zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
pomorskie
Chmielno
Czarna Woda
Czersk
Człuchów
Gdańsk
Gdynia
Miasto i Gmina Puck
Nowy Dwór Gdański
Parchowo
Przechlewo
Parchowo

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Parchowo leży w zachodniej części województwa pomorskiego, na Kaszubach, administracyjnie należy do powiatu bytowskiego.

W skład gminy wchodzi 11 sołectw. Przez gminę przebiegają trasy komunikacyjne Bytów - Kartuzy oraz Bytów - Kościerzyna.

Gmina Parchowo - jest kaszubską gminą o charakterze rolniczym, położoną z dala od skupisk przemysłowych, a dzięki temu będąca enklawą czystej ekologicznie przyrody

Parchowo i okoliczne miejscowości to starożytne osady, o czym świadczą znajdowane w okolicy popielnice i cmentarzyska kurhanowe. Zachowały się także ślady nizinnych grodzisk z czasów średniowiecza.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

W miejscowości Struga, na rzece Słupi, znajduje się najstarsza w Europie (z 1897r.) czynna elektrownia wodna. Do innych atrakcji turystycznych zaliczyć można grodziska, kurhany i inne obiekty archeologiczne oraz zabytkowy kościół neoromański z 1854 roku z barokową chrzcielnicą.

do góry

INNE ATRAKCJE

jezioroPunkt widokowy Gołczewo - na jezioro Stropno.

 

 

 

 

 

 

do góry

NA WYCIECZKI

jezioroZ dala od zgiełku miast w otoczeniu wzgórz, jezior i lasów można odnaleźć ciszę, zakosztować pieszych wędrówek wśród dziewiczej przyrody, powędkować i skorzystać z orzeźwiających kąpieli w czystych wodach jezior.

Zachowały się tutaj unikatowe w skali europejskiej enklawy przyrody z krystalicznie czystymi jeziorami lobeliowymi, pięknymi borami sosnowymi, fauną i florą niespotykaną nigdzie indziej - żółw błotny, kaczka czernica, orzeł bielik, węgorz, rosiczka okrągłolistna, poryblin jeziorny oraz kilkusetletnie dęby. (np. Rezerwat przyrody - Jeziora Chośnickie o powierzchni 216 ha, obejmuje 7 jezior torfowiskowych, otoczonych borem sosnowym z roślinnością chronioną.). Duże zalesienie sprzyja obfitości zwierzyny łownej, jak dziki, jelenie, sarny.

Wśród wielu uroków naszej gminy są również interesujące trasy rowerowe ("U źródeł Słupi" - Parchowski Młyn – Parchowo), które zadowolą cyklistów. Niewątpliwym atutem jest również baza turystyczna, która może zaspokoić również potrzeby turystów przybywających całymi rodzinami.

 

do góry

PRZYDATNE INFO

Urząd Gminy w Parchowie
ul. Krótka 2, 77 - 124 Parchowo
Tel. (0-59) 82-148-00

 

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Parchowo. Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Aleksandry Cylka.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone