zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
małopolskie
Andrychów
Bochnia
Brzesko
Czarny Dunajec
Gmina Czorsztyn
Kalwaria Zebrzydowska
Kraków
Krynica-Zdrój
Limanowa
Nowy Sącz
Nowy Targ
Olkusz
Oświęcim
Powiat Krakowski
Powiat Myślenicki
Rabka-Zdrój
Sucha Beskidzka
Szczawnica
Wadowice
Wieliczka
Szczawnica

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Dzisiejsza Szczawnica jest 7,6 tysięcznym, sąsiadującym ze Słowacją, przygranicznym miastem 
uzdrowiskowym, obejmującym swymi granicami 8789 hektarów, z czego, blisko dwie trzecie stanowią przepiękne lasy, które mają ogromny wpływ na jej klimat. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi i obecności źródeł wód mineralnych, miasto wyspecjalizowało się w leczeniu chorób dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i dróg moczowych, a także schorzeń narządów ruchu.

Góry pokryte lasami o bogatej florze i faunie przyciągają amatorów pieszych wędrówek. Liczne szlaki turystyczne prowadzą na najwyższe szczyty Pienin i Gorców oraz do rezerwatów przyrody: Wąwozu Homole, Wysokich Skałek, a także do jednego z najpiękniejszych obfitujących w malownicze skałki i progi skalne, tworzące przełomy i wodospady - rezerwatu Białej Wody. Trasy dostosowane są do możliwości fizycznych przeciętnego użytkownika.

W samym centrum Szczawnicy można skorzystać z kolejki krzesełkowej, prowadzącej na Palenicę skąd rozpościera się widok na wspaniałą panoramę Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego i całej Szczawnicy. Obok na sąsiedniej Szafranówce zbudowano letnią 700. metrową rynnę grawitacyjną, atrakcyjną zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Turystów preferujących szybsze sposoby zwiedzania terenu ucieszą przygotowane liczne trasy rowerowe i konne, o różnym stopniu trudności. Na miejscu, w wypożyczalniach sprzętu sportowego można zaopatrzyć się w rower górski, natomiast w ośrodku afiliowanym przy PTTK wypożyczyć konia do jazdy wierzchem. 

Miłośnicy sportów wodnych, dzięki wartkiemu nurtowi Dunajca, mogą sprawdzić swoje umiejętności, wypożyczając kajak i pokonując tor slalomowy wiodący wzdłuż trasy spływu Dunajca.

Dojazd do Szczawnicy zapewnia droga powiatowa łącząca Szczawnicę z Krościenkiem.
Przez Krościenko zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie Szczawnicy przebiega droga wojewódzka Nowy Targ - Krościenko - Łącko - Nowy Sącz, dzięki której Szczawnica zapewnione ma połączenia drogowe z głównymi węzłami komunikacyjnymi na obszarze województwa.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Najważniejsze zabytki miasta:

 • XIX -wieczna zabudowa Placu Dietla,
 • cerkiew w Jaworkach z barokowym ikonostasem,
 • kaplice w Parku Górnym i Dolnym,
 • zabudowa zdrojów wód mineralnych Walerii i Szymona,
 • altana muzyczna,
 • stary cmentarz Szalayowski z zabytkowymi nagrobkami i neogotycką kaplicą ufundowaną w 1870 roku przez Józefa Szalaya,
 • wybudowany w 1839 roku dwór Józefa Szalaya.

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szczawnicy - ekspozycja poświęcona historii Szczawnicy, oraz działalności pisarza Jana Wiktora, etnografii regionu.

 

do góry

INNE ATRAKCJE

Pobyt w Szczawnicy to również doskonała okazja do poznania uroków Pienińskiego Parku Narodowego, zapoznania się z jego unikatową roślinnością i bogactwem świata zwierzęcego, zwiedzenia pobliskich zamków w Niedzicy i Czorsztynie, podróży statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim, spaceru łodzią lub kajakiem po Dunajcu.

Niesłabnącą zasłużoną popularnością cieszy się jedna z największych atrakcji turystyczno - krajobrazowych Pienin - spływ tratwami przełomem Dunajca na odcinku 20 km.

 • Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października.
 • Spływ odbywa się  codziennie z wyjątkiem święta Bożego Ciała i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych.
 • Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach - Kątach, gdzie znajduje się parking, pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, punkt informacji turystycznej oraz kasy biletowe.
 • Sprzedaż biletów odbywa się na bieżąco i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.
 • Łodzie odpływają po zebraniu się minimalnego stanu to jest 10 osób. W przypadku mniejszej ilości istnieje możliwość wypłynięcia łodzi po opłaceniu podstawowego kosztu.
 • Na życzenie uczestników spływu dostępne są kapoki.
 • Istnieją dwie przystanie docelowe:

1. SZCZAWNICA - długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min,
2. KROŚCIENKO - długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min.

Rafting na Dunajcu. Szczawnica to miejsce zakończenia spływu najpiękniejszym odcinkiem Dunajca - przełomem Dunajca. Oprócz tradycyjnego spływu łodziami flisackimi, można go pokonać w inny, aktywny sposób np. pontonem (rafting). To wspaniała rozrywka dla ludzi, którzy dopiero chcą spróbować swoich sił na rzece górskiej lub możliwość aktywnego wypoczynku z zastrzykiem adrenaliny. Ci, którzy chcą przeżyć jeszcze większe emocje mogą spróbować spływów dwuosobowymi kanadyjkami.

Szczawnica - "Królowa polskich wód". Uzdrowisko Szczawnica leży u stóp góry Bryjarki, w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego, w malowniczej dolinie Grajcarka, prawobrzeżnego dopływu Dunajca. Ze wszystkich stron wznoszą się górskie zbocza, pokryte iglastymi i modrzewiowymi lasami. Po obu stronach górskiego wąwozu położone są obiekty sanatoryjne, domy wczasowe i pensjonaty. Zdrojowisko Szczawnica znane jest już od 150 lat. Dziś można się tutaj leczyć i wypoczywać. Czyste górskie powietrze wolne od tzw. alergenów sprzyja skuteczności metod w leczeniu.

do góry

NA WYCIECZKI

Szlaki turystyczne – piesze

 • Do schroniska na Prehybie: szlak niebieski przez Kunie. Szlak zielony przez Gabiańkę, czas przejścia 3 godz.
 • Na Palenicę: szlak żółty z centrum obok dolnej stacji Kolei Liniowej Palenica, czas przejścia: 1 godz.
 • Do schroniska na Durbaszce: szlak niebieski biegnący grzbietem Małych Pienin, czas przejścia: 3 godz.
 • Do schroniska na Bereśniku: szlak żółty z Placu Dietla przez Bryjarkę, czas przejścia: 1 godz.
 • Na szczyt Trzech Koron przez Sokolicę: szlak niebieski od schroniska Orlica w Pieninach, czas przejścia: 6 godz.
 • Na Wysoką przez Wąwóz Homole: szlak zielony - dojazd autobusem komunikacji miejskiej lub busem do Jaworek, czas przejścia: 2 godz.
 • Nowoczesna, 6 km ścieżka edukacyjna pieszo - rowerowa, zbudowana przy współudziale środków Unii Europejskiej. Ścieżka biegnie od dolnej stacji KL "Palenica" w Szczawnicy, lewą stroną potoku Grajcarek do Pienin, a dalej drogą Pienińską do Leśnicy. Wzdłuż ścieżki znajdują się parkingi dla rowerzystów, ławki i tablice informacyjne, mówiące o bioróżnorodności Pienińskiego Parku Narodowego

 

Inne ważniejsze trasy:

 • Jarmuta - 1 godz. 30 min.
 • Wąwóz Homole - 1 godz. 50 min. (z dojazdem)
 • Bryjarka - 1 godz.
 • Dzwonkówka - 2 godz. 30 min.
 • Czerwony Klasztor - 2 godz. 30 min.
 • Sokolica - Trzy Korony - Wąwóz Szopczański - 5 godz.

 

Trasy rowerowe w okolicach Szczawnicy

Trasa nr 1 - znaki czarne Przebieg trasy: Szczawnica Wyżna-Sewerynówka - dol. Jastrzębiego potoku - Przehyba - dol. Sopotnickiego potoku - Sewerynówka - Szczawnica. Znakowanie i ruch w obydwu kierunkach, długość ok. 30 km, czas ok. 4h, różnica wysokości 750 m. Asfalt, droga bita, ścieżka leśna. Z Hali Przehyba możliwość zjazdu do Gabonia, do Rytra przez Halę Konieczną, do Piwnicznej przez Rogacze szlakami turystyki pieszej.

Trasa nr 2 - znaki niebieskie Przebieg trasy: Szczawnica PKS - Bereśnik - Szczawnica. Znakowanie i ruch w jednym kierunku, długość ok. 8 km, czas ok. 1h 30min., różnica wysokości 450 m. Drogi bite.

Trasa nr 3 - nie znakowana Przebieg trasy: od parkingu nad Dunajcem w górę biegu Dunajca Starą Drogą Pienińską - przejście graniczne - Czerwony Klasztor. Długość ok. 25 km (w obydwie strony), czas ok. 2h 30 min., różnica wysokości 50 m. Droga bita.

Trasa nr 4 - znaki czerwone Przebieg trasy: Jaworki parking Homole - schronisko pod Durbaszką - Rabsztyn - pod Jarmutą - Szczawnica Wyżna. Znakowanie i ruch w jednym kierunku, długość ok. 10 km, czas ok. 1h 40 min., różnica wysokości 30 m.
  
Trasa nr 5 - znaki zielone Przebieg trasy: Jaworki parking Homole - rezerwat Biała Woda - Przełom Rozdziele - Obidza. Znakowanie i ruch w obydwu kierunkach, długość ok. 25 km. (w obydwie strony), czas ok. 3h, różnica wysokości 450 m. Drogi bite ścieżki leśne. Z przełęczy Obidza możliwość dojazdu do Piwnicznej szlakami rowerowymi: nr 2 - koloru zielonego przez Wil. Rogacze ok. 15 km. oraz nr 3 - koloru niebieskiego przez Eliaszówkę ok. 18 km., również szlakiem turystyki pieszej koloru czerwonego.

 

Trasy konne

 • JAWORKI - SZLACHTOWA, przejście przez potok Grajcarek nad kościołem, koło leśniczówki "Stare", ścieżkami przez pola i hale w stronę Szlachtowej, Szlachtowa - Staszowa, kierunek przez Niterbag, Gabańkę, ścieżkami do Staszowej.
 • STASZOWA - PRZYSŁOP, drogą gminną i leśną nr 12 wzdłuż potoku Sopotnickiego, osada Potoki, do przysiółka Przysłop.
 • PZRYSŁOP - KROŚCIENKO, wzdłuż czerwonego szlaku przez Dzwonkówkę, Groń, Stajkową do Krościenka.
 • PRZECHYBA - PRZYSŁOP, nartostradą do stokówki biegnącej wzdłuż potoku Jastrzębiego do    kościółka Sewerynówka - nartostradą do stokówki biegnącej nad Halą Koszarki do potoku Sopotnickiego przez Krzemieniny do osady Potoki (w kierunku Przysłop).
 • JAWORKI - BIAŁA WODA, z Jaworek przez Rezerwat Biała Woda na halę wypasową do szlaku niebieskiego w kierunku Obidzy Piwniczańskiej. Z Jaworek czerwonym szlakiem przez Rusinowy Wierch, Jasielnik do Obidzy Piwniczańskiej.
 • OBIDZA PIWNICZAŃSKA - PRZEHYBA, wzdłuż szlaku czerwonego przez Wielki Rogacz, Zawór Ryterski, stokówkę leśną do szlaku zrywkowego prowadzącego na grzbiet Pasma Radziejowej, dalej na czerwony szlak w kierunku Złomistego Werchu i Przehyby.
 • TRASY W OBRĘBIE MAŁYCH PIENIN:
 • z Jaworek drogą bitą do schroniska Durbaszka, dalej szlakiem niebieskim turystycznym w kierunku Szczawnicy ze zjazdem drogami lokalnymi - polnymi na przysiółek Potoki,
 • z Jaworek drogą przez Bukowiny (nad Rezerwatem Homole na hal wypasową pod Wysoką), następnie w kierunku Durbaszki - halami, a w kierunku Obidzy Piwniczańskiej halami do niebieskiego szlaku.

 

Wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe
 

 • Wyciąg narciarski "Bukowinki" w Jaworkach - dwa wyciągi narciarskie, talerzykowe jeden o długości 520m, różnica wzniesień 102m, drugi o długości 250m, różnica wzniesień 40m - dwie oświetlone trasy zjazdowe,
 • wyciąg narciarski "Pod Durbaszką" w Jaworkach, orczykowy o długości 550m. - różnica wzniesień 112 m. obok wyciągu schronisko z wyżywieniem i noclegami,
 • kolej linowa - krzesełkowa na Palenicę o długości 783m., różnica wzniesień 260m,
 • stok Palenica - sztucznie śnieżony o długości 1000m. różnica wzniesień 250m. homologowany przez władze FIS i PZN,
 • stok Palenica II o długości 1800m., różnica wzniesień 270m - oświetlona trasa biegnąca ze szczytu Szafranówki, aż do podnóża Palenicy gdzie łączy się z trasą Palenica,
 • stok Szafranówka - dwa równoległe wyciągi orczykowe o długości 350m, różnica wzniesień 75m, trasa zjazdowa łatwa, sztucznie śnieżona,
 • halfpipe - rynna śnieżna do snowbordu, pełnowymiarowa wraz z wyciągiem orczykowym na górze Palenica.

do góry

PRZYDATNE INFO

Nr kierunkowy: 018

Urząd Miasta i Gminy w Szczawnicy
ul. Szalaya 103,
tel. 2622203,2622462

Urząd Pocztowy w Szczawnicy
ul. Szalaya 84a,
tel. 2622393, 2622320

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Szczawnicy
ul. Główna 11,
tel. 2622680

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szczawnicy
ul. Jana Wiktora,
tel. 2622219

Muzeum Pienińskie
ul. Plac Dietla 7,
tel. 2622258

PKS - Szczawnica ma bezpośrednie połączenia dalekobieżne z Gorlicami, Katowicami, Krakowem, Lublinem, Rzeszowem, Sanokiem, Tarnowem, Warszawą i Zakopanem. Połączenia lokalne: Nowy Targ, Nowy Sącz, Czorsztyn, Grywałd, Jaworki, Szlachtowa, Krościenko n/D, Łapsze Niżne, Ochotnica Górna, Sromowce Niżne.

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów (tekst i zdjęcia) zgromadzonych na www.szczawnica.pl – oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Szczawnicy.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone