zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
śląskie
Bielsko-Biała
Brenna
Chorzów
Cieszyn
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Gliwice
Goczałkowice-Zdrój
Katowice
Milówka
Ogrodzieniec
Powiat Bielski
Powiat Gliwicki
Powiat Kłobucki
Powiat Mikołowski
Powiat Wodzisławski
Pszczyna
Skoczów
Szczyrk
Tarnowskie Góry
Ustroń
Węgierska Górka
Wisła
Żywiec
Tarnowskie Góry

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Tarnowskie Góry leżą w województwie śląskim i od stycznia 1999 r. jak niegdyś znowu są siedzibą starostwa powiatowego. Miasto liczące 62 tys. mieszkańców zajmuje obszar 83,47 km2. Rozpościera się w pobliżu wschodniej granicy Górnego Śląska w zlewni rzek: Dramy i Stoły, na wododziale podziemnych wód triasowych. Północną część miasta zajmują rozległe tereny leśne, sosnowe i świerkowe, będące częścią lasów Lubliniecko - świerklanieckich, południową - ciepłolubne łąki i lasy bukowe.

Położone na obrzeżach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego miasto, posiada wszystkie dogodne połączenia komunikacyjne:

 • kolejowe - jeden z największych w Europie węzłów kolejowych i największa w Polsce stacja rozrządowa, w której formuje się składy pociągów towarowych przewożących ładunki z południa Polski do portów bałtyckich oraz w kierunku Opola i Poznania
 • drogowe - dobrze rozbudowana sieć drogowa z obwodnicą wokół miasta, łączącą śląsk z drogą krajową nr 11 do Poznania
 • lotnicze - w odległości zaledwie 15 km znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy w Pyrzowicach.

Tarnowskie Góry od Bytomia dzieli 12 km, od Gliwic 22 km, a od Katowic 25 km.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Zabytkowa Kopalnia (ul. Szczęść Boże 81)
Jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna udostępniająca zwiedzanie podziemi po dawnych kopalniach kruszców srebronośnych! Fragment labiryntu wykopalisk górniczych, który można zwiedzać od 5 września 1976 r. Na głębokości 40 m znajduje się trasa turystyczna o długości 1700 m. Kształtem przypomina ona trójkąt, którego wierzchołkami są 3 szyby: "Anioł", "Żmija" i "Szczęść Boże". Przylegają do niej 3 komory mające od 500 do 2 000 m2. Część szlaku (270-metrowy odcinek) pokonuje się łodziami. Od niedawna Kopalnię Zabytkową mogą odwiedzać także niepełnosprawni. Przed zjazdem w podziemia zobaczyć można oryginalną wystawę minerałów, narzędzi i urządzeń górniczych, a po wyjeździe Skansen Maszyn Parowych.

kopalnia

Kopalnia otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00, a w soboty i niedziele od 9.00 do 17.00. Dla wycieczek prowadzona jest rezerwacja wejść przez BORT SMZT - tel. (0-32) 285 49 96. Zwiedzający indywidualnie zgłaszają się bezpośrednio w Kopalni w godzinach zwiedzania. W miesiącach zwiększonego ruchu turystycznego przedłuża się godziny zwiedzania dla wycieczek w zależności od potrzeb i tylko na wcześniejszą rezerwację. Zapraszamy również do nocnego zwiedzania Kopalni Zabytkowej, podczas którego możemy spotkać przechadzajacego się w podziemiach Skarbnika - legendarnego ducha kopalni. Nocne zwiedzanie jest możliwe w piątki i soboty w godzinach: 21.00; 22.00 i 23.00. Kopalnia jest nieczynna: 1 stycznia, w pierwsze święto Wielkanocne, w święto Bożego Ciała, 1 i 2 Listopada, od 24 do 26 grudnia i 31 grudnia. Trasa dostępna dla osób niepełnosprawnych. Zaleca się wcześniejsze uzgodnienie pod numerem telefonu: (0-32) 285 29 81.

Sztolnia "Czarnego Pstrąga" (Park Repecki)
 Jest 600 metrowym fragmentem najdłuższej sztolni odwadniającej "Fryderyk" (w późniejszym okresie nazwa "Kościuszko"). Można ją zwiedzać od 1957 r., dzięki staraniom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Trasa turystyczna znajduje się pomiędzy szybami "Ewa" i "Sylwester". Podczas wycieczki, która odbywa się łodziami, podziwiać można uroki podziemnego świata m.in. stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej.

Dom Sedlaczka (Rynek1)
 domWybudowany w XVI w. był do XIX w. siedzibą starostwa ziemi bytomskiej. W 1805 r. kupił go Jan Sedlaczek i urządził w nim winiarnię, która istnieje do dziś. Obecnie na piętrze mieści się Muzeum założone w 1958 roku z przepięknym wystrojem i stropem z polichromią z I połowy XVII w. Muzeum gromadzi przedmioty związane z historią, sztuką, górnictwem kruszcowym i etnografią okręgu tarnogórskiego. We wnętrzach organizuje się m.in. koncerty i "Wieczory pod renesansowym stropem" z wybitnymi tarnogórzanami związanymi z nauką, kulturą i sztuką.

Ratusz (Rynek 4)
 Wzniesiony w latach 1896-1898 w stylu neorenesansu pólnocnego z elementami gotyku. Dach wieńczy drewniana wieżyczka, a elewację zdobią wykute w piaskowcu herby: rodziny Henckel von Donnersmarck, królestwa pruskiego, cesarstwa niemieckiego, prowincji śląskiej, trójpolowy miejski nadany w 1562 r., margrabiowski Jerzego Hohenzollerna. Na fasadzie umieszczona jest postać gwarka tarnogórskiego, pochodząca z 1959 r.

Kościół ewangelicko-augsburski (Rynek 12)
 Wybudowany przez gminę ewangelicką w 1780 r. dzięki wsparciu finansowemu Hencklów, Laryszów, Grustów, Bohmów oraz Schulzów. Budowniczymi świątyni byli architekt Krzysztof Worbs ze Strzelec oraz cieśla Jan Karol Henning z Opola. Kościół posiadał wieżę, na której w 1787 r. umieszczono zegar wykonany przez Franciszka Schmachela, zegarmistrza z Brynicy. W 1900 r. przebudowano go w stylu neoromańskim. Wewnątrz znajdują się charakterystyczne dla świątyń protestanckich empory.

Dzwonnica Gwarków
 Początki tarnogórskiej dzwonnicy sięgają już XVI w. Późniejszą z XIX w. przeniesiono na plac Gwarków w 1955 r. dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Miłośników Historii i Zabytków Ziemi Tarnogórskiej z kamieniołomu w Bobrownikach Śląskich. Ustawiono ją na miejscu dawnego domu zbornego gwarków. Wykonana w całości z drewna stoi na podmurowaniu z kamienia wapiennego. Pod namiotowym dachem, który pokryty jest gontem, umieszczono dzwonek szychtowy.

Dworek szlachecki (ul. Górnicza 7)
 Zajazd wybudowany w XVIII w., w którym przebywali m.in. Johann Wolfgang Goethe (1790) i Julian Ursyn Niemcewicz (1821). Wewnątrz znajdują się obecnie restauracja "Dworek Goethego", a na piętrze siedziba PTTK - Oddział Tarnowskie Góry. Charakterystycznymi dla niego są belkowate stropy oraz klepkowate drzwi wejściowe.

Kościół p.w. św. Marcina w Starych Tarnowicach
 Wybudowany ok. 1400 r. a od 1415 r. parafialny, uprzednio był filią kościoła w Reptach Śląskich. W XVI w. przejęli go protestanci, a w okresie wojny trzydziestoletniej zwrócony katolikom. Pierwotnie budowla gotycka, ale poprzez przebudowy w 1707 r. i 1728 r. nabrał cech barokowych. W latach 1912-1914 prowadzono w nim prace konserwatorskie. Wewnątrz świątyni znajdują się piękne dekoracje stiukowe z barokową polichromia z I połowy XVIII w. Przedstawiają one sceny z życia świętych m.in. Marcina, Jana Nepomucena, Wacława itd. W świątyni znajduje się, malowana na desce, jedna z najstarszych kopii obrazu Matki Boskiej Piekarskiej z II połowy XVII w.

do góry

INNE ATRAKCJE

Górnośląska Kolejka Wąskotorowa
jest obecnie najstarszą na świecie i nieprzerwanie czynną. Jej pierwsze odcinki powstały w 1851 roku. Początkowo w kolei tej używano koni, ale już w 1855 roku zaczęto używać specjalnych parowozów wąskotorowych. Przez ponad 100 lat służyła ona komunikacji między kopalniami, hutami i fabrykami całego okręgu, lecz stopniowo jej znaczenie spadało. W 2002 roku samorząd Bytomia przejął rolę głównego właściciela Górnośląskiej Kolei Wąskotorowych. Powstało regularne połączenie turystyczne Bytom - Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie. W Tarnowskich Górach są zlokalizowane trzy przystanki: przy Kopalni Zabytkowej Rud Srebronośnych, w centrum miasta i na dworcu PKP. Wagony kolei przystosowane są do przewozu rowerów - można więc wybrać się na kolejowo-rowerową wycieczkę po najciekawszych regionach miasta: Kopalni Zabytkowej Rud Srebrononośnych, Sztolni Czarnego Pstrąga, Rezerwacie Segiet.

Pałac w Rybnej
Zbudowany w 1796 r. w stylu późnobarokowym, otoczony pięknym parkiem pochodzącym z tego samego okresu. Był własnością rodzin: Blachów, Warkocza, Chrząszczewskich i Koschtzkich. W okresie międzywojennego znajdowała się w nim siedziba Związku Strzeleckiego. Po II wojnie światowej zniszczony, odrestaurowany w latach 1974 - 1980. Obecnie odbywają się w nim koncerty z udziałem wybitnych muzyków polskich.

Zamek w Starych Tarnowicach
zamekWybudowany prawdopodobnie na pocz. XVI w. W latach 1520 - 1570 znajdował się w posiadaniu rodziny Włodyków, a ok. 1724 należał do Jerzego von Gusnarda. Zachowany budynek pochodzi zapewne z II poł. XVI w. lub XVII w. Został on zniekształcony wskutek licznych przebudów w wiekach XVIII i XIX. Zamek ma kształt czworoboku złożonego z czterech skrzydeł zgrupowanych wokół przypominającego kwadrat dziedzińca, który posiadał krużganki. Obecnie przywrócony do dawnej świetności jest oazą dla smakoszy i rajem dla kochających piękno. Tutaj nie trzeba mieć wyobraźni, wystarczy mieć oczy szeroko otwarte.

do góry

NA WYCIECZKI

Trasa na weekend - I - dla miłosników kolei wąskotorowych i rowerzystów

Przebieg trasy:
Rowerem wokół Zalewu Chechło-Nakło – wsiadamy na przystanku kolejki wąskotorowej Lasowice Zalew – dalej kolejką do przystanku Tarnowskie Góry Wąskotorówka – rowerem lub piechotą ulicami: Bytomską, Krakowską, przez Rynek, Górniczą i Legionów – wsiadamy do kolejki na przystanku Tarnowskie Góry Wąskotorówka – wysiadamy na przystanku Repty Kopalnia Zabytkowa - rowerem lub piechotą ulicami: Staffa, Szczęść – Boże, Małą, wzdłuż szlaku kolejki wąskotorowej (po drodze: „Wielki Kanion” Tarnogórski, Rezerwat Blachówka, Dolomity Sportowa Dolina, Rezerwat Segiet), dalej  ulicami: Myśliwską, Skowronków, Niemcewicza, Jaworową, Waliski, Repecką – Szlakiem Husarii Polskiej  - Obwodnicą – ulicami: Łanową, Niedziałkowskiego, Pyskowicką, Śniadeckiego – przez Park Repecki – Szlakiem Powstańców  Śląskich, dalej wzdłuż rzeki Dramy kierując się na Zbrosławice.
1. Zalew Chechło - Nakło
Dawne wyrobisko żwiru zamienione w 1973 roku na 66 hektarowe, bezodpływowe jezioro o pojemności 1,5 mln m3. Ubytki wody spowodowane parowaniem poza deszczami są uzupełniane przez cztery podziemne źródła. Jezioro pełni jedynie funkcje rekreacyjne; piaszczyste plaże, możliwość kąpieli, bardzo ładne tereny spacerowe po pobliskich lasach, okazja do wędkowania, liczne ośrodki wypoczynkowe czynią to miejsce bardzo atrakcyjnym zarówno dla zwolenników weekendowych wypadów jak i na dłuższy pobyt.
2. Kolejka wąskotorowa
Przez Tarnowskie Góry przebiega się kolej wąskotorowa - najstarsza czynna w Europie, licząca blisko 150 lat. Jej trasą przejechać można - w okresie letnim - od Siemianowic do Miasteczka śląskiego, a jej najciekawszy odcinek obejmuje same miasto Tarnowskie Góry i okolice - rezerwat bukowy Segiet, Zabytkową Kopalnię i Skansen Maszyn Parowych, kąpielisko nad zalewem w Nakle Chechle.
3. Centrum Rynek
Najstarszy fragment płyty Rynku, tzw. "kocie łby" pochodzi z XIX w. i mieści się wokół gwarkowskiej studni. Na Rynku znajdują się m. in. Ratusz w stylu neogotyckim, Kościół Ewangelicko-Augsburski, zabytkowe kamienice podcieniowe z półkolistmi arkadami a także Winiarnia "Sedlaczek" i Muzeum.
4. Kopalnia Zabytkowa Rud Srebronośnych
Znajdująca się na głębokości 40 m, jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna udostępniająca zwiedzanie podziemi po dawnych kopalniach kruszców srebronośnych. Ma ona długość 1700 m, w tym podziemny przepływ łodziami chodnikiem odwadniającym odbywa się na odcinku 270 m. Kopalnia swoim kształtem przypomina trójkąt, którego wierzchołkami są trzy szyby: "Anioł", "Żmija" i "Szczęść Boże". Przylegają do nie trzy komory mające od 500 do 2000 m2. Przed zjazdem w podziemia zobaczyć można oryginalną wystawę minerałów, narzędzi i urządzeń górniczych, a po wyjeździe Skansen Maszyn Parowych.
5. Skansen Maszyn Parowych
Znajduje się o otoczeniu kopalni i gromadzi przykłady maszyn parowych stosowanych jako napęd w zakładach przemysłowych jak i poczciwe ciuchcie.
6. "Czerwona Skała"
Popłuczkowa hałda dolomitowa w Tarnowskich Górach - Bobrownikach, powstała w wyniku działalności górniczej prowadzonej na tych terenach od XV wieku do początku XIX wieku.
7. "Wielki Kanion " Tarnogórski
Jest położony przy drodze krajowej nr 6, stanowiącej historyczny, międzyregionalny szlak w kierunku Poznania. Rejon złoża leży w zachodniej części niecki tarnogórskiej. Obszar związany z byłą kopalnią stanowi teren górniczy o powierzchni 203,16 ha. Powierzchnia obu powstałych tu wyrobisk wynosi łącznie ok. 45 ha. Głębokość wyrobisk sięga 60 m.
8. Rezerwat Blachówka
W nieczynnym kamieniołomie dolomitu - "Blachówka" - znajduje się stanowisko dokumentacyjne przyrody o powierzchni 6 ha utworzone w 1995 r. Chroni ono w celach dydaktycznych specyficzne formy krajobrazu, ukształtowanego działalnością górnictwa kruszcowego, z typową roślinnością kserotermiczną.
9. Dolomity - Sportowa Dolina
Całoroczne centrum narciarskie powstające w nieczynnym od 30 lat wyrobisku Blachówka, w którym wydobywano dolomit.  Do dyspozycji narciarzy są trzy całoroczne trasy narciarskie o łącznej długości 700 m i różnicy wzniesień 31 m, pokryte tworzywem sztucznym. Gdy temperatura spada o stopień poniżej zera trasy są sztucznie zaśnieżane. Uruchomione są trzy wyciągi orczykowe, a dla najmłodszych park zimowy i karuzela do nauki jazdy na nartach.
10. Rezerwat Segiet
Utworzony w 1953 r. w celu ochrony 24,65 ha lasu bukowego, powstałego w wyniku naturalnego porośnięcia dawnych wyrobisk górniczych. Rezerwat położony jest na zboczu Srebrnej Góry, w obrębie Lasu Segieckiego. Ochroną objęte są trzy typy buczyn w tym 9-cio hektarowy płat na południowym stoku z drzewostanem buczyny storczykowej w wieku 130-150 lat i okazami do 350 lat.
11. Źródełko Młodości w Reptach śląskich
12. Park Wodny
Jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce, o powierzchni zabudowy 4006 m2, powierzchni użytkowej 9055 m2 i kubaturze 47 tys m3. Funkcjonują w nim: 25-metrowy basen sportowy z widownią, basen z falą morską, basen rzeka, basen solanka, basen do nauki pływania, kompleks basenów rekreacyjnych z miejscami przeznaczonymi do masażu podwodnego, 3 różnej długości i średnicy zjeżdżalnie wodne oraz sauny, siłownia, gabinety odnowy biologicznej i sale do ćwiczeń muzyczno-ruchowych.
13. Kościółek św. Marcina
Ufundowany został około 1400 r. przez ówczesnych właścicieli tarnowickich dóbr rycerskich, erygowany w 1415 r. Pierwotnie był budowlą gotycką, ale po przebudowach w XVIII w. nabrał cech barokowych. Jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem architektury sakralnej. Wewnątrz świątyni znajduje się jedna z najstarszych kopii obrazu Matki Boskiej Piekarskiej z drugiej połowy XVII w., malowana na desce.
14. Zamek w Starych Tarnowicach
Wybudowany prawdopodobnie na początku XVI w. W latach 1520-1570 był w posiadaniu rodziny Włodyków. Został zniekształcony wskutek licznych przebudów w wiekach XVIII i XIX. Ma kształt czworoboku złożonego z czterech skrzydeł zgrupowanych wokół przypominającego kwadrat dziedzińca, który posiadał krużganki (obecnie zamurowane).
15. Leśniczówka
16. Park Repecki
Kompleks leśny leżący pomiędzy Starymi Tarnowicami a Reptami, wchodzący w skład ustanowionego na tym obszarze zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Cechą charakterystyczną istniejących tam drzewostanów jest ich naturalny charakter, wyróżniający się wielopiętrową i wielogatunkową strukturą. Około 2/3 całego lasu stanowią drzewostany, które przekroczyły 100 lat. Jest to największe na śląsku i jedno z najbardziej interesujących skupień drzew pomnikowych w Polsce. Stwierdzono tam 110 drzew kwalifikujących się do objęcia ochroną jako pomniki przyrody. Na obszarze tym występuje również szereg ptaków lęgowych.
17. i 18. Sztolnia Czarnego Pstrąga (szyb Ewa i szyb Sylwester)
sztolniaJest to 600-metrowy fragment najdłuższej tarnogórskiej sztolni odwadniającej "Fryderyk", wydrążonej w latach 1821-1834. Można ją zwiedzać od 1957 r., dzięki staraniom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Trasa turystyczna znajduje się pomiędzy szybami "Ewa" i "Sylwester", którymi do sztolni schodzi się po krętych schodach na głębokość 20 lub 30 metrów. Podczas wycieczki. która odbywa się łodziami, podziwiać można uroki podziemnego świata m.in. stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej.
19. Dolina Dramy
Koryto rzeki Dramy - drugiej po rzece Stole - wypływającej spod Srebrnej Góry. W Reptach Starych uchodzi do niej woda ze znanego źródła Młodości, natomiast tuż za parkiem Repeckim potok Starotarnowicki oraz graniczny potok Laryszowski. Na terenie zabytkowego kompleksu leśnego W Reptach, dolina Dramy ma charakter swego rodzaju korytarza leśnego, otoczonego głównie gęstymi ścianami starodrzewu bukowego, podłoże stanowią zaś szuwary i roślinność trawiasta. Ten odcinek doliny jest szczególnie malowniczy z uwagi na łagodne meandry rzeki Dramy. Miejscami z Dramą łączą się jej dopływy, m.in. Strumień Czarnego Pstrąga.
20. Zbrosławice - Ośrodek Jeździecki
Przedwojenna miejscowość kuracyjna, położona w dolinie rzeki Dramy. Pomimo iż, położone są w sąsiedztwie wysoko zurbanizowanych i uprzemysłowionych terenów, mają środowisko czyste ekologicznie. Położone pomiędzy Tarnowskimi Górami, Gliwicami i Bytomiem mają dogodne połączenie komunikacyjne z tymi miastami. Na terenie Ośrodka Jeździeckiego znajdują się: 3 kryte ujeżdżalnie, 2 stajnie na około 60 koni, sklep ze sprzętem jeździeckim, noclegi o standardzie turystycznym w domkach fińskich oraz jadłodajnia. Ośrodek Jeździecki oferuje jednodniowe wycieczki szkolne do Ośrodka, naukę jazdy konnej dla dzieci i dorosłych, przejażdżki bryczkami, weekendy w siodle, obozy letnie i zimowe dla dzieci i młodzieży i wiele innych atrakcji.

Trasa na weekend II - dla miłosników przyrody

Przebieg trasy:
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ul. Legionów, ul. Ogrodowa, ul. Lipowa, ul. Bytomska, ul. Korola, ul. Strzelnicza, ul. Parkowa, ul. Staffa, ul. Mała, ul. Staszica, ul. Kamienna, ul. Witosa, ul. Repecka, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Park Miejski – ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Park Miejski o powierzchni 21.5 ha został założony w 1903 r. na warpiach (:tu pozostałość po kopalniach rud). Drzewostan Parku obejmuje około 50 gatunków drzew i 10 krzewów, w większości rodzimego pochodzenia. Wejście Parku zwieńcza grupa głazów narzutowych. Największy spośród nich jest pomnikiem przyrody. Jeden z głazów posiada tablicę z wierszem Jana Nowaka z 1925r.
Park obejmuje następujące obiekty: drewniana wieża widokowa, staw z fontanną, kawiarenka, korty tenisowe, górka saneczkowa, muszla koncertowa i inne. W zachodniej części Parku Miejskiego mieści się cmentarz wojenny, na którym spoczywają żołnierze z I i II wojny światowej
Zabytkowa aleja lipowa – ul. Lipowa
Aleja wchodzi w skład zespołu pałacowo – parkowego dawnego zarządu dóbr hrabiów Henckel von Donnersmarck, powstałego w latach 70 – tych XIX w. W rejonie ulic Legionów, Lipowej i Ogrodowej. Teren ten, na którym zachowały się okazałe stare lipy został objęty ochroną zabytkową 1992 r.
Kopiec Kopalni „Fryderyk” – Bobrowniki Śląskie
Kopiec pamiątkowy usypany w 100 – lecie istnienia kopalni srebra i ołowiu w pobliżu szybu „Rudolfina”.
Jesiony wyniosłe – ul. Staffa
Jesiony zostały objęte ochroną w drodze uznania za pomniki przyrody w 1997 i 1998.
Hałda popłuczkowa
Największa hałda o powierzchni 1,5 km2 i wysokości 17 m. Powstała z dolomitu, który został oddzielony od galeny na płuczce kopalni „Fryderyk” w trakcie sortowania urobku.
Rezerwat leśny „Segiet”
Utworzony w 1953 r. w celu ochrony 24,65 ha lasu bukowego, powstałego w wyniku naturalnego porośnięcia dawnych wyrobisk górniczych. Rezerwat położony jest na zboczu Srebrnej Góry, w obrębie Lasu Segieckiego. Ochroną objęte są trzy typy buczyn w tym 9-cio hektarowy płat na południowym stoku z drzewostanem buczyny storczykowej w wieku 130-150 lat i okazami do 350 lat.
Pogórnicze łąki – Repty Śląskie
Okolica silnie zmieniona przez górnictwo kruszcowe, pozostałości po szybach górniczych i niewielkich odkrywkach rud żelaza, które dzisiaj zaznaczają się jako niewielkie okrągłe hałdy i płytkie zagłębienia o płaskich dnach.
Kasztan jadalny i klon czerwony – Repty Śląskie
Rosną w ogródku plebańskim, przy kościele p.w. św. Mikołaja. Kasztan jadalny jest wyjątkowym okazem, jedynym w całej południowej Polsce, ustanowiony jako pomnik przyrody w 1960 r. Jego obwód w pierśnicy wraz z dwoma odrostami 752 cm, a wiek oceniony jest na około 450 lat. Klon został objęty ochroną w drodze uznania za pomnik przyrody w 1997 r.
Dolina Dramy
Koryto rzeki Dramy - drugiej po rzece Stole - wypływającej spod Srebrnej Góry. W Reptach Starych uchodzi do niej woda ze znanego Źródła Młodości, natomiast tuż za parkiem Repeckim potok Starotarnowicki oraz graniczny potok Laryszowski.
Droga do Ptakowic
Okazały drzewostan przy granicy zespołu przyrodniczo – krajobrazowego „Park w Reptach i dolina Dramy”.
Drama w Parku w Reptach
Na terenie zabytkowego kompleksu leśnego, w Reptach, dolina Dramy ma charakter swego rodzaju korytarza leśnego, otoczonego głównie gęstymi ścianami starodrzewu bukowego, podłoże stanowią zaś szuwary i roślinność trawiasta. Ten odcinek doliny jest szczególnie malowniczy z uwagi na łagodne meandry rzeki Dramy. Miejscami z Dramą łączą się jej dopływy, m.in. Strumień Czarnego Pstrąga.
Buki w Parku w Reptach
Najpiękniejszą formą lasu bukowego w Reptach jest buczyna pomorska. Zajmuje największą powierzchnię w kompleksie parkowym – porasta centralną wierzchowinę i jej południowe zbocze. Natomiast kwaśna buczyna niżowa występuje tylko na silnie pochylonych północnych stokach Góry Mikołaja i centralnej wierzchowiny parkowej.
Drzewa egzotyczne w Parku w Reptach
Na uwagę zasługują dorodne okazy drzew egzotycznych, takich jak: dąb błotny, cyprysik groszkowy, modrzew polski.
Staw tzw. Cegielnia przy ul. Repeckiej
Staw otoczony jest drzewami, część powierzchni wody pokrywają liście grażela żółtego.
Lipa drobnolistna w Starych Tarnowicach – ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Lipa jest najwcześniej chronionym obiektem przyrodniczym z terenu naszego miasta. Jeden z pierwszych obiektów wciągnięty do ewidencji zabytków przyrody w województwie śląskim. Jej wiek szacuje się na 350 lat.

TRASA NA WEEKEND "Szlakiem mniej znanych obiektów architektury sakralnej"

 • XVII-wieczny drewniany kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Miasteczku Śląskim
 • Kaplica św. Jana Nepomucena ul. Mościckiego
 • Figura św. Jana Nepomucena w budynku przy ul. Strzeleckiej 3
 • XVII-wieczna płyta nagrobna w kościele Ewangelickim, Rynek
 • Epitafium w elewacji kościoła św. Anny, ul Gliwicka
 • Epitafia nagrobne w kościele p.w. świętych Piotra i Pawła
 • Cmentarz Żydowski, ul. Gliwicka
 • Cmentarz wojenny, ul. Wyszyńskiego
 • XVIII-w. figury św. Floriana i św. Jana Nepomucena, ul. Legionów
 • widokKlasztor oo. Kamilianów, park i Grota Maryjna, ul. Bytomska
 • Galgenberg - wzgórze wisielców
 • XVIII-w. kapliczka, ul. Główna
 • Podziemna kapliczka św. Barbary w Kopalni Zabytkowej Rud Srebra
 • Grota św. Barbary przy byłej Kopalni Dolomitów
 • Krzyż przydrożny z 1909 roku, ul. Gliwicka
 • XIX-wieczny krzyż przydrożny, ul. Niedziałkowskiego
 • Kapliczki Archanioła Michała i św. Jana Nepomucena przy kościele św. Marcina, ul. Niedziałkowskiego
 • Kamienny, przydrożny krzyż, ul. Pionierska
 • XVIII-wieczna kapliczka, ul. Kombatantów
 • XVI-wieczna drewniany kościół św. Michała w Księżym Lesie

TRASA NA WEEKEND 4 "Szlakiem zabytków górniczych"

szybTarnowskie Góry, to miasto, którego genezą powstania jest odkrycie rud srebra, ołowiu, cynku i żelaza. Wielowiekowa eksploatacja złóż wpłynęła na rozwój miasta oraz na ukształtowanie terenu. Również późniejsza kopalnia dolomitu utworzyła unikalne formy geologiczno-przyrodnicze. Tereny pogórnicze od przeszło dwustu lat objęte są programami rewitalizacji poprzez m.in. zadrzewianie. Tak powstał jedyny w Tarnowskich Górach rezerwat przyrody – "Segiet", czy utworzony w 1903 r. Park Miejski. W 2006 r. zostały objęte ochroną przyrodniczą kolejne obszary pogórnicze – "Hałda popłuczkowa" z endogeniczną roślinnością - poprzez utworzenie Parku Kulturowego oraz "Doły Piekarskie" w formie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Tereny historycznej eksploatacji górniczej i znajdujące się na nich obiekty i urządzenia górnicze, które stały się siedliskiem wielu gatunków zwierząt, należą do obszaru ochrony przyrodniczej "Natura 2000". Zwiedzanie Tarnowskich Gór szlakiem zabytków górniczych daje możliwość poznania piękna unikalnej przyrody chronionej, która jest efektem kształtowania terenu i jego rewitalizacji przez człowieka. Trasę najlepiej przebyć rowerem.  
1. "Doły Piekarskie"- teren byłej kopalni rud żelaza z XIX w.
2. Dawny kamieniołom dolomitu przy ul. Korola
3. Wyrobisko po byłej kopalni dolomitu "Bobrowniki" przy ul. Kopalnianej
4. Szyb "Sophia"
5. Hałda po dawnej płuczce rud cynku i ołowiu
6. Rezerwat “Segiet” założony na terenie dawnej kopalni Srebrna Góra
7. Najstarsza część kopalni dolomitu Blachówka
8. Zespół szybów "Comet", "Bohr" i "Nettelbeck"
9. Kolejka wąskotorowa na pogórniczym szlaku transportowym Bytom - Miasteczko Śląskie (przystanek Kopalnia Zabytkowa)
10. Obszar łąk pogórniczych i śladów wydobycia przy ul. Małej
11. Kopalnia Zabytkowa Rud Srebronośnych
12. Skansen Maszyn Parowych
13. Szyb "Żmija" i zespół łąk pogórniczych (na drugim planie - Kopalnia Zabytkowa)
14. Zespół szybu "Staszic" (d. "Adolph") - Szyby "Adolph" i "Maszynowy"
15. Zespół łąk pogórniczych przy ul. Wodociągowej
16. Hałda szybu "Glück"
17. Dawny szyb "Okno III"
18. Sztolnia Czarnego Pstrąga- odcinek Głębokiej Sztolni Fryderyk
19. Okno i roznos Głębokiej Sztolni Fryderyk

TRASA NA WEEKEND 5 "Szlakiem fortyfikacji tarnogórskich"
fortyfikacjeObecny obszar Tarnowskich Gór w okresie kilkunastu lat (1922-1945) był pod administracją polską i niemiecką. W mieście, przed wojną, znajdowały się dwie jednostki wojskowe. Położenie na pograniczu spowodowało wybudowanie w 1939 r. zespołu bunkrów, będących częścią polskich fortyfikacji Obszaru Warownego "Śląsk". Kilka schronów typowych (wg instrukcji saperskiej z 1939 roku) miało ochraniać tarnogórski garnizon - losy wojny potoczyły się jednak inaczej. W 1944 r. została wybudowana niemiecka linia obronna "B2" składająca się tylko na terenie Tarnowskich Gór z ponad 200 "Kochbunkrów" wraz z rowem przeciwczołgowym na ich przedpolu, szeregiem transzei (rowów komunikujących ze sobą stanowiska strzeleckie) oraz pól minowych - na przedpolu. W obu typach umocnień wykorzystano "naturalne" – tzn. pogórnicze ukształtowanie terenu, tj, hałdy, kopce, szyby i szybiki, doły. Zwiedzanie Tarnowskich Gór szlakiem fortyfikacji tarnogórskich da możliwość zrozumienia wartości ukształtowania terenu oraz pozwoli poznać urokliwe tereny przyrodnicze. Trasę najlepiej przebyć rowerem wczesną wiosną lub jesienią.
1. Polski nietypowy schron na dawnym placu ćwiczeń, w rejonie ul. Stefana Batorego
2. Polski typowy schron zbudowany wg instrukcji saperskiej z 1939 r. w sadzie przy ul. Radzionkowskiej
3. Polski typowy schron zbudowany wg instrukcji saperskiej z 1939 r., przy ul. Astrów
4. Grupa kochbunkrów i fragment rowu przeciwczołgowego na Wacmanie
5. Grupa kochbunkrów i transzeje w tzw. "Dołach Piekarskich"
6. Stanowiska strzeleckie na hałdzie popłuczkowej
7. Grupa kochbunkrów na polach przy ul. Małej
8. Fragment rowu przeciwczołgowego  w lesie koło rezerwatu „Segiet”
9. Grupa stanowisk w pobliżu szybu „Staszic” przy ul. Staszica
10. Grupa kochbunkrów na polach przy Osiedlu Kolejarzy
11. Grupa kochbunkrów na polach przy ul. Nowej
12. Polski typowy schron zbudowany wg instrukcji saperskiej z 1939 r.przy ul. Gliwickiej
13. Grupa kochbunkrów na polach przy ul. Niedziałkowskiego
14. Grupa kochbunkrów przy ul. Łanowej
15. Stanowiska przy ul. Wyszyńskiego i Fińskiej
16. Grupa kochbunkrów na polach przy ul. Starowapiennej
17. Grupa kochbunkrów w lasku przy ul. Sielanka
18. Pas kochbunkrów na polach przy ul. Sielanka
19. Schron przy ul. Sielanka
20. Grupa stanowisk w pobliżu wysypiska komunalnego
21. Pas kochbunkrów na polach przy ul. Sielanka

do góry

PRZYDATNE INFO

Punkt Informacji o Mieście
mieści się w Ratuszu, jest czynny w poniedziałki w godzinach 9.00-17.00, od wtorku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00. Dogodna lokalizacja Punktu w samym centrum miasta pozwala mieszkańcom Tarnowskich Gór i turystom na szybkie uzyskanie potrzebnych wiadomości. Informacje można otrzymać również telefonicznie pod numerem: 393-38-48, a także drogą elektroniczną promocja@tarnowskiegory.pl

Pogotowie Ratunkowe, ul. Górnicza 36, tel. 999, 032 285 48 21

Policja, ul. Bytomska 6a, tel. 997, 032 39 35 200

Informacja PKP, ul. Marsz. Piłsudskiego 21, tel. 032 285-44-88

Informacja Autobusowa MZKP, Dworzec Autobusowy, tel. 032 285-28-85

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach. Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pana Piotra Osowskiego.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone