zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
małopolskie
Andrychów
Bochnia
Brzesko
Czarny Dunajec
Gmina Czorsztyn
Kalwaria Zebrzydowska
Kraków
Krynica-Zdrój
Limanowa
Nowy Sącz
Nowy Targ
Olkusz
Oświęcim
Powiat Krakowski
Powiat Myślenicki
Rabka-Zdrój
Sucha Beskidzka
Szczawnica
Wadowice
Wieliczka
Rabka-Zdrój

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Uzdrowisko Rabka-Zdrój położone jest na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych: z Krakowa do Zakopanego i z Bielska-Białej do Nowego Sącza, blisko polski-słowackiego przejścia granicznego w Chyżnem. Dogodne połączenia kolejowe i drogowe, a także niedalekie położenie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach (70 km) stanowią o atrakcyjnym położeniu Rabki-Zdrój. Miasto usytuowane jest w malowniczej kotlinie u podnóża Gorców  na wysokości 500 - 600 m n.p.m. Roztaczają się tu wspaniałe widoki na masyw Lubonia Wielkiego należącego do Beskidu Wyspowego i położone na zachodzie pasmo babiogórskie.

Rabka-Zdrój to znane w całej Polsce i Europie uzdrowisko dziecięce. Atutem uzdrowiska jest klimat, zasoby wód mineralnych i walory krajobrazowo - turystyczne, które stwarzają wyśmienite okazje do aktywnego wypoczynku. Miasto posiada doskonale wykształconą kadrę medyczną, a także rozwinięte zaplecze sprzyjające lecznictwu i turystyce.Wody mineralne występujące w Rabce-Zdrój należą do solanek chlorkowo-sodkowo-jodkowo-bromowych. Stosowane są one do kuracji kąpielowej, pitnej i wziewnej. Przy ich użyciu można leczyć nieżyty dróg oddechowych, niedokrwistość, choroby alergiczne, astmę oskrzelową, skazę wysiękową, krzywicę, choroby przemiany materii, układ krążenia i miażdżycę.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

 1. Muzeum Etnograficzne im. Władysława Orkana,

Muzeum znajduje się w zabytkowym, modrzewiowym kościółku p.w. Św. Marii Magdaleny z początku XVII wieku. Kościółek otoczony jest kamiennym murem, kryty gontem. W murze jest 14 kapliczek z 1744 r., w których mieszczą się stacje Męki Pańskiej. Przy wejściu na teren kościółka znajduje się kamienna kropielnica z piaskowca z datą z 1839 r. We wnętrzu kościółka warto zobaczyć zabytkowe organy w stylu rokoko, które datowane są na rok 1778 r. Na ścianach i suficie znajdują się piękne polichromie z 1802 r. oraz drewniany ołtarz główny, którego zdobienia polichromowanymi figurami świętych i z obrazem Św. Trójcy adorowanej przez Św. Dominiaka i Franciszka urzekają odwiedzających. Ołtarz ten pochodzi z 2 połowy XIX wieku i jest wzorowany na baroku. Ołtarze boczne,  tak jak i chór z organami, dotowane są na 1778 rok. Sposób gry na organach jest bardzo oryginalny,  a klawiatura liczy 750 piszczałek metalowych i drewnianych. Rokokowe organy i chór muzyczny stanowią kompozycyjną całość wraz ze zdobiącymi je ornamentami i rzeźbami.
W Muzeum zgromadzone są eksponaty przedstawiające kulturę ludową górali, a także znajduje się tutaj największy w Polsce zbiór świątków ludowych. Eksponaty związane są z rzemiosłem, rzeźbą i malarstwem, strojami ludowymi oraz gospodarstwem. Większość rekwizytów pochodzi z XIX oraz XX wieku i odznacza się ogromnym bogactwem treściowym i artystycznym. Większość eksponatów wykonanych jest przez twórców ludowych z okolic, z terenu Podhala, Orawy i Gorców.
Namiary: ul. Orkana 2 tel. 0-18/ 26 76 747, Rabka – Zdrój, Muzeum otwarte jest we wszystkie dni tygodnia od 9.00 do 16.00 z wyjątkiem wtorków, Ceny biletów: 4.00 zł - bilety ulgowe, 6.00 zł - bilety normalne.

 1. Park Zdrojowy i pomnik Jana Pawła II,

W centrum Rabki-Zdrój położony jest piękny i rozległy (150 ha)Park Zdrojowy. Teren Parku przecinają liczne ścieżki spacerowe wśród zieleni ikwiatów.
Spacerując po Parku, można zobaczyć okazy 110-letnich drzew, wśród których skaczą wiewiórki. Ozdobą parku są piękne fontanny, przy których można usiąść i odpocząć przy szumie wody. Na najmłodszych czekają dobrze urządzone place zabaw: huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice itp. Na terenie Parku istnieje możliwość aktywnego spędzenia czasu na ścieżce zdrowia oraz w miasteczku rowerowym, w którym działa wypożyczalnia rowerów. Chętni mogą skorzystać z kortów tenisowych, wypożyczalni rakiet i piłek tenisowych, a także mogą zagrać w kręgle i siatkówkę. Spacerując dróżkami, można dojść do rzeki Poniczanki, nad którą ciągną się spacerowe dróżki.

 1. Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce,

W oddalonej 2 kilometry od Rabki Chabówce, na  terenie dawnej parowozowni otwarty został w 1994 roku Skansen Taboru Kolejowego. Gromadzenie eksponatów rozpoczęto już w połowie lat 80. Na kilku torach urządzono ekspozycję składającą się wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pługów, żurawi itp, które poddano rewitalizacji. Część z nich przywrócono do pełnej sprawności technicznej, dzięki czemu dziś mogą prowadzić składy pociągów zestawionych z zabytkowych wagonów.
Obecnie Skansen dysponuje najliczniejszą i najciekawszą pod względem różnorodności kolekcją zabytkowego taboru. Rokrocznie Skansen w Chabówce odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób z kraju i zagranicy. Zachowana infrastruktura techniczna oraz doświadczony zespół pracowników pozwalają na wykonywanie napraw rewizyjnych i głównych lokomotyw parowych oraz wagonów retro.
Wielką atrakcją skansenu są organizowane przejażdżki pociągami retro, do których zachęcamy zarówno dzieci jak i dorosłych!

 1. Kościół  Świętego Krzyża na Górze Piątkowej z 1757 roku,

Przy kościółku Św. Krzyża wybudowanym na Górze Piątkowej w Chabówce stała kapliczka wzniesiona w 1700 roku. Jak mówi legenda, ok. roku 1690 niewidomy mieszkaniec z Chabówki przy figurce Męki Pańskiej odzyskał wzrok, a następnie ujrzał figurkę promieniującą jasnością. Po cudzie uzdrowienia mieszkańcy wybudowali na tym miejscu niewielką drewnianą kapliczkę, lecz nie była ona odnawiana przez ponad trzydzieści lat i zniszczyła się tak bardzo, że przed rokiem 1728 wybudowano drugą z pomocą bogatego szlachcica. Podarował do kaplicy drewniany krzyż, który zasłynął łaskami.
Istnieje piękna legenda o powstaniu kościółka. Mówi ona, że przed laty, pewien zamożny kupiec podążał w celach handlowych na Węgry i został napadnięty przez zbójników. Otoczony ze wszystkich stron wędrowiec wzniósł oczy i ręce ku niebu, wołając: ,,Krzyżu Święty, ratuj mnie!". Na głos modlitwy ukazał się nad wozem krzyż wśród ognistych promieni, a cały pobliski las zaczął się kołysać. Zbójnicy na widok tego cudu skamienieli, a kupiec wybudował tenże kościółek.
Kościółek w dzisiejszych czasach jest miejscem związanym z kultem św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. Dwa razy do roku odbywają się odpusty, które ściągają wielu turystów, zwłaszcza fanów czterech kółek. Od 20 lat krakowski Automobilklub co roku rozpoczyna tu sezon motoryzacyjny od Mszy św. i poświęcenia pojazdów.
W roku 1994 wskutek podpalenia spora część kościoła uległa zniszczeniu. Pożar rozprzestrzenił się bardzo szybko i objął: prezbiterium, dach i południową ścianę kościoła. W odbudowę zaangażowanych było wiele osób, którym los kościółka nie był obojętny. Wspólnymi siłami odbudowano go i dnia 9 czerwca 2002 r. ks. Kardynał Franciszek Macharski dokonał aktu konsekracji.
Jest to budowa drewniana z dachem pokrytym gontem. Drewniany ołtarz główny ukazuje Chrystusa Ukrzyżowanego oraz umieszczone po bokach figury Matki Boskiej i Jana Ewangelisty. Ołtarze boczne są późnobarokowe i drewniane. Wnętrze kościółka ozdobione jest polichromią pochodzącą z XIX wieku.

 1. Muzeum Gorczańskie,
 1. Rodzinny Park Rozrywki „Rabkoland”, na terenie którego mieszczą się m.in.:

Muzeum Orderu Uśmiechu,
W muzeum prezentowane są publikacje i zdjęcia związane z historią Orderu Uśmiechu i tablice z nazwiskami Kawalerów Orderu. Order ten   zrodził się z pomysłu dzieci, został przez nie zaprojektowany i tylko na ich wniosek może być przyznany. Powstał w Polsce, ale jest nadawany przez dzieci ze wszystkich krajów świata. Wśród grona osób, które dotychczas otrzymały zaszczytny tytuł znajdują się min : Jan Paweł II, Zbigniew Religa, Wanda Chotomska, Irena Kwiatkowska.

Muzeum Rekordów i Osobliwości,
jest siedzibą Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych. Na fotografiach prezentowane są historie niecodziennych rekordów a także znajdują się tam  rekordowe przedmioty min. najmniejszy rower, największy but na wysokim obcasie, największy długopis, najmniejszy plecaczek i wiele innych.

 1. Pracownia Ceramiki A. Kościelniaka,
 1. Galeria „Pod Aniołem” - siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury,
 1. Galeria Autorska Ewy Łaczek - Daleki w Chabówce.

do góry

INNE ATRAKCJE

Plac z Pomnikiem Św. Mikołaja,
Autorem pomnika jest artysta plastyk Michał Batkiewicz, posąg ma wysokość 2 m 60 cm i jest umieszczony na kuli ziemskiej o średnicy 2 m. Ustawiony został na placu przed dworcem PKP w Rabce-Zdroju u zbiegu ulic Orkana, Zakopiańskiej i Piłsudskiego. Prace nad przygotowaniem placu i umieszczeniem pomnika były wykonywane od października do grudnia 2004 r. a uroczyste poświęcenie dokonano w dniu 6 grudnia 2004 r.
Najważniejszym założeniem projektu jest „promocją dobra”, aby informacja o ludziach działających zgodne z ideami św. Mikołaja dotarła do jak najszerszej rzeszy ludzi. Myślę, że mówienie o pomocy, zwłaszcza tej świadczonej anonimowo, o ludziach, którzy ją świadczą, wzorując się na postawie Świętego Mikołaja, powinno być nagłaśniane. W obecnym świecie tylko rzeczy złe mogą liczyć na szeroki odzew medialny, dobro i pozytywne postawy są spychane na margines. Właśnie dlatego mamy wrażenie, że wszędzie jest dużo nienawiści i zła. Chcemy wspierać dobre działania, zwłaszcza na rzecz dzieci – nagradzać instytucje, fundacje i osoby prywatne. Chcemy wspierać dzieci, aby wiedziały, że Rabczański Święty Mikołaj zawsze jest dla nich i za jego pośrednictwem wiele osób może je anonimowo wspierać.

Źródełko Pocieszna Woda
Poniżej zabytkowego kościółka Świętego Krzyża z XVIII w. znajduje się źródełko Pocieszna Woda, przy którym stoi  figurka Matki Bożej. Ze źródełka wypływa potok. Woda wypływająca z niego uważana była w podaniach za cudowną, uzdrawiającą, leczącą schorzenia oczu i nóg. Mieszkańcy okolic, uczestnicząc w dorocznych odpustach, obmywają oczy cudowną wodą i zabierają ją do domu. O Pociesznej Wodzie pisał w 1856r, znany w kręgach historyków turystyki, lekarz Teodor Triplin. Źródełko Pociesznej Wody wraz z grupą drzew rosnących przy nim (jesiony i kasztanowce) uznane zostało za pomnik przyrody w 1977 r. Do kościółka można dojechać drogą krajową „zakopianką” lub dojść wcześniej opisanym żółtym szlakiem turystycznym- Rabka-Zdrój - Piątkowa.

do góry

NA WYCIECZKI

Obok głównej funkcji miasta Rabka-Zdrój, którą jest lecznictwo, następuje rozwój funkcji turystycznej, wykorzystujący atrakcyjne położenie gminy. W lecie miasto jest punktem wyjściowym w góry. To właśnie w naszym mieście początek bierze wiele szlaków turystycznych. Na terenie Parku Zdrojowego stoi pomnik Papieża - Jana Pawła II - turysty,  przy którym rozpoczyna się Szlak Papieski w Gorce i Beskid Wyspowy. Szlak biegnie przez ulubione miejsca, którymi wędrował Karol Wojtyła.

Szlaki Turystyczne:

 1. Szlak niebieski na Luboń Wielki- długość trasy: 6,9 km,  czas: 2h 30m,
 2. Szlak żółty Rabka Zaryte - Luboń Wielki - długość trasy: 3,6 km, czas: 1h 30m,
 3. Szlak zielony na Luboń Wielki  - długość trasy: 7,3 km,  czas: 2h 30m,
 4. Szlak żółty na Piątkową -  długość trasy: 4,6 km, czas: 1h 30 m ,
 5. Szlak żółty Rabka Zaryte – Turbacz(1311 m n.p.m), długość trasy: 12,5 km, czas 4h,
 6. Szlak czerwony na Turbacz- długość trasy: 16 km, czas: 5h 30m.

Szlaki rowerowe:

 1. Rabka-Zdrój - Raba Wyżna - Bukowina - Harkabuz - Spytkowice – Rabka-Zdrój /długość trasy 45,5 km/,
 2. Rabka-Zdrój - Harkabuz - Odrowąż - Pieniążkowice - Bielanka - Raba Wyżna – Rabka-Zdrój/długość trasy 36,5 km/,
 3. Rabka-Zdrój - Raba Wyżna - Sieniawa - Klikuszowa - Obidowa - Rdzawka – Rabka-Zdrój/długość trasy 31,5 km/.

Dla narciarzy:

Stacja narciarska „U Żura” w Chabówce

 1. Wyciąg narciarski „Polczakówka” - ośrodek narciarski na północnym zboczu "Grzebienia", położony ok.3 km od centrum Rabki Zdrój, przy drodze 98:  Wadowice - Nowy Sącz.
 2. Wyciąg narciarski „Maciejowa” -

do góry

PRZYDATNE INFO

Straż Pożarna, ul. Piłsudskiego 2a, 998
Komisariat Policji, ul. Podhalańska 50, 26 76 220,  26 76 221,  997
GRUPA PODHALAŃSKA GOPR, tel. ratunkowy 601 100 300 lub 985
Stacja PKP Rabka Zdrój, 26 76 200 wew. 363
Dworzec PKP Chabówka-tel. Cen. 26 76 200
PTTK - Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego oraz Informacja Turystyczna  ul. Piłsudskiego 1, 26 77 317
 Korty tenisowe – w parku zdrojowym
Lodowisko-sztuczne- ul. Jana Pawła II, 26 70 339

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Rabka-Zdrój. Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Katarzyny Derek.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone