zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
mazowieckie
Garwolin
Góra Kalwaria
Grodzisk Mazowiecki
Konstancin-Jeziorna
Kozienice
Michałowice
Nadarzyn
Płock
Powiat Białobrzeski
Powiat Ciechanowski
Powiat Gostyniński
Powiat Grodziski
Powiat Lipski
Powiat Miński
Powiat Otwocki
Powiat Przasnyski
Powiat Radomski
Powiat Sierpecki
Powiat Warszawski Zach.
Powiat Węgrowski
Powiat Żuromiński
Przasnysz
Radom
Milanówek
Mińsk Mazowiecki
Garwolin

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Garwolin to miasto o długoletniej historii i tradycji. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1386r. Sprawą sporną pozostaje dokładna data nadania Garwolinowi praw miejskich. Przywilej lokacyjny z 1423r. prawdopodobnie potwierdził posiadane już prawa miejskie Garwolina.

Obecny Garwolin jest miastem powiatowym wschodniego Mazowsza, położonym na trasie Warszawa-Lublin w odległości 60 km od stolicy oraz w pobliżu szlaku kolejowego Warszawa-Dęblin. Miasto zajmuje powierzchnię 22,08 km2, a zamieszkuje je ok. 17 tys. mieszkańców.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

garwolinGarwolin ma ciekawą historię, jednakże jest miastem ubogim w zabytki. Nigdy nie było tu warownych zamków, ani bogatych pałaców. Budulcem w dawnych wiekach było drewno. Miasto uległo zniszczeniu w wyniku wojen i wielokrotnych pożarów.

Stare, drewniane domy ocalałe po II wojnie światowej nie były przedmiotem zainteresowania powojennych władz. Do czasów obecnych przy ulicach: Sienkiewicza, Młyńskiej i Senatorskiej ocalała część drewnianej zabudowy.

Inne ciekawe obiekty:

  • Murowany młyn wodny na rzece Wildze przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
  • Dworek przy ulicy Bolesława Studzińskiego.
  • Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego przy ul. Kościelnej.
  • Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ulicy Stacyjnej.

do góry

INNE ATRAKCJE

Do tej kategorii należy zaliczyć m.in.: AVON – największą na świecie fabrykę kosmetyków, w której zatrudnionych jest ponad 3000 osób, a także znane firmy odzieżowe: OCHNIK Producent Odzieży Skórzanej i CORA GARWOLIN oraz Okręgową Spółdzielnię Mleczarską ze swoimi zdrowymi i smacznymi produktami. Ze względu na obecność tych firm Garwolin jest zwany „miastem zdrowia, mody i urody”.

do góry

NA WYCIECZKI

dworekNad rzeką Wilgą, która przepływa przez Garwolin, znajduje się kompleks rekreacyjno-sportowy. Obejmuje on ścieżki spacerowe i rowerowe, tereny parkowo-ogrodowe, plac zabaw dla dzieci, kąpielisko, wzgórze saneczkowo-widokowe, stanowiska wędkarskie, zbiornik retencyjny oraz amfiteatr. Teren ten stanowi miejsce wypoczynku i spotkań mieszkańców miasta oraz centrum życia kulturalnego.

 

 

 

do góry

PRZYDATNE INFO

Dotarcie do miasta ułatwia dogodne położenie (bliskość Warszawy, usytuowanie przy trasie Warszawa-Lublin, niedalekie sąsiedztwo szlaku kolejowego Warszawa-Dęblin).

Szpital Rejonowy w Garwolinie
ul. Lubelska 50
tel: 025-682 22 95

Komenda Powiatowa Policji w Garwolinie
ul. Stacyjna 77
tel: 025-682 22 77

Straż Miejska w Garwolinie
ul. Staszica 15
tel: 025-786 42 44, 0691 497 855

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Wydziału Promocji Miasta i Organizacji Urzędu. Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Doroty Opalińskiej-Mucha.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone