zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
śląskie
Bielsko-Biała
Brenna
Chorzów
Cieszyn
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Gliwice
Goczałkowice-Zdrój
Katowice
Milówka
Ogrodzieniec
Powiat Bielski
Powiat Gliwicki
Powiat Kłobucki
Powiat Mikołowski
Powiat Wodzisławski
Pszczyna
Skoczów
Szczyrk
Tarnowskie Góry
Ustroń
Węgierska Górka
Wisła
Żywiec
Goczałkowice-Zdrój

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Jak głosi legenda, nazwa miejscowości wywodzi się od imienia rycerza Goczała, który otrzymał tu ziemię za czyny wojenne i zasługi na polach bitewnych. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem jego potomkowie przybrali miano Goczałkowiczów, a miejscowość, w której żyli, nazwali Goczałkowicami.

Dogodne położenie Goczałkowic-Zdroju na szlaku komunikacyjnym, zarówno kolejowym jak i drogowym (droga kolejowa A1), łączącym Katowice, Bielsko-Białą, Wisłę Uzdrowisko i Cieszyn, zapewnia sprawne połączenie z ważniejszymi ośrodkami przemysłowymi jak i wypoczynkowymi. Przez Gminę przebiega droga krajowa nr 1 łącząca stolicę i inne rejony Polski z południem Europy. Równolegle biegnie międzynarodowa linia kolejowa Warszawa - Wiedeń.

Naturalne warunki lecznicze oraz dobrze zorganizowana infrastruktura pozwoliły na utworzenie w Goczałkowicach-Zdroju jednego z najnowocześniejszych centrów uzdrowiskowych specjalizujących się w leczeniu chorób narządów ruchu, w szczególności schorzeń reumatologicznych oraz stawów po urazach, a także niektórych schorzeń układu nerwowego. Kuracjuszom zapewnia się bogaty wachlarz usług medycznych, w tym krioterapię. Leczeniem uzdrowiskowym zajmuje się kilka ośrodków: sanatoria, Szpital Reumatologiczno - Rehabilitacyjny, Sanatorium Rehabilitacyjne dla dzieci "Stokrotka" oraz Zespół Sanatoryjno - Szpitalny Rehabilitacji Narządów Ruchu "Gwarek".
Dla osób chcących aktywnie spędzać czas organizowane są atrakcyjne wycieczki piesze i rowerowe. Amatorom turystyki weekendowej oferuje się odnowę biologiczną. Na chętnych czekają: baseny, sauna, solarium, grota solna, siłownia, sale gimnastyczne i masażyści. Z obiektów tych można korzystać również w godzinach popołudniowych i wieczornych. Amatorom sportu stworzono warunki do poprawy kondycji fizycznej, oddając do użytku pełnowymiarową halę sportową.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

W 1856 r. przy okazji prac wiertniczych odkryto tutaj źródła solanki jodobromowej, która później przyczyniła się do założenia Uzdrowiska. Wkrótce z wielkim rozmachem zbudowano pierwsze niezbędne obiekty : łazienki, dom zdrojowy, pijalnię oraz pensjonat. W pijalni, całej z drewna, ozdobionej perłowymi inkrustracjami mieścił się marmurowy basen osadzony na kamiennych postumentach. Z niego efektownymi przewodami przepływała solanka, którą dowolnie czerpać mogli kuracjusze. Pijalnia połączona była z domem zdrojowym krytym deptakiem o długości 88m. Tak, w maju 1862r. rozpoczął się pierwszy sezon kuracyjny. Przyjechało tu wówczas 262 kuracjuszy pragnących leczyć swe reumatyczne dolegliwości.

Z dwoma pierwszymi sezonami wiąże się historia zdrojowej kapliczki- kościółka pod wezwaniem Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych, zbudowanego jako podziękowanie za uleczenie kilkunastoletniego chłopca. W ołtarzu głównym znajduje się obraz, którego treść stanowią uzdrowienia mające miejsce w latach 1862-1863. Artysta malarz wiernie przedstawił na nim rzeczywistość goczałkowicką - na pierwszym planie dwie autentyczne postacie, które doznały tu uleczenia, w tle Beskidy, w pobliżu staw Maciek i Wisłę.

Uzdrowisko szybko zyskiwało na popularności, a liczba kuracjuszy powiększała się wielokrotnie z roku na rok. W 1932 r. nastąpiła zmiana w nazwie wsi na Goczałkowice-Zdrój. Samodzielność gminy kontynuowana od wieków średnich przerwana została w 1975 r., kiedy to włączono ją do Pszczyny. Od 1992 r. znów stała się odrębną jednostką administracyjną.

do góry

INNE ATRAKCJE

OŚRODEK JEŹDZIECKI
Od 1990 roku w Gospodarstwie Rolnym Pana Stanislawa Siebielca w Goczałkowicach-Zdroju przy ul Bór I nr 10 działa Ośrodek Jeździecki. Położony jest przy kompleksie leśnym, w pobliżu stawów rybnych i Jeziora Goczałkowickiego.
Zajmujemy się hodowlą koni, prowadzimy naukę jazdy konnej, rekreację, trening sportowy do skoków przez przeszkody. Wychowaliśmy osiemnaście źrebiąt rasy małopolskiej i szlachetnej półkrwi. Dotychczasowy największy sukces to dziesiąte miejsce w championatach WKKW wyhodowanej w naszej stajni klaczy La Belle,
dosiadanej przez Artura Społowicza. Klacz ta jest matką i urodziła już trzy dorodne córki.

JASKINIA SOLNA
Strop i ściany są ukształtowane na wzór naturalnych komór w kopalni soli. Zarówno ściany jak i podłogę pokrywa sól, której kolorystyka utrzymana jest w bardzo ciepłych, ciekawych tonacjach. Kolory mienią się pod wpływem zastosowanego specjalnego systemu oświetleniowego. Fakt, że możliwa jest regulacja natężenia siły światła powoduje, że podczas środkowej fazy seansu terapeutycznego można je całkowicie " wyciszyć" i spokojnie zapaść w drzemkę. Drzwi i "moduły wymienne" wykonane są ze starych, drewnianych belek. Wszystko to daje odczucie pobytu w naturalnej kopalni soli. Wrażenie to pogłebia "karnalitowa kaskada solankowa" wypływająca z jednej ze ścian jaskini. Ma ona działanie odprężające, a ponadto pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność i ilość minerałów w atmosferze. Oprócz funkcji terapeutycznej jaskinia solna jest miejscem, w którym można odprężyć się i na jakiś czas oderwać się od codziennych obowązków. Ułatwią to ustawione wewnątrz wygodne leżaki i ciepłe pledy. Możemy położyć się wygodnie i słuchać nastrojowej muzyki naśladującej "odgłosy natury", bądź szumu wspomnianej już wcześniej kaskady. Jaskinia jest również wspaniałym miejscem dla osób przemęczonych lub z zaburzeniami wegetatywnego układu nerwowego, osób prowadzących intensywny tryb życia, szczególnie dla sportowców, którzy mogą się wzmocnić i zregenerować siły po intensywnym treningu. Jedynie osoby z nadczynnością tarczycy nie powinny przebywać w jaskini.

KRIOTERAPIA 
Znakomite efekty w leczeniu reumatycznym przynosi krioterapia zarówno miejscowa jak i ogólnoustrojowa. Polecana jest szczególnie w leczeniu: reumatoidalnego zapalenia stawów kręgosłupa, łuszczycowego zapalenia stawów, dyskopatii, stanów pourazowych, zmian wynikłych z przecišżeń narzšdu ruchu, zmian zwyrodnieniowo-zniekształcajšcych stawów kręgosłupa, stwardnienia rozsianego, w profilaktyce osteoporozy. Ponadto seanse te wpływajš korzystnie na układ immunologiczny (wzrost odpornosci), działaja przeciwbólowo, stanowia doskonała formę odnowy biologicznej, spowolniaja procesy starzenia, wspomagaja zabiegi kosmetyczne, wpływaja na poprawę samopoczucia (leczenie depresji i bezsennosci). Krioterapię ogólnoustrojowa prowadzi się w kriokomorze w temperaturze od -1100 C do -1500 C przez 1-3 minuty w czasie 1 seansu, z następnie gimnastykš na sali. Od 1984 roku prowadzona jest krioterapia miejscowa polegajaca na schłodzeniu w temperaturze od -1100 C do -1500 C pojedynczych stawów, stosowana szczególnie w reumatologii, ortopedii, rehabilitacji oraz leczeniu przeciwbólowym. PRZED KURACJĄ NASTĘPUJE KWALIFIKACJA I BADANIE LEKARSKIE.

do góry

NA WYCIECZKI

Jedną z największych atrakcji regionu jest zbiornik zwany Jeziorem Goczałkowickim oraz stawy położone w dolinie Wisły. W otoczeniu bogatej przyrody i lasów stanowiących fragment dawnej Puszczy Pszczyńskiej zbiornik, budowany w latach 1950-1955 stał się największym zbiornikiem w południowej Polsce i oprócz zaopatrywania w wodę, pełni też ważną rolę jako ochrona przeciwpowodziowa. Ze zbiornikiem wiąże się niezwykłe bogactwo fauny i flory, w tym ptactwa wodnego. Wymarzonym miejscem do wędkowania jest staw "Rontok", położony w dolinie Wisły, gdzie można też spotkać raki, wydry oraz żółwie błotne.

Obszar Goczałkowic leży w zachodniej części regionu klimatycznego podgórskich nizin i kotlin. Od południowego wschodu otaczają go pasma Beskidu, od północy rozległe Lasy Pszczyńskie i faliste płaskowzgórze, które osłania uzdrowisko przed zimnymi wiatrami. Znaczny wpływ na warunki klimatyczne ma rzeźba terenu, charakteryzująca się małymi deniwelacjami, a także znaczne powierzchnie wód otwartych Jeziora Goczałkowickiego, oraz licznych stawów, jak również bogata sieć hydrograficzna doprowadzająca wody do jeziora. Ocieplający wpływ zbiornika wodnego zaznacza się jesienią, a oziębiający na wiosnę. Wszystkie te czynniki wpływają zdecydowanie łagodząco na lokalny klimat.

do góry

PRZYDATNE INFO

Odległości: Kraków - 100 km, Oświęcim - 25 km, Cieszyn - 40 km, Katowice - 40 km, Bielsko-Biała - 18 km, Wisła-Uzdrowisko - 50 km, Pszczyna - 4 km

Urząd Gminy
43-230 Goczałkowice-Zdrój ul. Szkolna 13
Tel. (032) 210 71 85, 738 70 38, 738 70 46, 738 70 54, 738 71 25
gmina@goczalkowicezdroj.pl

Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój Wojewódzki Ośrodek Reumatologiczno-Rehabilitacyjny
Ul. Uzdrowiskowa 54
43-230 Goczałkowice-Zdrój
tel. (032) 210 70 51

Sanatorium Reumatologiczno-Rehabilitacyje „GWAREK”
ul. Uzdrowiskowa 51
43-230 Goczałkowice-Zdrój
tel. (032) 210 73 70

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Goczałkowice-Zdrój (www.goczalkowicezdroj.pl).

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone