zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
małopolskie
Andrychów
Bochnia
Brzesko
Czarny Dunajec
Gmina Czorsztyn
Kalwaria Zebrzydowska
Kraków
Krynica-Zdrój
Limanowa
Nowy Sącz
Nowy Targ
Olkusz
Oświęcim
Powiat Krakowski
Powiat Myślenicki
Rabka-Zdrój
Sucha Beskidzka
Szczawnica
Wadowice
Wieliczka
Kalwaria Zebrzydowska

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Kalwaria Zebrzydowska jest małym miasteczkiem usytuowanym w dolinie, pomiędzy dwoma pasmami niskich, ale pięknych gór, na pograniczu Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego, u podnóży góry Żar na wysokości 335-400 mnpm.

Miasto przecina międzynarodowa trasa Cieszyn-Kraków. Miasto posiada dwie stacje kolejowe na linii Zakopane-Kraków i Bielsko-Biała - Kraków, dworzec autobusowy, rozwiniętą sieć dróg krajowych i lokalnych. Dogodne połączenia komunikacyjne oraz bliskość do lotniska w Krakowie są poważnym atutem miasta.

Kalwaria Zebrzydowska liczy 4,524 mieszkańców, zajmuje powierzchnię 550 ha. Do gminy Kalwaria Zebrzydowska należy 13 wsi, które liczą 14,444 mieszkańców, zajmując powierzchnię 6,982 ha.  Jednym z największych walorów wyróżniających miasto jest rzemiosło, którego wyroby mają znakomitą reputację wśród klientów. Skoncentrowany jest tu poważny potencjał rzemieślniczy, zdominowany głównie przez branżę stolarską i szewską. Spośród 2650 zarejestrowanych podmiotów gospodarczych 1130 to zakłady stolarskie i szewskie. Corocznie organizowane są wiosenne i letnie Targi Meblowe, na których rzemieślnicy wystawiają własne wyroby. Ponadto w ciągu całego roku czynna jest stała ekspozycja w dwóch pawilonach Cechu Rzemiosł Różnych.

Drugim walorem miasteczka jest kult religijny. Kalwaria Zebrzydowska jest jednym z najważniejszych, obok Częstochowy, ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego w Polsce, a położenie na słynnym szlaku papieskim wiodącym z Wadowic do Krakowa powoduje rosnący napływ pątników.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

SANKTUARIUM KALWARYJSKIE

Kalwaria Zebrzydowska to najważniejsze po Jasnej Górze sanktuarium w Polsce i jeden z najcenniejszych polskich zabytków. Sanktuarium to składa się z bazyliki Matki Bożej Anielskiej, klasztoru 00. Bernardynów i zespołu ponad 40 kaplic wkomponowanych w malowniczy krajobraz, zwany dróżkami kalwaryjskimi. Jest to pierwsza i największa w Polsce Kalwaria wybudowana w XVII w. na wzór Kalwarii jerozolimskiej, z inicjatywy wojewody krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego. Rocznie przybywa tu blisko milion pątników. Wśród pielgrzymów szczególne miejsce zajmuje osoba Ojca Świętego Jana Pawła II, który obdarował Sanktuarium złotą różą papieską: "...pragnę u stóp Matki Bożej kalwaryjskiej złożyć papieską różę jako wyraz wdzięczności, za to, czym była i nie przestaje być w moim życiu". Jan Paweł II, Kraków 10.1V:1987).

Klasztor z Sanktuarium Maryjnym jest budowlą późnobarokową, przechodzącą w styl rococo z charakterystycznymi krużgankami. Wnętrze Klasztoru ozdobione jest dernistyczną polichromią z zabytkowymi stallami, licznymi cennymi obrazami i bogato inkrustowanym wyposażeniem. Dróżki o bardzo ciekawej architekturze, wkomponowane w naturalny krajobraz stanowiący tzw. Park Pielgrzymkowy wiodą wielokilometrowymi alejkami drzew i przecinkami leśnymi. Klasztor OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej został obdarzony przez Papieża Jana Pawła II godnością Bazyliki Mniejszej. Obecnie przy Klasztorze prowadzone jest Wyższe Seminarium Duchowne.

Do innych zabytków godnych uwagi należą:

 • Kamieniczki mieszczańskie z kramami odpustowymi,
 • Pustelnia Pięciu Braci Polaków, Pustelnia Św. Rozalii,
 • Kościół Parafialny,
 • Zabytkowe domy w zabudowie miejskiej,
 • Cmentarze parafialne i cmentarz wojenny.

Okolice Kalwarii Zebrzydowskiej to nie tylko czysta, bogata przyroda ale i liczne zabytki - dokumenty barwnej i burzliwej historii. Na zwiedzających czekają owiane legendą ruiny średniowiecznych zamków:

 • zbójeckie gniazdo Włodkowa,
 • twierdza Konfederatów Barskich na szczycie Lanckorony
 • dolinna warownia Radwanitów w Zebrzydowicach.

Pośród bukowo-dębowych lasów można podziwiać zespoły reliktowej, drewnianej zabudowy:

 • Bugaja
 • Lanckorony

a także gościnne dworki w:

 • Zakrzowie,
 • Stryszowie
 • Zarzycach Wielkich.

do góry

INNE ATRAKCJE

Letni Festiwal Muzyczny (Klasztor oo. Bernardynów, czerwiec/lipiec)- Koncerty festiwalowe odbywają sie w każdy piątkowy wieczór  czerwca i lipca. Swoje koncerty zagrali artyści z wielu zakątków świata (z Australii, RPA, Niemiec, Austrii, Szwecji, Anglii, Francji, USA, Kanady). Wśród najznamienitszych gości znaleźli się : Konstanty Andrzej Kulka, Teresa Żylis-Gara, Krzysztof Kolberger, Wiesław Ochman, Poznańskie Słowiki pod dyrekcja Stefana Stuligrosza., Jerzy Zelnik. W 2008r. będzie to już XIII odsłona.

do góry

NA WYCIECZKI

Okolice miasta stanowią atrakcyjny fragment Beskidu Niskiego o silnie sfalowanych wzniesieniach i łagodnych dolinach. Przeważa krajobraz rolniczy z dużymi kompleksami leśnymi, z górującymi nad okolicą dwoma masywami - Lanckoroną z ruinami średniowiecznego zamku i górą Żar. Kalwaria Zebrzydowska, określana często jako „zielona gmina”, posiada nieskażoną przemysłem przyrodę, stanowiącą cenny atut miasta i okolic.

do góry

PRZYDATNE INFO

Urząd Miasta
Adres: ul. Mickiewicza 7, 34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. 033 / 8766006, 8766218

Punkt Informacji Turystycznej o Gminie Kalwaria Zebrzydowska
ul. Rynek 19, Kalwaria Zebrzydowska
tel./fax 033 / 876 61 01, 876 59 07

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
Al. Jana Pawła II 7, 34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. 033 / 876 64 37

Policja
ul. Targowa 1, 34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. 033 / 876 66 07

Urząd Pocztowy
ul. Targowa 1, 34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. 033 / 876-61-42

Cech Rzemiosł Różnych
ul. Jagiellońska 2, 34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. 033 / 876-63-21

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów (tekst i zdjęcia)  zgromadzonych na www.kalwaria-zebrzydowska.pl – oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone