zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
śląskie
Bielsko-Biała
Brenna
Chorzów
Cieszyn
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Gliwice
Goczałkowice-Zdrój
Katowice
Milówka
Ogrodzieniec
Powiat Bielski
Powiat Gliwicki
Powiat Kłobucki
Powiat Mikołowski
Powiat Wodzisławski
Pszczyna
Skoczów
Szczyrk
Tarnowskie Góry
Ustroń
Węgierska Górka
Wisła
Żywiec
Chorzów

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Chorzów często nazywany jest "wsią bożogrobców". Dzieje dzisiejszego miasta są bowiem ściśle związane ze średniowiecznymi dziejami Zakonu Rycerzy Grobu Bożego w Jerozolimie. To do nich należała osada położona pod Bytomiem. Pewnym źródłem historycznym potwierdzającym jej istnienie jest dokument wydany w 24 czerwca 1257 roku przez Władysława, księcia opolskiego. Na mocy tego dokumentu bożogrobcy uzyskali prawo lokacji wsi.

Dziś Chorzów jest miastem, o ponad 130-letniej tradycji, z dynamicznie rozwijającym się sektorem handlu i usług. Rozwojowi miasta sprzyjają położenie w samym centrum aglomeracji katowickiej i coraz liczniejsze inwestycje.

Chorzów zaskakuje różnorodnością - obok centrum handlowego, dużych zakładów przemysłowych, znajdziecie Państwo wspaniały górnośląski skansen i jeden z największych w Europie parków z ogrodem zoologicznym, wesołym miasteczkiem, planetarium i obserwatorium astronomicznym.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Muzeum w Chorzowie
kontynuuje tradycje muzealne zapoczątkowane w latach dwudziestych i trzydziestych XX w. W okresie kilkudziesięciu lat swej działalności placówka realizuje program badawczy i powiększa zbiory zgodnie z założeniami statutowymi, koncentrując się na zagadnieniach związanych z kulturą i historią Śląska. Obecnie Muzeum posiada ponad 43 000 zabytków, w jego strukturze organizacyjnej są następujące działy:

  • Dział numizmatyki i medalierstwa polskiego - jako jedyny muzealny dział na Górnym Śląsku posiada i gromadzi monety od początku państwa polskiego do monet współczesnych oraz medale polskie i z Polską związane od XVI w.
  • Dział sztuki tworzą głównie zbiory malarstwa, grafiki, rysunku o tematyce przemysłowej.
  • Dział historii gromadzi i opracowuje przedmioty i pamiątki historyczne z terenu Chorzowa od czasów najdawniejszych do współczesności.
  • Dział etnografii dokumentuje obraz kultury ludowej i robotniczej na Górnym Śląsku z przełomu XIX i XX w.
  • Dział edukacyjno-promocyjny prowadzi pracę edukacyjną z młodzieżą głównie w formie oprowadzania i lekcji muzealnych.
  • Biblioteka fachowa zawiera bogaty księgozbiór, w tym starodruki.

Oprócz wystawy stałej "Z dziejów pieniądza. Polska-Śląsk" - ukazującej dzieje pieniądza na ziemiach polskich od czasów Mieszka I do współczesności, oraz wystawy "Gen. bryg. dr Zygmunt "Walter" Janke ostatni dowódca Armii Krajowej na Śląsku".  Muzeum co roku prezentuje kilka wystaw czasowych o różnej tematyce, organizuje również koncerty, spotkania, promocje, wykłady. Obok działań badawczych, wystawienniczych i edukacyjnych Muzeum prowadzi działalność wydawniczą, m. in. od 1996 r. jest wydawcą czasopisma naukowego "Zeszyty Chorzowskie". Od 1991 roku Muzeum w Chorzowie jest muzeum samorządowym.
Chorzów, ul. Powstańców 25, tel.: 032 241 31 04; tel./fax 032 241 39 26, e-mail: dyrekcja@muzeum.chorzow.pl, www.muzeum.chorzow.pl , godziny otwarcia wystaw: poniedziałki – nieczynne, wtorki, czwartki, piątki - od 9.00 do 15.00 , środy - od 9.00 do 17.00 , soboty, niedziele - od 10.00 do 14.00 ,w niedziele wstęp bezpłatny

Skansen
Zgromadzone w chorzowskim skansenie zabytki budownictwa ludowego pochodzą z pięciu regionów Górnego Śląska oraz z regionu Zagłębia Dąbrowskiego. Większość obiektów pochodzi z połowy XIX wieku. Na terenie muzeum odtworzono zagrody, odzwierciedlające obraz tradycyjnego budownictwa na pojedynczych, kompletnych przykładach. Budynki wchodzące w skład zagród zestawione są zgodnie z miejscową tradycją i wiedzą o dawnym układzie. Oprócz zagród znajdziemy tutaj wiele obiektów wolno stojących: kapliczki przydrożne, spichlerze, garbarnię, wiatrak, areszt sołecki i karczmę. Odrębny zespół tworzą spichlerze dworskie. Obiektem scalającym poszczególne części ekspozycji jest kościółek pw. Józefa Robotnika, położony w centralnym miejscu skansenu. Wstęp: Bilety normalne 6,00 zł, Bilety ulgowe 4,00 zł, Bilety Imprezowe normalne 7,00 zł , Bilety Imprezowe ulgowe 5,00 zł, Posiadacze karty Euro<26 3,00 zł, Dzieci do lat 7 oraz osoby odznaczone orderami Państw. najwyższej rangi bezpłatnie. Otwarte od maja do września od wtorku do niedzieli oraz w święta, listopad-kwiecień od poniedziałku do piątku.

Śląske ZOO
jest jedną z pietnastu tego typu placówek na terenie kraju. Należy do ogrodów największych pod względem powierzchni oraz liczebności zwierząt. Na powierzchni 50 ha znajduje się prawie 3000 zwierząt z około 300 gatunków reprezentujących faunę wszystkich kontynentów. Sam tylko Ogród Zoologiczny jest odwiedzany corocznie przez około 400 000 zwiedzających z rejonu Górnego Śląska, ościennych województw oraz pozostałych regionów kraju. Podstawowymi zadaniami jakie powinien spełniać współczesny ogród zoologiczny jest hodowla i ochrona gatunków ginących i zagrożonych oraz edukacja a także rekreacja społeczeństwa. Śląski Ogród Zoologiczny należy do Europejskiej Organizacji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Organizacja ta skupia liczące się w Europie i na świecie ogrody zoologiczne.
Wiele gatunków zwierząt znajdujących się w chorzowskim ogrodzie zoologicznym objętych jest Konwencją o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (CITES). Ogółem w zoo znajduje się 131 gatunków zwierząt objętych Konwencją Waszyngtońską. Śląskie Zoo eksponuje gatunki zwierząt objęte Europejskim Programem Hodowlanym (EEP) m.in. nosorożce białe, słonie afrykańskie, lemury wari, wilka grzywiastego, żyrafy i kondora wielkiego. Większość z 18-tu gatunków objętych tym programem chorzowskie ZOO skutecznie rozmnaża. W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym są prezentowane również zagrożone gatunki objęte Europejską Księgą Rodowodową (ESB). Należą do nich między innymi: lemur płowy białogłowy, lemury katta, mangaba czarna, mandryle, tapiry anta, niedźwiedzie brunatne i himalajskie oraz antylopy: blesboki, niale grzywiaste kudu wielkie. Europejska Księga Rodowodowa prowadzona jest dla 15 gatunków zwierząt utrzymywanych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym z czego 7 gatunków ZOO z powodzeniem rozmnaża. Śląskim Ogród Zoologiczny w swojej kolekcji posiada również gatunki krajowej awifauny, z których wszystkie są objęte ochroną gatunkową w Polsce. Gatunki te to: bielik, puszczyk, myszołów, kruk, łabędź niemy, bocian biały. Wiele z tych ptaków to osobniki, które w naturze uległy poważnym wypadkom uniemożliwiającym im dalsze przeżycie na wolności. Część tych przedstawicieli krajowej fauny jest umieszczona w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, w której znajdują się gatunki narażone na wyginięcie i objęte szczególną formą ochrony- między innymi poprzez hodowlę w ogrodach zoologicznych. Do tych gatunków należą: żubr, żbik, wilk, wydra, puchacz, sowa błotna, kormoran czarny, żuraw, ślepowron. W śląskim zoo znajduje się 13 gatunków zwierząt fauny krajowej podlegających szczególnej ochronie.

do góry

INNE ATRAKCJE

Planetarium
Największe i najstarsze polskie planetarium powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Widownia mieści jednocześnie prawie 400 osób.
Pod niebem planetarium, wiernie naśladującym rzeczywisty firmament, odbywają się popularne prelekcje astronomiczne, lekcje astronomii i geografii, a także inne zajęcia oraz różne spektakle. Obserwatorium astronomiczne jest wyposażone w największa w Polsce lunetę o 30-centymetrowym obiektywie i liczne mniejsze teleskopy. W pogodne dni zwiedzający mogą obserwować Słońce, a po zapadnięciu zmierzchu - ciekawe obiekty nocnego nieba, oglądane nawet w 750-krotnym powiększeniu. Pracującym w planetarium astronomom teleskopy służą do śledzenia planetoid i komet. Czas odmierza okazałych rozmiarów zegar słoneczny, usytuowany na dziedzińcu planetarium.
Stacje klimatologiczna i sejsmologiczna pełnia regularną służbę obserwacyjną. Stacja klimatologiczna wraz ze standardowo wyposażonym ogródkiem meteorologicznym stanowią pracownię, w której odbywają się regularne lekcje dla młodzieży szkolnej i zajęcia dla studentów. W programie szkolnej wycieczki do planetarium warto również umieścić zwiedzanie wystawy, mieszczącej się w pierścieniu okalającym salę projekcyjna. W sali audiowizualnej można spotkać się z astronomem i podyskutować o aktualnych wydarzeniach astronomicznych - w towarzystwie dostojnych postaci z galerii portretów polskich astronomów. Dla uczniów o szczególnym zamiłowaniu do astronomii organizowane są krajowe olimpiady astronomiczne. Liczni amatorzy realizują swe astronomiczne pasje w kołach zainteresowań i w Śląskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, korzystając z wszelkich atrakcji planetarium, w tym również z biblioteki dysponującej ponad 10 tysiącami książek i czasopism.

Kolejka parkowa w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie
powstała w roku 1957 - ponad 100 lat po uruchomieniu sieci wąskotorowych kolei towarowych w regionie. Odległość między końcowymi stacjami Wesołe Miasteczko i Przystań wynosi 4,2 km. Trasa ma bardzo urozmaicony, jak na tak niewielką dlugość, profil - pokonuje róznicę poziomów 40 metrów, przy łukach o promieniu minimalnym 44 metrów. Kolejka wąskotorowa kursuje od wiosny do końca jesieni na trasie:Śląskie Wesołe Miasteczko - ZOO - Planetarium - Restauracja "Łania" - Restauracja "Przystań". Odjazdy ze stacji Wesołe Miasteczko w dni robocze od 12.00 co godzinę do 19.00. Odjazdy ze stacji "Przystań" od 12.30 co godzinę. W dni wolne i święta odjazd z Wesołego Miasteczka od 10.00 do 20.00. Odjazdy ze stacji "Przystań" od 10.30 co godzinę. Zastrzegamy możliwość zawieszenia kursowania w razie niesprzyjającej pogody.

ELKA
Jedyna w Europie i najdłuższa nizinna kolejka linowa pozwala w ciągu godziny zwiedzić Park z lotu ptaka. Przejazd kolejką linową dostarcza niezapomnianych wrażeń, możliwości odpoczynku oraz jednoczesnego podziwiania przyrody, jak również zwierząt zgromadzonych na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.
Trasa klejki składa się z trzech odcinków łączących charakterystyczne punkty kompleksu parkowego:

1. Stadion Śląski - Śląskie Wesołe Miasteczko
(długość trasy: 2210 m,
szybkość kolei normalna: 1,60 m/s
czas przejazdu: 22,50 min.)
odcinek do czasu remontu wyłączony z ruchu

2. Śląskie Wesołe Miasteczko - Planetarium
(długość trasy: 1745 m,
szybkość kolei normalna: 1,60 m/s
czas przejazdu: 17,50 min.)

3. Planetarium - Stadion Śląski
(długość trasy: 1584 m,
szybkość kolei normalna: 1,60 m/s
czas przejazdu: 16,12 min.)

Kolejka NIECZYNNA, być może latem ruszy...

 

Rosarium
Z inicjatywą utworzenia w WPKiW Rosarium wyszło w 1964 r. Polskie Towarzystwo Miłośników Róż. Projekt Rosarium wykonał zespół Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawiewie pod kierunkiem prof. Władysława Niemirskiego. Roboty ziemne zakończono w 1965 roku. Główną część nasadzeń wykonano jesienią 1966 roku. Wysadzono ok. 300 odmian róż, po 10-15 sztuk z każdej odmiany. W większości pochodziły one z darów polskich i europejskich hodowców i producentów. Uroczyste otwarcie Rosarium nastąpiło równocześnie z otwarciem Pierwszej Międzynarodowej Wystawy Róż 24.06.1968.
Rozarium - duma i chluba Parku - zbudowane w 1968 roku na pow. 7 ha z okazji Międzynarodowej Wystawy Róż, zorganizowanej z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Miłośników Róż.Obsadzone krzewami róż kwietniki mają kształt plastra miodu, a poszczególne jego "komórki" (o pow. 7,5m2 każda) zajmują odmiany róż, głównie z grupy wielokwia-towych. 385 komórek i tyleż odmian.
Ogółem posadzonych jest około 30.000 tysięcy róż. Obok na tle trawników umieszczono duże kwietniki w kształcie soczewek. Każdy mieści 1000 - 2000 krzewów róż tej samej odmiany. Tu zastosowano odmiany róż wielokwiatowych (rabatowych), kwitnących masą kwiatów przez cały sezon. Wśród nich górują róże pienne (sztamowe) których korony stanowią bukiety róż. Oprócz tych form są jeszcze róże czepne [pnące] obrastające altany i pergole. Na trawnikach wysadzone grupami rosną piękne róże parkowe (długopędowe), które obrastając metalowe konstrukcje, tworzą kwietne piramidy. Osobna grupa to róże miniaturowe i kolekcja odmian polskich hodowców. Doskonałym tłem dla różnokolorowych kwiatów są strzyżone żywopłoty (900mb) utworzone
z krzewów iglastych (Thuja, Taxus) jak i liściastych (Berberis, Ligustrum). Specyficzny klimat tego miejsca tworzą oczka wodne w formie elips kształtem nawiązujące do dużych kwietników "soczewek". Rosarium WPKiW w Chorzowie jest największym w Polsce i jednym z największych w Europie. Zostało umieszczone w wydanym w Kalkucie przez Hinduskie Towarzystwo Miłośników Róż, wśród 35 pięciu najpiękniejszych ogrodów różanych świata.

do góry

NA WYCIECZKI

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka SA w Chorzowie
 to jedyny w swoim rodzaju obiekt przyrodniczo - rekreacyjny. Park położony jest w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Zajmuje 620 ha w trójkącie trzech dużych miast: Katowice - Chorzów - Siemianowice Śl. Jego projektant, prof. Władysław Niemirski powiązał swoje generalne założenia z istniejącymi warunkami topograficznymi. Przy projektowaniu Parku wziął także pod uwagę jego zróżnicowany program działalności. Centralną część Parku zaprojektował w charakterze rezerwatu leśnego. W głównej kotlinie parku - przez połączenie kilku stawów - uzyskano wielkie zlewisko wodne. Wykorzystano wszystkie zapadłości terenowe, aby utworzyć większe i mniejsze stawy i oczka wodne. Decyzja o budowie tej największej inwestycji ekologicznej na Śląsku zapadła w 1950 roku na posie- dzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. Inicjatorem idei powstania "zielonych płuc" dla Śląska był generał Jerzy Ziętek, który stał na czele Komitetu Budowy WPKiW. To on miał wizję tego Parku i z żela- zną konsekwencją ją realizował. W czasie, gdy powstawał WPKiW, na terenie Śląska istniało 300 zakładów przemysłowych. Oznaczało to, że zapylenie osiągało ogromne rozmiary:
w Chorzowie Starym opadało 763 tony pyłu na km2, w centrum Chorzowa - 92 tony na km2. Dlatego też zainteresowanie rozwojem Parku było żywiołowe i autentyczne. Pomagały zakłady pracy, wojsko, szkoły i rzesze bezimiennych ludzi. Do dziś można spotkać ludzi, którzy sadzili drzewka w Parku. Całość tego przedsięwzięcia zlokalizowano na poprze- mysłowych nieużytkach: biedaszybach, hałdach i wysy- piskach śmieci. Przeprowadzono gigantyczne prace ziemne. Dla samego ukształtowania terenu przepchnięto i przerzucono ok. 3,5 miliona m3 ziemi. Dla użyźnienia wierzchniej warstwy tych terenów zużyto około 500.000 m3 ziemi rodnej, dowożąc ją z terenów przeznaczonych pod budowę obiektów przemysłowych. Nawiezioną na wysokość 25 centy-metrów ziemię wzbogacono 50.000 m3 torfu.
Koncepcja Parku, oprócz rekultywacji terenów zielonych, przewidywała także budowę kilkunastu obiektów, m.in:
-Ogrodu Zoologicznego,
-Wesołego Miasteczka,
-Planetarium,
-Kąpieliska,
-pawilonów wystawienniczych,
-rosarium,
-bazy hotelowej,
-restauracji.
Z roku na rok oddawano do użytku gotowe obiekty sportowe, rekreacyjne i dydaktyczne. Do obiektów unikatowych w skali Europy należy jedyna naziemna kolejka linowa ELKA. Jazda zajmuje około 60 min. na całej trasie poprowadzonej nad najciekawszymi terenami Parku: m.in. rosarium i najbardziej zalesionym obszarem WPKiW. Cały czas kursuje także kolejka wąskotorowa, która przemierza trasę o długości 5 km. Doskonałe połączenia komunikacyjne sprawiają, że ten unikatowy rezerwat przyrody dostępny jest dla wszystkich, którzy kochają tajemnicze ścieżki, piękne drzewa, egzotyczne krzewy i miliony kwiatów.

do góry

PRZYDATNE INFO

Stacja Pogotowia Ratunkowego
ul. Strzelców Bytomskich 9, 41 - 500 Chorzów, tel. 032 241 39 30

Stacja Kolejowa PKP Chorzów Miasto
ul.Dworcowa 6, telefon: 032 2412-022

Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego –
http://www.kzkgop.pl – informacje i rozkłady jazdy

W CENTRUM MIASTA OBOWIĄZUJE STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA.

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Chorzów. Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Gabrieli Kardas.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone