zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
małopolskie
Andrychów
Bochnia
Brzesko
Czarny Dunajec
Gmina Czorsztyn
Kalwaria Zebrzydowska
Kraków
Krynica-Zdrój
Limanowa
Nowy Sącz
Nowy Targ
Olkusz
Oświęcim
Powiat Krakowski
Powiat Myślenicki
Rabka-Zdrój
Sucha Beskidzka
Szczawnica
Wadowice
Wieliczka
Limanowa

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Gmina LimanowaGmina Limanowa położona jest w paśmie Beskidu Wyspowego o urozmaiconej rzeźbie terenu i doskonałych warunkach klimatycznych z uwagi na zupełny brak przemysłu, co stwarza wymarzone warunki do wypoczynku i turystyki. Zajmuje obszar ok. 152 km2 i liczy 23.419 mieszkańców. W jej skład wchodzi 21 wsi i 23 sołectwa. Centrum administracyjne gminy stanowi miasto Limanowa liczące ok. 15 tysięcy mieszkańców. Dla całego regionu spełnia ono rolę głównego ośrodka administracyjno-usługowo-kulturalnego.

Dużą atrakcją gminy Limanowa są jej walory turystyczno - krajoznawcze oraz przepiękne starodawne kościółki i kapliczki, które posiadają znaczną wartość historyczną i artystyczną, są one żywym świadectwem historii i bogatą skarbnicą wiedzy o naszym regionie. Zapraszamy na rekonesans turystyczny po tych sakralnych drewnianych budowlach z ciekawym zabytkowym wystrojem i polichromią.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

KościółW najstarszej parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej na uwagę zasługuje drewniany kościół z XV w. Świątynia ta kilkukrotnie przebudowywana i remontowana jest cennym zabytkiem architektury drewnianej w najbliższej okolicy. Ołtarz główny, trzy ołtarze boczne i ambona wykonane są w stylu rokoko. Cennymi zabytkami wnętrza kościoła są: barokowy obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem, gotycka kamienna chrzcielnica i kropielnica z XV w. a także obraz Chrystusa Miłosiernego z XVIII w.

Kościół pod wezwaniem św. Antoniego Pustelnika w Męcinie został zbudowany w XVI w. Jednonawowy, drewniany, konstrukcji zrębowej z wieżą konstrukcji słupowej. Wielokrotnie odnawiany oraz przebudowywany i powiększony na przełomie XVII - XVIII w. Wewnątrz polichromia figuralna i ornamentalna z 1888 r. Ołtarz główny i dwa boczne późnobarokowe z około połowy XVIII w. Ołtarz w kaplicy i ambona są w stylu rokoko, chrzcielnica drewniana, barokowa pochodzi z XVII w.

do góry

INNE ATRAKCJE

Kościół w PisarzowejKaplica Matki Boskiej Bolesnej w Mordarce (około 20 minut drogi od centrum Limanowej)
zbudowana w początkach XIX w. była początkiem kultu Matki Boskiej Bolesnej Limanowskiej. Wewnątrz kaplicy posąg - pieta z XIX w. przypominający figurę z limanowskiego kościoła. Tuż obok źródełko, które wg. wierzeń miejscowej ludności ma moc uzdrawiającą. Obok kaplicy rośnie potężnych rozmiarów lipa licząca ponad 300 lat.

Zachęcamy do zwiedzania starych, zabytkowych kościołów na terenie Gminy Limanowa, między innymi XVII-wiecznego Kościoła Parafialnego w Pisarzowej z licznymi pochodzącymi z XVII i XVIII wieku eksponatami wewnątrz oraz XIX-wiecznego Kościoła Parafialnego w Kaninie.

 

do góry

NA WYCIECZKI

 • Pieszą wędrówkę rozpoczynamy z Limanowej poprzez najwyższy szczyt pasma Łososińskiego - Jaworz 921 m n.p.m. gdzie zwiedzamy na jego pn.-wsch. zboczu jaskinię, która była niegdyś schronieniem dla zbójników. Z Jaworza około 1,5 godziny marszu schodzimy do Męciny - duża wieś położona w dolinie rzeki Smolnik. W centrum wsi: Zespół Szkół nr 1 w którym znajduje się jedyne w województwie Technikum Ochrony Środowiska, Dom Strażaka z okazałą świetlicą, ośrodek zdrowia, sklepy wielobranżowe. Pierwszy raz wieś wzmiankowana w źródłach z XIII w. Godny zwiedzenia zabytkowy kościół drewniany zbudowany w 1638 r. na zrąb z wieżą zakończoną cebulastym hełmem. Wewnątrz liczne zabytki pochodzące z XV-XVII i XVIII w. w postaci krucyfiksów i malowideł. Kościół otacza grupa starodrzewu uznana za Pomnik Przyrody.
  Korzystając z komunikacji autobusowej dojeżdżamy z Męciny do Pisarzowej. Wieś położona w dolinie Smolnika, w centrum wsi Szkoła Podstawowa z piękną halą sportową i boiskiem, sklepy wielobranżowe, Dom Folkloru - gdzie znajduje się siedziba Zespołu Regionalnego "Pisarzowianie" oraz Izba Regionalna z unikalnymi zabytkowymi narzędziami rolniczymi i sprzętem (żarna, warsztat tkacki itp.). W centralnym miejscu wsi znajduje się zabytkowy kościół drewniany pochodzący z 1713 r. W ołtarzu głównym cenny obraz Matki Boskiej wykonany w intarsji jak również inne pochodzące z XVII i XVIII wieku. W otoczeniu zabudowy kościoła są stare drzewa - pomniki przyrody.
 • Druga z proponowanych tras wiedzie z Limanowej do Łososiny Górnej położonej w malowniczej kotlinie górskiej u zbiegu rzek Łososiny i Sowiny. Przy drodze wiodącej z Bochni do Limanowej, Łososina jest najdogodniejszym punktem wyjścia w pasmo Łososińskie. Jest to miejscowość o charakterze letniskowym z możliwością wynajęcia kwater agroturystycznych. Z zabytków godnych obejrzenia drewniany kościół z XVII wieku, wewnątrz barokowe wyposażenie z gotycką kamienną chrzcielnicą z XV wieku.
  Z Łososiny Górnej kierując się na zachód szosą prowadzącą do Nowego Rybia - skręcając w prawo poprzez most na rzece Łososinie po ok. 45 min. marszu osiągamy Pasierbiec - wieś położoną na stokach Kamionnej (808 m n.p.m). Z Pasierbca rozciąga się przepiękna panorama na położoną w dolinie Limanową, Pasmo Łososińskie i sąsiadujące szczyty Beskidu Wyspowego. W centrum wsi stoi okazała Szkoła Podstawowa, tuż nad nią w otoczeniu lip kamienno-drewniana kaplica z dzwonnicą. Wewnątrz kaplicy obraz Matki Boskiej cechowej roboty. Nad całością wznosi się murowany kościół o monumentalnej i nietypowej sylwecie, wewnątrz którego umieszczony jest w ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej Pocieszenia przez miejscową ludność czczony jako cudowny.

 

 • Wycieczka na wzgórze Jabłoniec (624 m n.p.m.)
  Spacerowym krokiem z centrum miasta po około 45 minutach za niebieskimi znakami osiągamy wzgórze Jabłoniec. Zamyka ono panoramę miasta o strony południowo-wschodniej. Na jego stokach znajduje się największy w okolicach Limanowej cmentarz żołnierski z okresu I Wojny Światowej - pamiątka krwawego boju stoczonego o to wzgórze 8-12 XII 1914 r. pomiędzy wojskami austro-węgierskimi a rosyjskimi. Bój zakończony zwycięstwem huzarów węgierskich. Cmentarz jest otoczony kamiennym murem - wewnątrz kaplica - mauzoleum poległego dowódcy huzarów Othmara Muhra. Od strony północnej ulokowane są groby partyzantów i żołnierzy radzieckich z okresu II Wojny Światowej.

Ścieżki rowerowe na terenie gminy Limanowa

Łączna długość ścieżek rowerowych na terenie gminy wynosi 140 km.

ścieżki rowerowe

TRASA 1

 • Limanowa - Łososina Górna - Walowa Góra - Pasierbiec - Kisielówka - Rupniów.
 • Łączna długość około 25 km.
 • Zielony symbol roweru.
 • Maksymalna różnica wzniesień: 150 m.
 • Nawierzchnia na całej długości trasy bardzo dobra. Na odcinku około 800 m żwirowa. Na trasie zabytkowy kościół w Łososinie Górnej, kościół w Pasierbcu, kaplica w Rupniowie. Trasa atrakcyjna o licznej ilości podjazdów i zjazdów. Po wjeździe na szczyt Pasierbca w jasne i piękne dni widok na Tatry oraz liczne wzniesienia i pagórki.

TRASA 2

 • Limanowa - Łososina Górna - Koszary- Góra Paproć.
 • Łączna długość trasy 18 km.
 • Czerwony symbol roweru.
 • Maksymalna różnica wzniesień do 180 m.
 • Nawierzchnia na całej długości trasy bardzo dobra o nawierzchni bitumicznej. Na trasie jak poprzednio kościół w Łososinie Górnej i kaplica na Górze Paproć, na której co roku w trzeciej dekadzie czerwca odbywa się Powiatowe Otwarcie Sezonu Turystycznego połączone z zawodami rowerowymi.
  Ze szczytu Góry Paproć rozciągają się wspaniałe widoki na Beskid Wyspowy.

TRASA 3

 • Limanowa - Pisarskie Góry - Męcina Miczaki.
 • Łączna długość trasy 26 km.
 • Niebieski kolor roweru.
 • Różnica wzniesień na trasie około 180 m.
 • Nawierzchnia na całej trasie bitumiczna wykonana w bieżącym roku.
  Trasa wiedzie malowniczymi zakątkami gminy poprzez Mordarkę, w której usytuowana jest nowoczesna hala gimnastyczna wybudowana w 2004 r., dalej przez Pisarzową, w której położony jest zabytkowy kościół z XVII wieku, dalej zabytkowy kościół z XVI wieku w Męcinie oraz nowoczesny kościół konsekrowany w dniu 11 listopada br. Na zakończenie trasy pięknie odnowiony z końcem listopada br. budynek Szkoły Podstawowej.

TRASA 4

 • Limanowa - ul. Willowa - Międzygórski - Rola - Kącina - Wyciąg na Sarczyn - Miejska Góra - Krzyż.
 • Łączna długość trasy około 19 km.
 • Żółty kolor roweru.
 • Maksymalna różnica wzniesień do 220 m.
 • Nawierzchnia na całej długości trasy dobra. Odcinek około 2 km żwirowany. Trasa wiedzie częściowo malowniczym wąwozem wzdłuż potoku Skrudlach pomiędzy Lisią Górką a pagórkowatą częścią wsi Sowliny. Przy trasie budowany wyciąg narciarski na Łysej Górze a następnie na samym wzniesieniu trasy na Miejskiej Górze platforma widowiskowa z jubileuszowym krzyżem.

TRASA 5

 • Limanowa - osiedle Marsów - Stara Wieś Wola - Majeż - Golców - Opalona - Ostra.
 • Łączna długość trasy - 34 km.
 • Brązowy kolor roweru.
 • Maksymalna różnica wzniesień 250 m.
 • Nawierzchnia na całej długości trasy bitumiczna. Trasa dosyć trudna, gdyż charakteryzuje się trzema dosyć stromymi wzniesieniami.
  Na trasie nowoczesny budynek Zespołu Szkół w Starej Wsi II, cmentarz na Golcowie z okresu I wojny światowej i wspaniała panorama po wyjechaniu na wzgórze Ostra wraz z ośrodkiem sportowym "Pod Ostrą".

TRASA 6

 • Limanowa - Stara Wieś - Zakopane - Leśniówka - Ostra.
 • Łączna długość trasy 18 km.
 • Pomarańczowy kolor roweru.
 • Maksymalna różnica wzniesień 200 m.
 • Nawierzchnia na całej długości trasy dobra bitumiczna. Na trasie okazały kościół w Starej Wsi, remiza OSP a na zakończenie trasy wspomniany już Ośrodek Wypoczynkowy "Pod Ostrą". Trasa wiedzie wzdłuż potoku Starowiejskiego a następnie masywem leśnym wokół góry Ostra.

do góry

PRZYDATNE INFO

Urząd Gminy Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18 B
tel: (018) 33 - 72 - 252, fax: (018) 33 - 71 - 337
e-mail: limanowa@ug.limanowa.pl

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Limanowa.
Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pana Stanisławowi Odziomek.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone