zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
śląskie
Bielsko-Biała
Brenna
Chorzów
Cieszyn
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Gliwice
Goczałkowice-Zdrój
Katowice
Milówka
Ogrodzieniec
Powiat Bielski
Powiat Gliwicki
Powiat Kłobucki
Powiat Mikołowski
Powiat Wodzisławski
Pszczyna
Skoczów
Szczyrk
Tarnowskie Góry
Ustroń
Węgierska Górka
Wisła
Żywiec
Brenna

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Gmina Brenna położona jest na południu Polski, a dokładnie w południowej części województwa śląskiego; w odległości 14 km od Skoczowa, 33 km od Bielska - Białej, 80 km od Katowic, 118 km od Krakowa, 167 km od Zakopanego i 370 km od Warszawy. W obręb gminy wg. podziału administracyjnego ustalonego w 1972 roku wchodzą trzy wsie: Brenna, Górki Małe i Górki Wielkie. Zajmują one łączną powierzchnię 95,4 km2. W grudniu 2002 r. liczba mieszkańców wynosiła 9746 osoby.

Od północnego - zachodu Brenna graniczy ze Skoczowem, od północnego - wschodu z gminami Jasienica, Jaworze i z miastem Bielsko - Biała (grzbietami górskimi: Błotny (Błatnia) - Stołów - Trzy Kopce). Od wschodu Brenna graniczy ze Szczyrkiem (grzbietem pasma Trzy Kopce - Przełęcz Karkoszczonka - Beskid Węgierski - Przełęcz Salmopolska), na południu graniczy z miastem Wisłą, a na zachodzie z Ustroniem.

 

do góry

ZABYTKI I MUZEA

muzeum KossakaMUZEUM ZOFII KOSSAK-SZATKOWSKIEJ W GÓRKACH WIELKICH
Oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie , Górki Wielkie tel. 0338539515. Muzeum powstało w 1973 roku z inicjatywy męża pisarki. Jednak jego organizowanie rozpoczęło się dużo wcześniej, po śmierci Zofii Kossak (1968 r.), Zygmunt Szatkowski sam porządkował zbiory i jako pierwszy kustosz udostępniał je zwiedzającym. Placówka ta jest oddziałem Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Większość eksponatów stanowi własność skarbu państwa. Pozostałe są depozytem powierzonym przez rodzinę Zofii Kossak. Dwa pomieszczenia oddające atmosferę pracy pisarskiej, składają się na stałą ekspozycję Muzeum. Eksponaty i otoczenie, w jakim tworzyła Zofia Kossak pozwalają odtworzyć rzeczywisty wygląd i nastrój domku ogrodnika, w którym powstała większość powojennych utworów pisarki. Ekspozycje czasowe, tematycznie związane z biografią i działalnością autorki "Krzyżowców", organizowane są w pozostałej części muzeum. Prezentowane są zarówno archiwalne zdjęcia, jak i rodzinne pamiątki, rękopisy i maszynopisy, a także unikalne polskie wydania i tłumaczenia utworów Zofii Kossak. Do cennych eksponatów Muzeum należały obrazy pędzla Juliusza i Wojciecha Kossaków. Niestety, większość z nich została skradziona w 1993 roku i dotychczas nie odnaleziona. Archiwum Muzeum zawiera bogatą korespondencję gromadzoną przez pisarkę i jej męża, pozwalającą na nie tylko prześledzenie recepcji twórczości autorki "Pożogi", ale także uzupełnienie faktów biograficznych, jak i zdobycie informacji na temat działalności wydawniczej czy sytuacji społeczno - politycznej w latach 1957-1968. W Muzeum znajduje się także cenny zbiór książek będący częścią gromadzonej w latach międzywojennych biblioteki. Bogate pisarskie archiwum z okresu XX-lecia uległo zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Zachowane dokumenty, rękopisy, listy i inne materiały stanowią nieoceniony warsztat pracy badawczej i cenne źródła zwłaszcza dla literaturoznawców i historyków. Ekspozycja czynna:wtorek, czwartek, sobota: 9.00 - 15.00, środa (październik - luty): 9.00 - 16.00, środa (marzec - wrzesień): 9.00 - 17.00, niedziela (październik - luty): 10.00 - 14.00, niedziela (maj - wrzesień): 09.00 - 14.00, poniedziałek i piątek - zamknięte.

Dotychczas w rejonie Brennej utworzony został jeden rezerwat przyrody o nazwie "Stok Szyndzielni", który graniczy z gminą Brenna w rejonie Trzech Kopców i Stołowa. Wzdłuż granic gminy projektuje się pięć nowych rezerwatów:
- Las "Sojka"
- "Park ekologiczny w Dolinie Wapienicy"
- "Lipowski Groń"
- "Bucznik"
- "Klimczok".

Walory przyrodnicze opisywanej gminy zostały bardziej docenione dopiero w ostatnich latach, co znalazło odzwierciedlenie w zaliczeniu znanych obszarów okolic Brennej w skład projektowego "Śląskiego Parku Krajobrazowego". Obecnie jedyną formą ochrony na terenie gminy Brenna są pomniki przyrody, których jest pięć. Mieszczą się one w czterech następujących kategoriach i obejmują: Drzewa pojedyncze - dąb w Górkach Wielkich (wiek ok. 600 lat), dąb w Górkach Małych oraz grupy drzew - dęby w Górkach Wielkich (wiek 200-250 lat), aleja dębowo-lipowa w Górkach Wielkich (wiek ok. 150-200 lat).

 

do góry

INNE ATRAKCJE

chlebowa chataChlebowa chata
Honorowym miejscem w Chlebowej Chacie w Górkach Małych jest piec. Marian i Jadwiga Dudysowie wypiekają w nim chleb. Korzystają z tradycyjnego, znanego od stuleci przepisu. Zaczyn to resztki ciasta z poprzedniego pieczenia, dodaje się do niego ziemniaki po to, żeby chleb trzymał wilgoć. Takie pieczywo nadaje się do jedzenia nawet przez trzy tygodnie. Dudysowie pieką też podpłomyki, do których podają masło i smalec domowej roboty. Zachwyceni turyści opowiadają, że takich smakołyków w życiu nie jedli. Adres: Górki Małe, ul. Stara Droga 54, tel. 033 8539630, www.dudys.com

Dworek Myśliwski „Konczakówka” w Brennej.
Prawdopodobnie w 1924 roku Brunon Konczakowski dokonał kupna starej chaty góralskiej wraz z okolicznym lasem na stoku południowym Czupla w Głębcu na wysokości 640 m n.p.m. Chatę tę rozebrał i na jej miejscu zbudował myśliwski dwór. Budowlę stawiali majstrowie ze Śląska Cieszyńskiego, z bali układanych na zacios, bez użycia gwoździ. Do budowy użyto drzewa limbowego i modrzewiowego sprowadzonego z Alp włoskich i austriackich. Konczakowski z pochodzenia pół Polak, pół Austriak skłonił się ku stylowi tyrolskiemu. Brunon Konczakowski projektując wnętrze domu, wykazał się wyrafinowanym gustem łowieckim, osobliwą sztuką którą wyznają wyłącznie uczniowie św. Huberta. Dobór mebli, kolor ścian, pociemniałe drewniane boazerie, na każdej ścianie trofea  myśliwskie (kolekcje rogów), medalion odyńca z 1913 roku, stojak na broń, fotografie, rysunki, sztychy i obrazy myśliwskie - wszystko to tworzy całość, będącą wyrazem  formy rezydencji myśliwskiej. Jadalnia posiada secesyjny piec z zielonymi kaflami, łagodne światło przyciemnione papirusowym abażurem a ściany ozdobione scenami łowieckimi. Mniejszy salonik gromadzi najcenniejsze eksponaty, a mianowicie: oszczepy na niedźwiedzie obciągnięte skórą zabytkowy kordelas (nazwa łacińska „cutellus” - nóż), u sufitu wisi figura winiarza z rogami zamiast nóg degustującego markowe wino. „Konczakówka” przechowuje szczątkową część kolekcji dawnego właściciela. Cenniejsze eksponaty zasiliły zbiory muzealne na Wawelu i w Cieszynie a także  w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Obok stojącego dworku atrakcją jest kaplica Św. Huberta wykonana z piaskowca breńskiego kryjąca barwy witraż z wizerunkiem patrona myśliwych. Dzieło to pochodzi z Krakowskiego Zakładu Witrażów, prowadzonego przez Stanisława Gabriela Żeleńskiego. Pracownia krakowska wykonywała m.in. witraże Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera w latach 1910 - 1912. Kaplicę św. Huberta poświęcił ks. kard. Adam Sapieha. Zadrzewienie pobliskich wzgórz - to leśny park założony przez Konczakowskiego. Sadził on  wybrane gatunki krzewów i drzew, którymi żywi się zwierzyna leśna. W latach międzywojennych  „Konczakówka” była modnym łowiskiem gdzie walory krajoznawcze i łowieckie dopełniało bogate życie towarzyskie, dzięki pobytom wybitnych przedstawicieli świata łowieckiego: Habsburgów, Ignacego Mościckiego, który posiadał własną rezydencję w Wiśle na Zadnim Groniu Kozińca, Żelińskich i Wojciecha Kossaka- właściciela dworku w pobliskich Górkach Wielkich. Do dziś w jednej z siedmiu sypialni stoi łóżko Hermana Gerginga Łowczego III Rzeszy. W czasie PRL dwór Konczakowskiego służył osobistościom rządowym z kraju i zagranicy. Od 1989 roku obiekt pełni rolę ośrodka szkoleniowo - wypoczynkowego. Nadleśnictwa Ustroń. Teren wokół dworku jest ogrodzony na powierzchni ok. 3 ha. Dojazd do „Konczakówki”: Brenna Spalona drogą asfaltową w kierunku kamieniołomu pod Czuplem.

Jaskinia na Trzech Kopcach
Nazwa szczytu Trzy Kopce (1082 m n.p.m.) ma pochodzić od stojących na nim kopców granicznych rozdzielających niegdyś dobra księstwa cieszyńskiego, "państwa bielskiego" z dobrami łodygowickimi. Pod szczytem Trzech Kopców na wysokości 1000 m n.p.m. w Beskidzie Śląskim znajduje się największa jaskinia w Beskidach o długości korytarzy ponad 260 m. Jaskinia utworzyła się w piaskowcu godulskim. W niektórych jej miejscach spotyka się na ścianach utwory w kształcie grzybów, będące prawdopodobnie naciekami kalcytowymi. Są one w jaskiniach Beskidów zjawiskiem wyjątkowym. Temperatura w głębi jaskini wynosi około 6,50C. Wejście do jaskini utworzyło się niedawno (przed czterdziestu laty) i tworzy je lej o głębokości 5 m (studzienka). Znalazł ją i opisał w 1949 r. A. Jasiewicz. Korytarze są wąskie wypełnione rumoszem, z trzema większymi komorami. Zimowymi mieszkańcami jaskini są nietoperze: nocki wąsatki, gacki wielkouche i podkowce małe, dla których jest to najwyższe znane dotąd stanowisko w Polsce. Jaskinia jak dotychczas jest dostępna dla speleologów.

 

do góry

NA WYCIECZKI

Ścieżka przyrodniczo - leśna Brenna Bukowa - Karkoszczonka
Przebiega na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego stanowiącą część Nadleśnictwa Ustroń. Trasa dydaktyczna rozpoczyna się od parkingu przy „Karczmie pod Skalnicą” lub od przystanku PKS w Brennej Bukowej ( początek żółtego szlaku turystycznego przez przełęcz Karkoszczonkę do doliny Biłej w Szczyrku. Trasa ostała podzielona na IV odcinki. Na ich długości rozmieszczone zostały tablice informacyjne o występujących tu gatunkach drzew i zwierząt. Długość trasy wynosi 3 km w górę. W drodze powrotnej można zmienić trasę  i  1 km przejść ścieżką leśną ( oznaczoną trzema białymi kropkami ). Odcinek I. Początek rzeki Brennicy długość 0,8 km. Przebiega od przystanku PKS, początek żółtego szlaku. Po drodze widzimy modrzewie, świerki, sosny i kilka gatunków drzew liściastych ( niektóre z mocno przerzedzonym igliwiem - utraciły 50% igieł jedną z przyczyn mogą być „kwaśne deszcze” ). Wczesną wiosną  między rzeką a drogą zakwitają zawilec gajowy, śledziennica, lepieżnik biały i żywiec gruczołowaty. Latem kwitną: mięta długolistna, szczaw zwyczajny, chaber łąkowy i inne rośliny. Dalej po drodze napotykamy młode olsze czarne, jesion wyniosły, buk i wysoką topolę balsamiczną ( hodowlany mieszaniec oznaczony symbolem „Hybrida 275” ). Mijamy bufet „Pod grapą” a po drugiej stronie łąkę służącą jako parking. Dalej po lewej do Brennicy wpada potok Pościenny ( pod dużym świerkiem ). Po prawej - pojedyncze okazy olszy szarej. Mijamy kolejny most po lewej stronie zbieg potoków Węgierskiego i Połacznego - ich połączenie daje początek Brennicy ( Brenianka ). Odcinek II. Wzdłuż potoku Połacznego, długość 1,7 km. Za mostem na potoku Węgierski skręcamy w lewo idziemy dalej żółtym szlakiem turystycznym drogą asfaltową ( obowiązuje tu zakaz ruchu motorowego za wyjątkiem wykonujących czynności gospodarcze lub ochronne ). Droga prowadzi wzdłuż potoku Połacznego z krystalicznie czystą wodą. Nad potokiem rośnie: skrzyp leśny, wietlica samicza, śmiałek darniowy, kmieć błotna, jeżyny, maliny jest też stanowisko ochronne storczyka plamistego. W tym rejonie można spotkać  i usłyszeć śpiew ptaków takich jak: strzyżyka, ziębę, mysikrólika, sikory. Wśród  motyli zwraca uwagę dostojka, malinowiec i gurówka meduza. Za mostem ( z żelaznymi poręczami ) na potoku Niedźwiedzim ( nazwa wskazuje, że przed laty spotykano tu niedźwiedzia, który przychodził z Tatr ). Wchodzimy do lasku Witkowskiego, gdzie rozpoczyna się szlak fakultatywny przez drzewostan nasienny oznaczony trzema białymi kropkami, skręcając w lewo możemy wędrować w drodze powrotnej. Wybierając drogę w górę po obu jej stronach rosną pojedynczo krzewiaste wierzby uszate i drzewkowata wierzba iwa. W  dalszej odległości ( ok. 200 m ), fragment ze 120 letniego lasu bukowego z żywcem gruczołowatym w runie. Po drodze  napotykamy kapliczkę z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Zbudowanej 1894 roku w miejscu spotkania dwóch pielgrzymek. Jednej która szła z obrazem Maryjnym, z Ustronia do Szczyrku na Górkę ( Górka - miejsce objawień Matki Bożej, pierwsze nastąpiło dnia 25 sierpnia 1894 roku. Objawienia trwały przez kilka miesięcy 12- letniej pasterce Julianie Pezda oraz jej młodszym koleżanką ) a drugiej, która ze Szczyrku wyszła naprzeciw. Corocznie w dniu 3 maja wędruje tym szlakiem pielgrzymka z Brennej. Po kilkudziesięciu metrach kończy się droga asfaltowa a szlak żółty skręca w prawo dochodząc do składnicy drewna ( 2,5 km od początku szlaku a 0,5 km od przeł. Karkoszczonka ). Odcinek III. Do przełęczy Karkoszczonka 723 m.n.p.m, długość 0,5 km. Ze składnicy drewna wyruszamy w górę żółtym szlakiem. Na trasie można spotkać płazy m.in. żaby, kumaki, salamandry plamiste. Zaś z ssaków drobne drapieżnik, gryzonie a nawet przy odrobinie szczęścia  sarnę czy jelenia. Od kilku lat  w lesie okresowo przebywają wilki a co kilka lat pojawia się niedźwiedź. Wymienione zwierzęta są płochliwe i nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Na trasie w kierunku przełęczy występuje drzewostan świerkowo - jodłowo - bukowy, który przechodzi w bukowy. Osiągamy przełęcz Karkoszczonkę. Rośnie tu około 200 - letni buk na nim znajduje się kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej i krzyżyk. Obok buka wkopany jest granitowy słupek graniczny, oddzielają tereny nadleśnictw Bielsko i Ustroń. Tutaj krzyżują się szlaki: żółty z Brennej do Szczyrku i czerwony do przełęczy Salmopolskiej przez Biały Krzyż ( 940 m, czas dojścia 2,5 h ) na Trzy Kopce ( 1082 m ) i Klimczok 1117m -  ( 1 h 15 min ). Z przełęczy dobrze widać Skrzyczne ( 1257 m n.p.m.) najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego leżącego po stronie polskiej, z przekaźnikiem - wieżą telewizyjną. W kierunku wschodnim wśród drzew widoczna jest wieża kościoła w Szczyrku na Górce. W głębi można dostrzec fragment zbiornika wodnego na Sole ( tzw. „Morze Żywieckie” ) w Beskidzie Żywieckim. W odległości 100 m od przełęczy w stronę Szczyrku widać budynek drewniany zamieszkiwany od roku 1918. W latach 70 i 80, było tu studenckie schronisko turystyczne. Obecna nazwa „Chata Wuja Toma” ( od imienia gospodarza, czynne przez cały rok, posiada 60 miejsc noclegowych. Odcinek IV. Przez drzewostan mieszany, długość 1 km, szlak fakultatywny. W drodze powrotnej z przełęczy Karkoszczonka do Bukowej ( szlak żółty ), można dojść skręcając w prawo do ścieżki oznakowaną trzema białymi kropkami do odcinka IV pomijając odcinek II ( mapa ścieżki przyrodniczo- leśna ). Droga prowadzi w dół przez 160 - letni drzewostan  nasienny o powierzchni 1,93 ha dochodząc do potoku Połacznego znajduje się ponownie na żółtym szlaku turystycznym w odległości 1 km od przystanku PKS i 1,5 km od parkingu w Brennej Bukowej - do punktu wyjściowego.

ścieżka leśna Brenna

Ścieżka dydaktyczna po górze Bucze.
Długość ścieżki dydaktycznej wynosi około 4 km, czas przejścia 1h 45 minut. Składa się ona z sześciu odcinków. Najlepszą porą do zapoznania się z różnorodnością ścieżki jest wiosna, kiedy kwitnie większość roślin.
Odcinek I rozpoczyna się w centrum Górek Wielkich, przed mostem na rzece Brennicy, przebiega ul. Bielską do skrzyżowania z ul. Bucze a następnie w górę ul. Spacerową aż do ogrodzenia sanatorium na Buczu. W trakcie podejścia w górę odsłania się rozległa panorama północno - zachodnich grzbietów Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego. Kierując wzrok w prawą stronę widzimy grzbiet Starego Gronia, rozległe wzniesienie Równicy. Na drugim planie, za pasmem Równicy rozciąga się pasmo Czantorii ( widoczna wieża widokowa ). Obniżenie stoku to grzbiet Góry Tuł i Jasieniowej. Za nim pasmo Beskidów Morawsko Śląskich z najwyższym szczytem Łysą Horą ( 1328 m ). Przed terenem Dziecięcego Ośrodka Leczniczo - Rehabilitacyjnego droga przechodzi w chodnik dla pieszych a następnie wąską ścieżkę, przez łąkę do skraju lasu gdzie rozpoczyna się odcinek drugi.
Na początku odcinka II napotykamy na pomnik przyrody, okaz jarząbu szwedzkiego ( drzewo o obwodzie 245 cm ) oraz okazały dąb szypułkowy. Schodząc potokiem w dół napotykamy dwa stare kamienie  graniczne z wyrytymi literami TK- oznaczające granice własności Komory Cieszyńskiej ( majątek rodu Habsburgów z XIX wieku ).
Kierując się ścieżką do góry dochodzimy do III odcinka zwanego „osobliwości florystyczne”, który przechodzi przez najbogatszy florystycznie fragment lasu grądowego na Górze Bucze. W drugiej połowie kwietnia kwitną storczyki a później orlik, przylaszczka.
Odcinek IV przechodzi przez las przekształcony. Wznosząc się łagodnie w górę zbliżamy się do szczytu. Za nim rozciągają się stare wyrobiska pozostałe po wydobyciu skał wapiennych. Według legendy doły te powstały po zapadnięciu się starego kościoła. Była to kara dla mieszkańców za zabawy i hulanki w dzień Wszystkich Świętych. - Jeśli zachowamy ciszę podczas przejścia przez las na Buczu niewątpliwie usłyszymy dźwięki dzwonu z zapadniętego kościoła - pisze w swoich opowiadaniach Walenty Krząszcz, regionalny pisarz urodzony w Górkach.
Odcinek V - droga polna na północnych stokach góry Bucze na pograniczu lasu i terenów rolnych. Skręcając w lewo możemy dojść do Muzeum Zofii Kossak w Górkach Sojce. Natomiast główny wariant trasy prowadzi w prawo pomiędzy lasem a łąkami do tylnej bramy sanatorium.
Odcinek VI przechodzi przez jar z potokiem płynącym w stronę miejscowości Pogórze. Obchodzimy górę ścieżką biegnącą wzdłuż ogrodzenia  Sanatorium. W tym rejonie można spotkać cieszyniankę wiosenną ( przybysz z południowej Europy ). Polska nazwa rodzajowa „cieszynianka” nawiązuje do okolic Cieszyna gdzie ma najwięcej stanowisk. Pierwsze kwiaty pojawiają się już początkiem marca. Brzegiem łąki ruszamy w drogę powrotną dochodząc do drogi dojazdowej do Sanatorium Dziecięcego do I odcinka ścieżki dydaktycznej, którą schodzimy do centrum Górek Wielkich.

 

POZOSTAŁE SZLAKI:

 1. szlak zielony - z Brennej ( Ośrodek Zdrowia ) - na Błatnią ( Błotny ) czas przejścia tam i z powrotem 1,5 h = 1 h
 2. szlak zielony - Skoczów - Zebrzydka - czas przejścia tam i z powrotem 2,5 h = 2 h
 3. szlak niebieski - Zebrzydka - Łazek - czas przejścia tam i z powrotem 0,25 h = 0,25 h
 4. szlak czerwony - Łazek - Błatnia ( Błotny ) - czas przejścia tam i z powrotem 2 h = 2 h
 5. szlak zielony - Brenna Centrum - Stary Groń - Trzy Kopce Wiślańskie - czas przejścia tam i z powrotem 3 h = 2,5 h
 6. szlak łącznikowy - kolor żółty - Błatnia ( Błotny ) - Trzy Kopce - Klimczok - czas przejścia tam i z powrotem 1,5 h = 1,5 h
 7. szlak łącznikowy - kolor niebieski - Błatnia ( Błotny ) - przez Palenicę - Wapienica - czas przejścia tam i z powrotem = 2 h - 2,75 h
 8. szlak łącznikowy - kolor czerwony - Błatnia ( Błotny ) - Jasienica Nałęże - czas przejścia tam i z powrotem 1,75 h = 2,5 h
 9. szlak łącznikowy - kolor żółty - Błatnia ( Błotny ) - Jaworze Jasienica - czas przejścia tam i z powrotem 2 h = 2,5 h
 10. szlak zielony - z Brennej ( Ośrodek Zdrowia ) - doliną Leśnicy do schroniska PTTK na Równicy - czas przejścia tam i z powrotem 2 h = 1,5 h
 11. szlak czarny i zielony - z Brennej Centrum - na Błatnią ( Błotny ) - czas przejścia tam i z powrotem 1,5 h = 1 h
 12. szlak niebieski - z Brennej Centrum - doliną Hołcyny na górę Kotarz - czas przejścia tam i z powrotem 1,25 h = 1 h
 13. szlak niebieski i czerwony - z Kotarza przez Przełęcz Karkoszczonkę - do Szczyrku - czas przejścia tam i z powrotem 2,5 h = 2,5 h
 14. szlak niebieski i czerwony - z Kotarza - na Przełęcz Salmopolską - czas przejścia tam i z powrotem 0,75 h = 0,75 h
 15. szlak żółty ( do Bukowej ) - z Brennej Centrum - drogą do Bukowej i dalej do Przełęczy Karkoszczonka - czas przejścia tam i z powrotem 2 h = 1, 5 h
 16. szlak czarny i czerwony - z Brennej ( pomnik) - na Stary Groń i dalej do szlaku czerwonego na Przełęcz Salmopolską - czas przejścia tam i z powrotem 3 h = 2,5 h
 17. szlak żółty i zielony - ze Starego Gronia - na Orłową - dalej do Ustronia Jaszowca lub Dobki - czas przejścia tam i z powrotem 1 h = 1, 5 h

Schronisko PTTK na Błatniej ( Błotnym 917 m n.p.m. )

 

do góry

PRZYDATNE INFO

GOPR
tel. alarmowy 985
43-438 Brenna ul. Węgierski 41
43-370 Szczyrk ul. Dębowa 2, tel. 033 817 85 36

Pogotowie Ratunkowe
tel. alarmowy 999
43-430 Skoczów ul. Krzywa 4, tel. 033 857 95 49, 033 857 95 50

Poczta
43-438 Brenna ul. Wyzwolenia 77, tel. 033 853 62 76

Ośrodek Zdrowia
43-438 Brenna ul. Leśnica 8, tel. 033 853 63 11
43-436 Górki Wielkie ul. Zalesie 3, tel. 033 853 91 82

 

do góry

 

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Ośrodka Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna. Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pana Pawła Seligmana.

 

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone