zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
pomorskie
Chmielno
Czarna Woda
Czersk
Człuchów
Gdańsk
Gdynia
Miasto i Gmina Puck
Nowy Dwór Gdański
Parchowo
Przechlewo
Gdynia

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Odzyskanie przez Polskę w 1918 roku niepodległości, upragnionej po blisko 150 latach zaborów, jeszcze nie przyniosło jej dostępu do morza. Zaślubiny Polski z morzem, ten symboliczny akt inaugurujący proces spełnienia narodowych snów o dostępie do Bałtyku, o flocie, o morskiej potędze, mogły się odbyć dopiero 10 lutego 1920 roku w Pucku Traktatem Wersalskim przyznano Polsce skrawek wybrzeża. Bez portu.

Ledwo 3 miesiące po uroczystościach w Pucku wiceadmirał Kazimierz Porębski - ówczesny dyrektor Departamentu Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych, oddelegował na Pomorze inż. Tadeusza Wendę by poszukał najdogodniejszego miejsca pod budowę portu wojennego. Już w czerwcu 1920 roku Tadeusz Wenda złożył sprawozdanie z przeprowadzonej lustracji Wybrzeża. Pisał w nim tak: "... najdogodniejszym miejscem do budowy portu wojennego (jak również w razie potrzeby handlowego) jest Gdynia, a właściwie nizina między Gdynią a Oksywą, położoną w odległości 16 km od Nowego Portu w Gdańsku.

Obecnie Gdynia ma ponad 250 tys. mieszkańców, jest nowoczesnym ośrodkiem gospodarki morskiej, handlu międzynarodowego, nauki i szkolnictwa wyższego, kultury i turystyki.

Orientacyjne odległości z Gdyni:

 • Bydgoszcz 186 km
 • Elbląg 74 km
 • Gdańsk 20 km
 • Hel 70 km
 • Katowice 530 km
 • Kraków 590 km
 • Łódź 344 km
 • Malbork 85 km
 • Olsztyn 169 km
 • Opole 507 km
 • Poznań 320 km
 • Sopot 9 km
 • Szczecin 352 km
 • Toruń 189 km
 • Warszawa 355 km
 • Wrocław 454 km 

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Śródmieście

Zespół  zabudowy śródmieścia Gdyni stanowi jedyne  na skalę europejską centrum wielkiego miasta, wzniesione od podstaw w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zarówno skala tego zespołu, jak i jego walory przestrzenne decydują o tym, że jest on  niezwykle cennym dokumentem swej epoki. Jednakże śródmieście Gdyni powstało w miejscu starej, średniowiecznej wsi i późniejszego letniska. Również zachowane elementy dawnego układu osadniczego mają dziś dla miasta specjalną wartość zabytkową.

Kościół parafialny p.w. NMP Królowej Polski

Pierwszy kościół parafialny Gdyni, wzniesiony w latach 1922-24. Świątynia zaprojektowana przez R. Wojtkiewicza i M. Baranowskiego ma tradycyjną bryłę z jedną wieżą i wystrój nawiązujący do polskiego renesansu. Hełm na wieży zbudowano w 1927 r. Lokalizacja: ul. Świętojańska.

Zespół dworsko-parkowy w Małym Kacku

Obecny pałac powstał w XVIII w i przebudowany został w XIX w., utrzymany jest w formach neogotyckich. W zespole zwraca uwagę ośmioboczny budynek Ptaszarni, usytuowany niegdyś na środku dziedzińca. Część posiadłości została rozparcelowana na początku XX w. i zabudowana domami jednorodzinnymi. Zabudowa otoczona jest parkiem z cennymi gatunkami drzew. Dzika część parku tzw. Zwierzyniec oddzielona została od reszty ciągiem ul. Wrocławskiej. W pałacu mieści się obecnie I Liceum Ogólnokształcące. Zespół wpisany został do rejestru zabytków w 1946 r. jako pierwszy gdyński obiekt. Lokalizacja: ul. Folwarczna.

Muzeum Miasta Gdyni

Gmach Muzeum Miasta Gdyni to pierwsze w powojennej Polsce muzeum, zaprojektowane i wzniesione od podstaw. Dotychczas bowiem muzea w naszym kraju po 1945 r. organizowane były w adaptowanych do nowej funkcji budynkach dawnych pałaców, dworów, kamienic, fabryk czy dworców, albo np. w kopalniach, co wiązało się z rozmaitymi ograniczeniami.

Gdyńskie muzeum jest nowoczesnym, funkcjonalnym, nasyconym elektroniką „inteligentnym” budynkiem. Ekspozycja ukazuje fenomen Gdyni – wielkiego portowego Miasta, które powstało w ciągu zaledwie kilkunastu lat stając się po dziś dzień symbolem wolności, odwagi, romantycznej przedsiębiorczości.  Adres: ul. Zawiszy Czarnego 1, telefon: +48 58 662 09 10, 711 12 45.

Muzeum Marynarki Wojennej

Przy Bulwarze Nadmorskim jest skansen uzbrojenia i morskiego sprzętu bojowego od XVII wieku po drugą wojnę światową, a wśród nich militaria dawne i współczesne, myśliwce szturmowe, helikoptery, armaty, torpedy. Adres: ul. Sędzickiego 3 - Bulwar Nadmorski, tel. +48 58 626 39 84.

do góry

INNE ATRAKCJE

Akwarium Gdyńskie

Nie ma drugiego takiego muzeum w Polsce, gdzie - w akwariach, gablotach i dioramach - prezentowana jest fauna oraz flora mórz i oceanów świata. Niezwykle ciekawa jest także plastyczna ekspozycja niecki Bałtyku i sala "mokra". Ponadto w sali kinowej odbywają się pokazy filmowe o tematyce morskiej. Adres: Al. Jana Pawła II 1, 81 - 345 Gdynia, telefon: +48 58 732 66 01.

Muzeum - Żaglowiec "Dar Pomorza"

Najpiękniejszy polski żaglowiec, liczący sobie prawie 100 lat. Zakupiony ze składek społeczeństwa w 1930 roku, przez pięćdziesiąt dwa lata znajdował się w służbie Szkoły Morskiej. Odbył 105 podróży, zawinął do 383 portów i stał się szkołą życia dla prawie 14 tysięcy młodych oficerów polskiej marynarki handlowej, a w 1972 roku zdobył wszystkie możliwe laury podczas The Cutty Sark Tall Ships Races. Dziś, choć jest muzeum i po jego pomieszczeniach oprowadzają przewodnicy, nadal żywo uczestniczy w życiu kulturalnym miasta. Przycumowany przy Al. Jana Pawła II, telefon: +48 58 620 23 71.

Okręt Muzeum - ORP "Błyskawica"

Najsłynniejszy polski niszczyciel z czasów II wojny światowej i uczestnik wielu bitew. Wystawy ukazują dzieje i tradycje Marynarki Wojennej a marynarze-przewodnicy chętnie oprowadzają po okręcie. Trasa zwiedzania wiedzie na śródokręcie, nieopodal dzwonu z 1937 r., obok potrójnej wyrzutni torpedowej, przekroju torpedy i miotaczy min. Pod pokładem natomiast są modele okrętów z różnych epok, broń, mundury, dokumenty odznaczenia - a wśród nich także order Virtuti Militari, którym okręt został odznaczony. Rocznie Błyskawicę zwiedza 115 tys. turystów. Przycumowany przy Al. Jana Pawła II, 81-345 Gdynia, telefon: +48 58 626 36 58.

Planetarium

Planetarium im. A. Ledóchowskiego Akademii Morskiej w Gdyni jest zlokalizowane w kompleksie Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni. W sali znajdują się 44 miejsca, a kopuła ma średnicę 8 m. Adres: Al. Jana Pawła II 3, 81-345 Gdynia, (wejście od strony Basenu Żeglarskiego)

Muzeum Baśni Kaszubskiej

W Muzeum można nie tylko zobaczyć stare sprzęty zebrane na wsi kaszubskiej, ale i posłuchać niezwykłych historii zwykłych przedmiotów. W Krainie Kaszubskiej Baśni czarodziejki i kraśniaczki opowiedzą o dawnych obrzędach i obyczajach. Tą prawdziwą podróż w czasie i wyobraźni można odbyć na jednej z wielu zgromadzonych tu Czarodziejskich Mioteł, co zostanie potwierdzone stosownym Magicznym Certyfikatem. Adres:  Al. Zwycięstwa 36/108, tel.kom. 0500 484 332.

Gdyński Fotoplastykon

Składa się z Muzeum Złotego Wieku Ilustracji, Muzeum Współczesnej Muzyki Amerykańskiej i Podcast Radio. Na monitorach można obejrzeć prezentacje z dziejów miasta, zakupić zgromadzone prace oraz napić się kawy i herbaty. Centrum Rozrywki "Gemini", ul. Waszyngtona 21, I piętro, telefon: +48 58 661 76 58.

Centrum Nauki Experyment

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia, telefon: +48 58 735 11 27, 735 11 38, strona internetowa: www.experyment.gdynia.pl.

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji

Zbiór Witolda Ciążkowskiego obejmuje 120 zabytkowych samochodów i motocykli. We wnętrzu hali produkcyjnej, stylizowanej na lata 20-te XX wieku prezentowane są początki Gdyni i ery motoryzacji, m.in. 26 unikatowych motocykli (najstarszy to Raleigh z 1917 r.) i 10 zabytkowych samochodów z lat 1925-1950. Wszystkie pojazdy są "na chodzie". Adres: ul. Żwirowa 2c, Gdynia – Chylonia, tel./fax. +48 58 663 87 40.

do góry

NA WYCIECZKI

Piesze szlaki turystyczne

Trójmiejski
Szlak zaczyna się w Gdańsku, a kończy się w Gdyni. Długość całkowita 44,5km, na terenie Gdyni - 19km.

Przebieg szlaku: Stacja PKP - Gdynia Główna, Cmentarz Witomiński, Potok Kacza - węzeł szlaków, Polanka Krykulec, Potok Kacza - węzeł szlaków, Donas - wzgórze widokowe, Gdynia Wlk. Kack, Kolonia, Gdynia Kacze Buki, Gdynia Źródło Marii, Leśniczówka Gołębiewo, dalej do Gdańska.

Wejherowski
Szlak o długości 50km - od Sopotu do Wejherowa, na terenie Gdyni - 18,4km.

Przebieg szlaku: z Sopotu Kam. Potok - PTTK, Gdynia Bernadowo, Gdynia Karwiny, Potok Mariański - węzeł szlaków, Potok Kacza - węzeł szlaków, Gdynia Chwarzno, Łężyce.

Zagórskiej Strugi
Szlak od Gdyni do Wejherowa, Długość całkowita 51,9km., w Gdyni 15,1km.

Przebieg szlaku: Gdynia Dworzec PKP - Wzgórze Św. Maksymiliana, Gdynia Witomino, Gdynia Zawada, Rezerwat "Kacze Łęgi", Potok Mariański - węzeł szlaków, Gdynia Dąbrowa, Potok Kacza - węzeł szlaków, Góra Krzyżowa, Gdynia Wiczlino, Gdynia Zielenisz, Gdynia Dębowa Góra, Gdynia Niemotowo, Gdynia Wiczlino. Na trasie rezerwat o pow. 9 ha - ochrona jesionu wyniosłego i świerka oraz runa leśnego.

Żródło Marii
Szlak od Osowej w Gdańsku do Wielkiego Kacka w Gdyni, Długość całkowita 10,5km., w Gdyni 6km.

Przebieg szlaku: stacja kolejowa w Osowej, Czarne Błoto, Jezioro Wysockie, Górę Studencką, Końskie Łąki, torowisko przy ul. Źródło Marii, kapliczkę Źródło Marii, aleję daglezjową, przecina Obwodnicę Trójmiasta i kończy się przy ul. Chwaszczyńskiej w Gdyni.

Dodatkowe informacje: Cała trasa wiedzie przez urocze tereny leśne położone na wzgórzach i pagórkach. Na szlaku są trzy drzewa - pomniki przyrody: dąb, buk i daglezja, bogate sanktuarium przyrody na Końskich Łąkach i kapliczka z pomnikiem NMP w Źródle Marii, postawiona w podzięce za cud - uratowanie od śmierci uczestników wypadku kolejowego.

 

Ścieżki rowerowe

Ścieżki na terenach leśnych:

 • WIELKI KACK (ul. Sopocka ) - OSOWA 4,4 km
 • WIELKI KACK (ul. Wielkopolska / Żniwna ) - WITOMINO LEŚNICZÓWKA 3,1 km
 • WITOMINO (Wielkokacka) - CHWARZNO (Chwarznieńska) 3,7 km
 • DĄBROWA (Nowowiczlińska /rzeka Kacza) - CHWARZNO (Apollina) 2,9 km
 • DEMPTOWO (ul. Sakowicza / Skarbka)- Chwarzno (ul. Apollina / Ateny) 3,1 km
 • WITOMINO (ul. Sosnowa - szpital) - DEMPTOWO (ul. Demptowska / Sakowicza) 3,6 km
 • CHWARZNO (ul. Okrężna) - DZIAŁKI LEŚNE (ul. Elbląska) 3,4 km
 • PUSTKI CISOWSKIE (ul. Chabrowa) - CISOWA (ul. Owsiana) - do granicy z RUMIĄ JANOWEM 4,4 km
 • OSOWA (ul. Juraty) - ŻRÓDŁO MARII 4,4 km
 • WIELKI KACK (wiadukt - ul. Górnicza) - DĄBROWA (ul. Koperkowa) 8,7 km
 • Leśniczówka GOŁĘBIEWO - plaża na granicy GDYNI I SOPOTU 5,6 km
 • OSIEDLE BERNARDOWO (ul. Sopocka) - ORŁOWO (ul. Orłowska - molo) 4,5 km
 • POLANKA REDŁOWSKA (ul. Ejsmonda) - ORŁOWO (ul. Orłowska - molo) 3,4 km
 • OSIEDLE BERNARDOWO (ul. Racławicka) - MAŁY KACK (polanka) 4,8 km
 • KARWINY (ul. Nałkowskiej) - Obwodowa TRÓJMIASTA 4,2 km
 • WICZLINO (ul. Wiczlińska - ogródki działkowe) - CHWARZNO (ul. Apollina) 2,6 km
 • CHYLONIA (ul. Morska) - skrzyżowanie leśnych tras 6 i 7 3,6 km

Trasy rekreacyjne przebiegają istniejącymi drogami leśnymi. Trasy są dwukierunkowe. Na trasach obowiązuje ruch prawostronny. Pierwszeństwo mają piesi. Na trasach należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na możliwość pojawienia się pojazdów służb leśnych i ciężkiego sprzętu.

Ścieżki  komunikacyjne:

 • ul. Zielona (od ul. Płk. Dąbka do ul. Rybaków) - 2600m
 • ul. Wielkopolska - ul. Chwaszczyńska (od ul. Łowickiej do ul. Nowowiczlińskiej) - 3800 m
 • ul. Morska (od Warszawskiej do granic miasta z Rumią) - 8800 m
 • ul. Kielecka (od Drogi Gdyńskiej do ul. Konwaliowej) - 1600 m
 • Aleja Zwycięstwa (od Sopotu do ul. Stryjskiej) - 3600 m
 • ul. Władysława IV (od ul. Armii Krajowej do Alei Piłsudskiego)- 900 m
 • Al. Piłsudskiego (od ul. Bema do ul. Krasickiego) - 600m
 • Bulwar Nadmorski (od Polanki Redłowskiej do ul. Zawiszy Czarnego) - 1500 m
 • ul. Dickmana (od ul. Płk. Dąbka do Instytutu Techniki Morskiej) - 1600 m
 • ul. Chwarznieńska (od ul. Amona do ul. Jowisza) - 380m
 • ul. Wiczlińska (od ul. Chwarznieńskiej do szkoły) - 500 m
 • ul. Śląska (od Drogi Gdyńskiej do ul. Sportowej) - 1300 m

W mieście jest 100 miejsc do parkowania rowerów (stojaki):

 • Bulwar Nadmorski/ Riviera,
 • Bulwar Nadmorski/Piłsudskiego,
 • Orłowo/Molo,
 • Kamienna Góra,
 • Plac Grunwaldzki,
 • Skwer Plymouth/Urząd Miasta,
 • Al. Jana Pawła II/Akwarium Gdyńskie,
 • Władysława IV/Liceum Sportowe.

 

Klify

Najciekawszymi strukturami przyrodniczymi występującymi tylko w strefie nadmorskiej a także najbardziej naturalnymi miejscami pierwotnymi są klify. Specyficzne warunki siedliskowe spowodowały wykształcenie tu unikalnych fitocenoz z wieloma gatunkami roślin rzadkich i chronionych. Klify aktywne, w szczególności Klif Redłowski, stanowią cenne, naoczne źródło wiedzy geologicznej. Zarówno klify aktywne jak i martwe posiadają bardzo duże walory krajobrazowe, co może je kwalifikować do ochrony także jako zespoły przyrodniczo - krajobrazowe. Klif Redłowski ma wysokość 60 m.

do góry

PRZYDATNE INFO

Urząd Miasta Gdyni
Al. Marszałka Piłsudskiego 52/54, 81-382 Gdynia
tel. centrala 0-58 66 88 000

Miejska Informacja Turystyczna - punkt całoroczny
ul. 10 Lutego 24 (budynek PLO), 81-364 Gdynia
tel./fax. +48 58 622 37 66
w sezonie od 01.05 do 30.09: poniedziałek - piątek 9.00 - 18.00, sobota, niedziela i święta 9.00 - 16.00
po sezonie od 01.10 do 30.04: poniedziałek - piątek 9.00 - 17.00, sobota 9.00 - 15.00, niedziele i święta - nieczynne

Bałtycki Punkt Informacji Turystycznej - czynny tylko w sezonie (maj - wrzesień)
Al. Jana Pawła II, 81-345 Gdynia (w pobliżu Akwarium Gdyńskiego)
tel./fax. +48 58 621 77 51
Punkt sezonowy, czynny od 01.05 do 30.09: poniedziałek - piątek 9.00 - 18.00, sobota 10.00 - 17.00, niedziela i święta 10.00 - 16.00

Pogotowie Ratunkowe
ul. Żwirki i Wigury 14
telefon: 999, +48 58 620 22 05

Szpital Miejski im J. Brudzińskiego
ul. W. Radtkego 1, 81 – 348 Gdynia
tel. 058 666 58 00

Komenda Miejska Policji
ul. Portowa 15
telefon: 997, +48 58 662 10 00

Miejski Rzecznik Konsumentów
przyjmuje konsumentów w Urzędzie Miasta Gdyni
Al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, pokój: 19
tel. 058 66 88 200

Gdyńska Strefa Bezprzewodowego Internetu
Wszyscy odwiedzający Skwer Kościuszki, Molo Południowe, gdyńską Marinę, plażę Śródmieście oraz Bulwar Nadmorski, którzy posiadają komputer przenośny z kartą sieciową Wi-Fi mogą korzystać bez ograniczeń z szybkiego internetu.

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów (tekst i zdjęcia) zgromadzonych na www.gdynia.pl – oficjalnej stronie Urzędu Miasta w Gdyni. Zdjęcia: Kamil Antkowiak.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone