zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
małopolskie
Andrychów
Bochnia
Brzesko
Czarny Dunajec
Gmina Czorsztyn
Kalwaria Zebrzydowska
Kraków
Krynica-Zdrój
Limanowa
Nowy Sącz
Nowy Targ
Olkusz
Oświęcim
Powiat Krakowski
Powiat Myślenicki
Rabka-Zdrój
Sucha Beskidzka
Szczawnica
Wadowice
Wieliczka
Andrychów

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Andrychów położony jest w powiecie wadowickim, na pograniczu Beskidu Małego i Pogórza Śląskiego, nad rzeką Wieprzówką. Przez miasto przebiega droga łącząca Kraków z Bielskiem-Białą oraz linia kolejowa na tym odcinku. Odległość od Wadowic – ok. 12 km.

Miasto jest siedzibą gminy, w skład której wchodzi 8 sołectw Inwałd, Zagórnik, Sułkowice Łęg, Sułkowice Bolęcina, Brzezinka, Targanice, Rzyki, Roczyny. Powierzchnia Gminy – 100 km2, zamieszkuje ją około 44 tys. mieszkańców.

Położenie Gminy sprawia, że jest ona świetną bazą wypadową dla turystów, którzy mogą uprawiać turystykę pieszą, rowerową, konną, sporty zimowe, także turystykę kultową związaną z sanktuarium Ludziom Gór na Groniu Jana Pawła II położonym nieopodal Leskowca, jednego z najwyższych szczytów Beskidu Małego.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Kościół pw. Św. Macieja Apostoła z 1646 roku

W późniejszych wiekach kilkakrotnie przebudowywany i rozbudowywany (m.in. w 1725 roku dobudowano dwie kaplice). Murowany, trójnawowy, orientowany, od zachodu wieża. Do ciekawszych elementów wyposażenia świątyni należą: barokowa chrzcielnica z XVIII wieku, obraz Matka Boża Królowa Różańca Świętego z 1725 roku (namalowany z polecenia Salomei Czernej, ówczesnej właścicielki miasta), obraz Święta Rodzina autorstwa Piotra Stachiewicza z 1886 roku.

 

Pałac Bobrowskich

Zwany popularnie „zamkiem”. Pierwotny budynek mający charakter obronny powstał w tym miejscu w I połowie XVII wieku. Wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, obecny klasycystyczny wygląd uzyskał w I połowie XIX wieku. W kształcie podkowy, murowany, parterowy. Składa się ze skrzydła głównego i dostawionych do niego pod kątem prostym dwóch skrzydeł bocznych. Pośrodku skrzydła głównego od strony zajazdu czterokolumnowy portyk. Otoczony był parkiem w stylu angielskim. Obecnie w zachodnim skrzydle pałacu mieści się siedziba Towarzystwa Miłośników Andrychowa.

 

Żydowski kirkut

Usytuowany w zachodniej części miasta. Zachowało się na nim ok. 400 macew z XIX wieku.

 

Cmentarz komunalny w Andrychowie

Założony w 1857 r. w centralnym miejscu stoi grobowiec rodziny Kośvitzkych, dziewiętnastowiecznych przedsiębiorców, pełniący rolę kaplicy cmentarnej. Na bocznej ścianie wmurowano tablicę upamiętniającą oficerów WP, wywodzących się z tych okolic, pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Starobielsku oraz rodzinę Herzogów.

 

Kapliczka słupowa w Andrychowie

Zbudowana w 1887 roku będącą wotum wdzięczności rodziny Babińskich za doznane łaski.

 

Krypty przy Kościele św. Macieja w Andrychowie

Z początku XVIII w. Młodsza z cegły (krypta św. Wojciecha) i starsza – kamienna (krypta św. Rodziny z dobrze zachowanymi stalaktytowymi naciekami.

 

Studnia im. Tadeusza Kościuszki

W 1894 roku w stulecie Insurekcji z polecenia Felicji Bobrowskiej obudowano istniejące źródło wody.

Izba Regionalna Ziemi Andrychowskiej

Prowadzona przez Towarzystwo Miłośników Andrychowa. Znajdują się w niej ekspozycje różnych rzemiosł: tradycyjnego andrychowskiego tkactwa, garncarstwa, kowalstwa, szewstwa, eksponaty dokumentujące historię miasta, rolnictwa, itp. W Izbie organizowane są wystawy czasowe i działa biblioteka.

 

Kościół parafialny pw. NPM w Inwałdzie

Wzniesiony w latach 1747 – 50 przez ówczesnego dziedzica wsi Franciszka Szwarcenberga Czernego, utrzymany w stylu późnego baroku, sklepienie kościoła malowane przez Karola Polityńskiego w 1928 (odnowione w 1983 roku) przedstawia: ukoronowanie Matki Bożej (w nawie), Wniebowzięcie Matki Bożej (w prezbiterium), śmierć Józefa w obecności Jezusa i Matki Bożej (w chórze). W barokowym ołtarzu głównym umieszczony jest łaskami słynący obraz Matki Bożej Inwałdzkiej z dzieciątkiem. Pochodzi ze Skandynawii, wg tradycji dla tutejszego Kościoła został ofiarowany na początku XVII w przez grasujących w okolicy zbójników. Otoczony był kultem jako lokalne miejsce pielgrzymkowe jeszcze przed rozbiorami Polski w XVIII w.

 

Kaplica w Zagórniku z XIX w.

Głównym patronem parafii Zagórnik jest św. Bartłomiej. Parafia czci również św. Łukasza na pamiątkę dwóch fundatorów kaplicy, którzy nosili jego imię. W 1811 r. dzięki darom Łukasza Polaka i Łukasza Pudło wybudowano kaplicę murowaną z drewnianą dzwonnicą. W 1884 r. kaplica została znacznie rozbudowana i uzyskała efektowną wieżyczkę przy fasadzie frontowej. W 1885 r. w ołtarzu głównym został umieszczony obraz Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi, naszkicowany przez słynnego malarza Jana Matejkę. W tym roku biskup tarnowski udzielił pozwolenia na spowiedź w Zagórniku, a w 1868 r. papież Pius IX zatwierdził odpust ku czci św. Bartłomieja Apostoła. Obecny drewniany ołtarz główny wykonany został przez J. Ziarnowskiego z Zębrzyc i F. Magierę z Inwałdu w 1895 r. w stylu zbliżonym do baroku. W 1993 r. obraz MB Królowej Nieba i Ziemi został przeniesiony do nowego kościoła pw. Św. Bartłomieja Apostoła i św. Łukasza Ewangelisty, wybudowanego w sąsiedztwie kaplicy.

 

Kościół pw. Św. Jakuba Starszego w Rzykach

Murowany, zbudowany w latach 1793-96 pod patronatem dziedziczki klucza dóbr zatorskich, księżnej Apolonii Poniatowskiej ; wieża przy przedniej fasadzie dobudowana 1835 r., a najwyższa jej kondygnacja z hełmem – w 1923 r., polichromia wykonana w 1885 r. przez Józefa Paszyńskiego z Tarnowa, odnowiona w 1958 r. W barokowo-rokokowym ołtarzu głównym sprzed 1837 r. umieszczony jest obraz Matki Bożej Pocieszenia – cenny drewniany posąg Matki Boskiej z XV w., drugi późnogotycki z XVI w., a w nawach i zakrystii rzeźby, płaskorzeźby wykonany przez współczesnego artystę ludowego Stanisława Mikołajka.

do góry

INNE ATRAKCJE

Park miniatur „ŚWIAT MARZEŃ”

To miejsce spotkania z modelami najsławniejszych cudów architektonicznych z całego świata. Zwiedzając park można podziwiać m. in.: Świątynię Akropolu, Colosseum, Krzywą Wieżę w Pizie, Statuę Wolności, Mur Chiński, Wieżę Eifflla, Big Bena, Łuk Triumfalny, Sfinksa, Biały Dom. Wszystkie miniatury zostały zbudowane w skali 1:25. Jedna skala pozwala na porównanie wielkości poszczególnych obiektów.

Park Miniatur to również ciekawa architektura ogrodowa oraz przepiękne kompozycje roślinne. Czas spędzany w parku to nie tylko nauka lecz również doskonały relaks. W trakcie zabawy zapraszamy do punktów gastronomicznych oferujących potrawy z grilla, zimne oraz gorące napoje. Inwałd ul. Wadowicka, tel. +48 0 664 034 686

 

Łamana Skała (929 npm.)

Szczyt w głównym grzbiecie Beskidu Małego, na południe od Andrychowa zwany również Madohorą. Jego stoki pokrywają piaskowcowe łomy skalne, na których można spotkać adeptów wspinaczki skałkowej. W rejonie szczytu znajduje się rezerwat leśny „Madohora” o powierzchni 78,1 ha, chroniący stuletni las świerkowy.

 

„Hrabskie Buty”

W pobliżu szczytu Leskowca (919m n p m.) pod schroniskiem PTTK „Leskowiec” znajdują się 2 kamienie z wyrytymi odciskami butów pierwszych znanych turystów, którzy wyszli na Leskowiec i postanowili ten fakt uwiecznić w tak oryginalny sposób. Bliżej szczytu Leskowca i milenijnego krzyża znajduje się płyta większa i cięższa. Z lewej strony widnieje inskrypcja: "Hr. MERY WIELOPOLSKA". Z prawej strony wykuto napis:" ROMAN BA. TAUBE". Pod nazwiskami widnieją pary obcasów. Na dole płyty wykuto datę : 4/9 1898. Kilkadziesiąt metrów poniżej pierwszej płyty znajduje się drugi pamiątkowy kamień. Płyta posiada znacznie mniejsze rozmiary. W górnej części płyty widnieje promieniście wyryta inskrypcja o treści: "Hr. Ad. Potocki". Poniżej nazwiska widnieje wykuty odcisk pary męskiego obuwia. Jeszcze niżej widać napis: Roku 1846.

 

„Przełom potoku Rzyczanka - Czarne Łupki Wierzowskie”

Urokliwe miejsce, w którym Rzyczanka przecina warstwę czarnych łupków wierzowskich o dość dużej miąższości. Strumień wymodelował tu mini kanion, wodospadziki i kilka głębi. Wszystko to na odcinku ponad dwustu metrów w czarnych, przypominających swym wyglądem węgiel kamienny, łupkach. W niższej części doliny przeważają łupki, w tym czarne łupki wierzowskie. Posuwając się w górę potoku łupki przechodzą w bardzo twarde piaskowce łupiące się na kostki. Wyżej spotkamy białe margle z cienkimi wkładkami czerwonych i zielonych łupków, wreszcie grube ławice zielonkawych piaskowców. Wszystko to na odcinku niewiele ponad dwóch kilometrów.

 

Jaskinia Komonieckiego

Największa grota erozyjna w polskich Karpatach fliszowych, zbudowana z piaskowców gadulskich, pod szczytem Łamanej Skały (928 m n.p.m.) w pobliżu znajduje się wodospad Dusica.

 

Rezerwat przyrody Madohora

W rejonie Łamanej Skały o pow. 71,8 ha z występującymi tam ponad stuletnimi okazami świerków, rzeżuchą trójlistkową, storczykiem okołolistnym i charakterystycznymi skałkami zbudowanymi ze zlepieńców. Warto dodać, że jest to stanowisko naturalnej świerczyny górnoreglowej.

 

Rezerwat przyrody Szeroka

Usytuowany w rejonie Kocierza (879 m n.p.m.), o pow. 49 ha, chroni fragment karpackiego bukowego lasu o naturalnym pochodzeniu.

 

Lipa w Targanicach

Pomnik przyrody, największe drzewo o obwodzie około 7 m.

 

Cis w Targanicach

Pomnik przyrody, 400-letnie drzewo.

 

Warownia nad traktem

Pomnik przyrody, wychodnia skalna zbudowana z piaskowców istebniańskich pod Przełęczą Kocierską.

 

Park Miejski

Położony w centrum Andrychowa, między Pałacem Bobrowskich a kościołem, z wieloma okazami pięknych drzew: 200-letni platan klonolisty, dęby, katalpy, miłorzęby, staw oraz wysepka z ptakami wodnymi, miejsce wypoczynku mieszkańców miasta.

 

Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m., dawniej Jaworzyna)

W pobliżu pod Groniem schronisko PTTK. W 1981 r. staraniem przewodnika i przodownika górskiego Stefana Jakubowskiego, dla uczczenia Papieża Polaka, wprowadzono nową nazwę góry, a w okresie późniejszym wybudowana została kaplica Sanktuarium Ludziom Gór. Tutaj od wiosny do jesieni odbywają się niedzielne msze. W latach 90 odprawiano również Pasterki w Wigilię (w noc) Bożego Narodzenia. W roku 2002 z pokładu śmigłowca miejsce to obejrzał Ojciec Święty.

 

do góry

NA WYCIECZKI

TURYSTYKA PIESZA

Szlak zielony

Andrychów PKP (360 m n.p.m.) – Pańska Góra – (432 m n.p.m) - Biadasowski Groń -Przełęcz Inwałdzka - Wapienica (531 m n.p.m.) - (553 m n.p.m.) - U Panienki (Przykraźń) Kobyla Głowa - Gancarz (802 m n.p.m.) - Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m) - Schronisko PTTK im Cz. Panczakiewicza.

Od Andrychowa – 13 km, suma podejść - 920 m, czas przejścia - 4h 30min, w przeciwną stronę, suma podejść – 300 m, czas przejścia – 3h30min.

 

Szlak czarny

Inwałd PKP (345 m n.p.m) - Przełęcz Inwałdzka - Zagórnik-Skornica - Rzyki Centrum - Rzyki Jagódki.

Od Inwałdu – 8 km, suma podejść – 200 m, czas przejścia – 2h15 min., w przeciwna stronę: suma podejść – 120 m, czas przejścia – 2h. Odcinek szlaku prowadzący nieomal w całości drogami wszystkich nawierzchni asfaltowej – nie zalecany dla pieszych wędrówek.

Z Rzyk Jagódek (480 m n.p.m) do schroniska PTTK im. Czesława Panczakiewicza – 4,5 km, podejście 400 m, czas przejścia 1h 45min. Czas przejścia w przeciwną stronę – 1h.

Najczęściej uczęszczany odcinek szlaków w Beskidzie Małym - najkrótsze podejście do schroniska PTTK im. Czesława Panczakiewicza pod Leskowcem i Sanktuarium „Ludziom Gór” na Groniu Jana Pawła II.

 

Szlak żółty

Inwałd PKP (345 mnpm) – wapienniik w Inwałdzie - do szlaku zielonego.

Od Inwałdu – 1 km, podejście – 150 m, czas przejścia – 30min., czas przejścia wszystkich przeciwną stronę – 15min. Stąd szlak przez: U Panienki (Przykraźń -552 mnpm) - Ostry Wierch już poza andrychowszczyzną – Kaczynę (380 mnpm) - Bliźniaki (564 mnpm) – Iłowiec - Dolinę Skawy (275 mnpm) - Jaroszowicką Górę (544 mnpm) do Kleczy Górnej PKP.

 

Szlak czerwony

Porąbka (300 mnpm) - Żar (761 mnpm) - Kocierz (879 mnpm) - przełęcz Kocierska.

Odcinek poza andrychowszczyzną o długości 15 km, sumie podejść – 580m i czasie przejścia 5h, w przeciwnym kierunku: suma podejść – 350 m, czas przejścia – 4h30min. Dalej przez Przełęcz Kocierską (718 mnpm) - Potrójną (884 mnpm) - Łamaną Skałę (929 mnpm) - Smrekowicę (880 mnpm) - Leskowiec (922 mnpm) - Schronisko PTTK im. Cz. Panczakiewicza.

Od Przełęczy Kocierskiej - 10,5 km, suma podejść – 400 m, czas przejścia – 3h15min., a w przeciwnym kierunku: suma podejść – 240m, czas przejścia – 3h.

 

Szlak zielony

Smrekowica (880 mnpm) - Gibasów Groń (898 mnpm) - Przełęcz pod Łysiną (Ścieszków Groniem) -Kocierz Mieszczaki (505 mnpm) - Przełęcz Kocierską (718 mnpm).

Od Smrekowicy 17 km, suma podejść – 480 m, czas przejścia – 4h45min., w przeciwnym kierunku – suma podejść 650 m, czas przejścia 5h15min. Dalej szlak prowadzi trasą: Przełęcz Kocierska (718 m npm)-Przełęcz Beskidem Targanicki (562 m npm)-Trzonka-Bukowski Groń (782 m npm)-Porąbka (300 m npm).

Od Przełęczy Kocierskiej – 13 km, suma podejść – 250m, czas przejścia 3h30Min., w przeciwnym kierunku – suma podjeść – 700 m, czas przejścia – 4h30min.

 

Szlak żółty

Na Potrójnej (884 mnpm) - Jawornica (830 mnpm) - Targanice (400 mnpm) - Złota Górka (757 mnpm) - Trzonka (635 mnpm).

Długość szlaku – 10 km, suma podejść – 400 m, czas przejścia – 3h15min. W przeciwnym kierunku: suma podejść – 660 m, czas przejścia – 3h30min.

 

Z węzła przy Schronisku PTTK pod Leskowcem można dojść:

 • za znakami żółtymi – przez Żar do Ponikwi Chobot
 • za znakami żółtymi – przez Targoszów, Krzeszów, Żurawnicę do Zembrzyc
 • za znakami czarnymi – do Krzeszowa
 • za znakami niebieskimi – przez Ponikiew, Zawadkę do Wadowic
 • za znakami czerwonymi – do Skawiec wszystkich dalej przez Beskid Średni (Makowski) do Doliny Raby.

 

TURYSTYKA ROWEROWA

Niezwykle atrakcyjna jest nieoznakowana 23-kilometrowa trasa wokół Andrychowa, pozwalająca na zapoznanie się w geologią okolic: Andrychów-Pańska Góra (kamieniołom wapienia, odkrywka granitognejsów) - kamieniołom wapienia w Inwałdzie – Zagórnik - Przełom Rzyczanki przez Czarne Łupki wierzowskie – Sułkowice Targanice Dolne - przełom Targaniczanki przez wapienie - Brzezinka Dolna (źródło siarkowodorowe) - kamieniołom wapienia w Roczynach - Andrychów.

Szczegółowy wykaz tras rowerowych górskich znajduje się w pracy Andrzeja Pietyry „Beskid Mały (część wschodnia) Przewodnik Rowerowy”. Jest w nim opisane 12 tras rowerowych po andrychowskiej części Beskidu Małego.

oraz trasa kolejowo-rowerowa:

trasa 55 km: Kalwaria Zebrzydowska PKP - Zebrzydowice - Brody - Lanckorona - Kalwaria Zebrzydowska - Bugaj - Zakrzów - Stryszów - Barwałd Dolny - Klecza Dolna - Jaroszowice - Gorzeń Górny - Zawadka - Chocznia - Inwałd - Andrychów.

Trasa nr 1, długość: 23 km
Andrychów -Targanice-Przełęcz Kocierska (718 mnpm)-Wielka Bukowa 749 mnpm)-Przełęcz Beskid Targanicki (562 mnpm) - Andrychów Rynek

Trasa nr 2, długość: 29 km
Andrychów - Przełęcz Kocierska (718 mnpm) - Kiczora (746 mnpm) - Potrójna (884 mnpm)-Rzyki Praciaki - Rzyki Praciaki - Andrchów .

Trasa nr 3, długość: 22,3 km
Andrychów - Przełęcz Beskid Targanicki (562 mnpm) - Porębski Groń (735 mnpm)-Złota Górka (756 mnpm)- Targanice - Andrychów

Trasa nr 4, długość: 29,5 km
Andrychów Rynek - Targanice - Przełęcz Beskid Targanicki (562 mnpm)-Wielka Puszcza – Porąbka - Andrychów

Trasa nr 5, długość: 26,5 km
Andrychów Rynek - Rzyki Jagódki - Przełęcz pod Garncarzem (741 m n.p.m.) - Groń Jana Pawła II (890 mnpm) - Leskowiec (922 mnpm)- Rzyki Jagódki - Andrychów Rynek

Trasa nr 6, długość: 21 km
Inwałd PKP - Przykraźń (520 mnpm.) – Zagórnik – Skornica – Bolęcina – Nawieśnica – Targanice – Brzezinka - Andrychów Rynek

Trasa nr 7, długość 19,7 km
Andrychów Rynek - Pańska Góra (432 mnpm) - Wapienica (531 mnpm) - Ostry Wierch (562 mnpm) - Przełom Choczenki - Bliźniaki (564 mnpm) - Łysa Góra (554 mnpm) - Iłowiec (447 mnpm) - Gorzeń Górny - Wadowice

Trasa nr 8, długość: 21,9 km
Kęty – Witkowice – Nidek – Wieprz – Frydrychowice - Stawy Frydrychowickie - Wadowice
Trasa przez Pogórze Śląskie, wycieczka rodzinna, łatwa.

Trasa nr 9, długość: 24,4 km
Andrychów Rynek – Rzyki - Przełęcz pod Garncarzem - Gancarz (741 mnpm) - Gancarz (802 mnpm) - Kobyla Głowa (545 mnpm) – Inwałd - Wapienica (531 mnpm) - Czuby (491 mnpm) - Pańska Góra (432 mnpm) - Andrychów Rynek

Trasa nr 10, długość: 53 km
Andrychów Rynek – Targanice - Przełęcz Kocierska (718 mnpm) – Porąbka - Beskid (759 mnpm) - Kocierz (879 mppm) - Cisowa Grapa Płd (853 mnpm) - Cisowa Grapa Płn (810 mnpm) - Kiczera (831 mnpm) - Żar (761 mnpm) – Porąbka - Andrychów Rynek

Trasa nr 11, długość: 44,5 km
Andrychów Rynek - Rzyki Jagódki - Gron Jana Pawła II (890 mnpm) - Leskowiec (922 mnpm) -  Gibasów Groń (898 mnpm) - Ścieszków Groń (779 mnpm) - Kocierz Górny - Przełęcz Kocierska (718 mnpm) – Targanice - Andrychów Rynek

Trasa nr 12, długość: wariant A: 35,4 km, wariant B: 34,6 km
Andrychów – Rzyki - Leskowiec (922 mnpm) – Łamana Skała (929 mnpm) - Potrójna (779 mnpm) –  A: Czarny Groń (790 mnpm) – Bolęcina – Andrychów - B: Jawornica (830 mnpm) - Targanice - Andrychów

 

Dla rowerowych krajoznawców nizinnych polecane są trasy po Pogórzu Śląskim z cyklu „Kościoły, dwory, pałace i inne zabytki”:

 • trasa 20 km: Andrychów - Wieprz - Gierałtowice - Gierałtowiczki - Głębowice - Osiek - Polanka Wielka - Poręba Wielka - Grojec - Osiek - Łęki - Witkowice - Nidek - Andrychów
 • trasa 18 km: Andrychów - Rzyki Centrum - Rzyki Praciaki - Andrychów
 • trasa 16 km: Andrychów - Sułkowice Łęg - Targanice - Nowa Wieś - Andrychów
 • trasa 16 km: Andrychów - Targanice - Dolne - wzdłuż koryta Targaniczanki - Targanice - Brzezinka Dolna - Andrychów

 

TURYSTYKA SKAŁKOWA

Andrychowszczyzna posiada też ciekawą ofertę dla wspinaczy. Oprócz wielu naturalnych wychodni skalnych do wspinania, możemy pochwalić się nowo otwartą ścianą wspinaczkową w Gimnazjum nr 1 w Andrychowie. Jest to jedna z najwyższych ścian w Polsce (wysokość 13,7 m, szerokość 13,4 m, przewieszenie 3,5 m). Rzeźba ściany jest bardzo urozmaicona. Wielkość i skala trudności pozwalają na organizację zawodów rangi Pucharu Polski.

Na terenie Beskidu małego znajduje się wiele wychodni i baszt skalnych, których wysokość dochodzi do 13 metrów. Zbudowane są w większości z piaskowców i zlepieńców. Tworzą ciekawe formy, bardzo atrakcyjne dla wspinacza. Wiele skał posiada punkty asekuracyjne osadzone na stałe. Można na nich uprawiać wspinaczkę z asekuracją, a na mniejszych formach – buldering. Największe skupiska ostańców znajdują się na Ścieszków Groniu, Łamanej Skale, Żarku. Ze względu na niezwykłe kształty noszą oryginalne nazwy, np. Zamczysko, Wędrujące Kamienie, Zbójnickie Okno, Warownia pod Traktem.

 

SPORTY ZIMOWE

Na północnym stoku Gronia Jana Pawła II prowadzi trasa zjazdowa o dł. 510 m i różnicy poziomów 170 m. Trasa trudna, dla doświadczonych narciarzy. Polana obok schroniska wykorzystywana jest jako pólko narciarskie.

Nartostrady:

 • od schroniska "na Leskowcu" do Rzyk Jagódek - dł. 4,2 km, różnica poziomów 510 m. Znaki narciarskie czarne. Po zjeździe ze szczytu Gronia Jana Pawła trasa łatwa. Ostatnie 700 m do przystanku MZK płasko
 • od schroniska "Na Leskowcu" do Ponikwi (PKS Ponikiew II) - dł. 5,2 km, różnica poziomów 520 m. Znaki narciarskie niebieskie, trasa łatwa, w końcowej części nieco trudniejsza

Szlaki narciarskie wędrowne:

 • Leskowiec - Łamana Skała - Przełęcz Kocierska - Cisowe Grapy - Żarnówka Mała przy zaporze w Porąbce; dł. 29 km, znaki letnie czerwone
 • Leskowiec - Królewizna - Świnna Poręba (PKS Czartak): dł. 12 km, znaki letnie żółte, przeważa zjazd (dawna nartostrada)

Wyciągi:
Na polanie Pracicy położonej na północnych stokach Łamanej Skały, ponad górną częścią doliny potoku Wieprzówka, znajduje się zespół dwóch wyciągów talerzykowych, którymi można dostać się z doliny aż na główny grzbiet Beskidu Małego, pomiędzy Łamaną Skałą a Potrójną.

 • Wyciąg górny - (łatwiejszy stopień trudności) 400 m, przepustowość 800 os/godz.
 • Wyciąg dolny - (średni stopień trudności) 600 m, przepustowość 900 os/godz., oświetlony.

do góry

PRZYDATNE INFO

URZĄD MIEJSKI
Rynek 15, 34 -120 Andrychów
tel.: 033 /875 23 60, 033/ 875 35 25, 033/ 842 99 00

Wydział Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą/Punkt IT
ul. Rynek 27, 34 -120 Andrychów
tel.: 033/ 842 99 36, 033/ 842 99 35 

Policja
ul. Krakowska 108
tel.: 997, 033/ 875 33 71 (do 74)

Urząd Pocztowy
ul. Krakowska 100
tel.: 033/ 875 24 76

PKP Andrychów
ul. Krakowska 21
tel.: 033/ 875 20 45
tel.: 033/ 823 39 15, 873 23 95 - oba te numery łączą się z centralą w Wadowicach, następnie trzeba się połączyć z nr wewnętrznym 338 skąd zostanie automatycznie przekierowany do kasy w  Andrychowie.

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów (tekst i zdjęcia) zgromadzonych na www.andrychow.eu – oficjalnej stronie Urzędu Miasta w Andrychowie.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone