zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
małopolskie
Andrychów
Bochnia
Brzesko
Czarny Dunajec
Gmina Czorsztyn
Kalwaria Zebrzydowska
Kraków
Krynica-Zdrój
Limanowa
Nowy Sącz
Nowy Targ
Olkusz
Oświęcim
Powiat Krakowski
Powiat Myślenicki
Rabka-Zdrój
Sucha Beskidzka
Szczawnica
Wadowice
Wieliczka
Wadowice

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Wadowice położone są w zachodniej części Pogórza Wielickiego, w kotlinie pomiędzy wzniesieniami Pogórza i pasmami Beskidu Małego, w dolinie rzeki Skawy. Centrum miasta leży w widłach Skawy i potoku Choczenka, na wysokości około 270 m n.p.m. Teren miasta jest zróżnicowany pod względem wysokościowym, najniżej położone są doliny Skawy i Choczenki, najwyżej położone punkty stanowią wyniesienia Czumówki, Łazówki i Górnicy. Różnica wzniesień między najniższymi i najwyżej położonymi punktami wynosi ok. 50 m. Miasto liczy ok. 10 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię 10,6 km² (1063 ha). Wadowice pełnią istotną rolę w tej części regionu, są centrum administracji, kultury i edukacji, siedzibą władz gminnych i powiatowych.

Przez obszar Gminy biegną dwa ważne szlaki komunikacyjne o znaczeniu krajowym, krzyżujące się w Wadowicach, trasa Kraków – Bielsko-Biała (droga krajowa K-52) oraz Oświęcim – Sucha Beskidzka, biegnąca przez teren gminy jako fragment drogi krajowej K-28 Zator – Medyka (granica państwa). Odległość z Wadowic do stolicy województwa, Krakowa, wynosi 52 km.

Współrzędne geograficzne wg GPS: N: 49° 53' 8"  E: 19° 29' 28"

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Dom Rodzinny Jana Pawła II, ul. Kościelna 7, 34-100 Wadowice, tel. 033 823 26 62
Dom w którym 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła i spędził w nim dzieciństwo i młodość. W latach 1919 - 1938 rodzina Wojtyłów zajmowała na piętrze dwa pokoje z kuchnią. Obecnie w budynku mieści się Muzeum - Dom Rodzinny Jana Pawła II. W poniedziałki muzeum jest nieczynne!

Muzeum Miejskie, ul. Kościelna 4, 34-100 Wadowice, tel. 033 873 81 00
W Muzeum Miejskim można oglądać multimedialną wystawę, która pokazuje Wadowice z okresu dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły. Stanowi nowatorskie połączenie archiwalnych fotografii, dokumentów, eksponatów z multimedialnymi środkami przekazu.
W jednej z sal zaaranżowano przestrzeń wadowickiego rynku sprzed 80 – lat: witryny - cukierni Hagenhubera, trafiki Waligórskiego, drukarni Foltinów, kamieniczki i zarys charakterystycznej dla miasta bryły kościoła. Odpoczywając na ławeczce, można tu posłuchać i obejrzeć prezentację „Jak to dawniej życie tętniło na rynku”.
W następnej części, stylizowanej na salę gimnastyczną TG "Sokół”, zwiedzający oglądają kronikę i pamiątki z życia kulturalnego i artystycznego przedwojennego miasta.
Ostatnia sala to pokój mieszczański  wyposażony w charakterystyczne dla epoki meble oraz sprzęty, przybliżające tło epoki.

Muzeum Emila Zegadłowicza, Gorzeń Górny 1, 34-100 Wadowice, tel. 033 823 27 97
Muzeum prezentuje pamiątki po Emilu Zegadłowiczu, a także obrazy, rysunki rzeźby innych artystów. 
Muzeum zaprasza w sezonie: w piątki, soboty i niedziele - w godz. 11:00 - 16:00, zwiedzanie po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym.

Hell’s Angel – Prywatne Muzeum Polsko-Amerykańskie, ul. Konstytucji 3 Maja 23, Wadowice
Muzeum poświęcone jest lotnikom brygady "Hell's Angel", którzy zginęli zestrzeleni we wrześniu 1944 roku nad miejscowością Zygodowice. Eksponaty na wystawie w prywatnym muzeum pochodzą z poszukiwań w ziemi na miejscu katastrofy, część od mieszkańców okolicznych wsi, inne to rzeczy osobiste lotników z "Hell's Angel". Na szczególną uwagę zasługuje manekin z kompletnym ubiorem amerykańskiego lotnika oraz oryginalne śmigło stosowane w bombowcach typu "Liberator", podarowane przez Amerykanów. Zwiedzanie tylko po telefonicznym uzgodnieniu, kontakt: 0 605 536 062 - Zygmunt Kraus.

 

OBIEKTY SAKRALNE

Bazylika Ofiarowania Najświętszej Marii Panny
Plac Jana Pawła II 1, Wadowice, tel. 033 873 20 96
Tutaj Karol Wojtyła przyjął chrzest i przystąpił do I Komunii Świętej. Podczas swych pielgrzymek do Wadowic trzykrotnie odwiedził swój parafialny kościół. W roku 1999 ukoronował obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Kościół Św. Piotra Apostoła
Al. Matki Boskiej Fatimskiej 90, Wadowice, tel. 033 823 28 88
Kościół wybudowany w latach 1986 - 1991 jako wotum wdzięczności Bogu za wybór Karola Wojtyły na stolicę apostolską oraz ocalenie go z zamachu na Placu Św. Piotra 13 maja 1981 roku.

Sanktuarium Świętego Józefa - Klasztor Ojców Karmelitów Bosych
ul. Karmelicka 22a, Wadowice, tel. 033 873 21 87
Od 2004 roku kościół karmelitów nosi tytuł Sanktuarium Św. Józefa. Karol Wojtyła wraz z ojcem często chodził do tego kościoła, zwłaszcza do spowiedzi. W obrazie w głównym ołtarzu znajduje się Pierścień Papieski przekazany w 2003 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W kościele umieszczono także szkaplerz Jana Pawła II oraz relikwie św. Rafała Kalinowskiego i bł. Alfonsa Marii Mazurka.

Collegium Marianum Klasztor Ojców Pallotynów
Księża Pallotyni skr. poczt. 65, 34 - 100 Wadowice, tel. 033 872 20 50
Kopiec - słoneczne wzgórze, przy trasie Kraków - Bielsko-Biała. To właśnie tutaj, w 1909 r., ks. Alojzy Majewski zakłada pierwszy dom pallotyński w Polsce, powołując jednocześnie do istnienia gimnazjum męskie pod nazwą Collegium Marianum. W latach swego rozkwitu ośrodek ten skupiał blisko dwustu gimnazjalistów. Działalność Collegium Marianum w dużej mierze utrudniły dwie wojny światowe oraz  decyzja władz komunistycznych, które zakazały pallotynom prowadzenia dalszej działalności edukacyjnej. Większa część obiektu została odebrana księżom i przeznaczona na szpital. Dopiero w 1984 r. całość zabudowań została zwrócona prawowitym właścicielom i poddana gruntownemu remontowi. Od 1993 r. dom stał się miejscem formacji wstępnej - nowicjatu, a w zachodnim skrzydle otwarto dom rekolekcyjny. U pallotynów można też podziwiać część ekspozycyjną jaką stanowi wystawa Darów Papieskich.

do góry

INNE ATRAKCJE

Kryta Pływalnia „Delfin” 
Osoby chcące swój wolny czas spędzić na wodnym szaleństwie mogą skorzystać z oferty wadowickiej pływalni. Pływalnia dysponuje m.in. basenem sportowym oraz rekreacyjnym, 75 metrową zjeżdżalnią, jacuzzi, sauną fińską, biczami wodnymi, ślizgawką „Wąż”.

Stadnina koni
Zwiedzanie najciekawszych miejsc naszego regionu, to tylko przedsmak tego co może spotkać turystów podczas spędzonego czasu w stadninie koni przy Ośrodku Wypoczynkowym „Podhalanin”. Najmłodsi goście mogą aktywnie wypocząć podczas obozów jeździeckich.

Park Linowy
Nieopodal Wadowic w Ośrodku Wypoczynkowym „Czarny Groń” znajduje się Park Linowy będący ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Konstrukcja parku zawiera szereg tras o różnym stopniu trudności umożliwiających bezpieczne wspinanie się i "podniebne" spacery.

Ścianka wspinaczkowa
Bardziej wysportowani turyści swoich sił mogą spróbować na sztucznej ściance wspinaczkowej w Andrychowie. Ścianka ma wysokość 14 m, szerokość 13,7 metra. Na wyposażeniu obiektu znajdują się liny statyczne i dynamiczne, ekspresy i przyrządy asekuracyjne. Równocześnie na ściance może się wspinać 28 osób.

Wyciągi narciarskie
Entuzjaści białego szaleństwa mogą skorzystać z oferty Ski Centrum Pracica, gdzie dostępne są dwie trasy zjazdowe o łącznej długości 2 000 m. Kolejny wyciąg znajduje się przy Ośrodku Konferencyjno – Wypoczynkowym „Kocierz”. Bardziej doświadczeni narciarze mogą wybrać się na Leskowiec skąd prowadzi trasa zjazdowa o długości ponad 500 m i różnicy poziomów 170 m.

do góry

NA WYCIECZKI

Szlaki turystyczne piesze

Szlak Karola Wojtyły. Specjalnie z myślą o turystach i pielgrzymach stworzony został Szlak Karola Wojtyły. Łączy on 11 miejsc w całym mieście, które wiążą się z okresem młodości przyszłego Papieża. Poruszając się Szlakiem odwiedzisz Jego Dom Rodzinny, kościół, w którym przyjmował chrzest, miejsce gdzie chodził po maturze na kremówki i wiele innych, równie ciekawych! Sam zdecyduj ile miejsc i które zechcesz odwiedzić. Pomocą służą Ci drogowskazy umieszczone w różnych punktach Wadowic, oraz bezpłatne przewodniki i mapy, które otrzymać możesz w punkcie IT. Długość Szlaku: ok. 4,5 km, czas przejścia wszystkich miejsc: 2-4 godzin.

 

Szlaki turystyczne piesze w rejonie Leskowca i Gronia Jana Pawła II

Czerwony:  Krzeszów Górny – Harańczykowa Góra – Groń Jana Pawła II - 2 godz.
Szlak ten prowadzi z Krzeszowa Górnego na Groń Jana Pawła II. Trasa prowadzi przez Harańczykową Górę, gdzie na grzbiecie góry znajdują się dwie kamienne kapliczki Matki Boskiej. Z góry można podziwiać piękne widoki szczególnie na Żurawnicę oraz okolice Pasma Pewelskiego w Beskidzie Średnim. W dalszej części szlak osiąga schronisko PTTK tuż pod Groniem Jana Pawła II, gdzie jest ulokowany największy węzeł szlaków w Beskidzie Małym.

 

Niebieski: Ponikiew – Groń Jana Pawła II – 1.45 godz.
Szlak ten został nazwany imieniem Czesława Panczakiewicza. Prowadzi on doliną potoku Ponikiewka, a wyżej jednostajnie w górę gęstym lasem. Pomiędzy Gancarzem, a Groniem Jana Pawła II szlak łączy się z zielonym prowadzącym z Andrychowa. Szlaki te wspólnie prowadzą na szczyt Gronia Jana Pawła II oraz pod kaplicę, a następnie zbiegają w dół do schroniska PTTK.

 

Niebieski: Tarnawa Górna – Makowska Góra – Groń Jana Pawła II – 1.30 godz.
Z Tarnawy Górnej szlak podchodzi na grzbiet Makowskiej Góry. W miejscu dotarcia na grzbiet z prawej strony dochodzą i kończą się znaki czarne prowadzące ze Śleszowic. Szlak ten doprowadza do schronisk PTTK nieopodal papieskiej kaplicy.

Czarny: Rzyki Jagódki – Groń Jana Pawła II – 1 godz.
Jest to najkrótsze dojście do schroniska PTTK oraz do kaplicy na Groniu Jana Pawła II. Przebieg szlaku pokrywa się częściowo z turystycznym zjazdem narciarskim do Rzyk Jagódek, jak również z szlakiem pielgrzymkowym „Białych Serc”, który prowadzi do kaplicy na Groniu Jana Pawła II. Podejście z Rzyk Jagódek jest strome, teren jest prawie w całości zalesiony.

 

Szlaki turystyczne w rejonie Łysej Góry i Ostrego Wierchu

Niebieski: Wadowice – Przełęcz Czesława Panczakiewicza pod Łysą Górą – Ponikiew – 2 godz.
Szlak łączy centrum Wadowic z Ponikwią, prowadzi w większości odkrytym terenem. Przed Ponikwią przekracza się grzbiet Łysej Góry oraz Bliźniaków przez Przełęcz Panczakiewicza. Jest to długi o podgórskim charakterze grzbiet od doliny Skawy na wschodzie po dolinę potoku Choczenka od strony Zachodniej. Po zejściu niebieskim szlakiem do Ponikwi dociera się do lokalnej drogi, wiodącej z doliny Skawy (Czartak) i od szosy Wadowice – Sucha Beskidzka.
 
Żółty: Gorzeń Górny – Iłowiec – Łysa Góra – Bliźniaki – Kaczyna
Trasa rozpoczyna się od Gorzenia Górnego i muzeum Emila Zegadłowicza. Powyżej muzeum dołącza szlak czarny prowadzący z Wadowic do Czartaka. Obydwa te szlaki prowadzą na stok Iłowca, po czym żółty prowadzi dokładnie na szczyt Iłowca, a czarny skręca do Czartaka. Dalej szlak żółty przebiega przez Łysą Górę, Przełęcz Panczakiewicza, Bliźniaki. Za Bliźniakami stromą trasą schodzi się w przełomowy odcinek doliny potoku Choczenka, aż do Kaczyny.
 
Czarny: Wadowice – Goryczkowiec – Gorzeń Górny – Czartak – 1.45 godz.
Szlak ten jest połączeniem centrum Wadowic z doliną Skawy w rejonie przyszłej zapory i zbiornika „Świnna Poręba”. Prowadzi on przez dość długo ciągnącą się zabudowę miasta, później napotykamy na pierwsze ciekawe wzniesienie Gorczykowiec, który jest również nazywany Dzwonkiem od murowanej kaplicy z XVIII wieku z tzw. „przeciwburzowym dzwonem loretańskim”. Szlak ten wiedzie przez Iłowiec sprowadzając do Czartaka przy wylocie potoku Ponikiewska do Skawy i koło szosy z Wadowic do Suchej Beskidzkiej. 
 

Szlaki turystyczne w rejonie Jaroszowickiej Góry

Żółty: Klecza Górna – Jaroszowicka Góra – Gorzeń górny – 2.15 godz.
Jest to jedyny szlak wprowadzający w Beskid Mały od strony Kraków – Cieszyn na wschód od Wadowic. Gęsto zalesiony masyw Jaroszowickiej Góry sprawia pewna monotonię przy wędrówce przerywaną jednak nad Kleczą Górną oraz Gorzeniem Górnym ładnymi krajobrazami. W Kleczy szlak wiedzie obok murowanego, parterowego pałacu z 1883 roku. Szlak kończy się w Gorzeniu Górnym przy muzeum Emila Zegadłowicza.
 
Czarny: Czartak – Jaroszowicka Góra – Łękawica – 2.15 godz.
Szlak z doliny Skawy i od szosy Wadowice – Sucha Beskidzka, podchodzi krótko  jednostajnym lasem na Jaroszowciką Górę i dalej prowadzi do Łękawicy. Szlak łączy Beskid Mały z Beskidem Średnim (tj. Jaroszowicką Górę z Żarem nad Kalwarią Zebrzydowską).

 

Ścieżka przyrodnicza na Goryczkowcu

Na najbliższym Wadowicom wzniesieniu Goryczkowiec (potocznie Dzwonek) znajduję się ścieżka przyrodnicza, gdzie podczas spaceru można poznać wybrane gatunki fauny i flory pobliskiej okolicy. W tak bliskim sąsiedztwie wciąż rozrastającego się miasta życie lasu nie jest łatwe. Mimo wielu zagrożeń możemy na trasie spotkać wiele rodzajów roślin zielnych , owocników grzybów, kwiatów oraz przedstawicieli zwierzyny leśnej. Ścieżka oznaczona jest kolorem biało – niebieskim, znajduje się na niej 14 przystanków, na każdym z nich umieszczone są specjalne pniaczki z uchylnymi tablicami informacyjnymi. Długość trasy – 3 km, czas przejścia – 1,5 – 2 godz.

 

Szlaki rowerowe

Szlak rowerowy prowadzący z Wadowic do Oświęcimia
Trasa rowerowa z Wadowic do Oświęcimia prowadzi przez Tomice, Przybradz, Gierałtowice, Głębowice, Polanę Wielką oraz Porębę Wielką. Trasa przebiega przez szlak rowerowy żółty, niebieski, czarny i zielony. Jej długość wynosi 36,9 km. Ze względu na długość oraz falowanie podłoża jest to trudna trasa. Szlak rowerowy przez cały czas wiedzie przez drogi asfaltowe .
 

Szlak rowerowy z Wadowic do Andrychowa
Trasa rowerowa z Wadowic do Andrychowa wiedzie przez Gorzeń Górny, Iłowiec, Łysą Górę, Bliźniaki, Przełom Choczenki, Ostry Wierch, Wapienicę oraz Pańską Górę. Długość trasy to 19,7 km, suma pokonywanych wzniesień wynosi 650 m, czas pokonania trasy to 3 godziny (bez odpoczynku, robiąc przerwy trasę można pokonać w 4 godziny). Cała trasa jest bardzo interesująca i prowadzi zewnętrznym pasmem Beskidu Małego. Podczas wycieczki można podziwiać widoki na Pogórze Śląskie i Pogórze Wielickie. Na trasie znajduje się Muzeum Emila Zegadłowicza – warte zobaczenia.

 
Szlak rowerowy z Wadowic do Kęt  
Szlak prowadzi poprzez Stawy Frydrychowickie, Frydrychowice, Wieprz, Nidek oraz Witkowice.Trasa do pokonania jest łatwa, nie trzeba mieć wysokiej kondycji, aby ją pokonać. Trasa przebiega przez teren Pogórza Śląskiego. Szlak ten można pokonać w ciągu 1,5 godziny, robiąc przerwy trzeba poświęcić
trochę więcej czasu. Jej długość to 21,9 km, a suma pokonywanych wzniesień wynosi 100 m. Warte do zobaczenia na trasie są stawy w Frydrychowicach, które na tym terenie występują już od czasów średniowiecza. Na trasie znajduje się również niewielka część Szlaku Architektury Drewnianej, gdzie w Nidku można zwiedzić drewniany kościółek.

 

do góry

PRZYDATNE INFO

URZĄD MIEJSKI
Pl. Jana Pawła II 23, 34 – 100 Wadowice
tel. 033 873 18 11

Informacja Turystyczna
ul. Kościelna 4, 34-100 Wadowice
tel./fax +48 33 873 23 65

Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II
ul. Karmelicka 12, 34 - 100 Wadowice
tel. 033 872 13 00 , 033 872 12 00

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej
ul. Karmelicka 5, 34 - 100 Wadowice
tel. 033 872 13 00

Pogotowie Ratunkowe
ul. Wojska Polskiego 2, 34 - 100 Wadowice
tel. 033 823 28 38

KOMENDA POWIATOWA POLICJI
ul. Lwowska 13, 34 – 100 Wadowice
tel. 033 873 10 08

URZĄD POCZTOWY
ul. Lwowska 11, 34 – 100 Wadowice
tel. 033 823 31 47

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów (tekst i zdjęcia) zgromadzonych na www.wadowice.pl – oficjalnej stronie Urzędu Miasta Wadowice oraz Informacji Turystycznej w Wadowicach.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone