zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
małopolskie
Andrychów
Bochnia
Brzesko
Czarny Dunajec
Gmina Czorsztyn
Kalwaria Zebrzydowska
Kraków
Krynica-Zdrój
Limanowa
Nowy Sącz
Nowy Targ
Olkusz
Oświęcim
Powiat Krakowski
Powiat Myślenicki
Rabka-Zdrój
Sucha Beskidzka
Szczawnica
Wadowice
Wieliczka
Wieliczka

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Gmina Wieliczka leży na południowy - wschód od Krakowa, zajmując obszar 100,1 km2. Jej strukturę administracyjną tworzą: miasto Wieliczka oraz 29 sołectw. Na pn.-zach. gmina graniczy z Krakowem, na zachodzie z gminami Świątniki i Siepraw, na południu z gminami Dobczyce i Gdów, na wschodzie z gminami Biskupice i Niepołomice. Siedziba gminy - miasto Wieliczka - zajmuje teren o powierzchni 13,4 km2 granicząc bezpośrednio z obszarem miejskim Krakowa.

Obszar wielickiej gminy położony jest w dorzeczu rzeki Raby, Wilgi i Serafy, wpadających ostatecznie do Wisły, która stanowi północną granicę gminy. Ukształtowanie terenu gminy jest urozmaicone. Część południowa ma bardzo zróżnicowaną rzeźbę terenu, natomiast północna, położona w pradolinie Wisły, jest raczej płaska.

Wieliczka posiada dogodne położenie komunikacyjne. Przez obszar miasta przebiega główna magistrala kołowa Kraków - Przemyśl (E40) o znaczeniu międzynarodowym. Miasto pełni funkcję lokalnego węzła komunikacji drogowej: krzyżują się tutaj szlaki komunikacyjne łączące Wieliczkę z Krakowem Niepołomicami, Gdowem i Dobczycami.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Kopalnia Soli "Wieliczka"

Od XIII wieku do 1772 wspólnie z Kopalnią soli „Bochnia" wchodziła w skład Żupy Krakowskiej - jedna z najstarszych na Świecie kopalni soli kamiennej. W 1976 roku wpisana została do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później w 1978 roku wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. W kopalni powstało w roku 1951 Muzeum Żup  Krakowskich. Kopalnię cechuje unikalny mikroklimat, który sprzyja prowadzonym na głębokości 135 metrów w komorze Jezioro Wessel turnusom rehabilitacyjnym dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Znana na całym świecie podziemna Trasa Turystyczna wielickiej kopalni powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Ok. miliona turystów rocznie zwiedza ok. 3 km trasy składającej się z 20 komór, położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów (poziom I-III). Kontakt: Trasa Turystyczna Sp. z o.o., ul. Daniłowicza 10, 32-020 Wieliczka, Telefon: (012) 278-73-75.

 

Zamek Żupny

Czołowe miejsce wśród naziemnych zabytków miasta Wieliczki zajmuje zespół budynków Zamku Żupnego. Od początku swojego istnienia do 1945 roku był własnością przedsiębiorstwa górniczego zwanego Żupy Krakowskie (do 1772 r.) a następnie Saliny. Rezydowali w nim żupnicy, czyli zarządcy-administratorzy kopalni. Jest to jedyna w Europie rezydencja o charakterze obronnym, która była siedzibą władz administracyjno-gospodarczych, a nie panującego. Zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku, wielokrotnie przebudowywany, w czasie ostatniej wojny uległ zniszczeniu. Kontakt: Muzeum Żup Krakowskich, ul. Zamkowa 8, 32-020 Wieliczka, tel. (0-12) 278-32-66, (0-12) 422-19-47.

klasztor

Kościół i klasztor OO. Franciszkanów - Reformatów

Kościół pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu i klasztor OO. Franciszkanów-Reformatów, to pierwsza murowana Świątynia małopolskiej prowincji Reformatów wybudowana w I połowie XVII wieku. Kościół jest Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej Księżnej Wieliczki i ośrodkiem kultu sługi Bożego Brata Alojzego Kosiby, związanego przez 60 lat swojego życia z klasztorem. 

 

Zabytkowy kościółek św. Sebastiana z XVI wieku

Modrzewiowy kościółek zbudowano w 1582 roku, konsekrowany 29 czerwca 1598 roku przez kardynała Jerzego Radziwiłła, biskupa krakowskiego. Cennymi zabytkami renesansowego malarstwa są znajdujące się w kościele św. Sebastiana dwa obrazy z II poł. XVI w., przemalowane olejno przez Włodzimierza Tetmajera podczas gruntownej restauracji kościoła, w pierwszych latach XX w. Wnętrze świątyni zdobi młodopolska polichromia z 1906 roku kolejne dzieło Tetmajera oraz witraże zaprojektowane przez Stanisława Matejkę.

kościół św. Sebastiana

Pałac Konopków

Wzniesiony, z inicjatywy Jana i Piotra Konopków, w latach osiemdziesiątych XVIII w., zespół pałacowy po północnej stronie traktu wiodącego z Wieliczki w kierunku wschodnim (obecnie ul. Słowackiego).

 

Mur Obronny z II połowy XIV wieku

W latach 1993-95 na skarpie ogrodu żupnego przeprowadzono badania archeologiczne, gdzie powinny znajdować się mury obronne miasta z II połowy XIV wieku. Prace wykopaliskowe potwierdziły istnienie murów. Odkryty mur stanowi fragment fortyfikacji wzniesionych za panowania Kazimierza Wielkiego. Mury obronne wzmocnione były 21 basztami, do dziś zachowała się w całości tylko jedna z nich w rejonie plant.

do góry

INNE ATRAKCJE

Zabytki budownictwa przemysłowego – nadszybia

  • Górsko - XVII wiek,
  • Świętej Kingi - XIX wiek,
  • Daniłowicz - XVII wiek,
  • Regis - najstarszy szyb zgłębiony w XIV wieku.

do góry

NA WYCIECZKI

Szlak "Żółty" turystyki pieszej i rowerowej, Wieliczka-Dobczyce.

Z Wieliczki szlak wiedzie obok Zamku Żupnego, Kościoła św. Klemensa przez Rynek Górny do Kościoła św. Sebastiana i dalej przez Lednicę Górną, Chorągwicę, Dobranowice, Żakową, Hucisko, Rudnik,  Dziekanowice i   Przymiarki na Stary Rynek do Dobczyc. Prowadzi on turystę wzniesieniami o licznych, ciekawych punktach widokowych, m.in. Chorągwica, przysiółek Granie k. Dobczyc. Szlak posiada znaczne walory krajobrazowe.

Szlak rowerowy - 23 kilometry po Pogórzu Wielickim

Wieliczka - Siercza - Brzeziny - Pawlikowice  - Koźmice Małe - Raciborsko - Grajów - Dobranowice - Sułów - Biskupice - Tomaszkowice - Lednica Górna - Lednica Dolna - Wieliczka.
Punkty widokowe zlokalizowane w miejscowościach Pawlikowice, Raciborsko, Biskupice, Tomaszkowice. Dodatkowo szlakiem objęto Sierczę z uwagi na to, iż od końca XVI wieku do I połowy wieku XVIII znajdujący się tam budynek, był posiadłością znanego rodu Lubomirskich, usytuowany w otoczeniu zabytkowego parku, którego drzewostan zaliczony został do grona pomników przyrody. Atrakcji na trasie spotkać można wiele i w zależności od indywidualnych zainteresowań, jednym można poświęcić więcej innym mniej uwagi.

Zielony szlak rowerowy w gminie Wieliczka 15,5 km

Wieliczka - Grabówki - Sygneczów - Podstolice - Janowice -Siercza - Wieliczka

do góry

PRZYDATNE INFO

Urząd Miasta i Gminy Wieliczka
ul. Powstania Warszawskiego 1, 32-020 Wieliczka
tel.  +48 12 278-12-94
                          
Punkt informacji turystycznej
ul. Dembowskiego (przy nowym parkingu Kopalni)
tel. (012) 288-24-60

Komenda Powiatowa Policji w Wieliczce
ul. Jedynaka 30A, 32-020 Wieliczka
tel. 997 lub 112, oficer dyżurny:012-289-12-11

Pogotowie Ratunkowe
ul. Szpunara 20a, 32-020 Wieliczka
tel. alarmowy 999 lub 112, tel. (012) 278-12-06

Ośrodek Zdrowia SPZLO
ul. Szpunara 20, 32-020 Wieliczka
tel. (012) 278-25-40, (012) 278-12-66

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
ul. W. Pola 20a, 32-020 Wieliczka
tel. (012) 288-01-38

Urząd Pocztowy
ul. Legionów 3, 32-020 Wieliczka
tel. 012 278 15 76

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów (tekst i zdjęcia) zgromadzonych na www.wieliczka.gmina.pl – oficjalnej stronie Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka oraz www.ckit.wieliczka.pl – serwisie samorządowego Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone