zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
dolnośląskie
Bolesławiec
Dzierżoniów
Góra
Jawor
Jelenia Góra
Kłodzko
Legnica
Lubań
Oleśnica
Oława
Polanica Zdrój
Wałbrzych
Wrocław
Ząbkowice Śląskie
Wałbrzych

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Wałbrzych położony jest w południowo-zachodniej Polsce w centralnej części Sudetów Środkowych, w województwie dolnośląskim w pobliżu granic z Czechami i Niemcami. Miasto leży na wysokości 450 - 500 m n.p.m. w malowniczej kotlinie, nad którą rozciągają się lesiste pasma Gór Wałbrzyskich. Wałbrzych ma status gminy miejskiej, granice administracyjne obejmują obszar 85 km2, który zamieszkały jest przez około 130.000 mieszkańców.

Wałbrzych posiada bardzo korzystne położenie komunikacyjne leży w pobliżu skrzyżowania autostrad - A4 /40 km/ i planowanej A3 /29 km/. Przez Wałbrzych przebiega droga krajowa nr 35 prowadząca z Wrocławia do przejścia granicznego z Czechami w Golińsku.

Malownicze położenie w górach Wałbrzyskich, niedalekie sąsiedztwo Gór Kamiennych i Sowich, zabytki, obiekty rekreacyjne - to wszystko stwarza niepowtarzalne warunki do uprawiania sportu, różnych form turystyki i rekreacji przez cały rok.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Zamek KSIĄŻ

w Wałbrzychu, jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Został wzniesiony w końcu XIII wieku przez Bolka I - księcia świdnicko - jaworskiego. Na początku - niewielka warownia, w miarę upływu czasu rozbudowywana przez kolejnych właścicieli, stała się pięknym, majestatycznym zamkiem. Książ ze względu na ilość komnat - ma ich ponad 400, a w nich 200 kominków - nazywany jest często "Dolnośląskim Wersalem". Położenie zamku, otoczonego wąwozem rzeki Pełcznicy pośród lasów Książańskiego Parku Krajobrazowego, dodaje niepowtarzalnego, bajkowego uroku. Kontakt: Wałbrzych, ul. Piastów Śląskich 1, tel. 074 6643800.

Stado Ogierów Książ

położony na terenie kompleksu zamkowego zabytkowy obiekt stanowiący niegdyś stajnię i powozownię Zamku Książ, z jedną z najpiękniejszych w Europie krytych ujeżdżalni. Właśnie tu odbywają się międzynarodowe zawody w powożeniu i ujeżdżeniu oraz aukcje koni. Kontakt: Wałbrzych, ul. Jeździecka 1, tel. 074 8405860. 

Palmiarnia

jedna z pięciu w Polsce, znajdująca się w pobliżu Zamku Książ przyciąga miłośników unikatowej roślinności oraz zwolenników flory tropikalnej. Na powierzchni ok. 1900 m2 znajduje się około 80 gatunków roślin z całego świata, a ściany palmiarni od wewnątrz pokrywa tuf wulkaniczny z Etny, co bez wątpienia jest ciekawostką. Każdy podróżny może odpocząć tu i ugasić pragnienie w kawiarence "Pod Tropikiem". Kontakt: Wałbrzych, ul. Wrocławska 158, tel. 074 6663315. 

Wałbrzyski Rynek

to miejsce, gdzie w przeszłości odbywały się cotygodniowe targi. W pierwszej połowie XVIII wieku pośrodku placu rynkowego stała drewniana budowla ratusza, a dookoła znajdowały się budki handlowe i kamienice z podcieniami. Do dziś na szczególną uwagę zasługują trzy najstarsze: Dom pod Kotwicą, Dom z Trzema Różami oraz Kamienica pod Atlantami pochodzą z czasów największego rozkwitu handlu płótnem, zaś w kamienicach nr 5 do 9 mieściły się niegdyś winiarnie, w których pijał wino wielki Goethe goszcząc w 1790 r., Obecny wygląd rynku jest efektem prac restauratorskich, które trwały od 1997 do 1999 roku. 

Dawny pałac rodu Czettritz'ów

zbudowany w latach 1604-1628, obecnie siedziba Starostwa Powiatowego, Adres: Wałbrzych, ul.Zamkowa 1.

Były pałac kupiecki rodziny Albertich,

zbudowany w 1801r. w stylu klasycystycznym, obecnie siedziba Muzeum w Wałbrzychu eksponującego bogate zbiory z zakresu geologii, górnictwa, ceramiki i historii miasta. Kontakt: Wałbrzych, ul. 1 Maja 9, tel. 074 842 48 45.

Kościółek pw. Matki Boskiej Bolesnej

zbudowany w 1305 r., gruntownie przebudowany w stylu barokowym ok. 1720 r. - dawny kościół grzebalny. Według legendy jest to miejsce dające początek leśnej osadzie, z której powstał Wałbrzych. Adres: Pl. Kościelny / ul. 1 Maja. 

Neogotycki katolicki kościół pw. Aniołów Stróżów

zbudowany w latach 1899-1904 na miejscu renesansowego kościółka z 1438 r. Adres: Wałbrzych, ul Moniuszki (w pobliżu Rynku). 

Klasycystyczny kościół ewangelicki

zbudowany w latach 1785-88 wg projektu architekta J.G. Langhansa, twórcy berlińskiej Bramy Brandenbuskiej. Adres: Wałbrzych, Pl. Kościelny. 

Muzeum Przemysłu i Techniki

oddział Muzeum w Wałbrzychu - prezentujące górniczą historię Wałbrzycha, która od wieków wiązała się z wydobyciem węgla kamiennego. Muzeum mieści się w starym obiekcie kopalnianym "Julia". Kontakt: Wałbrzych, ul. Andersa 30, tel. 0 74 84 22031. 

do góry

INNE ATRAKCJE

Entuzjaści jazdy konnej mogą oddać się swojemu hobby korzystając z usług Państwowego Stada Ogierów Książ. Właśnie tu odbywają się wyścigi, zawody w powożeniu i ujeżdżeniu oraz międzynarodowe aukcje koni. 

Dla sympatyków lotniarstwa w pobliżu Wałbrzycha znajduje się ośrodek sportów paralotniarskich. Przez cały rok można pobierać nauki latania na lotniach i paralotniach organizowane przez Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej. 

Zimą - górzysty teren, długo utrzymująca się pokrywa śnieżna oraz pobliska sieć wyciągów narciarskich i baza towarzysząca, stwarzają warunki do uprawiania "białego szaleństwa". W okolicach Wałbrzycha rozgrywany jest corocznie międzynarodowy bieg narciarki pn. Bieg Gwarków. 

do góry

NA WYCIECZKI

Wycieczka po centrum

Trasa: Rynek > ul. Moniuszki > ul. Matejki > Pl. Na Rozdrożu > ul. 1 Maja > Rynek > ul. Gdańska > Pl. Magistracki

 • Wycieczkę naszą rozpoczynamy od wałbrzyskiego rynku. Plac ten był miejscem, gdzie odbywały się targi tygodniowe, roczne, a nawet świąteczne. Stopniowo jednak życie targowe znikało z tego miejsca, aby przenieść się ostatecznie w roku 1926 na plac kościelny.
 • Dalej udajemy się ulicą Moniuszki. Ulica ta na planie z 1750 r. określona była aż do wysokości kościoła katolickiego, jako zaułek kościelny. Z powodu dużego napływu górników z terenu hrabstwa kłodzkiego, kłodzkiego 2 połowie XIX wieku wzrosła liczba katolików. Niewielki stary kościółek nie mógł już pomieścić wiernych, dlatego tez musiano pomyśleć o budowie większego kościoła parafialnego. Parafialnego 1899 r. rozpoczęto rozbiórkę starego kościoła. Na jego miejscu w latach 1899-1904 zbudowano nowy kościół parafialny pod wezwaniem Aniołów Stróżów. Naprzeciw niego znajduje się Floriana. Wzniesiona została na przełomie XVII i XVIII wieku i przebudowana około 1867 roku.
 • Jeszcze w latach 90-tych wieku od kościoła do ulicy Matejki ciągnęły się wzdłuż ulicy Moniuszki domki włókienników, włókienników przy ich skrzyżowaniu znajdowało się gospodarstwo rolne.
 • Z ulicy tej skręcamy w prawo i idziemy dalej ulica Matejki. Pod nr 1 neorenesansowy, wzniesiony w latach 1876 - 1877 i przebudowany na początku lat dwudziestych XX wieku budynek parlamentu okręgowego (dziś siedziba Urzędu Miejskiego). Budynek pod nr 2 (obecnie Urząd Stanu Cywilnego) z widoczną nad wejściem datą budowy (1885) w stylu neomanieryzmu. Budynek pod nr 3 (Siedziba Urzędu Miejskiego) powstał w 1896 r. Pod nr 5 budynek Straży Pożarnej wbudowany pod koniec XIX wieku.
 • Od palcu na Rozdrożu schodzimy na dół ulica 1 Maja, w kierunku rynku. Po drodze mijamy budynek Muzeum Okręgowego - zbudowanego w 1801 r.
 • Dochodzimy do placu kościelnego, który nazwę swą zawdzięcza stojącemu tu od XIV wieku Kościołowi Panny Marii. Jest to pierwszy kościół parafialny miasta Wałbrzycha.
 • Ponownie dochodzimy do Rynku. Z rynku ulicą Gdańską dochodzimy do placu magistrackiego. Plac ten występuje na planach miejskich z 1854r. Stary ratusz znajdujący się w rynku nie był wystarczający na istniejące potrzeby miejskie. Ponieważ powiększenie budynku ratusza okazało się niemożliwe, celem zbudowania nowego ratusza i placu rynkowego zakupiono za sumę 8 000 talarów ponad 4 morgi gospodarstwa należącego do kupca Meniusa. Nowy ratusz został zbudowany według projektu królewskiego krajowego budowniczego Waesemanna z Wrocławia.

 

Wycieczka "Szlakiem Starego Grodu"

Trasa: Pl. Grunwaldzki > Al. Wyzwolenia > Pl. Tuwima > ul. Mickiewicza > ul. Grabarska > ul. Młynarksa > ul. Zamkowa > ul. Moniuszki > ul. Matejki > Pl. Na Rozdrożu > ul. 1 Maja > Rynek > ul. Sienkiewicza > Pl. Magistracki > ul. Słowackiego > Pl. Grunwaldzki

 • Rozpoczynamy ją od pl. Grunwaldzkiego przy budynku ZUS, zbudowanego w 1925 r. jako centralny hotel miasta Wałbrzycha. Ten najbardziej ruchliwy obecnie plac Wałbrzycha powstał dopiero przed stu kilkunastoma laty. Niegdyś płynął tędy tzw. Cichy potok, nad którym - mniej więcej po środku dzisiejszego placu - przerzucony był drewniany mostek. Na przełomie XIX i XX wieku strumień został zasklepiony, a plac zaczęto obudowywać dużymi kamienicami. Tędy też poprowadzono pierwsze wałbrzyskie linie tramwajowe.
 • Idziemy w stronę przejścia dla pieszych, po minięciu którego dalej prosto Alejami Wyzwolenia. Są to dawne błonia miejskie będące niegdyś rekreacyjną częścią miasta. Była tu promenada, aleja lipowa i miejsce do uprawiania sportów zimowych z torem saneczkowym. Po prawej stronie mijamy budynek Zespołu Szkół Elektroniczno-Energetycznych - dawnego gimnazjum Auenschule - Szkołą na błoniach (1913r.). W jej pobliżu do Pełcznicy wpadała Młynówka, jeden z licznych potoków będących źródłem energii dla miejskich młynów. Po przeciwnej stronie widzimy stoki wzgórza, na którym znajduje się Park Sobieskiego. Jego najwyższe wzniesienie nosiło dawniej nazwę Wzniesienia Schillera, nadaną z okazji stuletniej rocznicy urodzin poety.
 • Przy obecnym pl. Tuwima stała w ubiegłym wieku kuźnia i hotel "Pod Słońcem" (do niedawna był to "Dom Turysty"), od którego pochodziła przedwojenna nazwa tego placu (Sonnenplatz). Przy skrzyżowaniu na tym placu idziemy dalej prosto w ul. Mickiewicza do skrzyżowania z ul. Grabarską. Przed stojącym na rogu u zbiegu obu ulic kościele parafii polsko-katolickiej mijamy szkołę podstawową Nr 12, która była pierwszą szkołą z pensjonatem dla dziewcząt w Wałbrzychu (założona w 1838r.). Obok szkoły do roku 1860 znajdował się wysoki pagórek otoczony fosą.
 • U zbiegu ulic: Mickiewicza i Garbarskiej widzimy kościół polsko-katolicki - zbudowany w latach 1847 -1848.
 • Za kościołem skręcamy w prawo w ul. Garbarską. Nazwę swą zawdzięcza ona znajdującym się tu niegdyś dwóm garbarniom spośród czterech znajdujących się w mieście. Powyżej, po prawej, znajduje się kościół pw. św. Aniołów Stróżów .
 • Skręcamy w lewo w ul. Młynarską. Niegdyś ulica ta była korytem Młynówki płynącej ze stawów na Gaju, która wpadała do Pełcznicy obok dawnej restauracji "Centralna". Płynącą wodę mieszkańcy miasta wykorzystywali do wyrzucania do niej nieczystości i jednocześnie do mycia w niej naczyń. Woda często wylewała, wyrządzając szkody. Aby temu zapobiec, nad dzisiejszą ulica Mickiewicza zbudowano obwałowanie z pni drewnianych po prawej stronie płynącego strumienia. Młynówka poruszała znajdujący się przy ul. Kościuszki młyn miejski.
 • Ulicą Młynarską dochodzimy do ul. Zamkowej, przy której widzimy park, a w nim "Zamek".
 • Skręcamy w prawo w ul. Moniuszki. Na rogu znajduje się szkoła muzyczna wybudowana ok. 1890r. jako siedziba loży masońskiej. Dochodzimy do ul. Matejki.
 • Przy pl. Na Rozdrożu skręcamy w prawo w ul. 1 Maja. Przy tej ul. Znajduje się Muzeum w Wałbrzychu w dawnym pałacyku Albertach. Na placu Kościelnym znajduje się dawny kościółek grzebalny, który jest najwcześniej wzmiankowanym kościołem wałbrzyskim.
 • Dochodzimy do zakładu gazowniczego, który wybudowany został w 1860r. u zbiegu ulic: Kościuszki i Sienkiewicza. Na elewacji widoczna jest postać chłopca trzymającego kaganek.
 • Ulicą Sienkiewicza, która wcześniej zwana była Ogrodową dochodzimy do Placu Magistrackiego. W budynku przy ul. Sienkiewicza pod nr 8, wybudowanym ok. 1880r. znajdowała się poczta konna.
 • Przy placu punktem centralnym jest skwer z fontanną i widoczny w głębi Ratusz.
 • Ulicą Słowackiego, obok księgarni schodzimy w dół. Pod nr 24 mijamy budynek, który mieścił założoną w 1904 r. firmę handlową Brocka. Poniżej, pod nr 23, był Bank Eichborn i Spółka (1903r.). po prawej stronie mijamy budynek wybudowany na zlecenie Jana Henryka XI Hochberga w 1905r.
 • Po lewej stronie dostrzegamy potężną kamienicę , w której elewacji widzimy m.in. posągi robotników różnych dziedzin. Mieściła się u siedziba Dolnośląskiego Syndykatu Górniczego i Banku niemieckiego (obecnie Telekomunikacja Polska i Bank Zachodni). Niżej po prawej stronie budynek poczty, budowany w 1895 - 1907, dalej budynek więzienia i sądu z 1855r. mijając neogotycki budynek dawnej firmy handlowej, wybudowany w 1890 r. wg projektu architekta Silbera (pod nr 11) i dawny młyn sobięciński (pod nr 14) dochodzimy do p. Grunwaldzkiego, gdzie kończymy nasza wycieczkę.

 

Wycieczka szlakiem "wód starego zdroju"

Trasa: Dworzec kolejowy Wałbrzych Miasto > ul. Armii Krajowej > ul. Parkowa > ul. 11 Listopada > ul. Pocztowa > ul. Przechodnia > ul. Armii Krajowej

 • Wycieczkę rozpoczynamy od budynku dworca kolejowego Wałbrzych Miasto wybudowanego na wzór pijalni wód mineralnych. Powyżej niego , na zachód od dworca, powstało w 1925r. osiedle zwane Hartenbusch Siedlung. Na trasowo ukształtowanym zboczu wzgórza widzimy szereg parterowych i trzypiętrowych budynków malowniczo wkomponowanych w otaczającą zieleń. Dziś jedynie nazwy ulic świadczą o dawnym ich przeznaczeniu (n. kuracyjna, Uzdrowiskowa). Tu bowiem w latach 1790 - 1800 ówczesny właściciel dóbr von Mutius wybudował naprzeciw obecnej fabryki porcelany "Wałbrzych" zespół domów gościnnych dla kuracjuszy.
 • Idąc w prawo w kierunku przystanku autobusowego MZK mijamy Kalkomanie, która powstała jako E. Wunderlich und Comp. Ag. Była to jedna z trzech czynnych w dawnym powiecie wałbrzyskim wytwórni kalkomanii i zaliczana była w owym czasie do jednych z największych w Europie. Za budynkiem kalkomanii skręcamy w lewo, w ulice Parkową. Przy ulicy tej w 1837r. powstał hotel dla kuracjuszy noszący wdzięczną nazwę Gartenhaus (Ogrodowy Dom). Użytkowany był on w latach późniejszych jako zbór ewangelicki.
 • Od ulicy Parkowej idziemy w prawo ulica 11 Listopada. Ongiś była to szosa do Jedliny Zdroju. Prowadziła przez znane uzdrowisko Stary Zdrój i wioskę noszącą tę samą nazwę.
 • U zbiegu trzech ulic: 11 Listopada, Pocztowej i Przywodnej stał niegdyś most z figurą Jana Nepomucena, obok niego widzimy pod numerem 22 pałac rodziny von Mutius, właścicieli uzdrowiska. Przed pałacem os strony północno-zachodniej rozciągał się rozległy dziedziniec gospodarczy otoczony budynkami folwarcznymi, stajniami i stodołą.
 • Ulica Przywodna jest przedłużeniem ulicy Pocztowej. Stanowiła ona dawniej drogę spacerową z uzdrowiska do jednej z atrakcji dawnego Wałbrzycha - Lisiej Sztolni.
 • Od ulicy Pocztowej, ulica przechodnią dochodzimy do ul. Armii Krajowej gdzie kończymy trasę.

 

Wycieczka do KSIĄŻA

 • Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu przy zamku Książ. Udajemy się alejką parkową w stronę południowej bramy parkowej. Po minięciu bramy i przejściu kilkudziesięciu metrów skręcamy w lewo i udajemy się na punkt widokowy położony na tzw. Skale Olbrzyma.
 • Mijamy drogę jezdną, którą kursują autobusy linii nr 8 ze Szczawna Zdroju i dworca kolejowego Wałbrzych Miasto i idąc przedłużeniem alei lipowej dochodzimy do zamku Książ.
 • Do zamku wchodzimy przez budynek branny, zwany niegdyś Barakiem. W budynku tym znajdowała się kordegarda i biblioteka zamkowa. W bibliotece tej zgromadzonych było około 60 tysięcy tomów, w tym wiele starodruków. Znajdował się tu również Kunstkabinet - gabinet, w którym eksponowano osobliwości ze świata nauk przyrodniczych. Pierwotny budynek został wzniesiony w I połowie XVIII wieku. Po pożarze w wieku XIX, odbudowany.
 • Mijamy pochodzące z czasów barokowej rozbudowy zamku oficyny gospodarcze. Przejście przez mostek przerzucony nad sucha fosą strzegą dwa kamienna lwy, które trzymają kartusze herbowe Konrada Ernesta Maksymiliana von Hochberg (z lewej) i jego trzeciej małżonki Krystyny Doroty Reuss von Plauen (z prawej). Wchodzimy na dziedziniec honorowy, którego balustradę zdobią latarnie i posągi przedstawiające alegoria bądź postacie z mitów greckich. Dochodzimy do barokowego skrzydła zamku, gdzie znajduje się reprezentacyjna klatka schodowa prowadząca do najpiękniejszej części książańskiego zamku.
 • Na tarasy udajemy się po wyjściu z zamku, na prawo. Po stromych schodach schodzimy na taras baszty prochowej.
 • Po zwiedzeniu zamku schodzimy schodami w dół, w stronę amfiteatru powstałego w miejscu przedwojennego placu tenisowego. Mijamy, widoczny po lewej stronie, plac tartaczny, na którego miejscu znajdowała się kotłownia zamkowa. Przy rozwidleniu drogi skręcamy w prawo i wzdłuż zabudowań stada ogierów dochodzimy do wschodniej bramy parkowej. Przed bramą znajduje się potrójny rozjazd. Udajemy się drogą, obok zespołu zabudowań Stada Ogierów.
 • Warto odwiedzić palmiarnię - od Książa autobusem nr 8 dwa przystanki, lub pieszo od parkingu do ul. Wrocławskiej i Wilczej.

 

POZOSTAŁE SZLAKI TURYSTYCZNE

Szlak czerwony

Wałbrzych Dworzec Główny PKP (502 m) > ul. Gdyńska - ul. Niepodległości > ul. Słowiańska - Nad Glinikiem (węzeł szlaku czerwonego i zielonego) (641 m) > Borowa (853 m). ok.  4km

Trasa jest częścią szlaku wyznakowanego kolorem czerwonym (pierwotnie czarnym) przebiegającego od Dworca PKP Wałbrzych Główny przez Borową do Przełęczy Pod Borową. Długość szlaku wynosi ok. 5 km.

Cis Bolko (315 m) > Zamek Książ (400 m) > ul. Piastów Śląskich > Stado Ogierów „Książ" > ul. Jeździecka... ok. 2,5 km.

Trasa jest częścią szlaku wyznakowanego kolorem czerwonym (pierwotnie czarnym) przebiegającego od Cisa Bolko przez zamek Książ, Świebodzice, Witoszów Górny, Bystrzycę Górną, Lutomię Górną do Góry Marii. Długość szlaku wynosi ok. 40 km.

 

Szlak niebieski

Wałbrzych Konradów > ul. Baczyńskiego ... Wałbrzych Stary Zdrój > ul. Żeromskiego > Wałbrzych Dworzec Miasto PKP (440 m) >ul. Armii Krajowej >ul. 11 Listopada > ul. Marcowego > ul. Pocztowa > Ptasia Kopa (590 m) > Lisi Kamień (613 m) > ul. Świerkowa >Wałbrzych Kozice > ul. Zagórzańska > Wałbrzych Rusinowa (464 m) > ul. Bystrzycka. ok. 9.5 km.

Europejski Pieszy Szlak Długodystansowy > Atlantyk > Morze Czarne - E3. Wariant Głównego Szlaku Sudeckiego

Trasa jest odcinkiem Wariantu Głównego Szlaku Sudeckiego wyznakowanego kolorem niebieskim. Prowadzi on ze Szklarskiej Poręby Dolnej przez Szklarską Porębę Górną, Rozdroże Pod Cichą Równią, Halę Izerską, Polanę Izerską, Świeradów Zdrój, Grzbiet Kamienicki, Rozdroże Izerskie, Bobrowe Skaty, Pilchowice, Okolę, Przełęcz Widok, Skopiec, Baranieć, Trzcińsko, Schronisko Szwajcarkę, Starościńskie Skały, Wołek, Skalnik, Schronisko Czartak, Wilkowyję, Pisarzowice, Kamienną Górę, Czarny Bór, Boraczą, Boguszów-Gorce, Chełmiec, Szczawno Zdrój, Wałbrzych Miasto PKP, Ptasią Kopę, Lisi Kamień, Rusinowa, Klasztorzysko, Zagórze Śląskie, Zamek Grodno, Michałków, Przełęcz Walimską, Wielką Sowę, Przełęcz Woliborską, Przełęcz Srebrną, Wilczak, Bardo Śląskie, Kłodzką Gorę, Ptasznik, Bzowiec, Jaskinię Radochowską, Lądek Zdrój, Trojak, Zamek Karpień, Stary Gierałtów, Przełęcz Dział, Suchą Przełęcz, Nową Morawę, Schronisko „Pod Śnieżnikiem", Jodłów, Międzylesie, Różankę, Solną Jamę, Zamek Szczerbę, Gniewoszów, Jagodną, Przełęcz Spaloną, Biesiec, Schronisko Pod Muflonem, Duszniki Zdrój, Łężyce, Sowie Skały, Narożnik, do Karłowa. Długość szlaku wynosi ok. 400 km.

Odcinek Wariantu Głównego Szlaku Sudeckiego od Rozdroża Izerskiego do Międzylesia jest jednocześnie sudecką częścią Europejskiego Pieszego Szlaku Długodystansowego E3 - Atlantyk - Morze Czarne.

Wałbrzych PTTK (430 m) ul. Lewartowskiego > ul. Słowackiego >ul. Barlickiego >Al. Wyzwolenia > DW „Harcówka" (489 m) > al. Puchalskiego > ul. Piłsudskiego > ul. Nowowiejska > Mauzoleum (510 m) > Niedźwiadki (604, 623, 629 m) > Dolina Szwajcarska ul Świdnicka > Dłużyna (685 m) > Maty Wołowiec (718 m) > Wołowiec (776 m) > Kozioł (774 m) > Przełęcz Kozia (653 m). ok. 8,5 km

Trasa jest częścią szlaku wyznakowanego kolorem niebieskim przebiegającego od Oddziału PTTK w Wałbrzychu przez Harcówkę, Niedźwiadki, Wołowiec, Przełęcz Kozią, Przełęcz Pod Borową, Rybnicki Grzbiet, Zamek Rogowiec, Jeleniec, Schronisko Andrzejówkę, Suchawę, Włostową, Garbatkę, Mieroszów, Łączną, Róg, Chełmsko Śląskie, Lubawkę, Szczepanów, Szczepanowski Grzbiet, Niedamirów, Lasocki Grzbiet, Przełęcz Okraj, Czoło, Skalny Stół, Przełęcz Sowią, Czarny Grzbiet, Śnieżkę, Schronisko „Pod Śnieżką", Równię Pod Śnieżką, Strzechę Akademicką, Samotnię, Polanę, Wang do Karpacza Biały Jar. Długość szlaku wynosi ok. 80 km.

Wałbrzych Dworzec Główny PKP (502 m) > ul. Gdyńska > ul. Niepodległości > Barbarka (634 m) > Wałbrzych Glinik Stary > ul. Podgórska 667 m  kw. 235/236. ok. 4 km.

Trasa jest częścią szlaku wyznakowanego kolorem niebieskim przebiegającego od Dworca PKP Wałbrzych Główny przez Barbarkę, Unisław Śląski na Bukowiec. Długość szlaku wynosi ok. 8 km.

    
Szlak zielony

Wałbrzych Lubiechów (339 m) > ul. Wilcza > ul. Lisia > ul. Wilcza > Wałbrzych Szczawienko Palmiarnia (395 m) > ul. Wrocławska > Nad Pełcznicą (390 m) > Rozdroże Pod Starym Książem (396 m) >Zamek Stary Książ (416 m) > Wąwóz Książ > Cis Bolko (315 m), Dolina Poleśnicy > krzyż pokutny. ok. 8,5 km.

Szlak Zamków Piastowskich

Trasa jest odcinkiem Szlaku Zamków Piastowskich wyznakowa-nego kolorem zielonym. Prowadzi on od Zamku Grodno przez Modliszów. Zamek Stary Książ, Zamek Cisy, Pietrzyków, Klaczynę, Świny, Bolków, Płoninę, Góry Ołowiane, Janowice Wielkie, Zamek Bolczów, Szwajcarkę, Wojanów, Jelenią Górę, Siedlęcin, Wleń, Ostrzycę, Czaple do Zamku Grodziec. Długość szlaku wynosi ok. 146 km.

Wałbrzych Dworzec Główny PKP (502 m) > ul. Gdyńska > ul. Niepodległości > ul. Słowiańska > Nad Glinikiem (węzeł szlaku zielonego i czerwonego) (641 m) > 718 m. ok. 3 km.

Trasa jest częścią szlaku wyznakowanego kolorem zielonym przebiegającego od Dworca PKP Wałbrzych Główny przez Rybnicę Leśną, Schronisko Andrzejówkę, Sokołowsko, Unisław Śląski, Dikowiec Wielki, Boguszów-Gorce, Chełmiec, Lubomin, Bacówkę Pod Trójgarbem, Trójgarb, Gostków, Krąglak, Marciszów, Wielką Kopę, Schronisko Czartak, Skalnik, Kowary, Karpacz, Borowice, Przesiekę, Zachełmie, Zamek Chojnik, Jagniątków, Michałowice, Wodospad Sklarki do Szklarskiej Poręby Górnej. Długość szlaku wynosi ok. 100 km.

    
Szlak żółty

Wałbrzych Dworzec Główny PKP (502 m) > ul. Gdyńska > ul. Niepodległości > ul. Kosynierów > Zamek Nowy Dwór (618 m) > Przełęcz Kozia (653 m). ok. 2,5 km

Trasa jest częścią szlaku wyznakowanego kolorem żółtym przebiegającego od Dworca PKP Wałbrzych Główny przez Zamek Nowy Dwór, Przełęcz Kozią, Przełęcz Pod Borową, Jedlinę Zdrój, Niedźwiedzicę, Zagórze Śląskie, Zamek Grodno, Bystrzycę Górną, Świdnicę, Wzgórza Kiełczyńskie, Kiełczyn, Przełęcz Tąpadłą, Ślężę, Wieżycę do stacji PKP w Sobótce. Długość szlaku wynosi ok. 75 km.

Wałbrzych PTTK (430 m) > ul. Konopnickiej > ul. Wysockiego (szyb Julia 443 m) > pl. H. Kołłątaja > szyb Jan (445 m) > ul. Wolności > ul. Piasta. ok. 5 km

Trasa jest częścią szlaku wyznakowanego kolorem żółtym (pierwotnie czarnym), początkowo z dzielnicy Wałbrzych - Biały Kamień, przez Rosochatkę na Chełmiec (851 m). Długość szlaku wynosi ok. 7,5 km.
10. Rozdroże Pod Starym Księżom (396 m) - Wąwóz Książ - węzeł szlaku żółtego i zielonego (332 m) ok. l km
Krótki łącznikowy szlak (2 km) wyznakowany kolorem żółtym umożliwiający przejście śmiało poprowadzonej ścieżki na stromym zboczu Wąwozu Książ nad Pełcznicą.

    
Szlak żółto - niebiesko - żółty

Wałbrzych Podzamcze (380 m) > ul. Wieniawskiego > Wałbrzych Szczawienko > Al. deGaulle'a > ul. Wieniawskiego > Nad Pełcznicą (390 m) > Rozdroże Pod Starym Książem (396 m) > Wąwóz Książ (350 m) > Zamek Książ (400 m) > ul. Piastów Śląskich > Kaplica Grobowa Daisy > ul. Wrocławska > aleja lipowa > ul. Wilcza > Pod Witoszem. ok. 10 km

Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej

Trasa ta jest fragmentem historycznego Szlaku Ułanów Legii Nadwiślańskiej. Wyznakowana jest nietypowymi kolorami: zółto-niebiesko-żółtym, które odpowiadają barwom mundurowym Legii Włoskiej (zwanej też. Naddunajską), a później Legii Nadwiślańskiej - polskiej formacji wojskowej w służbie wojsk cesarza Napoleona Bonaparte. Przebiega ze Strzegomia przez Dobromierz, Zamek Cisy, Strugę, Czerwone Wzgórze, Szczawno Zdrój, Zamek Książ, Jeż. Daisy do Świdnicy. Cały szlak liczy 53km.

15 maja 1807 roku między Strugą a Szczawnem na zboczach Czerwonego Wzgórza (456 m) ułani Legii Naddunajskiej stoczyli zwycięską bitwę z wojskami pruskimi. Było to pierwsze, po rozbiorach Polski, zwycięstwo na prusakami na ziemiach, które niegdyś należały do państwa polskiego i na których mieszkało wielu Polaków. Tu także po raz pierwszy na byłych polskich ziemiach odśpiewano hymn Legionów Polskich: „Jeszcze Polska nie zginęła ...". Bitwę pod Szczawnem opisał w roku 1853 Wojciech Dobiecki w „Pamiętniku o pułku jazdy legionów" oraz Stefan Żeromski w „Popiołach" w relacji wachmistrza Gajkosia.

 

Ścieżki spacerowe - Książański Park Krajobrazowy

 • Wałbrzych Podzamcze (380 m) > Wałbrzych Szczawienko > Zamek Stary Książ (416 m) > Skiba (433 m) > Wąwóz Szczawnika (320 m) >Wałbrzych Podzamcze, znaki czerwone, ok. 7 km, 2 godz. 30 min., z powrotem 2 godz. 30 min.

 

 • Wałbrzych Podzamcze (380 m) > Borowiec Maty (412 m) > Zwierzyniec (413 m) > Wąwóz Szczawnika (320 m) > Wałbrzych Szczawienko > Wałbrzych Podzamcze, znaki niebieskie, ok. 7 km, 2 godz. 30 min., z powrotem 2 godz. 30 min.
 • Zamek Stary Książ (416 m) > Wąwóz Szczawnika (360 m) > Dolina Czarnego Potoku (Poleśnicy) (357 m) > Zamek Cisy (385 m), znaki żółte, 5,3 km, l godz. 30 min., z powrotem l godz. 30 min.

 

TRASA NA PTASIĄ KOPĘ

Trasa rowerowa o długości 7,9 km jest umiarkowanie trudna o podłożu leśnym. Trasa zaczyna się przy skrzyżowaniu ulicy Legnickiej z Burczykowskich. Po przejechaniu krótkiego odcinka dojeżdżamy trasą żółtą do punktu widokowego na "Długiej Łące", a dalej na Ptasią Kopę. Po dojechaniu do lasu, po prawej stronie, rozpościera się piękny widok na Poniatów i Ślężę, a w odległości 50 m znajduje się stara strzelnica. Po przejechaniu 1 km możemy podziwiać panoramę północnej części miasta.

Za skrzyżowaniem szlaku zielonego z żółtym dojeżdżamy trasą zieloną do skrzyżowania pod Czarnotą. Następny punkt widokowy tym razem na Czarnocie. Po przejechaniu ok. 4 km kończy się objazd pętlą wokół Borowej. Na ul. Rodziny Burczykowskich kończy się przejazd trasą zieloną, gdzie po skręceniu w lewo możemy dojechać do Starego Zdroju lub na Piaskową Górę i Podzamcze. Trasa rowerowa czerwona zaczyna się przy skrzyżowaniu ul. Różanej z Pułaskiego. Po przejechaniu podjazdu długości ok. 4,5 km rozpoczyna się pętla wokół Ptasiej Kopy. Skręcając w prawo mamy możliwość bezpośredniego dojechania na szczyt, ale również jadąc prosto można objechać górę. Powrót ze szczytu rozpoczynamy tą samą trasą i po przejechaniu 500 m skręcamy w prawo. Trasa wiedzie nas na punkt widokowy, skąd rozciąga się panorama starej części miasta, oraz Gór Wałbrzyskich. Przejazd trasy można zakończyć w dwojaki sposób: skręcając w prawo dostaniemy się na Stary Zdrój, a jadąc w lewo zjeżdżamy na Poniatów.

do góry

PRZYDATNE INFO

URZĄD MIEJSKI W WAŁBRZYCHU
Pl. Magistracki 1, 58-300 Wałbrzych
tel. (074) 665-51-00

Centrum Informacji Turystycznej
ul. Rynek 6
tel. 0-74 842 20 00

Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu
ul. Chrobrego 39, 58-300 Wałbrzych
tel. 074/84-261-10

Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu
ul. Mazowiecka 2
tel. 074 84 20 234

SANEPID w Wałbrzychu
ul. Armii Krajowej 35c
tel. 0-74 847 75 66

Państwowa Inspekcja Handlowa
ul. Chrobrego 13
tel. 0-74 842 50 17

Odległości od lotnisk:
Wrocław - Międzynarodowy port Lotniczy - 78 km,
Świebodzice - lądowisko dla awionetek 10 km.

Odległości od przejść granicznych:
Kudowa Słone - 90 km, Golińsk/Mezimesti - 17 km, Lubawka - 29 km, Zgorzelec - 120 km

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów (tekst i zdjęcia) zgromadzonych na www.um.walbrzych.pl – oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. Autor zdjęć: Janusz Moniatowicz.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone