zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
śląskie
Bielsko-Biała
Brenna
Chorzów
Cieszyn
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Gliwice
Goczałkowice-Zdrój
Katowice
Milówka
Ogrodzieniec
Powiat Bielski
Powiat Gliwicki
Powiat Kłobucki
Powiat Mikołowski
Powiat Wodzisławski
Pszczyna
Skoczów
Szczyrk
Tarnowskie Góry
Ustroń
Węgierska Górka
Wisła
Żywiec
Węgierska Górka

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Gmina Węgierska Górka położona jest w południowej części województwa śląskiego. Wchodzi w skład powiatu żywieckiego, bezpośrednio granicząc z gminami: Radziechowy-Wieprz, Jeleśnią, Milówką i Ujsołami. W jej obręb administracyjny wchodzą sołectwa: Cięcina, Cisiec, Węgierska Górka i Żabnica. Pod względem geograficznym gmina Węgierska Górka położona jest w dolinie rzeki Soły na zboczach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Od północnego zachodu otoczona jest rozrogiem Baraniej Góry - Glinne (1024 m n.p.m.), a od południowego wschodu potężnymi ramionami Romanki (1366 m n.p.m.), Lipowskiej (1324 m n.p.m.) wraz z jej odgałęzieniami, tj. Magurą Cięcińską (891 m n.p.m.), Abrahamowem (857 m n.p.m.) i Prusowem (1010 m n.p.m.).

Węgierska górkaNazwa Gminy wywodzi się od szańców obronnych usypanych przez właścicieli Żywiecczyzny - Komorowskich (następnie Wielopolskich i Habsburgów) na wypadek najazdu węgierskiego. Inne podanie głosi, że nazwa "Węgierska Górka" pochodzi z okresu polsko - węgierskich sporów terytorialnych, kiedy to przedstawiciel Węgier na ziemi przywiezionej ze swej ojczyzny, klęcząc przysięgał o prawie do tych terenów.

Gmina należy obecnie do atrakcyjniejszych pod względem turystycznym regionów Polski południowej. Obejmuje obszar 76,38 km2 na którym zamieszkuje 14 888 mieszkańców, tworząc średnia gęstość zaludnienia w wysokości 195 osób/ km2 . Centrum administracyjne gminy znajduje się w kompleksie budynków położonych przy głównej ulicy Węgierskiej Górki. Swoją siedzibę posiada tam m.in. Urząd Gminy, Ośrodek Promocji Gminy, Biblioteka Publiczna, Komisariat Policji i Poczta.

 

do góry

 

ZABYTKI I MUZEA

schron Węgierska górkaSchron „Wędrowiec” udostępniony zwiedzającym jako Izba Pamięci. To muzeum poświęcone budowlom fortyfikacyjnym z 1939 roku oraz działaniom wojennym, jakie miały miejsce w pierwszych dniach II wojny światowej. Izba Tradycji w okresie wrzesień - czerwiec czynna jest po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (0-33/864-21-87; 0-33/864-02-09). Bilet wstępu dla dzieci i młodzieży uczącej się kosztuje 1,00 zł, natomiast dla dorosłych 2,00 zl).

RYGIEL OBRONNY
Wybudowane na terenie gminy Węgierska Górka w 1939 roku schrony bojowe: "WĘDROWIEC", "WALIGÓRA", "WĄWÓZ", "WŁÓCZĘGA" i "WYRWIDĄB" , są przykładami polskich budowli fortecznych, są też trwałym śladem walk, jakie w pierwszych dniach września 1939 toczone były na tej ziemi.

Kościół p.w. M. B. Częstochowskiej w Żabnicy,
powstał z inicjatywy księdza Jana Figuły, wikariusza w Milówce. Budowę drewnianego kościoła rozpoczęto w 1910 roku. Drewno na budowę kościoła dostarczyli mieszkańcy Żabnicy i arcyksiążę żywiecki Karol Stefan Habsburg. Kościół budowali cieślowie z Żabnicy pod kierunkiem majstra ciesielskiego Jana Kurowskiego z Kamesznicy, Budowę kościoła ukończono w 1914 roku i w tym samym roku kościół poświęcił ks. Piotr Padykuła, proboszcz z Milówki. W roku 1915 do kościoła dobudowano wieżę.
Ołtarz główny poświęcony jest Matce Bożej Częstochowskiej, a ołtarze boczne świętemu Józefowi i świętej Annie. Ołtarz wykonał w 1914 roku rzeźbiarz Jarząbek z Kęt. Stacje Drogi Krzyżowej kupiono w Wadowicach. Żabnica odłącza się od Milówki i staje się samodzielną placówką duszpasterską 26 kwietnia 1918 roku.
W latach 1957-61 ówczesny proboszcz w Żabnicy ks. Karol Śmiech rozbudował kościół i nadał mu obecny kształt. Organy, aktualnie używane w kościele, pochodzą z 1966 roku. Drewniane żyrandole w kościele wykonał miejscowy rzeźbiarz Józef Kupczak w 1965 roku. Dach kościoła początkowo był pokryty eternitem, a od 1986 roku jest pokryty blachą miedzianą. Witraże do okien zostały wstawione w 1984 roku. Kościół został wybudowany na planie krzyża o długości 34 metrów. Szerokość w nawach bocznych wynosi 18 metrów. Od posadzki do sufitów kościoła jest 6,70 metra. Wysokość kościoła wraz z krzyżem na wieży wynosi 25 metrów.

Pomnik upamiętniający stracenie przez hitlerowców 10 Polaków w 1943r., którzy za cenę własnego życia odkupili wolność pozostałych.

Galeria Beskidzka w Żabnicy-Kamiennej,
posiadająca w swoich zbiorach prace powstałe podczas corocznych plenerów, w których uczestniczą przyszli adepci sztuki, studenci malarstwa, grafiki, rzeźby. Pomysłodawca, znany architekt, wykładowca Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach oraz Politechniki Śląskiej w Gliwicach – dr Wojciech Opania zaprasza także miejscowych rzeźbiarzy celem wymiany doświadczeń. Prace powstałe podczas pleneru można oglądać na łące znajdującej się na przeciwko pracowni, która stanowi swoistą galerię.

 

do góry

INNE ATRAKCJE

Współczesny kościół p.w. Przemienienia Pańskiego wybudowany przez mieszkańców w latach 1977 – 1981. Jego śmiała fasada i strzelista oryginalna konstrukcja widoczna jest z daleka. Uwagę zwraca również ołtarz główny, wykonany z krystalicznego wapienia oraz kolorowy witraż zaprojektowany przez Stanisława Stańdę. Od 2003 r. świątynia posiada 36 głosowe organy, z trzema tysiącami piszczałek, z których największe mają wysokość 5 metrów.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej oraz ścieżka przyrodnicza „Gościnny Las”, znajdują się przy siedzibie Nadleśnictwa Węgierska Górka. Obiekt powstał w 2005 roku w ramach działalności Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Beskidu Śląskiego. Ośrodek dysponuje salą wykładową na 30 miejsc. Jest ona wyposażona między innymi w mikroskopy i lupy stereoskopowe oraz sprzęt wizualny i multimedialny. W Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Leśnej są zgromadzone eksponaty ptaków i zwierząt, które w środowisku naturalnym występują coraz rzadziej. Są tu niedźwiedź, głuszec, ryś, wydra i wiele innych zwierząt. Oglądając barwne tablice i gabloty, można poznać różne gatunki drzew roślin i owadów. Izba znakomicie nadaje się do prowadzenia wykładów z ekologii i nauki o środowisku. W ośrodku znajdują się także filmy dydaktyczne, czasopisma i książki. Wokół Ośrodka Edukacji Przyrodniczo – Leśnej można pospacerować ścieżką dydaktyczną „Gościnny Las”. Przybliża ona florę faunę naszych lasów, a także ukazuje jak trudny i odpowiedzialny jest zawód leśnika. Ośrodek Edukacji Przyrodniczo – Leśnej jest przystosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ośrodek przygotowany przez Nadleśnictwo Węgierska Górka można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00. tel. 0-33/864-12-14.

do góry

NA WYCIECZKI

Szlaki turystyczne przebiegające przez Gminę Węgierska Górka:

 • czerwony - z Węgierskiej Górki przez Abrahamów i Przełęcz Pawlusią na Halę Rysiankę - 5h
 • czerwony - z Węgierskiej Górki przez Glinne na Baranią Górę - 4.30 h
  W/w szlaki to część Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego biegnącego od Ustronia w Beskidzie Śląskim aż do Wołosatego w Bieszczadach.
 • czarny - z Żabnicy-Skałki na Halę Boraczą - 1 h
 • czarny - z Żabnicy-Skałki na Słowiankę -1 h
 • zielony - z Żabnicy-Skałki na Rysiankę i Halę Lipowską - 2.30 h
 • zielony - z Węgierskiej Górki przez Czerwińską Grapę na Baranią Górę (od Fajkówki czarny) -4h
 • niebieski - z Żabnicy Dolnej (Myce) przez Prusów na Halę Boraczą - 2.45 h
 • niebieski - z Bystrej przez Słowiankę na Romankę – ze Słowianki 1,5 h.

szlaki turystyczne

Szlak Papieski
o długości 42 km wiedzie terenami Gminy Węgierska Górka, które przemierzył jako turysta i odwiedził z wizytą duszpasterską ksiądz, biskup a następnie kardynał Karol Wojtyła. Rozpoczyna się w centrum Węgierskiej Górki na Skwerze im. Jana Pawła II, następnie wiedzie m.in. do kościołów: p.w. Przemienienia Pańskiego oraz św. Katarzyny w Cięcinie i dalej przez Halę Lipowską, Halę Boraczą do Kościoła p.w. M.B. Częstochowskiej w Żabnicy. Jednym z ostatnich przystanków jest Kościół p.w. M.M. Kolbe w Ciścu, zwany „cudem jednej doby”. Jest to pierwszy szlak papieski w diecezji bielsko-żywieckiej. Więcej informacji na: http://www.wegierska-gorka.opg.pl/szczegoly.php?4478

Punkty widokowe:

 • Z grzbietu Abrahamowa roztacza się ładny widok na Beskid Śląski z rozłożystą Baranią Górą, Magurką Radziechowską, Skrzycznem i Klimczokiem; na Kotlinę Żywiecką, za którą widać Bramę Wilkowicką na tle południowych osiedli Bielska – Białej oraz na Beskid Mały z przełomem Soły. Dobrze widoczny jest też Żywiec z dominującą nad nim górą Grojec, a w tle Jezioro Żywieckie. W kierunku wschodnim natomiast widoczne są szczyty Romanki, Lipowskiej, Boraczego i Redykalnego Wierchu i grzbiet Prusowa. W dole – dolina Żabnicy i dolina Soły, Węgierska Górka i Cięcina.
 • Z Romanki można podziwiać sąsiednie szczyty i doliny. Przed spragnionym górskich krajobrazów wędrowcem roztacza się piękny widok na dolinę Sopotni, za nią masyw Pilska, a w prawo Lipowska z Rysianką. W głębi po prawej stronie widoczne są Tatry i jeszcze dalej Mała Fatra.
 • Z Hali Boraczej rozciągają się dobre widoki na Baranią Górę, Ochodzitę oraz na Kotlinę Soły od źródeł pod Sołowym Wierchem do ujścia w Jezioro Żywieckie.
 • Oprócz wszystkich wyżej opisywanych punktów widokowych należy jeszcze wymienić Ficońkę z rozciągającym się z jej stoków widokiem na grań Romanki i Lipowskiej.
 • Z Cumowej Grapy można obejrzeć masyw Baraniej Góry oraz masyw Romanki, Lipowskiej i Worek Raczański.

SZLAK ROWEROWY
pod nazwą WKW-1 o barwie niebieskiej Węgierska Górka – Kamesznica – Cisiec Mały – Węgierska Górka rozpoczyna się na moście Junackim na Sole i tam też się kończy. Dojazd do szlaku rowerowego zaczyna się na stacji kolejowej w Węgierskiej Górce. Od mostu Junackiego na rzece Sole szlak przebiega drogą asfaltową do przysiółka Hupki, następnie drogą utwardzoną przez Nadleśnictwo Węgierska Górka ponad przysiółek Barani Cisieckiej Kubiesówka, gdzie łagodnym zjazdem wśród lasu dojeżdża się do parkingu w Kamesznicy Złatnej, skąd asfaltową drogą przejeżdżamy przez wieś, aż do skrzyżowania z drogą do Kamesznicy Górnej. Stąd, mijając zabytkowy Park w Kamesznicy, zmierzamy do skrzyżowania z drogą krajową Katowice-Zwardoń. Szlak nasz wspina się na Cumową Grapę, skąd zjeżdżamy drogą lokalną, utwardzoną, do Ciśca Małego (Gołuszki). Od ostatnich budynków nasz szlak przebiega drogą asfaltową, aż do miejsca, gdzie rozpoczynaliśmy nasz szlak.
Oznakowanie: ikona roweru z barwą szlaku namalowana na drzewach.
Długość szlaku rowerowego: 16,5 km.


szlak rowerowySZLAK ROWEROWY
Szlak czarny - „34-350.39 SZLAK PRZYRODNICZY” tworzy pętlę z cięciwą łączącą Cięcinę z Żabnicą. Początek szlaku znajduje się w Węgierskiej Górce na skrzyżowaniu drogi Żywiec – Zwardoń z drogą do Żabnicy. Następnie wzdłuż Żabniczanki zmierzamy do Żabnicy – Skałka, skąd, pnąc się na Płone, osiągamy Słowiankę. Ze Słowianki zjeżdżamy na Tokarnię, skąd wspinamy się na Magurę. Magura to najwyższy punkt na naszej trasie, dlatego zjazd na Przegib jest najtrudniejszym odcinkiem szlaku. Z Przegibu udajemy się do Cięciny Górnej, skąd przez Bukowinę i Żabnicę Małą wracamy do Węgierskiej Górki. Trasa powstała dzięki środkom finansowym pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach.
Oznakowanie: żółte słupki wykonane z polietylenu o długości 1,5 m z ikoną roweru
Długość szlaku wynosi 24 km.

WYCIECZKI KONNE
„Transbeskidzki szlak konny” wiodący z Brennej w Bieszczady. Przez teren gminy Węgierska Górka biegnie trasą: trawers Magurki Radziechowskiej i Glinnego – Rozmusia – Węgierska Górka – Cięcina PKP – Magurka Cięcińska – Matlakówka – Żabnica Skałka (Ośrodek Górskiej Turystyki Jeździeckiej „Alaska”) – Dadoki – Hala Redykalna – Hala Lipowska i dalej na Halę Miziową. Oznakowanie: żółte kółka na białych kwadratach, namalowane na drzewach, słupach itp.

NARCIARSKIE:
Żabnica

 • Wyciąg orczykowy, pojedynczy, długość 400m, różnica wzniesień 50m., trasa przygotowywana ratrakiem, stok oświetlony, instruktaż narciarstwa, położenie od kwatery ok. 50 m. Dojazd: do Żabnicy Skałki (PKS, bus) z Węgierskiej Górki lub Żywca i dalej czarnym szlakiem w kierunku Hali Boraczej. Następnie należy skręcić w pierwszą przecznicę w prawo i dalej kierować się w stronę Ośrodka Wczasowo – Kolonijnego „Wojtatówka”, tel./fax. 0-33/864-28-37 
 • Pojedynczy wyciąg orczykowy na polanie Zaprzelina, długość 150m, różnica wzniesień 25m. Dojazd: do Żabnicy Skałki (PKS, bus) z Węgierskiej Górki lub Żywca i dalej czarnym szlakiem w kierunku Hali Boraczej. Następnie należy skręcić w pierwszą przecznicę w prawo i dalej kierować się w stronę Ośrodka Wczasowego „Romanka” tel. 0-33/864-27-15 
 • Wyciąg orczykowy, pojedynczy, długość 400m, różnica wzniesień 65m, położony od kwatery ok. 10 m. Dojazd: do Żabnicy Skałki (PKS, bus) z Węgierskiej Górki lub Żywca i dalej czarnym szlakiem turystycznym. Następnie należy skręcić w drugą przecznicę w prawo i dalej kierować się w stronę Hali Boraczej do Gospodarstwa Agroturystycznego „Pod Boraczą”. tel. 0-33/862-40-54 
 • Wyciąg orczykowy, pojedynczy, długość 300 m, znajduje się na wys. 850 m n.p.m. – 50 m od kwatery agroturystycznej Dojazd: z Żywca autobusem PKS do Cięciny Górnej – Leśniczówki i dalej pieszo na Ficońkę 45 min. tel. 0-33/862-64-08 

 Cisiec/Węgierska Górka

 • Wyciąg orczykowy, pojedynczy, długość 100 m, trasa łatwa, sprzyjająca rodzinnemu wypoczynkowi, stok oświetlony, ratrakowany, instruktaż narciarstwa, gastronomia, miejsce na ognisko, możliwość parkingu w bezpośrednim sąsiedztwie wyciągu. Lokalizacja: przy ścieżce dydaktycznej „Trakt Cesarski”, dojazd z Węgierskiej Górki Traktem Cesarskim od Mostu Junackiego tel. 601-282-929

do góry

PRZYDATNE INFO

Gminne Centrum Informacji
Godziny otwarcia: Poniedziałek, wtorek 10-19, Środa, piątek 8-16, Czwartek 10-18.
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego (budynek biblioteki i Świetlicy Środowiskowej)
Cisiec
34-350 Węgierska Górka
Tel/fax (033) 8640 775
e-mail: gci-cisiec@wp.pl

Punkt Informacji Turystycznej
ul. Zielona 43, 34-350 Węgierska Górka
tel. 0-33/864-21-87, tel. fax. 864-02-09
wegierska-gorka@opg.pl

Ośrodek Zdrowia
Węgierska Górka, ul. Wyzwolenia 2,
tel. 0-33/864-15-16, 864-15-17

Schronisko PTTK na Hali Boraczej Żabnica
tel. 0-33/862-40-70

do góry

 

 

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Ośrodka Promocji Gminy Węgierska Górka. Dziękujemy za życzliwość i współpracę.

 

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone