zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
śląskie
Bielsko-Biała
Brenna
Chorzów
Cieszyn
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Gliwice
Goczałkowice-Zdrój
Katowice
Milówka
Ogrodzieniec
Powiat Bielski
Powiat Gliwicki
Powiat Kłobucki
Powiat Mikołowski
Powiat Wodzisławski
Pszczyna
Skoczów
Szczyrk
Tarnowskie Góry
Ustroń
Węgierska Górka
Wisła
Żywiec
Żywiec

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Żywiecczyzna leży w Beskidach w południowej Polsce. Według fizyczno-geograficznej regionalizacji Polski na tle podziału Europy (wg Kondrackiego) region ten położony jest w makroregionie Beskidów Zachodnich, które należą do podprowincji Zewnętrznych Karpat Zachodnich, leżących z kolei w prowincji Karpaty Zachodnie. Według wyżej wymienionego podziału w makroregionie Beskidów Zachodnich można wyróżnić min.: Kotlinę Żywiecką i otaczające ją ze wszystkich stron pasma górskie: od południowego wschodu Beskid Żywiecki zwany też Wysokim z najwyższymi szczytami: Babia Góra (1725 m. n.p.m.), Pilsko (1557 m. n.p.m.), Lipowska (1324 m. n.p.m.), Rycerzowa (1226 m. n.p.m.) i Wielka Racza (1236 m. n.p.m.), z zachodu Beskid Śląski, od północy Beskid Mały i ze wschodu Beskid Średni zwany także Makowskim. Wszystkie te regiony w całości lub w znacznej części leżą na obszarze Żywiecczyzny.

W centrum regionu nad Jeziorem Żywieckim, u stóp Grojca (wzniesienie o wysokości 612 m. n.p.m.) i tam gdzie rzeka Koszarawa wpada do Soły leży miasto Żywiec - zwane często stolicą Beskidów. Miasto o ponad 700-letniej historii to jedno z najbardziej interesujących miast województwa śląskiego. Jest znakomitą bazą wypadową w góry i leży na ważnym międzynarodowym szlaku komunikacyjnym do Słowacji i Czech, a także dalej na południe Europy. Tędy wiedzie najkrótsze połączenie kolejowe z centrum kraju do Wiednia i Bratysławy. Liczne linie autobusowe dowożą turystów w najdalsze zakątki gór. Stąd prowadzą drogi do granicznych przejść drogowych ze Słowacją w Korbielowie i Zwardoniu.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Stary Zamek

Stary Zamek w Żywcu swymi początkami sięga połowy XIV w., wzniesiony z kamienia łamanego, potynkowany. Od pn. - wsch. łączy się z nim czworoboczna wieża zwieńczona pseudogotyckimi krenelażami. Nie tylko ze względu na swój wiek, ale również ze względu na ciekawą historię powiązaną ściśle z wydarzeniami dziejowymi o wymiarze europejskim, zasługuje on na miano światowego dziedzictwa kulturowego. Początki jego powstania okryte są tajemnicą. Pierwszymi, potwierdzonymi w dokumentach właścicielami miasta i zamku, byli Komorowscy herbu Korczak, którzy dzięki swym kontaktom i podróżom włączyli zamek żywiecki w nurt renesansowej sztuki europejskiej. Z ich to inicjatywy - w ramach przebudowy zamku gotyckiego w renesansowy - powstał piękny arkadowy dziedziniec zachowany w swym pierwotnym układzie do dnia dzisiejszego. Wnętrza, które niegdyś urządzone były z przepychem, w zasadzie pozbawione są pierwotnego wystroju, jedynie część sal II-go piętra zachowała polichromię z początku XVIII wieku oraz ślady malowideł renesansowych. Stosunkowo najmniejszym zmianom uległ dziedziniec otoczony z czterech stron trzypiętrowymi galeriami arkadowymi. Arkady, na parterze o kolumnach toskańskich, na pierwszym piętrze o kolumnach jońskich, a na drugim piętrze o słupach żeliwnych zastosowanych w XIX wieku w miejsce pierwotnych drewnianych W zamku zachowało się kilka portali od gotyckich po barokowe, w tym jeden z datą 1571 r. i łacińskim napisem.

Nowy Zamek

Tak zwany Nowy Zamek, czyli klasycystyczny w stylu pałac, został wybudowany przez Habsburgów na miejscu dawnych oficyn zamku Wielopolskich. Pałac projektowany był przez znanych architektów tej epoki - Mączyńskiego i Stryjeńskiego.

Park

Zamek żywiecki otoczony jest zabytkowym, 26 hektarowym parkiem, którego początki sięgają XVII wieku. Park, pierwotnie założony w stylu włoskim, wyraźnie składał się z dwóch zespołów, jeden złożony z kwater i drugi z regularnie posadzonym drzewostanem . Przez pierwszy zespół przebiega kanał, który powstał w drugiej połowie XVIII w., z tego też okresu pochodzi altana zbudowana w formie domku chińskiego z uwidocznionym ponad dachem herbem Wielopolskich - Starykoń .W pierwszej połowie XIX w. park o układzie geometrycznym przekomponowany został na angielski park krajobrazowy, wtedy to wspomniany domek chiński znalazł się na wyspie. Autorką ostatnich przemian kompozycyjnych parku prowadzonych w latach trzydziestych XX wieku była angielka Brenda Colvin, bezpośrednie prace ogrodnicze prowadzone były przez pochodzącą również z Anglii Kit Beckh.

Kościół Katedralny Narodzenia NMP

Kościół Katedralny Narodzenia NMP zbudowano w I połowie XV wieku. W latach 1515 - 1542 został znacznie rozbudowany poprzez podwyższenie murów i prezbiterium. Końcem XVI wieku ponownie go powiększono poprzez przedłużenie nawy i wzniesienie wieży wg projektu architekta sprowadzonego z Orawy, Jana Ricciego. Po poważnym zniszczeniu przez pożar w 1711 roku został odnowiony w stylu barokowym przez ówczesnych właścicieli Żywiecczyzny, Wielopolskich. W wystroju kościoła na szczególną uwagę zasługują: drewniana późnogotycka płaskorzeźba Zaśnięcie Matki Boskiej ( z ok. 1500 roku ), gotyckie rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego oraz drewniany ołtarz główny o dwóch kręconych kolumnach z posągami świętych po bokach mensy, z rzeźbioną grupą św. Trójcy i posągiem Matki Boskiej Niepokalanie poczętej(wykonany w 1724 roku przez snycerza Macieja Weissmanna z Frydka). Od 1992 kościół pełni funkcję konkatedry diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Kościół p.w. Świętego Krzyża

Wzniesiony został w końcu XIV wieku w stylu gotyckim. Dawna nawa została usunięta w roku 1679 i zastąpiona obecną znacznie obszerniejszą. W 1690 roku powiększono prezbiterium przez dobudowanie kolistej apsydy. W XVIII wieku kościół przebudowano w stylu barokowym, a w 1910 roku została dobudowana wieża. Z dawnego wyposażenia zachowało się wiele cennych przykładów sztuki gotyckiej, m.in. Zdjęcie z Krzyża, św. Anna Samotrzecia i niedawno odkryty pod przemalówkami piękny przykład gotyckiego malarstwa - Madonna tronująca tzw. z poziomkami . Obecnie te cenne dzieła można obejrzeć w Muzeum Miejskim.

Muzeum Miejskie

powstało w roku 1925 z inicjatywy dyrektora Państwowego Żeńskiego Seminarium Nauczycielskiego Tadeusza Chralewskiego. Po likwidacji seminarium zbiory przekazano Sekcji Miłośników Żywiecczyzny przy Kole Towarzystwa Szkoły Ludowej w Żywcu. Po II wojnie światowej reaktywowano placówkę jako Muzeum Państwowe, a od 1950 roku jego siedziba mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Kościuszki (tzw. Siejbie), uważanym za najstarszy budynek miasta. W roku 2005 muzeum zostało przeniesione do odnowionego Starego Zamku. Muzeum jest placówką wielodziałową. W działach Historii i Sztuki oraz Archeologicznym prezentowana jest stała ekspozycja "Historia i tradycja miasta Żywca".

do góry

INNE ATRAKCJE

Tydzień Kultury Beskidzkiej

(lipiec-sierpień) Jest to najstarsza i największa impreza folklorystyczna w Europie, w której uczestniczy co roku przeciętnie 80 zespołów, w tym 20 zagranicznych, kapele, soliści, twórcy ludowi. Odbywające się podczas jej trwania występy zespołów i grup folklorystycznych porywają widzów autentyzmem i żywiołowością wykonania oraz pieczołowitym doborem elementów programu.

Festiwal Górali Polskich

(lipiec-sierpień) Podczas tej imprezy ożywa całe piękno i bogactwo kulturowego dorobku polskich górali i właśnie ona jest najważniejszym w kraju forum służącym jego kultywowaniu i upowszechnianiu. Polscy górale przyjeżdżają tu na własny festiwal, mogą się spotkać, zaprezentować swój dorobek, porównać osiągnięcia, a także skorzystać z fachowej konsultacji. Zespoły prezentują programy inspirowane tradycją, obrzędowością i zwyczajami oraz te bardziej widowiskowe,

Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych "Żywieckie Gody"

(styczeń-luty) Po raz pierwszy został zorganizowany w styczniu 1969 roku jako Przegląd Grup Kolędniczych powiatu Żywieckiego. W 1976 roku nazwę "Żywieckie Gody" zmieniono na "Beskidzki Karnawał", w którym udział brały zespoły z regionów położonych w Beskidach. W latach późniejszych powrócono do tradycyjnej nazwy, jednak kształt imprezy pozostał nie zmieniony. Przeglądowi towarzyszą wystawy twórczości ludowej tematycznie związane z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia.

do góry

NA WYCIECZKI

Żywiecczyzna to teren atrakcyjny turystycznie przez cały rok i dobrze zagospodarowany pod względem turystycznym. Tutaj w Kotlinie Żywieckiej stoki otaczających tę kotlinę Beskidów "schodzą" w kierunku Jeziora Żywieckiego, więc turysta "ma pod ręką" i góry i wodę. Tutaj też leży miasto Żywiec, które może być (gł. dla osób uzależnionych od życia w mieście) doskonałą bazą wypadową na turystyczne wędrówki. Same Beskidy otaczające Kotlinę Żywiecką to jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce. Bogactwo górskich krajobrazów (min. widoczna z wyższych szczytów panorama Tatr, słoneczne hale, duże połacie lasów i czyste potoki) oraz lepiej niż w innych rejonach zachowana pierwotna karpacka przyroda, oraz Żywiecki Park Krajobrazowy to główne bogactwo przyrodniczo - estetyczne regionu. Nie brak tu i zabytków kultury materialnej, a bogaty folklor, żywa wciąż sztuka ludowa i przychylność mieszkańców są kolejnymi atutami na spędzenie tu wolnego czasu. Sieć dróg na Żywiecczyźnie jest dobrze rozwinięta, a przyzwoita ilość połączeń autobusowych i linia kolejowa z Żywca w kierunkach: Zwardoń, Sucha Beskidzka i Bielsko Biała sprawiają, że bez większego trudu można dotrzeć do punktów wyjściowych szlaków turystycznych.

Sieć znakowanych szlaków turystycznych jest gęsta i dobrze utrzymana, a podszczytowe schroniska pełnią funkcję baz kulinarnych i noclegowych. Żywiecczyzna to teren atrakcyjny turystycznie cały rok. W sezonie letnim można tu urządzać wędrówki górskie, wypoczywać nad rzekami lub Jeziorem Żywieckim (plażowanie, łowienie ryb, żeglowanie, uprawianie kajakarstwa górskiego (Soła, Koszarawa), latać szybowcem (lotniarstwo i szybownictwo na górze Żar), jeździć konno lub rowerem po wyznaczonych szlakach rowerowych. Można też wzbogacać się duchowo i poznawać bogatą tradycję i kulturę regionu. W sezonie zimowym dobre warunki śniegowe sprzyjają uprawianiu narciarstwa. Funkcjonujące wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe - zarówno przy schroniskach górskich jak i w miejscowościach (tu także baza noclegowa) oraz sporo znakowanych szlaków turystycznych nadających się na wędrówki narciarskie - powoduje, że warto tu spędzać zimowe urlopy. Uruchomienie przejść granicznych do Słowacji (w Zwardoniu i pod Korbielowem na przełęczy Glinne) podniosło jeszcze atrakcyjność turystyczną tego regionu.

Z Żywca prowadzą trzy szlaki górskie: żółty przez Oczków i Kościelec (795 m n.p.m.) w pasmo Beskidu Małego; inny - również żółty z Żywca przez Grojec (612 m n.p.m.) w okolice Browaru, niebieski z Żywca przez Trzebinię, Tokarkę (530 m n.p.m.), Sopotnię Małą na Romankę (1366 m n.p.m.) z dalszymi możliwościami wycieczek w Beskid Żywiecki. Ponadto przez samo miasto i jego okolice biegną dwa szlaki nizinne: "Szlak Wyzwolenia Żywca" i "Szlak Najazdu Szwedzkiego".
Duża tafla Jeziora Żywieckiego, sprzyjające wiatry, dostateczna baza żywieniowo-noclegowa przyciągają wielbicieli żeglarstwa i windsurfingu.

Na zwolenników czynnego wypoczynku czekają w Żywcu: baseny, w tym jeden kryty, hale sportowe, korty tenisowe, kręgielnia i boiska do gry w boules. Działają tu liczne kluby sportowe między innymi: łuczniczy, triathlonowy, kolarski, kajakowy, karate, jeździecki oraz windsurfingowy. Sezon narciarski zaczyna się nad Sołą w listopadzie i trwa do końca kwietnia. W mieście działają dwa wyciągi orczykowe na stokach góry Grojec.

Ze względu na swe niezwykłe położenie u podnóża górskich szczytów, a zarazem nad brzegiem rozległego jeziora, okolice Żywca stanowią wymarzone miejsce do uprawiania turystyki i zażywania wypoczynku. Żywiec to miasto zaliczane do najwspanialszych ośrodków 86 tego typu w Polsce. Pobliskie Jezioro Żywieckie stanowi prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych, a bliskość ośrodków sportów zimowych, takich jak Korbielów, Zwardoń czy Szczyrk, wyposażonych w liczne wyciągi, przyciąga zimą rzesze narciarzy. Wspaniała, nieskazitelna przyroda Beskidów daje turystom nieograniczone możliwości odbywania górskich wędrówek.

Żywiec urzeka i każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie, zarówno wczasowicze, jak i narciarze, żeglarze, wodniacy, lotniarze, wędkarze, a także miłośnicy zabytków i turystyki zmotoryzowanej. Kto chociaż raz zawita w te urokliwe strony, gdzie góry spotykają się z "morzem", z pewnością będzie chciał tu powrócić.

do góry

PRZYDATNE INFO

URZĄD MIEJSKI w ŻYWCU
34-300 Żywiec, Rynek 2
Centrala telefoniczna: 033-475-42-00, 033-475-42-01
Sekretariat: 033-475-42-03

BIURO INFORMACJI TURYSTYCZNEJ
34-300 Żywiec, ul. Rynek 12
tel./fax. 033/ 861 43 10, tel. 033/ 861 70 38

PKS w Żywcu
34-300 Żywiec, ul. Grunwaldzka 3
tel. Centrala - 0-33 861 40 11,12,13,14
tel. Dworzec - dyżurny - 033 861 28 43
tel. Przewozy osobowe - 033 861 28 94

Koło PTTK nr 1 im. Rudolfa Niemczyka w Żywcu.
34-300 Żywiec, Ul. 3 Maja 16
Telefon: 0-33-8612634

Szpital Powiatowy
ul. Sienkiewicza 52 ,
tel. (033) 861-40-31

Pogotowie Ratunkowe
ul. Żeromskiego 7 ,
tel. (033) 999

Policja
ul. Piłsudskiego 52 ,
tel. (033) 997

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów zgromadzonych na www.zywiec.pl – oficjalnej stronie Urzędu Miasta. Zdjęcia: A.Giertler, K.Giertler - archiwum własne zwiedzajmy.pl.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone