zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
łódzkie
Biała
Brąszewice
Buczek
Kiernozia
Kleszczów
Łowicz
Ozorków
Piątek
Poświętne
Przedbórz
Sędziejowice
Świnice Warckie
Wolbórz
Zduńska Wola
Zduńska Wola

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Zduńska Wola, położona jest na Wysoczyźnie Łaskiej, na obszarze prawie równinnym o pow. 25 km kw., nad rzeką Pichną, prawym dopływem Warty.

Niemal centralne położenie miasta, w odległości ok. 190 km na zachód od Warszawy, 50 km od Łodzi, ok. 170 km na północny-wschód od Wrocławia i ok. 200 km od Poznania, stwarza dogodne połączenia komunikacyjne krajowe i zagraniczne z zachodu na wschód i z południa na północ. W Zduńskiej Woli krzyżują się dwie ważne magistrale kolejowe Warszawa - Łódź - Wrocław oraz Śląsk - Gdynia(porty). Miasto przecina niemniej ważna droga krajowa nr 14.

W przyszłości przez jego obszar biec będzie droga ekspresowa z Łodzi do Wrocławia i dalej do Pragi.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Muzeum Historii Miasta
Jako placówka miejska muzeum funkcjonuje od 1 stycznia 1994 r. Jest to muzeum typu historycznego, gromadzi głównie archiwalia związane z dziejami Zduńskiej Woli, jak również pozyskuje eksponaty z zakresu archeologii, etnografii, sztuki, przemysłu, rzemiosła i handlu. Zbiory gromadzone są w działach: historycznym, technicznym, numizmatycznym, sztuki, biograficznym, militariów i archeologii. Obejmują one około 10 tysięcy eksponatów. W budynku muzeum ma też swoją siedzibę Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli. Muzeum zaprasza do zwiedzania ekspozycji stałych: "Rodowód miejski przemysłowej Zduńskiej Woli", "Salon mieszczański z przełomu XIX i XX w", "Sylwetki niepospolitych zduńskowolan", "W dawnej zduńskowolskiej aptece". Po wcześniejszym zgłoszeniu w muzeum można korzystać z biblioteki regionalnej, uczestniczyć w lekcjach muzealnych oraz pójść z przewodnikiem na wycieczkę po mieście i okolicy. Adres: Zduńska Wola, ul. Stefana Prawdzic Złotnickiego 7, tel. 823-48-43.

Muzeum - Dom Urodzenia Świętego Maksymiliana Kolbe
Muzeum mieści się w domu, w którym Święty - Patron Naszego Miasta, przyszedł na świat. Jest to odremontowany według dawnych wzorów dom tkacki. Ekspozycja została przygotowana i zaprojektowana przez pracowników i sympatyków miejskiego muzeum. W całości oparta jest o zbiory tej placówki, dokumentującej już od lat życie i związki muzeumŚw. Maksymiliana i Jego rodziny z naszym miastem. Muzeum otwarto 8 stycznia 1994 r., w dniu setnej rocznicy urodzin Świętego. Jest to pierwsza w dziejach naszego miasta stała ekspozycja muzealna. Wystawa ma charakter biograficzno-historyczny. Ukazuje kolejne etapy życia i działalności Świętego Maksymiliana, Jego drogę do świętości ze Zduńskiej Woli przez Polskę i świat aż do męczeńskiego finału w bunkrze głodowym KL Auschwitz. Z myślą o turystach i pielgrzymach nie znających Zduńskiej Woli uwypuklono również charakter miasta pod koniec XIX w., jako ciągle jeszcze wtedy powstającego ośrodka przemysłu włókienniczego. Maszyny i urządzenia używane do produkcji tkanin (warsztaty tkackie, kołowrotki, zwijarki do nici, czółenka, stemple do tkanin, próbki gotowych materiałów itp.) przybliżają codzienną pracę rodziców Maksymiliana i setek innych rodzin w niegdysiejszej Zduńskiej Woli. Uzupełnieniem są dokumenty, świadectwa i dyplomy cechowe, fotografie i pocztówki ukazujące dawną społeczność katolicką na tle wielokulturowej i wielonarodowościowej Zduńskiej Woli. Możemy również zajrzeć do pomieszczenia dawnej kuchni, w której skupiało się ówczesne życie rodzinne i zasiąść przy gościnnym stole, w otoczeniu dawnych mebli i sprzętów kuchennych. Adres: Zduńska Wola, ul. Kolbego 9, godziny otwarcia: wtorek - niedziela 10.00 - 12.00, oraz 14.30 - 16.30, WSTĘP WOLNY, w pozostałe dni na życzenie, po wcześniejszym zgłoszeniu w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ul. Kościelna 20, tel. (43) 823 27 28.
 

Dom Misyjny Zgromadzenia Małego Dzieła Boskiej Opatrzności – Orioniści
Ekspozycję muzealną przygotowało w całości Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola w darze za dobro przekazane przez brać oriońską naszemu środowisku, w kraju, jak i na całym świecie. Wystawę rozpoczyna symboliczna łódź-krosno z masztem-krzyżem, wpływająca z dobrem oriońskim jak chleb w 1923 r. do Zduńskiej Woli, poprzez nić życia przechodzi do rąk małego chłopca, syna brukarza z Pontecurone, klęczącego przy pracy na fragmencie wybrukowanej ulicy i przemieniającego się w Świętego. Eksponaty dotyczące Założyciela św. ks. Alojzego Orione m.in. Jego alba oraz początków Orionistów polskich wzbogaca kolekcja relikwiarzy kilkudziesięciu świętych, a także przedmioty kultu religijnego - m.in. XVII-wieczne naczynia liturgiczne, ornaty i różańce. Eksponowane są także zbiory dotyczące Ojca Świętego oraz Sekretarza Episkopatu Polski śp. arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego. Ważną część muzeum stanowią prace historyczne znakomitego kronikarza i historyka dziejów zgromadzenia, ks. dr Bolesława Majdaka, jak również pamiątki ukazujące pracę ks. Leszka Wojtysia, współczesnego "świętego", z naszych ulic zbierającego z piątym rozrusznikiem serca swoich "Aniołków". W prezentacji muzealnej sygnalizowana jest też bogata kolekcja walorów falerystycznych, numizmatycznych i filatelistycznych pozyskana od księży - kolekcjonerów spośród rodziny oriońskiej. Jej tematyka dotyczy Św. Maksymiliana Kolbe, Św. Alojzego Orione, Papieża Jana Pawła II. Część ekspozycji muzealnej ukazuje trudną pracę synów Małego Działa Boskiej Opatrzności m.in. w Kenii, na Madagaskarze, w Meksyku, Argentynie, Brazylii, Urugwaju, Australii, Białorusi czy na Ukrainie. Etnograficzne zbiory z tak odległych stron po raz pierwszy na stałej wystawie można oglądać w naszym mieście. Muzeum jest czynne: na życzenie - po wcześniejszym zgłoszeniu na furcie klasztornej bądź u opiekuna ks. Mariana Klisia, tel. 824 50 88, 0601 355 279 lub w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, ul. Złotnickiego 7, tel. 823 48 43. Adres: Zduńska Wola, ul. Łaska 88, tel. 823 27 40; 824 50 88.

Park miejski im Stefana Złotnickiego,
o powierzchni 8,1 ha w tym 6,59 ha to zieleń w bieżącym utrzymaniu. Położony jest w centrum miasta, na obszarze dawnej Jurydyki, pomiędzy ulicami Kościelną, Dolną i Piwną. Składa się on z dawnego parku dworskiego związanego z zespołem kościoła parafialnego i dworu Złotnickiego, stanowiącego bezpośrednie sąsiedztwo Urzędu Miasta, położonego na starasowanej skarpie rzeki Pichny, parku o charakterze miejskim z przełomu XIX i XX wieku, położonego w sąsiedztwie browarów i połączonego funkcjonalnie ze starym parkiem przez ulicę Parkową oraz najmłodszej części parku założonej w końcu lat osiemdziesiątych XXw. Na terenie parku znajduje się głównie drzewostan liściasty składający się z gatunków rodzimych z niewielkim udziałem gatunków obcego pochodzenia. W starej części parku znajdują się unikatowe okazy drzew m. in. klon srebrzysty, topola chińska, dęby szypułkowe, wiązy. Część drzew została uznana za pomniki przyrody: Są to: dąb szypułkowy, wiąz szypułkowy, wiąz pospolity, lipa drobnolistna, trzy wierzby białe. Stara część parku została objęta ochroną konserwatorską. Ochronie podlega istniejąca zieleń, w tym starodrzew, układ przestrzenny, walory krajobrazowe, warunki ekspozycji obiektów architektonicznych. W centralnej części parku, w dolinie Pichny położone są dwa stawy, zasilane wodą z rzeki, większy z wyspą, na której rosną wierzby odmiany płaczącej oraz mniejszy przy którym rosną piękne, pomnikowe okazy wierzby białej. W najmłodszej części parku znajduje się plac zabaw dla dzieci. Drzewostan, głównie liściasty jest jeszcze młody. Park od strony ulicy Kościelnej ograniczony jest murkiem zaś od strony ulicy Dolnej i Piwnej ogrodzony. Park wraz z sąsiednimi terenami sportowymi i cmentarzem stanowi ciąg ekologiczny przewietrzania miasta.

do góry

INNE ATRAKCJE

Skansen
"Muzeum" znajdujące się na terenie Zakładu Taboru to potocznie nazywana "Izba Historii" oraz skansen lokomotyw i urządzeń kolejowych. Starania o uzyskanie zgody na otwarcie tych placówek rozpoczęto w lipcu 1989 r. i niedługo ją otrzymano. Prace przygotowawcze, remont i przygotowanie starego (z 1931 r.) budynku olejarni na "Izbę Historii" i przygotowanie wydzielonych torów pod mające tu stanąć parowozy, lokomotywy i inne pojazdy kolejowe oraz renowacja pozyskanych do zasobów pojazdów, maszyn i różnych urządzeń trwały w sumie prawie 4 lata. Następowały pertraktacje o otrzymanie do skansenu i "Izby Historii" obiektów godnych uratowania. Liczni dawni emerytowani pracownicy przekazywali ciekawe dokumenty i eksponaty. W maju 1990 r. ustawiono na placu skansenu pierwszy eksponat. Był nim sprowadzony na platformach ze stacji Medyka -Żurawica parowóz Ty23-273 uznawany powszechnie za jeden z ciekawszych w swej grupie. Kolejnym sprowadzonym i ustawionym w 1992 r. był równie ciekawy, sprowadzony z Główna, parowóz Tr21-53 uznawany za najlepszy parowóz manewrowy w Europie. W następnych latach sprowadzono dalsze 7 parowozów różnej produkcji i 3 parowozy przemysłowe. Kolejną grupę stanowią 3 lokomotywy spalinowe i 1 lokomotywa elektryczna ET21-01. Oficjalne, uroczyste otwarcie "Izby Historii" i skansenu miało miejsce 11 XI1993 r. w 60-lecie Zakładu Taboru.
Obecnie w skansenie znajduje się 14 lokomotyw (niektóre zostały sfotografowane i opisane), pług wirowy produkcji niemieckiej, dźwig parowy samojezdny armii amerykańskiej z 1942 r. i kolejka liniowo - terenowa na Gubałówkę. Z urządzeń kolejowych w skansenie są m.in.: wagon towarowy kryty, generator prądotwórczy, silnik spalinowy "Perłom" i dwie sprężarki powietrzne. "Izba Historii" przez ekspozycję typowych i właściwych dla Zakłady Taboru eksponatów prezentuje dzieje tego zakładu, losy ludzi z nim związanych, organizacji, stowarzyszeń i placówek działających przy Zakładzie. Bogata kolekcja zdjęć prezentuje wszystkie typy parowozów, jakie pracowały na polskich kolejach.

do góry

NA WYCIECZKI

Szlak wokół Zduńskiej Woli, kolor: zielony, długość-22 km
PRZEBIEG : Zduńska Wola - Paprotnia - Świerzyny - Zapolice - Strońsko - Beleń - Piaski - Poręby

Szlak uroczysk i rezerwatów, kolor: czerwony, długość-16 km
PRZEBIEG : Męcka Wola - uroczysko "Wożniki" - uroczysko "Andrzejów" - rezerwat "Jabłecznik" - Wojsławice - rezerwat "Wojsławice" - Wólka Wojsławska - Opiesin - Zduńska Wola

Szlak rowerowy "W środku Polski-ziemia znana i nieznana", kolor: niebieski, długość - 61 km
PRZEBIEG : Zduńska Wola Karsznice (PKP) - Skansen lokomotyw - wieś Karsznice - Michałów - Gajewniki - Zimna Woda - Dziadkowice - Szadek - Karczówek-leśniczówka - rezerwat "Jamno" - Grzybów - Prusinowice - Reduchów - Annopole Stare - Pratków - Wojsławice - Korczew - Zduńska Wola (PKP)

Spacer po mieście
Oddział PTTK w Zduńskiej Woli zaprasza na krótki spacer po mieście. Przybyszowi, który trafił na dworzec PKS w Zduńskiej Woli, proponuję - przed wyruszeniem w trasę po mieście - zapoznanie się z planem miasta zamieszczonym w gablocie. Stąd najbliżej do Placu Wolności. Plac, rynek - kojarzy się z centrum życia administracyjnego i handlowego, to także reprezentacyjne miejsce miasta. Niegdyś stał tu ratusz miejski, który rozebrano w czasie wojny. Jego miejsce zajęło wybrukowane " kocimi łbami" targowisko. Obecnie Plac Wolności jest oazą zieleni, która - starannie utrzymana i efektownie oświetlona - dodaje mu uroku. Niestety, zabudowania wokół rynku nie są imponujące. Budynki te pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Wiele z nich już wyburzono, a ich miejsce zajęły betonowe płoty i brzydkie budy handlowców. W południowej części skweru znajduje się płyta upamiętniająca rozstrzelanie sześciu Polaków w dniu 11 listopada 1939 r., (pod ratuszem). Ich prochy spoczywają w zbiorowej mogile na cmentarzu przy ul. Łaskiej. Kilka lat temu obok płyty stanął pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Z Placu Wolności idziemy w kierunku południowym, w ulicę Kościelną. Z tego narożnika Placu w kierunku wschodnim wiedzie ulica Łaska, główna ulica miasta, ciągnąca się aż do jego granic. Ulicą Kościelną dochodzimy do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Powstał on w latach 1872 -1881. Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz z połowy XVII wieku, przeniesiony z katedry włocławskiej. W kościele tym został ochrzczony Maksymilian Maria Kolbe. Po przeciwnej stronie kościoła, w ogrodzie, mieści się Ośrodek Pamięci Świętego Maksymiliana z salą widowiskową i pokojami hotelowymi. Kamień węgielny pod jego budowę wmurowano w połowie sierpnia 1981 r. W sali widowiskowej odbywa się wiele imprez kulturalnych, koncertów, spotkań. Wychodząc z kościoła wracamy kilka metrów do skrzyżowania z ulicą Złotnickiego. Na uwagę zasługuje tu narożny budynek wzniesiony w stylu klasycystycznym, z kolumnami. Obecna ulica Złotnickiego kilkakrotnie miała zmienianą nazwę (Belwederska, PKWN). Stało przy niej wiele drewnianych domów tkackich, z których do dziś zachowało się tylko kilka. Idąc ulicą Złotnickiego, mijamy po lewej stronie Muzeum Historii Miasta. Chcąc zapoznać się z "klimatem" muzeum oraz historią rozwoju miasta koniecznie trzeba przekroczyć jego progi.

do góry

PRZYDATNE INFO

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej
ul. Królewska 29,98-220 Zduńska Wola, tel. 823-41-31

MPK Spółka z o.o.
ul. Sieradzka 68/70, 98-220 Zduńska Wola, centrala : 823 69 60, www.mpk.zdunskawola.net

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Zduńska Wola. Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Ewy Padzik.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone