zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
lubuskie
Gubin
Kostrzyn
Powiat Sulęciński
Powiat Świebodziński
Powiat Żagański
Powiat Żarski
Zielona Góra
Gubin

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Gubin jest miastem położonym na zachodniej granicy Polski i jednym z najbardziej prężnych ośrodków miejskich w Województwie Lubuskim. Jego geopolityczna lokalizacja sprawia, iż miasto z dnia na dzień staje się coraz bardziej atrakcyjne zarówno gospodarczo jak i turystycznie.

Odległości drogowe od wybranych miast:

  • Berlin - 120 km,
  • Zielona Góra – 60 km,
  • Poznań – 180 km,
  • Wrocław – 200 km.

Usytuowanie Gubina przy ujściu rzeki Lubszy do Nysy Łużyckiej oraz osłonięcie miasta od wschodu Wzgórzami Gubińskimi sprawia, iż utrzymuje się tutaj specyficzny, łagodny mikroklimat sprzyjający występowaniu wielu egzotycznych odmian drzew i krzewów, takich jak magnolie, miłorzęby japońskie, buki dębnolistne i cisy.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Ratusz

Usytuowany w zachodniej części rynku ratusz, doskonale wkomponowuje się w otoczenie ruin kościoła farnego. Wzniesiony w połowie XIV wieku przez wiele lat skupiał w swych murach władze miejskie. To właśnie w nim obradowali miejscy radni i urzędowali ławnicy, a od 1335 roku zasiadał burmistrz. Na przestrzeni lat, budynek ratusza wielokrotnie przebudowywano. W pierwszej dekadzie XVI wieku dobudowano zachodnią część oraz wieżę, a w wieku XVII przebudowano go na styl późnorenesansowy, dołączając trzy szczyty. Ratusz, jako reprezentacyjna siedziba władz, gościł w swoich murach takie znamienitości jak: Zygmunt Jagiellończyk, Zygmunt Stary, August Mocny Sas, a w 1712 roku podejmowano cara Piotra I. II wojna światowa także dla ratusza nie okazała się łaskawą, dotkliwie go niszcząc. Jego odbudowa trwająca blisko 10 lat pochłonęła wiele wysiłku i trudu. Od 1986 roku w zachodnim skrzydle ratusza siedzibę swą mają Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Pedagogiczna oraz Gubiński Dom Kultury. W ostatnich latach zainstalowano w wieży ratusza zegar z kurantem. Wieża ma zauważalne odchylenie od pionu.

Ruiny Kościoła Farnego

Do najbardziej okazałych budowli w Gubinie należą bez wątpienia ruiny kościoła farnego. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1324 roku, a więc z okresu największego rozkwitu handlowego miasta. Budowlę wzniesiono w stylu romańskim, w formie trójnawowej bazyliki. Po zniszczeniach wywołanych czternastowiecznymi trzęsieniami ziemi , budowlę rozebrano zaś na jej miejscu rozpoczęto wznoszenie nowego gotyckiego kościoła. Prace trwały bardzo długo, a ostatecznego kształtu budowla nabrała w 1844 roku. Podczas II wojny światowej kościół uległ prawie całkowitemu zniszczeniu. W latach późniejszych, mimo starań władz miejskich nie udało się przywrócić dawnej świetności obiektu, który w latach 70-tych zabezpieczony został jako trwała ruina. Dziś imponująca bryła kościoła przyciąga swym urokiem i potęgą uwagę przybywających do Gubina gości.

Fortyfikacje

Zachowane do dziś fragmenty murów, pochodzące z przełomu XIV i XV wieku, wraz z trzema bramami, stanowiły niegdyś część potężnego zespołu warownego miasta. Cylindryczna Baszta Bramy Ostrowskiej, wykończona zębatym fryzem i zadaszona stożkowatym hełmem krytym blachą, jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Gubinie.

Wieża Bramy Ostrowskiej

Wieża Bramy Ostrowskiej i fragment muru obronnego stanowiącego niegdyś tak zwaną "szyję bramną" pochodzą z przełomu XV i XVI wieku. Stanowiły one niegdyś część systemu obronnego Bramy Ostrowskiej, mur łączył przedbramie z bramą właściwą. Cylindryczna wieża ceglana (podobnie jak mur) wykończona została zębatym fryzem zadaszona stożkowym hełmem krytym blachą z sygnaturką. Jest charakterystycznym elementem miasta. W miejscu, z którego podchodzimy do wieży stał do 1820 roku barbakan. Baszta stoi na tle okazałego budynku, w którym przed II Wojną Światową (od 4.02.1913r.) znajdowało się Muzeum Miejskie. Od południa styka się nim budynek Banku PKO BP.

Wieża Dziewicza

Pierwotnie zlokalizowana była w najbardziej na wschód wysuniętym narożniku muru miejskiego. Na jej wysokości mur obronny załamywał się a ona zapewniała widoczność po jednej i drugiej jego stronie.  Pochodzi z tego samego okresu co Wieża Ostrowska. Jest zbudowana podobnie cylindrycznie z nieotynkowanej cegły i nieco skromniejszych wymiarów. Wejście do niej znajduje się na wysokości pierwszej kondygnacji, gdyż pierwotnie wiodło ono z murów obronnych.

Pseudo romantyczna brama z fragmentem murów

Na prawym skrzydle okazałej kamienicy w ul. Dąbrowskiego (dawniej Kastaniengraben) znajduje się potężna brama wjazdowa z umieszczoną powyżej datą "1892". Tu znajdowała się baza spedycyjna Wilhelma Wilke.  Firma przewozowa założona w 1817 roku istnieje do dnia dzisiejszego. Dalej na prawo stoi pseudoromantyczna brama z pseudoobronnym murem i otwartymi strzelnicami. Wzniesiono je w XIX w. prawdopodobnie dla upiększenia miasta i podkreślenia jego tradycji obronnych średniowiecznego grodu i posiadania niegdyś potężnego grodu warownego. Tak z perspektywy czasu należy rozumieć intencje  ówczesnych władz miasta, które poleciły panu W. Wilke optyczne oddzielenie od parku podwórza spedycji. Po przeciwnej stronie w parku znajdował się pomnik poświęcony 100 żołnierzom gubińskiego batalionu poległym w wojnie Prusko- Francuskiej w 1870/1871 roku, wystawiony w roku 1874.

Przedszkole Miejskie nr 3

fortyfikacjeObecny budynek i teren mieszczący przedszkole i żłobek miejski był przed II Wojną Światową posiadłością fabrykanta - producenta sukna Fritza Schemel'a. Do posiadłościprowadzi most, niegdyś prywatny, z dzisiejszego Parku Mickiewicza - wówczas Wilchelmsplatz. W parku znaduje się stara fontanna z maszkaronami. Plac zabaw jest atrakcyjny nie tylko dla dzieci, rosną tu dendrologiczne rarytasy, m.in.: miłorząb dwudzielny (Ginkgo biloba),cypryśnik błotny (Taxodium distichum), kasztan jadalny (Castanea sativa), dąb węgierski (Quercus frainetto), platan klonolistny (Platanus hispanica).

Wzgórze Engelmanna

Na szczycie znajduje się stary zamek wodny a bardziej na prawo częściowo zachowany taras widokowy, pozostałość po restauracji fabrykanta Edwarda Engelmanna, którą otworzył w roku 1860 z punktem widokowym na południowo - zachodnią część miasta i okolic.

Wieża Bismarcka

Dziś tylko pozostałość po wieży Bismarcka, charakterystycznym punkcie przedwojennych Wzgórz Gubińskich. Wybudowana wieża w latach 1907 - 1908 miała 26,7 m wysokości a cokół z kamienia polnego miał aż 9 metrów. Taras widokowy znajdował się na wysokości 22 metrów, wieża stała na wzniesieniu 112 m n.p.m, było to więc najwyżej położone miejsce widokowe w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Stąd wg starych przewodników, gołym okiem, przy dobrej pogodzie, można było dostrzec statki parowe pływające po Odrze lub nawet dostrzec Eisenhüttenstadt, Lubsko czy Krosno.

Browar Kröla

Browary Gubińskie mają bardzo długą historię ale mówiąc o czasach nowożytnych należy cofnąć się do wieku XIX. W roku 1875 Herman Haselbach zakłada browar. Pozostałość po ich ostatniej siedzibie znajduje się na ul. Lubelskiej. Przy ulicy Pułaskiego znajdował się - Gubener Genossenschaft - Brauerei. Ostatnia poprzeczna ulica Alei Łużyckich to ulica Piwna, tu funkcjonował trzeci przedwojenny browar G. Kröla - Löwenbrauere, który zachował sie niemal w całości. W okresie powojennym
działalność prowadziła w tych zabudowaniach Spółdzielnia Inwalidów "Pokój", która specjalizowała się w kilku branżach. Przez pewien okres produkowano tu wino owocowe. Przed wojną przeróbką owoców zajmowały się 22 zakłady produkujące soki, szampana i wino.

do góry

INNE ATRAKCJE

Ulica gen. J. Wysockiego

Ulica najdalej wysunięta na brzeg moreny stanowiąca półkę widokową usytuowaną kilkadziesiąt metrów nad lustrem Nysy Łużyckiej. Na dół prowadzą schody (Himmelsleiter), które powstały w 1907 roku. Łącząc dworzec kolejowy z górną częścią miasta stanowiła najkrótszą drogę na Wzgórza Gubińskie. Na froncie budynku stojącego u wejścia na schody znajduje się zegar słoneczny nieco zasłonięty przez okazały cis.

Ulica Piastowska

Jedna z najbardziej reprezentatywnych ulic Gubina (dawniej Grüne Wiese). Niemal każdy z okazałych gmachów na tej ulicy jest czymś niepowtarzalnym. Stanowią one przekrój różnych stylów architektonicznych, doskonały przykład gustów właścicieli i możliwości oraz kunsztu rzemieślniczego ich wykonawców. Ciekawe ukształtowanie terenu i specyficzny mikroklimat sprzyjają ciekawym i rzadkim roślinom. Poczynając od delikatnych przebiśniegów, cebulic syberyjskich, puszkinii, śnieżników lśniących, zawilców żółtych do okazałych magnolii (pośrednich i gwiaździstych), buków, dębów, miłorzębów, katalp, platanów czy cypryśnika błotnego. Umieszczały tu swoje siedziby banki, urzędy, szkoły i inne instytucje.

Pływalnia

Wybudowana w latach 70-tych pływalnia dzięki ofiarności społecznej funkcjonowała ponad 20 lat. Po gruntownym remoncie oddana do użytku latem 2004. W założeniach ma być centrum rehabilitacji. Pływalnia stanowi główny obiekt Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji obok stadionu i kilku boisk osiedlowych oraz placów sportowych.

do góry

NA WYCIECZKI

Trasa czerwona, "Główna" jest prezentacją walorów turystycznych i głównych atrakcji miasta. Przeznaczona jest zarówno dla osób ambitnych, które pierwszy raz znalazły się w Gubinie i chciałyby w jak najkrótszym czasie jak najwięcej zobaczyć, jak i dla osób, które mają w pamięci miasto sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Długość trasy: ok. 8,4km, czas przejazdu ok. 2 godziny.

Przebieg trasy:
Westerplatte - Plac Katedralny - Kinowa i Basztowa - 3-go Maja - Juliusza Słowackiego - Jarosława Dąbrowskiego - Park Mickiewicza - Juliusza Słowackiego - Stanisława Kunickiego - Kresowa - Kazimierza Pułaskiego - Repatriantów - Kresowa - Żwirki i Wigury - Lipowa - Gdańska - Piaskowa i Różana - Wzgórze Engelmanna - Monte Cassino - Wzniesienia Gubińskie - Wieża Bismarcka - Jana Kasprowicza - Marszałka Michała Żymierskiego - Bolesława Krzywoustego - Wojska Polskiego - Gen. Józefa Wysockiego - Wojska Polskiego - Słoneczna i Park Waszkiewicza - Królewska i Grunwaldzka -Piastowska - Lenino - Ścieżka rowerowa - Wyspa Teatralna - Bolesława Chrobrego.

 

Trasa niebieska, "Dziewięciu mostów" jest uzupełnieniem trasy czerwonej. Prezentuje potencjał rozwojowy miasta, jego osiągnięcia, przykłady współpracy polsko - niemieckiej oraz skłania do przypomnienia ciekawych epizodów z historii miasta. Długość trasy: ok. 12 km, czas przejazdu ok. 1,45 godz.

Przebieg trasy:
Westerplatte - Plac Katedralany - Bolesława Chrobrego - Piastowska - Ścieżka rowerowa - Park Koeniga - Spokojna - Generała Świerczewskiego - 1-go Maja - Kosynierów - Słoneczna - Park im. A. Waszkiewicza - Generała Świerczewskiego - Rycerska - Jarosława Dąbrowskiego - Juliusza Słowackiego - Stanisława Wyspiańskiego - Krakowska - Elizy Orzeszkowej - Jana Karola Chodkiewicza - Śląska - II Armii WP – Budziszyńska.
 

Trasa zielona "Górska" to trasa przede wszystkim dla osób dysponujących większą ilością czasu, wytrwałych turystów, przyrodników, romantyków i preferujących turystykę rowerową. Trasa ta jest najbardziej wypełniona punktami widokowymi, odzwierciedlająca najbardziej ukształtowanie terenu w granicach miasta. Łączy walory estetyczne miasta z jego pomnikami historii i śladami przeszłości często mało już widocznymi. Długość trasy: 15,6 km, czas przejazdu ok. 3,5 godziny.

Przebieg trasy:
Westerplatte - PlaC Katedrlany - Budziszyńska - Fryderyka Chopina - Aleje Łużyckie - Droga polna wzdłuż Nysy do południowego mostu kolejowego - Śląska - Jedości Robotniczej - Staniasława żólkiewskiego - Rodziewiczówny - Elizy Orzeszkowej - Krakowska - Łąkowa - Kaliska - Cmentarz - Cmentarna - Mylna - Długa - Kresowa - Gdyńska - Żelazna - Wieża Bismarcka - Wzniesienia Gubińskie - Długa - Podgórna - Batalionów Chłopskich - Miodowa - Stroma i Nowotki - Piastowska - Zwycięstwa - Piastowska - Bolesława Chrobrego – Westerplatte.

 

Trasa czarna, "Królowej Jabłoni"  jest polską częścią trasy na cześć Święta Jabłoni odbywającego się w Guben. Stanowi doskonały przekrój historii i rozwoju miasta od czasów jego lokacji do dnia dzisiejszego oraz możliwości przyszłego rozwoju. Wiodąc po dolnej i górnej części miasta doskonale przedstawia kompozycję "starego" i "nowego". Trasa, choć preferowana dla osób o słabszej kondycji, nie stanowi uszczerbku w atrakcyjności względem innych tras.  Długość trasy: ok. 10 km, czas przejazdu ok. 2 godziny.

Przebieg trasy:
Przejście graniczne - most graniczny na Nysie Łużyckiej - Aleje Łużyckie - Hugona Kołłątaja - Śląska i Nowa - II Armia WP - Budziszyńska - Fryderyka Chopina - Obrońców Pokoju - Zygmunta Starego - Westerplatte - Kinowa - Basztowa - 3-go Maja - Juliusza Słowackiego - Jarosława Dąbrowskiego - Park Mickiewicza - Stanisława Wyspiańskiego - Stanisława Kunickiego - Kresowa i Rycerska - Gdańska - Żwirki i Wigury - Różana - Wzniesienia Gubińskie - Jana Kasprowicza - Miodowa - Wojska Polskiego -
1-go Maja - Piastowska - Wyspa Teatralna - Bolesława Chrobrego.

do góry

PRZYDATNE INFO

URZĄD MIEJSKI W GUBINIE
ul. Piastowska 24, 66-620 Gubin
tel.: +48 68 455 81 00

Pogotowie Ratunkowe
ul. Kołłątaja 22, 66-620 Gubin
tel. (68) 999

Szpital Gubin
ul. Śląska 35
tel. 068 359-30-18

Policja
ul. Różana 1a, 66-620 Gubin
tel. 068 359 30 18

Pływalnia
ul. II Armii Wojska Polskiego 5, 66-620Gubin
tel. 068 455 8 286

Informacja PKS
tel. 068 359-32-97

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów (tekst i zdjęcia) zgromadzonych na www.gubin.pl – oficjalnej stronie Urzędu Miasta w Gubinie.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone