zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
lubelskie
Kraśnik
Lubartów
Łęczna
Powiat Włodawski
Puławy
Świdnik
Zamość
Lubartów

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Lubartów jest malowniczym miasteczkiem leżącym w południowo-wschodniej części Polski (województwo lubelskie). To powiatowe miasto ma bliskie sąsiedztwo z miastem wojewódzkim – Lublinem (26 km) i z jeziorami Łączyńsko–Włodawskimi.

Lubartów znajduje się między 51o26'' szerokości geograficznej północnej i 22o40'' długości geograficznej wschodniej.

 Miasto leży na Wysoczyźnie Lubartowskiej. Jest ona zaliczana do Niziny Południowopodlaskiej, która leży w paśmie Nizin Środkowopolskich (Kondracki 1998).

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Zespół pałacowo-parkowyZespół pałacowo-parkowy
Obejmuje:
- murowany pałac z połowy XVIII w.
- murowaną oranżerię,
- bramę pałacową,
- pozostałości mostu,
- założenie dziedzińca i zieleń przed pałacem,
- park i staw za pałacem.

Kościół św. Anny i Muzeum Parafialne
Murowany, dwuwieżowy, założony na polanie centralnym wraz z wyposażeniem wnętrza w zabytki ruchome, dzwonnica, bramką i ogrodzeniem cmentarza kościelnego, plebanią oraz drzewostanem w granicach cmentarza kościelnego. Pochodzący z lat 1735-1738.

Zespół klasztorny o. Kapucynów
Obejmuje:
- kościół św. Wawrzyńca wraz z wyposażeniem wnętrza,
- klasztor,
- drzewostan w granicach cmentarza kościelnego,
- ogród kwiatowo-spacerowy,
Kompleks wzniesiony w połowie XVIII w. według projektu P. Fontany.

Cmentarz z murowaną kaplicą
Kaplica zbudowana z pocz. XIX wieku.

Dworek przy ul. Kościuszki 28
Obecnie Muzeum Regionalne w Lubartowie

Dworek przy ul. Kościuszki 3/5
Neoklasyczny z I poł. XIX w. z dobudowanym piętrem w 1931 r. Gościł w nim w latach dzieciństw i młodości Klemens Junosz Szaniawski, autor powieści o Lubartowie.

Cmentarz żydowski przy ul. Cichej i 1-go Maja
Założony w 1600 r., dwukrotnie powiększony, zamknięty w końcu XIX w. częściowo zniszczony w 1943 i po wojnie. Zachowało się wiele macew o wysokich walorach artystycznych (obecnie wmurowanych w pomnik). Powierzchnia 0,79 ha.

Dom przy ul. Poprzecznej 9
Wybudowany w XVIII w. przez Sanguszków podczas przebudowy miasta.

Muzeum Regionalne w Lubartowie
mieści się w XIX-wiecznym dworku przy ul. Kościuszki 28. Powstało z inicjatywy lubartowskich regionalistów. Statut otrzymało w 1965 roku, zaś w 1970 roku zostało udostępnione społeczeństwu.
W latach 1984-89 przeprowadzono kapitalny remont budynku. W dniu 21.II.1990 roku otwarciem wystawy "Wakacyjna lekcja historii" zainaugurowano ponownie działalność wystawienniczą. Od tego czasu zorganizowano wiele wystaw czasowych prezentujących własne zbiory, zbiory wypożyczone z innych muzeów, a także prace lubartowskich twórców - malarzy, rzeźbiarzy, fotografików itp. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy: "Ziemia lubelska w malarstwie", "Matka Boska w sztuce ludowej", "Sztuka ludowa okolic Lubartowa", "Lubartowskie tradycje regionalne", "Sanguszkowie". Czynna jest również ekspozycja stała "Z dziejów Lubartowa".
Muzeum posiada ponad 2500 eksponatów z takich dziedzin jak: etnografia, historia, numizmatyka, archeologia oraz księgozbiór regionalny. Wśród eksponatów znajdują się zbiory z zakresu kultury ludowej powiatu lubartowskiego z przewagą zbiorów sztuki ludowej jak: lubartowskie stroje ludowe z przełomu XIX i XX wieku, rzeźba ludowa, wyroby garncarzy z Firleja i Michowa, wycinanki Ignacego Dobrzyńskiego, tkaniny, pisanki itp. W posiadaniu muzeum są również wyroby lubartowskiej fajansarni /1840-1850/, zbiór żelazek oraz spuścizna po Wandzie Śliwinie ps. "Jagience spod Lublina".
Aktualnie muzeum jest Oddziałem Muzeum Lubelskiego w Lublinie.
Muzeum jest czynne, codziennie oprócz poniedziałków w godz. 8.00-15.00 w soboty i niedziele 10.00-15.00.

Muzeum Parafialne
W 2000 roku, przy Sanktuarium św. Anny w Lubartowie powstało muzeum parafialne, zlokalizowane w pomieszczeniach nad zakrystią. Zawiera ono zbiory zgromadzone na przestrzeni ostatnich 300 lat, ze względu na ich wartość historyczną, artystyczną, czy archiwalną.
Najbardziej okazały zabytek stanowi ornat ofiarowany kościołowi przez księcia Sanguszkę w dniu konsekracji świątyni. Przetykany złotą nitką, ozdobiony niezwykle misternym haftem, z przedstawieniem tajemnic różańca świętego i narzędzi Męki Pańskiej, wyróżnia się na tle czterech pozostałych ornatów, zestawionych np. z tkanin tureckich, pasów słuckich.
Kolekcja muzealna obejmuje również paramenty liturgiczne: monstrancje z pocz. XVIII w. (dar księcia Sanguszki), kielichy i krzyże z różnych okresów, relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego.
Muzeum udostępnia zbiór feretronów (obrazy noszone w procesji) - cztery z czasów księcia Sanguszki z ok. 1740r., trzy z XIX w.; pozytyw organowy z XVIII w.; rzeźby wyobrażające różnych świętych.
Ściany pomieszczenia wypełnia cykl obrazów z wizerunkami dwunastu Apostołów, opatrzonych kolejnymi łacińskimi fragmentami modlitwy "Wierzę w Boga". Towarzyszy im zespół portretów proboszczów tutejszej parafii oraz obrazy ze zbiorów kościoła. Tę grupę zabytków wzbogacają malowidła z prywatnej kolekcji dziekana lubartowskiego, ofiarowane parafii.
O wszechstronnym charakterze ekspozycji świadczy wyjątkowy księgozbiór (od 1650 r. do czasów współczesnych), przechowywany w nietypowych szafach bibliotecznych, pierwotnie z obustronnie malowanymi drzwiami (obecnie zdjęte i wystawione po obu stronach mebla). Kryją one cenne publikacje w drewnianych oprawach, pokrytych skórą: dawne księgi liturgiczne, wybrane księgi metrykalne, dokumentację kościelną od 1650 roku.

do góry

INNE ATRAKCJE

parkKozłówka to niewielka wieś w pobliżu Lubartowa, leżąca na północnym skraju Lasów Kozłowieckich, które od niej wzięły jej nazwę. Główną jej ozdobą jest wznoszący się tu XVIII-wieczny zespół pałacowo - parkowy, odwiedzany rocznie przez ponad 150 tys. osób.

Najciekawszym kompleksem leśnym okolic Lubartowa są Lasy Kozłowieckie - od kilku lat Kozłowiecki Park Krajobrazowy, w którym można spotkać wiele unikatowych gatunków roślin. Szczególnie interesujący jest leżący tam rezerwat "Kozie Góry" o powierzchni 41 ha. Głównym jego bogactwem są stare dęby bezszypułkowe, w Polsce spotykane już bardzo rzadko, i ponad stuletnie sosny. Charakterystyczne dla Lasów Kozłowieckich jest bardzo bogate poszycie. Świat zwierząt reprezentowany jest przez licznie występujące zające, dziki, jelenie i sarny. Spotykane są również daniele i wędrujące w poszukiwaniu spokojnej ostoi łosie. Będąc w Lasach Kozłowieckich warto też odwiedzić Stary Tartak. Domek ten położony jest w odległości 9 km od Lubartowa w samym środku lasów kozowieckich i jednocześnie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Jest to idealne miejsce dla osób pragnacych wypocząć w bliskim kontakcie z naturą w ciszy, spokoju i oczywiście czystym, leśnym powietrzu. Miejsce szczególnie polecane dla zbierzczy grzybów i myśliwych.

do góry

NA WYCIECZKI

Miejscowość Firlej, mająca ciekawą historię, położona jest w odlegości 10 km od Lubartowa. Duże kompleksy leśne, ciekawy krajobraz a przede wszystkim dwa jeziora (Firlej i Kunów) przyciągają spragnionych plażowania i relaksu turystów. Na południowy-wschód od miejscowości Firlej leży jezioro o tej samej nazwie z bardzo dobrze rozwiniętą bazą wypoczynkowo-noclegową. 

Brak przemysłu i ośrodków miejskich powoduje, że tutejszy krajobraz nie uległ degradacji, sprzyja to rozwojowi agroturystyki i gospodarstw ekologicznych. Wszystko to stwarza wspaniałe warunki do obcowania z przyrodą, a liczne kąpieliska z pełnym zapleczem sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. Baza noclegowa jest zróżnicowana i dostępna dla każdego turysty. Gęsta sieć punktów małej gastronomii, zajazd i ośrodki położone nad jeziorem oferują pełne wyżywienie.

do góry

PRZYDATNE INFO

Komisariaty Policji:
ul. Mickiewicza   
centr. 855-20-31

Al. 1000-lecia 4  
centr. 855-20-31

 

SP ZOZ Lubartów,
ul.Cicha 14, centr. 855-20-41, sekr. w. 354

 

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Wydział Promocji i Projektów Społecznych Urzędu Miasta Lubartów. Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pana Jerzego Piekarczyka.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone