zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
lubuskie
Gubin
Kostrzyn
Powiat Sulęciński
Powiat Świebodziński
Powiat Żagański
Powiat Żarski
Zielona Góra
Zielona Góra

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Ogromną zaletą Zielonej Góry jest jej usytuowanie w sieci komunikacyjnej. Miasto leży nieomal na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków drogowych i kolejowych łączących Skandynawię z południem Europy i Warszawę z Berlinem. Nieopodal Zielonej Góry przebiegać będzie ponad 200 km autostrad: A2 Paryż-Moskwa, A3 Szczecin-Praga oraz A4 Bruksela-Kijów.

Stolicę Środkowego Nadodrza dzieli od Berlina 160 km, od Pragi 290 km, od Poznania 130, od Wrocławia 160 km, a od Warszawy 413 km. Odwiedzający miasto mogą także korzystać z dwóch lotnisk: Portu Lotniczego w Babimoście oraz lotniska sportowo-dyspozycyjnego w Przylepie, które dzieli od centrum tylko 5 km.

Dużą atrakcją miasta, umiejętnie i z pasją rozwijaną (np. w trakcie obchodów corocznego Winobrania, czyli imprez celebrujących Dni Zielonej Góry), są tradycje winne. Niepisana miejscowa tradycja podaje, że pierwsze winnice w Zielonej Górze pojawiły się w połowie XII wieku, a pierwsza udokumentowana wzmianka na temat winnic pochodzi z 1314 roku. Wkrótce winnice miały stanowić intratne źródło dochodów mieszkańców i miejskiej kasy.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Konkatedra pw. Św. Jadwigi
Jest najstarszym zabytkiem architektonicznym w mieście, datowanym na 2 połowę XIV w. Mimo wielokrotnych przebudów po niszczących pożarach i katastrofie spowodowanej zawaleniem wieży (1776 r.), zachowała styl gotycki. Wieża z 1780 r., podwyższona w 1832 r., klasycystyczna. Świątynia  ma układ  halowy, trójnawowy, z wyodrębnionym prezbiterium. Znajdują się tu m.in.: neogotyckie ołtarze, późnogotyckie rzeźby św. Jadwigi i Anny Samotrzeć, barokowy chór oraz szereg kamiennych płyt epitafijnych. W nawie południowej można zobaczyć rysunek na tynku z wyobrażeniem świątyni
Grobu Chrystusa w Jerozolimie (pocz. XVI w.). Sąsiadujący z konkatedrą dom parafialny to dawna szkoła katolicka.

Wieża Łaziebna (Głodowa)
Jest pozostałością po systemie dawnych obwarowań miejskich. Stanowiła element zbudowanej w 1487 r. trzeciej bramy miejskiej - Nowej. Wielokrotnie remontowana. W XVIII w. otrzymała barokowy hełm z latarnią. Wieża ma 35m wysokości. Pierwotna nazwa Łaziebna wzięła się od położonej w pobliżu łaźni miejskiej. Wśród Zielonogórzan funkcjonuje jednak równolegle druga, obiegowa nazwa -  „Wieża Głodowa".

Ratusz i Stary Rynek
Rynek stanowi centralny punkt miasta od XIII w. do dziś. Był przez stulecia głównym placem handlowym, przez który przebiegał też główny trakt komunikacyjny. Zanim w latach 60. XX w. wyłączono ze starego miasta ruch kołowy, na Rynku był postój dorożek, a później taksówek i autobusów. Domy wokół Rynku, posadowione na średniowiecznych działkach, pochodzą w większości z przełomu XIX i XX w. Bogactwem zdobień wyróżnia się kamienica „Pod Sową". Ratusz, w swej głównej części z wieżą (54 m. wys.), powstał w XV w., na co wskazuje odsłonięta spod tynku wnęka na fasadzie. Odbudowany został po pożarach w 1582, 1627 i 1651 r. Obecną postać klasycystyczną otrzymał w wyniku przebudowy pod koniec XVIII w. Gotycko - barokowy charakter zachowała tylko wieża, zwieńczona wysmukłym hełmem, nieco przechylonym w wyniku wymiany elementów konstrukcyjnych jego podstawy w 1801 r.

Kościół pw. M.B. Częstochowskiej
Zbudowany w latach 1746 - 1748, jako zbór ewangelicki, staraniem ówczesnego burmistrza WB. Kaufmanna. Kościół wzniesiono w konstrukcji szachulcowej na planie krzyża greckiego. Murowaną wieżę dostawiono w 1828 r. Od 1946 r. świątynia służy parafii katolickiej. Ze skromną architekturą zewnętrzną kontrastuje bogate wyposażenie wnętrza, opiętego 3-kondygnacyjnymi balkonami. Znajdują się tu m. in. barokowy ołtarz główny, ufundowany przez zielonogórskich sukienników, barokowa ambona fundacji młynarza z Krępy, kamienna rokokowa chrzcielnica (1755 r.) oraz szereg rzeźbionych płyt epitafijnych z XVIII w. Obraz w ołtarzu głównym jest kopią wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej - patronki Polski.

Fragment murów obronnych
Zachowany fragment murów obronnych, które dawniej zamykały miasto pierścieniem o obwodzie 800 m. wskazuje że zbudowane były z kamienia polnego i miały wysokość ok. 6 m. Mury wzniesione w XIV - XV w., na miejscu wcześniejszych umocnień drewniano - ziemnych, w XIX w. uległy rozbiórce. Zachowany odcinek przetrwał, gdyż w XVII w. dostawiono do niego budynek więzienia miejskiego, będący dziś siedzibą Kurii Diecezjalnej.

Kościół polskokatolicki
Architektura budowli nawiązuje do stylów średniowiecznych. Kościółek zbudowała gmina staroluterańska w 1866 r. W 1911 r. staroluteranie przenieśli się do nowej świątyni, a opuszczony obiekt służył jako magazyn. W 1922 r. urządzono w nim ekspozycję muzealną, którą po 10 latach przeniesioną do dawnej szkoły ewangelickiej przy obecnej ulicy Lisowskiego. Od lat 60. XX w. jest w posiadaniu parafii polskokatolickiej.

Kościół pw. Najśw. Zbawiciela
Powstał według projektu W. Wagnera i W. Hochfelda, w nowoczesnej wówczas konstrukcji żelbetowej, w latach 1915 - 1917 dla parafii ewangelickiej. Fundatorami była rodzina Beucheltów, ówczesnych właścicieli zakładów budowy konstrukcji stalowych i wagonów (po 1945 r. ZASTAL). W 1945 r. kościół został przejęty przez katolików. Układem wnętrza i detalem architektonicznym nawiązuje do typu wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Z racji znakomitej akustyki w świątyni odbywają się koncerty. W 1926 r. wykonywano tu słynne wówczas oratorium „Quo Vadis" - Feliksa Nowowiejskiego, z udziałem samego kompozytora.

Kościół Ewangelicko - Augsburski
Powstał w latach 1909 - 1911, wysiłkiem wspólnoty wyznaniowej konfesji  staroluterańskiej.  Świątynię  zaprojektował  architekt E.  Schulze. Wyposażenie wnętrza (ołtarz,  ambona, witraże) pochodzi  z  czasu  budowy.  Wcześniejsze   są: marmurowa chrzcielnica - przeniesiona w 1977 r. ze świątyni Wang w Karpaczu, organy (1884 r.) ze starego kościoła staroluterańskiego. Cenna jest  secesyjna polichromia wnętrza. Od 1950 r. kościół należy do parafii ewangelicko - augsburskiej.

Muzeum Ziemi Lubuskiej
Muzeum mieści się w budynku dawnego starostwa, wzniesionym w 1889 roku. Zbiory liczą ponad 17 tys., a ich niewielka część pochodzi z niemieckiego Heimatmuseum z lat 20. XX wieku. Zgromadzono je w działach: historycznym, sztuki dawnej, sztuki współczesnej i winiarskim. Ten ostatni jest jedynym działem tego typu w Polsce. Od 19 maja 2006 r. nosi on nazwę Muzeum Wina. W jego kolekcji znajdują się m. in. narzędzia i urządzenia do uprawy winorośli i produkcji wina, szkło użytkowe i artystyczne związane z tym trunkiem, a także wyroby z cyny i gliny. W 2007 r. otwarto nowy dział - Muzeum Tortur. Muzeum Ziemi Lubuskiej: Aleja Niepodległości 15, tel. 068 327 23 45, 325 71 81.

Lubuskie Muzeum Wojskowe
ul. Drzonów 54, 66-014 Letnica
tel. (+ 48 68) 321 18 56, 321 18 29

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli
ul. Muzealna 5, 66-006 Ochla
tel. (+ 48 68) 321 15 91, 321 14 73

do góry

INNE ATRAKCJE

Park Winny i Palmiarnia
Kawiarnia - Palmiarnia powstała w 1961 r. Dostawiono ją do domku winiarskiego z 1818 r. wzniesionego przez Augusta Gremplera,  założyciela winiarni  i wytwórni  szampana. W latach 2007 - 2008 obiekt został gruntownie przebudowany. Do dyspozycji turystów oddano taras widokowy z pięknym widokiem na Zieloną Górę. Obecnie w Palmiarni mieści się restauracja pośród tropikalnej roślinności. To niezwykłe miejsce przyciąga zarówno zielonogórzan, jak i turystów z całego  świata. W otoczeniu Palmiarni znajduje się odtworzona winnica, nawiązująca do dawnych rozległych plantacji, pokrywających wszystkie stoki podmiejskie. Tuż pod pobliską rzeźbą chłopca ze źrebięciem (autorstwa rzeźbiarza Thoraka), znajduje się geograficzny środek Zielonej Góry.

Skwer u zbiegu ulic Sobieskiego i Jedności
Ceramiczna postać dziewczyny - symbolizująca zielonogórską winiarkę - jest dziełem współczesnej rzeźbiarki Haliny Bodek. W pobliżu obecnej ulicy Sobieskiego stała dawniej jedna z trzech bram miejskich (Brama Górna). Wskazuje na to zachowany fragment muru obronnego. Od wschodu skwer zamyka klasycystyczny dom z 1789 r. (ul. Jedności 5), należący niegdyś do rodziny Forsterów, zasłużonej dla rozwoju przemysłu włókienniczego w XIX w. Od południa, między dwoma gmachami sądów z XIX i XX w., otwierają się szerokie schody wiodące na pi. Słowiański.

Plac Pocztowy
Nazwa placu wzięła się od poczty, czynnej tutaj od XVIII w. Powstał on po 1487 r., kiedy zbudowano bramę Nową, otwierającą połączenie miasta z traktem kożuchowskim. Z racji towaru jakim tu handlowano, plac otrzymał nazwę Rynku Garncarskiego. W XIX w. w jego okolicach mieszkali najbogatsi zielonogórzanie. Znajdowały się tutaj dwa najstarsze hotele: „Pod Czarnym Orłem" (dawny „Pod Orłem" przy ul. Sikorskiego)  i „Pod Trzema Wzgórzami"  (dawny budynek drukarni). To w nich i w domu rodziny Forsterów zatrzymywali się znakomici goście: przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams, wielokrotnie król Prus Fryderyk Wilhelm III, król Saksonii Fryderyk August, carowie Aleksander I i Mikołaj I oraz wypędzony z Francji król Karol X. W budynku dawnej drukarni mieściła się redakcja i miejsce druku pierwszego zielonogórskiego tygodnika „Griinberger
Wochenblatt" wydawanego przez Wilhelma Levysohna. Obecny budynek poczty powstał na miejscu starszego w latach 1869-71 (rozbudowany w 1916 r.). Z placu Pocztowego wychodzą m.in.: ulice
Sikorskiego i Drzewna. Przy pierwszej z nich powstało w XVII w. przedmieście „Na Piasku". Natomiast przy drugiej, na wydzielonym miejscu, palono czarownice.

Park Tysiąclecia
Urządzono go w latach 60. XX w., na miejscu zlikwidowanego cmentarza. Dawny charakter podkreślają dwie aleje – klonowa i lipowa. Wśród wielogatunkowego drzewostanu najliczniej występują daglezja, żywotnik zachodni, cis pospolity i miłorząb japoński, a wśród krzewów forsycja, tawula, suchodrzew i pęcherznica. Na wschodnim obrzeżu parku znajduje się dawna kaplica i krematorium z 1922 r. Stylowym portykiem kaplica nawiązuje do klasycyzmu. Pozostały też fragmenty grobowca fabrykanta Georga Beuchelta.

800 - letni cis przy ul. Kopernika
Jest najstarszym żywym świadkiem dziejów miasta. W średniowieczu cisy był cenione, jako surowiec do wyrobu łuków bojowych. Z tej racji dekretem królewskim Władysława Jagiełły zostały objęte ochroną już w 1423 r. Wykorzystywano je również do produkcji luksusowych mebli.

do góry

NA WYCIECZKI

TRASY ROWEROWE

Szlak Rowerowy Wału Zielonogórskiego + odcinek Szlaku Trzech Muzeów
Odcinek: Zielona Góra ul. Dunikowskiego - Osiedle Cegielnia - Wilkanowo (działki) - podnóże Góry Wilkanowskiej – Wilkanowo  Ośrodek Rekreacji Konnej Podkowa w Ochli - Skansen Muzeum Etnograficzne w Ochli - Kąpielisko MOSIR.

Trasa rowerowa zaczyna się ulicy Dunikowskiego (dojazd najlepiej od ulicy Bułgarskiej). Najpierw przejeżdżamy przez Osiedle Cegielnia i mijamy zbiornik wodny - dawne wyrobisko gliny. Warto wspomnieć, że od starej cegielni do wyrobiska wiodła jeszcze kilka lat temu kolejka wąskotorowa, czego dowodem są maszyny i urządzenia, znajdujące się na osiedlu Cegielnia, tuż przy szlaku rowerowym. Skręcamy w lewo, a później w prawo. Przez jakiś czas towarzyszy nam pieszy czarny szlak turystyczny PTTK. Mijamy ogrody działkowe i polnymi drogami dojeżdżamy do przejścia dla pieszych i rowerzystów na drodze z Zielonej Góry do Wilkanowa w okolicach działek. Od tego momentu towarzyszy nam także zielony pieszy szlak turystyczny PTTK. Cały czas lekko pod górę kierujemy się przez Wał Zielonogórski pod Górę Wilkanowską, którą jednak w ostatnim etapie omijamy (można na nią wjechać zielonym szlakiem pieszym a później kontynuując kierunek wrócić na trakt rowerowy drogą pożarową). Wjeżdżamy do wsi Wilkanowo, aby pod katem ostrym skręcić w lewo i znów lekko pod górę wspinać się drogą, która prowadzi nas do Ośrodka Rekreacji Konnej Podkowa w Ochli. Po drodze towarzyszyć nam będzie szlak niebieski i zielony (ten ostatni skręca jednak do skansenu w Ochli). Z „Podkowy” można kontynuować przejażdżkę do Muzeum Etnograficznego Skansenu w Ochli, bądź drugą ścieżką jechać do kąpieliska MOSIR (dalej można wrócić do miasta ścieżkami biegnącymi wzdłuż ulicy Botanicznej lub od stawu na potoku Pustelnik /ok. 500 metrów od kąpieliska/ za żółtym szlakiem pieszym PTTK dotrzeć do Amfiteatru).

Cała trasę polecam ze względu na ciekawe walory krajobrazowe i duże zróżnicowanie terenu, które pozwoli każdemu spalić kilka zbędnych kalorii.

 

Szlak Południowy

Zielona Góra (pomnik Konstytucji 3 Maja) - Park Sowińskiego - dawna odnoga kolejowa do Polskiej Wełny - Nowa - trakt leśny do działek w Jędrzychowie - Drzonków (dalej możliwość jazdy do parku pałacowego w Zatoniu, rezerwatu Zimna Woda).

Trasa zaczyna się przy pomniku Konstytucji 3 maja w Zielonej Górze, dalej biegnie przez park Sowińskiego, ulicę Kraszewskiego, przecina ulice Sienkiewicza i teren przy dawnej bocznicy kolejowej do Polskiej Wełny pomiędzy budynkiem regionalnego centrum Animacji Kultury oraz ZEFAM-u. Wyjeżdżamy na ulice Słowackiego. Tu należy skręcić w prawo a na krzyżówce lekko w lewo w ulicę Nową. Towarzyszy nam przez krótki fragment żółty pieszy szlak turystyczny „Starej kolejki do Szprotawy”. Szlak żółty skręca w lewo (w stronę dawnego browaru), my zaś jedziemy cały czas prosto asfaltem (uwaga droga jezdna). Na łuku nie skręcamy w prawo w ulicę Jagodową ale kontynuujemy przejażdżkę prosto skręcając w drogę gruntową. Mijamy kładkę na potoku. Od tego miejsca zaczyna nam towarzyszyć zielony pieszy szlak turystyczny PTTK. Po pewnym czasie mijamy ogródki działkowe na Jędrzychowie. Dalej droga prowadzi traktem leśnym aż do Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie (mijamy m.in. należące do ośrodka parkury i basen). Dalej wycieczkę można kontynuować szlakiem zielonym do Jędrzychowa albo czarnym pojechać do parku w Zatoniu (ciekawe ruiny pałacu) i z Zatonia wracać do Zielonej Góry szlakiem niebieskim (przez rezerwat Zimna Woda) lub drogą asfaltową nr 279.

 

SZLAKI PIESZE

"Rezerwatów Przyrody", kolor niebieski.
Zielona Góra - Góra Wilkanowska – Ochla - Rezerwat Zimna Woda - Zatonie - Park Wiejski Zatonie - Niedoradz - Rezerwat Bażantaria - Otyń - Rezerwat Bukowa Góra - Dąbrowa - Milsko - jez. Liwno - Zabór - las Przytocki - Stary Kisielin - schronisko dla dziko żyjących zwierząt - Zielona Góra.

"Mała Pętla Zielonogórska", kolor zielony.
Zielona Góra PTSM - os. Pomorskie - Raculka - Drzonków (Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji) - Jędrzychów - Ochla (muzeum etnograficzne - skansen) - Góra Wilkanowska - Zielona Góra.

Szlak wojewódzki (odcinek), kolor czerwony.
Świdnica (muzeum archeologiczne) - Góra Wilkanowska - Zielona Góra - Stary Kisielin - Droszków - Zabór - dąb Napoleona - Milsko nad Odrą.

Szlak "Od Bobru do Odry", kolor czarny.
Podgórzyce - Bogaczów - Góra Grabowiec - Drzonów (muzeum wojskowe) - Buchałów - Góra Wilkanowska - dydaktyczna ścieżka leśna - stara cegielnia - Zielona Góra - Zagórze - Płoty - Czerwieńsk.

Szlak miejski - kolor niebieski.
schronisko PTSM ul. Wyspiańskiego - dworzec PKP i PKS - kościół p.w. Najśw. Zbawiciela - pl.Bohaterów - kościół ewangelicki - Muzeum Ziemi Lubuskiej - Deptak - Teatr Ziemi Lubuskiej im. L.Kruczkowskiego - Zielonogórskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki - Konkatedra p.w. św. Jadwigi - zabytkowy 800 letni cis - Wieża Głodowa - Stary Rynek - ratusz - kościół p.w. M.B. Częstochowskiej - zabytkowe kamienice w rynku - dawne mury obronne - pl. Słowiański - Amfiteatr.

Szlak miejski – bis, kolor żółty. Na odcinku od ul. Moniuszki do ulicy Konwaliowej (granica miasta) - Szlak Kolejki Szprotawskiej.
Zielona Góra (PKP) - Park Tysiąclecia - Wzgórze Winne (Palmiarnia) - geograficzny środek miasta - ul.Kupiecka - ul.Drzewna - plac Pocztowy - plac Słowiański - ul.Moniuszki - trakt dawnej kolejki szprotawskiej (m.in. teren dawnego dworca kolejowego Grünberg Oberstadt) - ul. Piwna - ul.Nowa - ul.Browarna - Os. Robotnicze - ul.E.Plater - ul.Nowojędrzychowska - ul.Mieczykowa - ul.Konwaliowa - Jędrzychów (granica miasta, rozejście szlaku zielonego).

Szlak Kolejki Szprotawskiej, kolor żółty. Długość całkowita: 53km, długość na terenie miasta: 9km.
Zielona Góra - Ochla - Jarogniewice - Broniszów - Wichów- Chotków - Stypułów - Siecieborzyce - Wutków – Szprotawa.

Szlak spacerowy, kolor żółty.
Zielona Góra (Amfiteatr) - Staw na potoku Pustelnik - Góra Wilkanowska. Szlak ma zaledwie 4 km i obfituje w zróżnicowane krajobrazy. Jest to również nowe alternatywne wejście na Górę Wilkanowską.

do góry

PRZYDATNE INFO

Urząd Miasta
ul. Podgórna 22
Tel. (+ 48) 068 45 64 100, 068 45 64 155

Zielonogórskie Centrum Informacji i Promocji Turystyki
ul. Kupiecka 15
Tel. (+48) 068 323 22 22, 068 323 22 22

Filia Informacji Turystycznej w Ratuszu
ul. Stary Rynek 1
Tel. (+48) 068 329 23 93, 068 323 22 22

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego
ul. Bolesława Chrobrego 2
Tel. 999 lub 320 20 49

Szpital Wojewódzki Izba Przyjęć i Szpitalny Oddział Ratunkowy
ul. Zyty 26
Tel. 329 63 42

Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna
ul. Jasna 10, 65-470 Zielona Góra
Tel. 0-68 325-46-71, tel. alarmowy całodobowy : 0507 055 962

Narodowy Fundusz Zdrowia - LUBUSKI Oddział Wojewódzki
ul. Podgórna 9 b, 65-057 Zielona Góra
Tel. (+ 48 068) 328 76 00

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej (delegatura)
ul. Bohaterów Westerplatte 11/109
Tel. (+ 48) 068 322 18 36

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów (tekst i zdjęcia) zgromadzonych na www.zielona-gora.pl – oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Zielonej Górze. Opisy tras rowerowych: Jarosław Wnorowski, zdjęcia Urząd Miasta Zielona Góra, Jacek Michalewicz.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone