zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
małopolskie
Andrychów
Bochnia
Brzesko
Czarny Dunajec
Gmina Czorsztyn
Kalwaria Zebrzydowska
Kraków
Krynica-Zdrój
Limanowa
Nowy Sącz
Nowy Targ
Olkusz
Oświęcim
Powiat Krakowski
Powiat Myślenicki
Rabka-Zdrój
Sucha Beskidzka
Szczawnica
Wadowice
Wieliczka
Nowy Targ

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Nowy Targ - stolica Podhala miasta z ponad 650-letnią historią, słynące od wieków z handlu, rzemiosła a szczególnie z wyrobu kożuchów i butów, określane jest przez wszystkich Górali jako "Miasto". W ciągu wieków swojego istnienia przeżywało dobre, ale i trudne okresy. Poczatek transformacji ustrojowej i gospodarczej w latach 90-tych zaznaczył się przede wszystkim upadlością Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego (NZPS-Podhale) zakładu , który w okresie swojej świetności dawał zatrudnienie  8 tysiącom ludzi z Miasta i okolic. Ten dramatyczny proces przebiegł jednak stosunkowo łagodnie Likwidacja kombinatu zakończyła się powstaniem na jego miejscu strefy przemysłowo-usługowej, gdzie obok firm obuwniczych (np. "Wojas" - największy zakład w Nowym Targu) znalazły się i inne branże: gumowa, transportowa, handlu mat. budowlanymi i opałowymi a nawet gastronomia z prawdziwego zdarzenia ("Góralsko-Strawa" - restauracja Zbigniewa Steskala) oraz Sąd i Prokuratura.

Nowy Targ - to miasto sportu i czynnego wypoczynku, czasami nawet w formach ekstremalnych. Takie obiekty jak: Hala Lodowa, stadion piłkarski, trasy narciarstwa biegowego nad Białym Dunajcem i zjazdowego w Gorcach, Hala "Gorce", korty tenisowe, szlaki turystyki pieszej i rowerowej, lotnisko sportowe czekają na chętnych użytkowników. Skoki spadochronowe, falowe loty szybowcem i lotnią, kajakowe spływy górską rzeką, rajdy konne, motorowe, rowerowe, żeglowanie po Jeziorze Czorsztyńskim, short track i dalekowschodnie sztuki walki - to wszystko jest możliwe w Nowym Targu i okolicy!

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Kościół św. Katarzyny - Patronki Miasta, z XIV w., pierwszy murowany budynek nowotarski, z pięknymi ogrodami nad Czarnym Dunajcem i starszy drewniany Kościółek pod wezwaniem św. Anny na wzgórzu cmentarza po drugiej stronie rzeki. Świątynie te wpisane są na listę Szlaku Gotyckiego - zabytków architektury drewnianej. W centrum Rynku XIX wieczny ratusz, w nim Muzeum Podhalańskie PTTK ze stałą ekspozycją - obrazującą codzienne życie mieszkańców tej ziemi końca XIX i początku XX wieku .

Nowy Targ posiada jak przystało na miasto żyjące z handlu duży rynek. Jego wymiary to 138 x 110 m., co daje powierzchnię 1,5 ha. Przez długie stulecia pełnił rolę centrum handlowego, dla odbywających się tu targów. Dzisiaj w centrum Rynku stoi pięknie odnowiony ratusz, dobrze wkomponowany w otaczającą zieleń, między którą ustawiono ławeczki. Przed ratuszem znajduje się duży i wygodny parking strzeżony. Po północnej stronie rynku, widać barokowy hełm kościoła św. Katarzyny, patronki miasta. Do końca XVIII wieku Rynek posiadał drewnianą zabudowę, którą strawił pożar w roku 1784. Ze względu na przyszłe bezpieczeństwo postanowiono wybudować murowane kamienice. rynekJedną z pierwszych postawiła pod koniec XVIII stulecia rodzina Strzałkowskich. W połowie XIX wieku zabudowa Rynku była w przeważającej większości murowana. Z tego okresu zachowały się zabytkowe kamieniczki, które usytuowane są w większości po północnej stronie Rynku. Przeważa tu typ kamienicy dwukondygnacyjnej, z trój osiową elewacją. Na uwagę zasługuje tu kamienica nr 9, należąca pierwotnie do rodziny Herzów. Elewacja tego domu ozdobiona została porządkiem boniowanych pilastrów. Podobnie prezentuje się kamienica nr 10, a w sąsiednim domu uwagę przyciąga pięknie kuty balkon. Kamieniczki te powstały II połowie XIX wieku. Dużo gorzej zachowana jest pierzeja południowa, gdzie wyróżnia się secesyjny budynek ozdobiony półokrągłą ścianą attykową. Ściany wschodnia i zachodnia zostały w przeważającej części zastąpione współczesnymi domami, o niezbyt udanej architekturze. W sercu Rynku stoi piętrowy ratusz zwieńczony wieżą z zegarem. Budynek ten pochodzi z połowy XIX wieku i stoi na miejscu starszego, który był zbudowany z drewna. Przebywając w roku 1884 w Nowym Targu rysownik Wawrzeniecki tak przedstawił nam istniejący do dziś ratusz: „W czasie wycieczki będąc w Nowym Targu odrysowałem dom w rynku tego miasteczka, wskazanym mi jako ratusz. Dom ten miał niewielką wieżyczkę z gałką i zakończeniem dachowym, kutym z żelaza, a wyobrażającym symbole sprawiedliwości, miecz, koło - narzędzie kary śmierci i palmę -prawo łaski". Warto dodać, że opisane przez Wawrzenieckiego symbole, są atrybutami św. Katarzyny, będącej patronką Nowego Targu. Palma w tym przypadku oznacza czystość, natomiast miecz i koło są przedmiotami, które spowodowały męczeńską śmierć Katarzyny. W taki też sposób patronka miasta jest przedstawiana na herbie. Ratusz istniał tu już przed rokiem 1767, z którego pochodzi opis budynku zawarty w lustracji. Wynika z niego, że ratusz był wówczas budynkiem drewnianym, niedawno ukończonym. Nakryty był dachem gontowym i otoczony podcieniami, wspartymi na słupach. Posiadał też wieżę. Oprócz siedziby władz miejskich znajdowało się tu także więzienie.

do góry

INNE ATRAKCJE

Do atrakcji, którymi warto zainteresować się w Nowym Targu należą min. jarmarki czwartkowe, które tak rozrosły się w ostatnich latach że odbywają się także w soboty a nawet niedziele (giełda samochodowa). Dziś to nie tylko targowica podhalańskich Górali ale wielki plac handlowy dla Słowaków, Rosjan, Ukraińców, Białorusinów i mieszkańców płd. Polski. Handluje się wszystkim, nie tylko - jak dawniej - amerykańskimi "ciuchami" i słynnymi nowotarskimi kożuchami .

Oscypek, bundz, bryndza. Przysmaki, które dzięki podhalańskim bacom wywołują coraz smaczniejsze skojarzenia nie tylko wśród polskich koneserów dobrej kuchni. Regionalne produkty z owczego mleka mają tak dobrą opinię, że nagminnie podrabia się je, i to nie zawsze wyszukanymi metodami. Jak odróżnić pyszny oryginał od sera, który nawet nie powinien leżeć koło oscypka? Najprościej przyjechać do Nowego Targu w sezonie pasterskim - od maja do września - i kupić go prosto od producenta. A dobrych baców w mieście i wokół niego jest sporo! Oscypkowy szlak dookoła stolicy Podhala to dziewięć bacówek, z większości których można przywieźć nie tylko prawdziwy owczy bundz, bryndzę, czy oscypka, ale także niezapomniane wspomnienia widoków roztaczających się z pastwisk umiejscowionych na południowych zboczach Gorców.

do góry

NA WYCIECZKI

Miasto jest wymarzonym miejscem dla turystów preferujących uprawianie turystyki aktywnej. Można stąd prowadzić nieskończenie długie piesze wędrówki szlakami gorczańskimi, uprawiać narciarstwo zjazdowe i biegowe, turystykę rowerową, kajakarstwo górskie, sporty motorowe, szybownictwo i spadochroniarstwo, jeździectwo, kulturystykę i fitness, sporty ekstremalne, hokej na lodzie ... W bliskim sąsiedztwie Nowego Targu (ok. 5 km) znajduje się Sanktuarium w Ludźmierzu z cudowną figurą Matki Boskiej Ludźmierskiej, odwiedzone przez Ojca Świętego w 1997 r. Miejsce pielgrzymki upamiętnia pomnik znajdujący się w Ogrodzie Różańcowym. Podczas pielgrzymki Ojciec Święty spoglądając w kierunku Gorców zawołał „Chodź na Turbacz!” – zatem chcielibyśmy zaproponować Państwu wycieczkę na ten najwyższy gorczański szczyt.

Szlak turystyczny żółty Kowaniec – Polana Dziubasówki – Bukowina Miejska (1138 m) – Wisielakówka – Polana Długie Młaki – Turbacz.
Szlak zaczyna się przy ostatnim przystanku komunikacji miejskiej w Kowańcu (autobusy z centrum Nowego Targu i z dworca PKP), w przysiółku Oleksówki. Wpada tu do Kowańca potok Gazdy, którego doliną prowadzą początkowo znaki. Wkrótce jednak wśród zabudowań skręcają w prawo na połogi grzbiet. Szlak wznosi się łagodnie, skrajem poletek, łąk i obok ostatnich zagród (ciekawe kapliczki Matki Boskiej po drodze), aż w końcu wchodzi w las. Ze skraju lasu roztaczają się widoki na otoczenie Kowańca z grzbietem Czarnotówki i Nowym Targiem w oddali. Szlak mija niewielką polankę, ponownie wchodzi w las i, skręcając łagodnie na północ, wyprowadza na rozległą i malowniczą polanę Dziubasówki. Przy dobrej pogodzie widok na południe obejmuje właściwie całe Podhale, z potężnym łańcuchem Tatr na horyzoncie. Teraz następuje jednostajne podejście lasem, w górę grzbietu rozdzielającego źródłowe części potoków Gazdy i Wielkiego Kowańca.
Gdy znaki doprowadzą już pod główny grzbiet, skręcają w prawo i na skos, przez stok, docierają na skraj polany Rusnackiej, w pobliżu wierzchołka Bukowiny Miejskiej (1138 m). Z lewej strony dochodzą tu znaki czarne, biegnące od Klikuszowej. Znaki żółte skręcają w prawo, w grzbietową drogę, która będzie wiodła niemal aż do schroniska na Turbaczu. Dalsza trasa to wędrówka malowniczymi halami, z których rozpościerają się widoki w lewo na górną część doliny Lepietnicy i za nią grzbiet Średniego Wierchu, a w prawo na kopułę Turbacza. Po prawej stronie pozostaje szczyt Bukowiny, a szlak prowadzi w kierunku pasa świerkowego lasu przegradzającego polany. W lewo, ponad źródłami Lepietnicy, na zalesionym stoku Turbacza widać w oddali niewielką polankę zwaną Jaworzyną Obidowską, a na niej zgrabny budynek harcerskiego schroniska Bene. Wkrótce szlak doprowadza na kolejną polanę, na której stoi okazała, drewniana kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców. Kaplica ta została wzniesiona w 1979 r. ku czci św. Stanisława biskupa krakowskiego w 900-lecie jego męczeńskiej śmierci. Kaplicę dedykowano Papieżowi Janowi Pawłowi II z okazji pierwszej pielgrzymki do Polski i spotkania z wiernymi 8 czerwca 1979 r. w Nowym Targu. Napis na drzwiach głosi „Pasterzowi RO – Pasterze – 1979, Do Twej dążym Kaplicy 1079 – 1979”. Na pozostałych ścianach kaplicy widnieją daty: 1772, 1939, 1944 oraz sylwetki orłów piastowskich. W głównym kamiennym ołtarzu znajduje się Pieta Partyzancka, obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej, Pana Jezusa oraz Papieża Jana Pawła II. Rzut poziomy kaplicy stanowi kształt Krzyża Virtuti Militari, a jej architektura nawiązuje do tego odznaczenia wojskowego. Lewa ściana jest zajęta przez tablice martyrologiczne, przypominające poległych w Gorcach partyzantów. Obok kaplicy znajduje się drewniana dzwonnica. W pobliżu zadaszony ołtarz ekumeniczny i obok ołtarz katyński. Od poczatku lat 80-tych odbywają się tutaj Msze Ludzi Gór. Odprawiane przez ks. prof. Józefa Tischnera gromadziły kilkanaście tysięcy ludzi.
Powyżej kaplicy droga, a za nią żółty szlak, przekracza linię grzbietu i wyprowadza na zarastającą polanę Wisielakówka. Tu od roku 1925 stało pierwsze schronisko pod Turbaczem, które niestety spłonęło. Szlak podchodzi dalej polaną z widokiem na Halę Długą na prawo od Turbacza, Kiczorę i pod nimi głęboko wciętą, źródłową część doliny Łopusznej. Na skraju kolejnej polany znajduje się szałas i skrzyżowanie szlaków. Z prawej, od strony bezleśnej kopuły Bukowiny Waksmundzkiej dochodzi szlak niebieski z Łopusznej i zielony również z Kowańca. Teraz szlak żółty skręca wyraźnie na północ. Prawie na wprost widać już blisko zalesioną kopułę Turbacza, wystający z prawej strony znad lasu dach schroniska oraz prowadzącą do niego drogę. W końcu szlak opuszcza polany i łagodnie wznosi się szeroką leśną drogą, która wprawdzie już pod samym wierzchołkiem się rozwidla, ale obie odnogi wkrótce doprowadzają do schroniska. Czas podejścia: 2,5 godziny.

Szlak turystyczny zielony Kowaniec – Polana Upłaz – Polana Brożek – Polana Sralówki – Bukowina Waksmundzka – Polana Świderowa – Długie Młaki - Turbacz
Szlak dawniej zaczynał się w centrum Nowego Targu i prowadził przez grzbiecik Czarnotówki, z którego schodził u zbiegu dolinek Wielkiego i Małego Kowańca. Obecnie znaki zaczynają się właśnie tutaj. Można tu szybko dojść od końcowego przystanku autobusów komunikacji miejskiej w górnej części Kowańca, koło dolnej stacji popularnego wyciągu narciarskiego na Długiej Polanie.
Od mostu u zbiegu dolinek szlak zielony wznosi się szybko stromym stokiem na grzbiet rozdzielający oba źródłowe potoki Kowańca. Mija efektowną daczę, wchodzi w las i doprowadza do polany Upłaz, pierwszej z kilku malowniczych polan, które spotyka się po drodze. Widać stąd Czarnotówkę, Czubę Ostrowską, a w oddali Tatry. Szlak prowadzi znowu do góry przez świerkowy las na kolejną polanę Brożek. Oprócz kilku ciekawych szałasów znajduje się tu sanktuarium poświęcone św. Maksymilianowi Kolbe. Rozległa panorama, prócz Podhala, Tatr i Pienin, sięga w pogodny dzień aż po Babią Górę, a nawet Pilsko na zachodzie. Szlak wznosi się dalej jednostajnie i dość szybko doprowadza na następną polanę o ciekawej nazwie Sralówki. Szlak wiedzie górnym skrajem tej polany, już powżej 1000 m, mija po lewej kapliczkę Matki Boskiej i przez przewężenie lasu doprowadza na rozległą halę opadającą na południe z widocznego już wierzchołka Bukowiny Waksmundzkiej. Jest to oczywiście rzeczą gustu, ale większość turystów twierdzi, że krajobraz szpecą tu liczne dacze i bacówki przerobione na domki letniskowe. Na samym szczycie natomiast ustawiono kompozycję przestrzenną w formie trzech krzyży stylizowanych na pomnik gdańskich stoczniowców
Znaki prowadzą w górę hali przez okazałą kopułę Bukowiny (1105 m), gdzie z prawej dochodzi szlak niebieski z Łopusznej, którym odbywa się dalszą wędrówkę na Turbacz. Szlak lekko obniża się z bezleśnego wierzchołka i prowadzi teraz krótkim odcinkiem grzbietu rozdzielającego źródła Wielkiego Kowańca od doliny Łopusznej. W prawo opada wydłużona polana z szałasem, a grzbietowej dróżce towarzyszą słupy linii telefonicznej. Przy połączeniu z grzbietem prowadzącym od strony Klikuszowej szlak dochodzi do polany Długie Młaki, gdzie spotyka znaki żółte z Kowańca na Turbacz. I już razem z tymi znakami (a także zielonym i niebieskim), po 20 min dochodzi się do schroniska. Czas podejścia: 2 godziny.

 

Proponowane trasy spacerowe

Urząd Gminy (ul. Bulwarowa 9) – bulwary nad Dunajcem – ul. Św. Anny – kaplica św. Anny – ul. Szpitalna – os. Za św. Annę – górny punkt wyciągu orczykowego Zadział – ul. Zadział – Robów – Kotlina – Kowaniec – bulwary nad Dunajcem – Urząd Gminy
trasa o charakterze spacerowym - interesująca pod względem krajoznawczym, historycznym i widokowym. Turystycznymi atrakcjami tej trasy są:

  • bulwary nad Dunajcem prowadzącye lewym orograficznie brzegiem rzeki
  • kościółek św. Anny, zwany zbójnickim. Jak mówi legenda postawili go zbójnicy jako pokutę za grzechy. Drewniany, o konstrukcji zrębowej, szalowany deskami, dach kryty gontem. Wieża zwieńczona izbicą i gontowym hełmem. Kościółek pochodzi z XVI w., przebudowany w XVIII i XIX w. We wnętrzu cenne wyposażenie barokowe. Polichromia z 1856 r. przedstawia legendą o powstaniu kościółka. Na zewnątrz, dookoła kościółka stare lipy. Na kościelnym dziedzińcu ustawiono stare nagrobki, napisy czytelne. Prawdopodobnie w okolicach kościółka w XIII w. znajdowała się osada Stare Cło.
  • cmentarz (główna aleja ), przy której znajduje się niewielkie lapidarium, dalej pomnik pamięci żołnierzy AK, a także pomnik katyński,
  • wzgórza za kościołem, którymi prowadzi szlak poprzez pastwiska i pola uprawne. Z pobliskiego wzgórza rozciągają się widoki w kierunku południowym ( Tatry ), południowo - wschodnim ( Pieniny, Branisko ) i zachodnim ( Pasmo Podhalańskie, Babia Góra ). Ze szczytu wzgórza rozciąga się panorama Nowego Targu i Dunajca.

Wg Hanny Pieńkowskiej szczyt wzgórza był miejscem, skąd malowano panoramę Nowego Targu: m.in. Stęczyński w roku 1821 do swego dzieła Pieniny i Tatry. Z tego też punktu czynił obserwacje Kronbach do barwionej litografii z 1821 r. Widok namalował również Alfred Schouppe w 1870 r.

  • wyciąg narciarski „Zadział”,
  • Kotlina ( dawna skocznia narciarska ). W grzbiecie Dział wyodrębnia się lesista Łysa Góra, na której wybudowana była skocznia narciarska, a także kamieniołom ( w XVIII w. prowadzono tu prace górnicze ). Skocznia narciarska wybudowana została w 1928 r. przez Krakowskie Towarzystwo Sportowe Wisła, w tym czasie była jedną z wyższych skoczni narciarskich w Polsce. Występował tu m.in. Bronisław Czech
  • os. Kowaniec stara zabudowa willowa.

Czas przejścia: ok. 3 godz., Długość: ok. 5,5 km,

 

Urząd Gminy – Kowaniec – osiedle Robów – os. Marfiana Góra – pol. Łapsowa.
trasa spacerowa, której turystycznymi atrakcjami są stare zabudowania na osiedlu Robów i Marfianej Górze, panorama widokowa z Marfianej Góry oraz polana Łapsowa.
Czas przejścia: 3 godz.Długość szlaku: 6 km

Urząd Gminy – bulwary nad Dunajcem – ul. Św. Anny – Klikuszówka – os. Nowe – os. Buflak – Matylówka
trasa spacerowa, której turystycznymi atrakcjami jest kościółek św. Anny oraz cmentarz parafialny, stare drewniane zabudowania na os. Nowym, aleja starych drzew prowadząca do osiedla Buflak, a także stare zabudowania i kapliczka Stołowskich.
Podczas okupacji na os. Nowym znajdowała się siedziba dowództwa I PSP. Z kolei pod nr 12 znajduje się zabytkowy zespół gospodarczy: kuźnia, olejarnia i kierat.
Do wrót obejścia Stołowskich prowadzi aleja jesionów. Zabudowania zostały wybudowane przez Macieja Stołowskiego, mieszkańca Nowego Targu, który był między innymi budowniczym kapliczki na polanie Jaworzyna Kamienicka. Na zabudowaniach zachowała się data 1861 r. W kamiennej, sklepionej łukowato piwniczce data 1888 r. Przed domem znajduje się murowana kapliczka z 1882 r. Została wybudowana na rzucie kwadratu z dachem krytym gontem, z banią i metalowym krzyżem.
Na trasie świetny punkt widokowy na Małą Fatrę, Wielki Chocz, Babią Górę, Tatry, Pieniny, Pieniński Pas Skałkowy. W miejscu tym należy postawić drewniana tablicę informacyjną z widoczną panoramą.
Czas przejścia: 3 godz. Długość trasy: 7 km

Osiedle Buflak – Marfiana Góra – dol. potoku Robów
trasa ta ma charakter spacerowy i prowadzi przez 3 doliny.
Czas przejścia: 2 godz. Długość trasy: 3 km

Nowotarskie Trasy Rowerowe (część północna – górska)

Północne tereny Nowego Targu stwarzają idealne warunki do uprawiania górskiej turystyki rowerowej. Wysoko położone nowotarskie osiedla i przysiółki to nielada gratka dla zwolenników rowerów górskich, ale nie tylko. Zważywszy na fakt, iż większość proponowanych poniżej tras przebiega po drogach asfaltowych, jak najbardziej wskazane są tutaj także rowery trekkingowe oraz crossowe.
Główną atrakcją tras rowerowych, przebiegających w tej części miasta, są bez wątpienia wspaniałe walory krajobrazowe. Praktycznie z każdego miejsca roztaczają się fenomenalne panoramy na Nowy Targ, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Babią Górę, a przede wszystkim na cały masyw Tatr. Ważnym elementem jest także czynnik poznawczy. Jazda rowerem po trasach tych pozwala odkryć przepiękne, tajemnicze i często zapomniane zakątki Nowego Targu.

Wszystkie trasy swój początek oraz koniec biorą w centrum miasta, czyli w Rynku. Każda z tras, mimo iż niejednokrotnie na pewnych odcinkach pokrywa się z inną, przedstawiona jest osobno. Do krótkiego opisu przebiegu trasy dołączono mapkę, przekrój poprzeczny oraz fotografie z najciekawszych miejsc danej wycieczki. Spośród wielu wariantów, jako najatrakcyjniejsze, wydają się być trasy w układzie, jak niżej:

Trasa nr 1

Rynek - Rondo im. ks. Tischnera - ul. Słoneczna - Dział (górna stacja wyciągu narciarskiego „Zadział”) - Kapliczka na Dziale - ul. Ustronie Górne - ul. Św. Anny - Rynek.

Trasa nr 2

Rynek - Rondo im. ks. Tischnera - ul. Św. Anny - ul. Klikuszówka - oś. Nowe - oś. Buflak (kapliczka) - oś. Zadział - ul. Kowaniec - Rynek.

Trasa nr 3

Rynek - Rondo im. ks. Tischnera - ul. Kowaniec - oś. Szuflów - Toporowska Grapa - oś. Zachrówek - oś. Gazdy - ul. Kowaniec - Rynek.

Trasa nr 4

Rynek - Rondo im. ks. Tischnera - ul. Kokoszków - ul. Kokoszków Boczna - przełęcz Czarnotówka (górna stacja wyciągu narciarskiego „Długa Polana”) - Kapliczka pod „Golgotą” - Długa Polana (dolna stacja wyciągu) - ul. Kowaniec - Rynek.

Trasa nr 5

Rynek - Rondo im. ks. Tischnera - ul. Kowaniec - oś. Robów - oś. Marfiana Góra - Łapsowa Polana - Rynek.

Trasa nr 6

Rynek - Rondo im. ks. Tischnera - ul. Kowaniec - oś. Oleksówki („Prewentorium”) -Polana Dziubasówki - Pensjonat „Jodła” - ul. Kowaniec - Rynek.

Trasa nr 1 to teoretycznie trasa najłatwiejsza, z kolei Trasa nr 6 wydaje się być najtrudniejszą. Stopień trudności w tym przypadku zależy od różnicy poziomów, nie zaś od długości trasy.

do góry

PRZYDATNE INFO

Punkt Informacji Turystycznej - Oddział PTTK Gorce
34-400 Nowy Targ Rynek 1 (Ratusz)
telefon: tel. 018 266-77-76

PPKS Nowy Targ
Dworzec Autobusowy
34-400 Nowy Targ, al. Tysiąclecia
tel. 0182662282

Miejski Zakład Komunikacji
34-400 Nowy Targ, ul. Konfederacji Tatrzańskiej 1A
E-mail mzk@nowytarg.pl
tel. 0182665882, 0182665883

Informacja Kolejowa PKP
34-400 Nowy Targ ul. Kolejowa
tel: 018266-24-31

 

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Nowy Targ. Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pana Marcina Jagła.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone