zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
łódzkie
Biała
Brąszewice
Buczek
Kiernozia
Kleszczów
Łowicz
Ozorków
Piątek
Poświętne
Przedbórz
Sędziejowice
Świnice Warckie
Wolbórz
Zduńska Wola
Kiernozia

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Gmina Kiernozia położona jest w województwie łódzkim, powiecie łowickim. Jest gminą najbardziej wysuniętą na północny wschód województwa, sąsiaduje z województwem mazowieckim. Kiernozia - dawniej miasto, obecnie wieś, leży nad rzeczką Nidą dopływem Bzury, przy skrzyżowaniu starych traktów z Łowicza do Płocka i z Kutna do Sochaczewa.
Jest oddalona:

  • 20 km od Łowicza
  • 75 km od Łodzi
  • 75 km od Warszawy
  • 46 km od Płocka

Gmina Kiernozia obejmuje obszar 7,6 tys. ha, w tym 268 ha lasów. Jest podzielona na 20 sołectw: Brodne Józefów, Brodne Towarzystwo, Chruśle, Czerniew, Jadzień, Jeżewo, Kiernozia, Lasocin, Natolin, Niedzieliska, Osiny, Sokołów Kolonia, Sokołów Towarzystwo, Stępów, Teresew, Tydówka, Wiśniewo, Witusza, Wola Stępowska, Zamiary.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Pierwsza wzmianka o Kiernozi pochodzi z roku 1303, kiedy to biskup poznański poświęcił kościół w osadzie Kiernozia. W roku 1567 osada otrzymała prawa miejskie. Odnajdywane na terenia Kiernozi liczne fragmenty murów i zarysy ulic świadczą o jej miejskim charakterze. Miasto podupadło po najeździe szwedzkim, w czasie którego w dużym stopniu zostało spalone, tracąc prawa miejskie. Nie wiadomo dokładnie, kiedy nastąpiło ponowne nadanie Kiernozi praw miejskich, ale prawdopodobnie był to koniec XVII wieku. Ostatecznie prawa miejskie utraciła Kiernozia na mocy specjalnego carskiego "ukazu" w 1870 roku. W 1784 roku Maciej Łączyński, żłupnik sochaczewski, starosta gostyniński "wyrobił" dla Kiernozi przywilej na jarmarki, z których słynie po dzień dzisiejszy. Kiernozia była od XV wieku miastem prywatnym Sierpskich, póżniej Piwów, w XVIII w. Łączyńskich, z których wywodziła się Maria Walewska "polska żona Napoleona", najprawdopodobniej pochowana w krypcie kiernozkiego kościoła.

Najcenniejszym z zabytków jest XVI wieczny kościół Parafialny p.w. św. Małgorzaty, pierwotnie gotycki. W świątyni na szczególną uwagę zasługują między innymi: portret trumienny Anny z Zaborowa Piwowej z około 1665 roku, liczne epitafia kamienne możnych z rodu Sierpeckich, Piwów, Łączyńskich i Lasockich, chrzcielnica z 1519 roku, ołtarz główny z około 1803 roku oraz pochowane w krypcie ciało Marii Walewskiej. Na wyróżnienie zasługuje również klasycystyczny pałac Łączyńskich z pierwszej połowy XIX wieku otoczony równie zabytkowym parkiem.

do góry

INNE ATRAKCJE

pałacPołożony w centrum Kiernozi park i pałac klasycystyczny z pocz. XIX w., siedziba rodu Łączyńskich, z których wywodzi się Maria Walewska. Zawiera wiele detali architektonicznych z epoki XIX wieku. W odrestaurowanych wnętrzach pałacu i w otoczeniu pięknego parku istnieje możliwość urządzania balów, wesel, przyjęć z pełną obsługą gastronomiczną. Ponadto w miesiącach letnich w podziemiach pałacu odbywają się w piątki, soboty i niedziele dyskoteki.

Dzień Kiernozkiego Dzika
13 lipca - impreza nawiązyjąca do historii i herbu Gminy Kiernozia - wystepy artystyczne, zabawy rekreacyjne, konkursy z nagrodami, itp. Impreza organizowana w kompleksie pałacowo - parkowym w Kiernozi.

do góry

NA WYCIECZKI

Nie posiadamy informacji o szlakach turystycznych na terenie gminy.

do góry

PRZYDATNE INFO

Ogniwo IV Sekcji Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Łowiczy z siedzibą w Kiernozi,
tel. (0-24) 277 90 77

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, 99-412 Kiernozia, ul. Tadeusza Kościuszki 3A,
tel. (0-24) 277 91 58, 277 90 14

Urząd Poczty w Kiernozi, ul. Tadeusza Kościuszki 5, tel. (0-24) 277 90 67
godziny otwarcia: godz. 7.00-15.00 w dni robocze

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Kiernozia. Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pana Jarosława Boguckiego.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone