie Urzędu Gminy Nadarzyn lub przez osoby prywatne (aktualnie zasiedlonych jest 6-8 gniazd).

do góry

NA WYCIECZKI

Znaki czerwone: Zaborów – Kopytów - Rokitno – Brwinów – Podkowa Leśna – Lasy Nadarzyńskie – Na Dębaku – Popówek – Paszków – Lasy Sękocińskie – Marylówka – Magdalenka.

Znaki niebieskie (szlak im. Jarosława Iwaszkiewicza): Brwinów – Stawisko – Podkowa Leśna – Karolin – Lasy Nadarzyńskie – rez. Zaborów – Nadarzyn – Lasy Sękocińskie – Paszków – uroczysko Chlebów – Komorów.

Znaki niebieskie (szlak dolinek mazowieckich): Radziejowice – Grzymek – Ojcówek – Kulkówka Zarzeczna – Grodziska Mazowiecki – Przeszkoda – gajówka Rozalin – Las Młochowski – Krakowiany – dolina Turczynki – Tarczyn – Prace Duże – Łoś – uroczysko Łoś – Głosków Zielone.

Znaki zielone (wzdłuż krawędzi Wysoczyzny Rawskiej): Młochów – Krakowiany – Nowiny – Żelechów – rezerwat „Skulski Las” – Skuły – Grzegorzewice – Radziejowice.

Znaki żółte (przez Las Młochowski): Krakowiany – Las Młochowski – Rozalin

do góry

PRZYDATNE INFO

Z Nadarzyna do Warszawy można dojechać w 30 minut korzystając z usług MZA oraz PKS.Podróż samochodem do lotniska Okęcie w Warszawie trwa ok. 20 minut. Z Nadarzyna do Centrum Warszawy jest ok. 25 km, do lotniska Okęcie - 20 km. Odległości od tras szybkiego ruchu: Warszawa-Kraków - 7 km, Warszawa-Poznań - 20 km.

Ośrodek Zdrowia w Nadarzynie
Adres: ul. Sitarskich 3; 05-830 Nadarzyn, tel.: (022) 729 81 28;
SPGZOZ w Nadarzynie jest czynny od pon. do pt. w godzinach 8.00 – 18.00.

Ośrodek Zdrowia w Młochowie.
Adres: ul. Mazowiecka 5a; 05-831 Młochów; tel.: (022) 729 91 46.

Komisariat Policji w Nadarzynie Komendy Powiatowej w Pruszkowie,
Adres: ul. Warszawska 13; 05-830 Nadarzyn; tel.: (022)729 81 77, 0603 207 250, 0603 207 113 (wezwania 997)

Ochotnicza Straż Pożarna w Nadarzynie,
Adres: ul. Warszawska 15; 05-830 Nadarzyn; tel.:(022) 729 81 83

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Nadarzyn. Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Edyty Gawrońskiej.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone