zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
łódzkie
Biała
Brąszewice
Buczek
Kiernozia
Kleszczów
Łowicz
Ozorków
Piątek
Poświętne
Przedbórz
Sędziejowice
Świnice Warckie
Wolbórz
Zduńska Wola
Brąszewice

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Gmina Brąszewice położona jest w zachodniej części powiatu sieradzkiego w województwie łódzkim na Wysoczyźnie Złoczewskiej wchodzącej w skład Niziny Wielkopolskiej. Prawdziwym bogactwem Gminy Brąszewice są lasy pokrywające aż 34% jej obszaru. Przeciętny wiek drzewostanu wynosi ok. 50 lat, a dominującym gatunkiem drzewa jest sosna. W mniejszej ilości występują także inne rzadkie okazy drzew, a po to by je chronić utworzono w 1963 roku rezerwat „Jaźwiny”. Oprócz tego na terenie gminy znajdują się 4 użytki ekologiczne, bagna śródleśne, pomniki przyrody ( Starce - 11 okazów drzew, Budy - 3 okazy drzew, Godynice - 2 okazy drzew, Błota - 1 okaz drzewa, Orły - 1 okaz drzewa, Kurpie - 1 okaz drzewa).

55% powierzchni gminy zajmuje Brąszewicki Obszar Chronionego Krajobrazu. Mimo niewielkiego stopnia zróżnicowania poziomu terenu nie brak tu malowniczych, urokliwych zakątków. Na tzw. uroczysku Błota – szukający szczęścia – mogą podziwiać kwitnącą paproć – długosza królewskiego. Ten i wiele innych pomników przyrody ożywionej, a przede wszystkim niekwestionowany urok brąszewickich lasów, zachęcają do odpoczynku i rekreacji w pełnym kontakcie z naturą.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Na terenie gminy istnieje kilka obiektów zabytkowych. Na uwagę zasługują obiekty budownictwa sakralnego:

kościółW parafii Godynice, która w 2003 r. obchodziła 400-lecie swojego istnienia, podziwiać można neogotycki kościół parafialny pod wezwaniem Św. Marcina i Św. Zoffi. Godna uwagi jest zwłaszcza część wyposażenia pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku.

W kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Brąszewicach wybudowanym w 1950 roku znajduje się barokowy obraz Serca Jezusowego. Obraz ten eksponowany był uprzednio w sieradzkiej farze.

W miejscowości Starce znajdują się natomiast zabytkowy dwór i park z XIX wieku. Znajdziemy tutaj
murowane, budynki dworu i oficyny, wzniesione ok. połowy XIX w. w stylu neoklasycystycznym oraz XIX - wieczny park o charakterze krajobrazowym.

do góry

INNE ATRAKCJE

młynW Kurpiach stoi zabytkowy, drewniano - murowany młyn wodny wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku, przebudowany ok. 1950 r. W planach jest utworzenie tu zalewu "Kurpie", ale już dziś można tutaj spędzić mile czas i wypocząc w kontakcie  z czystą przyrodą wśród przepięknych widoków.

Tutejsze lasy obfitują w liczne gatunki zwierzyny zarówno chronionej jak i łownej na terenie gminy funkcjonuje aż 5 kół łowieckich: Hubertus, Ponowa, Szarak, Tur i Sokuł. Niewątpliwą atrakcją dla turystów - zwłaszcza zagranicznych są organizowane przez Koło "Hubertus" polowania.

 

 

do góry

NA WYCIECZKI

Przez teren gminy przebiega szlak rowerowy zwany "czarnym szlakiem łącznikowym", który jest częścią szlaku zwanego "Sieradzką eSką". Przygotowany został z myślą o tych wszystkich, którzy przedkładają aktywny wypoczynek nad tradycyjne jego formy. Uwzględnia indywidualne zainteresowania, bowiem na jego trasie każdy - czy to miłośnik przyrody, pamiątek historii, czy też po prostu amator ruchu na świeżym powietrzu - znajdzie coś interesującego. Oznakowany kolorem czarnym wiedzie z Kuźnicy bardzo wygodną dla rowerów drogą , poprzez duży kompleks lasów do rezerwatu "Jaźwiny" i położonego obok użytku ekologicznego "Biały Ług", który jest ostoją ptactwa i siedliskiem wilgociolubnych roślin. Następnie szlak wychodzi na pola i przez Wiertelaki asfaltową drogą dociera do Brąszewic. Z Brąszewic prowadzi tzw. Traktem Brąszewickim do Wojkowa. Zmęczeni rowerzyści mogą odpocząć w specjalnie przygotowanych wiatach, wyposażonych w stoły i ławy. Czas pokonania trasy zależy od samego rowerzysty, zachęcamy jednak do spokojnego tempa, które pozwoli lepiej poznać naszą gminę i cieszyć się bliskim kontaktem z przyrodą.

do góry

PRZYDATNE INFO

Odległości: Sieradz–30 km, Łódź–95 km, Wieluń–40 km, Wrocław–130 km, Poznań–166 km

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Brąszewice 26, tel.: 043 821 17 25

Urząd Pocztowy Brąszewice - Brąszewice I 30a, tel: 0 43 827 81 71

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Gminy w Brąszewicach. Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Teresy Gałązka.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone