zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
śląskie
Bielsko-Biała
Brenna
Chorzów
Cieszyn
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Gliwice
Goczałkowice-Zdrój
Katowice
Milówka
Ogrodzieniec
Powiat Bielski
Powiat Gliwicki
Powiat Kłobucki
Powiat Mikołowski
Powiat Wodzisławski
Pszczyna
Skoczów
Szczyrk
Tarnowskie Góry
Ustroń
Węgierska Górka
Wisła
Żywiec
Wisła

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Wisła to piękna miejscowość w województwie śląskim, powiecie cieszyńskim. Blisko stąd do granicy z Czechami i Słowacją. To górska miejscowość w Beskidzie Śląskim. Najniżej położonym miejscem w Wiśle jest dolina rzeki Wisły na granicy z Ustroniem (392 m n.p.m.), zaś najwyżej – szczyt Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n.p.m. Dolinę, w której leży miasto, otaczają malownicze góry Beskidu Śląskiego. 

Wisła jest miejscowością turystyczno – wypoczynkową o stuletniej tradycji. Jej położenie, klimat i uroki krajobrazowe zachęcają ludzi do wypoczynku zarówno w zimie jak i w pozostałych porach roku. Turyści, przyjeżdżający do Wisły, mają do dyspozycji około 100 km szlaków turystycznych. Latem są to trasy o różnej skali trudności dla turystów pieszych i rowerzystów górskich. W zimie zaś mamy piękne trasy dla narciarstwa śladowego i zjazdowego, ponad 20 wyciągów narciarskich (w tym większość oświetlonych tras). Na terenie miejscowości istnieje 5 skoczni narciarskich.

Miasto położone jest u źródeł największej polskiej rzeki. Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę. Na terenie doliny Wisła Czarne, poniżej historycznego połączenia Czarnej i Białej Wisełki w latach 1967 – 1973 zbudowano zaporę wodną. Zbiornik Czerniański magazynuje wodę pitną oraz pełni rolę przeciwpowodziową. Jego maksymalna pojemność to 5,06 mln m3, a powierzchnia – ok.40 ha.

Wisła to również miejscowość niezwykle ciekawa pod względem religijnym. Do końca XIX stulecia wieś zamieszkiwali prawie wyłącznie górale wyznający luteranizm. Obecnie działają tu wierni 13. różnych kościołów i związków wyznaniowych, przede wszystkim protestanckich. Wierni Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego stanowią ok. 50% społeczności, Kościoła Rzymsko – Katolickiego – ok.30%. Resztę stanowią mniej popularne konfesje, m.in. Świadkowie Jehowy, Baptyści, Zielonoświątkowcy, Adwentyści Dnia Siódmego. Na terenie miasta znajduje się 5 kościołów ewangelickich, 5 kościołów katolickich i 4 świątynie innych wyznań.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Narodowy Zespół Zabytkowy – Pałac Prezydencki
ul. Zameczek 1, tel. 033/854 65 00

Godziny zwiedzania: od środy do soboty w godzinach 11.00, 12.30, 14.00 w co najmniej 15, 20-to osobowych grupach z przewodnikiem. Zapisy z co najmniej 7 dniowym wyprzedzeniem. Wstęp: bezpłatnie.

Rezydencję Prezydenta RP Zamek w Wiśle - Czarnym na stoku Zadniego Gronia, budowano
w latach 1929 – 1931. Autorem projektu był wybitny architekt i konserwator Adolf Szyszko – Bohusz. Obiekt powstał jako dar ludu śląskiego dla głowy państwa.

W skład Zamku, oprócz właściwej rezydencji, wchodzi również Zamek Dolny, funkcjonujący od początku jako budynek gospodarczy oraz drewniana kaplica p.w. św. Jadwigi Śląskiej, która powstała przed budową rezydencji, w 1909 roku. Powyżej Zamku znajduje się drewniana kaplica p. w. św. Jadwigi Śląskiej z 1909 roku. Została zbudowana z inicjatywy arcyksięcia Fryderyka Habsburga, niedaleko drewnianego zameczku myśliwskiego (niezachowany). Do jej wzniesienia użyto gotowych drewnianych elementów sprowadzonych z Przyszkowic koło Rybnika. Na przełomie 1930 i 1931 roku zaistniały warunki do przekazania Zamku przez Śląską Radę Wojewódzką Skarbowi Państwa do dyspozycji Kancelarii Cywilnej Prezydenta RP. Uchwałą Prezydium Rady Ministrów z dnia 30.grudnia 1930 r. nadano Zamkowi wybudowanemu w Wiśle przez Skarb Śląski na obszarze byłej Komory Cieszyńskiej charakter gmachu reprezentacyjnego i przekazano go do użytku Prezydenta RP i jego następców. W latach trzydziestych XX wieku Zamek Prezydenta RP, jako gmach reprezentacyjny przeznaczony dla najwyższych władz państwa, wszedł w rejestr takich obiektów jak m.in. Wawel w Krakowie, Zamek i Łazienki Królewskie w warszawie, pałacyk myśliwski w Spale, pałac w Białowieży czy zamek w Poznaniu.

Prezydent Ignacy Mościcki po raz pierwszy przyjechał do Zamku 21 stycznia 1931 roku. Od tej pory bywał w nim regularnie, przynajmniej dwa razy do roku. Chętnie uczestniczył w wydarzeniach, które miały wówczas miejsce w Wiśle i Beskidach.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podjął inicjatywę przywrócenia historycznej funkcji Zespołu Zabytkowego Zamek Prezydenta RP dzięki czemu spełnia obecnie oficjalnie funkcję rezydencji głowy Państwa. Dolny Zamek funkcjonuje obecnie jako hotel i restauracja. Wejście do kaplicy możliwe jest tylko na msze i nabożeństwa w wyznaczonych dniach tj. niedziele i dni świąteczne. Kaplica stanowi jeden z punktów Szlaku Architektury Drewnianej.

Muzeum Beskidzkie
ul. Stellera 1, tel. 033/855 22 50

Wystawa eksponatów związanych z życiem i twórczością górali Beskidu Śląskiego.

Siedzibą muzeum jest budynek dawnej karczmy z 1794 roku.  W ekspozycji stałej są podstawowe działy kultury materialnej górali śląskich jak: pasterstwo, tkactwo, obróbka drewna, narzędzia rolnicze. Zobaczyć można osobliwości męskiego i kobiecego stroju ludowego oraz najpiękniejsze przykłady sztuki ludowej. Atrakcyjne dla turysty jest wnętrze dawnej kurnej chaty. Ekspozycję uzupełniają wystawy czasowe o różnorodnej tematyce. Muzeum posiada bogatą kolekcję malarstwa profesjonalnego: Czesława Kuryatto, Ludwika Konarzewskiego, Jana Wałacha, Pawła Stellera oraz starodruki, archiwalia i cenny zbiór starej fotografii.

Muzeum Beskidzkie w Wiśle, będące od początku istnienia oddziałem Muzeum w Cieszynie  otwarte zostało  16 sierpnia 1964 r. w czasie I Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle. Swoją  działalnością obejmuje Istebną, Jaworzynkę, Koniaków,  Wisłę i Brenną  tj. miejscowości  należące do grupy etnograficznej górali śląskich. Jego założycielem był Andrzej Podżorski.

Muzeum narciarstwa
ul. Wodna 3, tel. 033/855 27 98

Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela: 10.00 – 16.00. Wstęp: bezpłatnie.

Muzeum znajduje się w obiekcie „Zimowit”. Zawiera bogatą kolekcję sprzętu narciarskiego, kolekcję starych nart (wśród nich narty z końca XIXw. i z lat 30-tych XXw.). Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się m.in. narty Adama Małysza, na których zdobył Mistrzostwo Polski. Do ciekawszych można również zaliczyć „karple” czyli rakiety do chodzenia po śniegu. Kolekcja liczy ponad 80 eksponatów.

Muzeum spadochroniarstwa
ul. Przylesie 1a, tel. 033/855 13 53
 
Godziny otwarcia: po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Wstęp: bezpłatnie.

Znajduje sie w obiekcie Agawa. Są to największe prywatne zbiory w zakresie spadochroniarstwa. W izbie znajdują się wszelkie pamiątki związane z polskim, tak cywilnym, jak i wojskowym spadochroniarstwem począwszy od czasów II RP po współczesne. Są to odznaki rozpoznawcze i pamiątkowe, mundury, wyposażenie, dokumenty, walory numizmatyczne i filatelistyczne oraz bibliofilistyczne, a także spora ilość zdjęć z okresu II Wojny Światowej. Ponadto w izbie można zobaczyć kolekcję orłów i oznak rozpoznawczych, noszonych przez wszelkie polskie formacje mundurowe od czasów II Wojny Światowej.

do góry

INNE ATRAKCJE

Chata Kocyana
Os.Bajcary 6, tel. 033/855 51 98
 
Godziny otwarcia: po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Wstęp: bezpłatnie.

Do niewątpliwych osobliwości etnograficznych Beskidu Śląskiego należy otwarta w 1987 roku Izba Pracy Twórczej Jana Kocyana. Mieści się ona w drewnianej chałupie z 1930 roku przeniesionej z Wisły Czarnego z Osiedla Borowina na Nową Osadę, gdzie została zrekonstruowana.
Dwuwnętrzny układ tworzą dwie izby połączone przelotową sienią na przestrzał. W pierwszej izbie większej urządzona została ekspozycja rzeźb Jana Kocyana oraz dawne naczynia, żelazne garnki, formy na masło, drewniane łyżki, cedzaki. W przelotowej sieni oko cieszą dawne narzędzia bednarskie, kołodziejskie i stolarskie. Drugie pomieszczenie pełni funkcje sali wystawowej dokumentując współczesny stan twórczości ludowej, amatorskiej i profesjonalnej Beskidu Śląskiego. Wystawiają tu swoje prace rzeźbiarze, malarze, hafciarki, koronkarki. Zgromadzono tu także ciekawe współczesne malarstwo na szkle. Ekspozycja uzupełniona jest pracami twórców ludowych z terenu Zaolzia. Założyciel Izby Pracy Twórczej Jan Kocyan jest uznanym twórcą ludowym na terenie Beskidu Śląskiego. W zadbanym otoczeniu wśród kwiatów i ziół Jan Kocyan odtworzył dawna pasiekę pszczelarską. Ule zostały obite tradycyjnym sposobem przy użyciu kory.  Stanowią one kolejną ozdobę tego otoczenia. Izba Pracy Twórczej to nie tylko wiernie odtworzona i uratowana jedna z niewielu brył architektury drewnianej Wisły. Stanowi ona harmonijne połączenie przeszłości z warsztatem współczesnego twórcy ludowego. Pełni ważną i istotną funkcję popularyzowania wiślańskiej tradycji.

Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza
ul. 1 Maja 48a, tel. 0 517 567 660

Godziny otwarcia: poniedziałek: nieczynne, wtorek - niedziela: 10.00 – 17.00. Wstęp: dzieci do 15 lat - 3,00 zł, dorośli - 5,00 zł.

Galeria znajduje się na Oazie. Można w niej podziwiać większość zdobytych przez Adama Małysza trofeów, łącznie z kryształowymi kulami.

Wieża Widokowa na Baraniej Górze
Wisła Czarne

Wieża widokowa na najwyższym szczycie polskiej części Śląska Cieszyńskiego. Można z niej podziwiać krajobraz Beskidu Śląskiego. Przy dobrej widoczności można z niej zobaczyć Tatry. Wysokość wieży: 15,25 m. Może na niej przebywać jednorazowo20 osób. Jej właścicielem jest Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach. Wyposażona jest w instalację odgromową – nie zwalnia to jednak turystów z zakazu przebywania na niej podczas burzy.

Zapora na Jeziorze Czerniańskim
Wisła Czarne

Zbudowany w latach 1968 – 1973 jako zbiornik wody pitnej. Łączy wody potoków Białej i Czarnej Wisełki. Wymiary: pojemność 4.941.000 m3, wysokość tamy 30 m, długość 280 m. Tama oprócz swoich funkcji użytkowych, stanowi również atrakcję turystyczną jako deptak spacerowy.

Kaskady Rodła
Biała Wisełka – Wisła Czarne.

To najpiękniejszy zespół naturalnych progów wodnych na terenie Beskidów. Nazwę Kaskady Rodła otrzymały z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Towarzystwa Miłośników Wisły p. Jana Kropa 19 września 1987r. w 65 rocznicę powstania Związku Polaków w Niemczech. Była to organizacja utworzona przez ludność polską walczącą o zapewnienie Polakom praw mniejszości narodowej. Nie mogli oni posługiwać się znakiem godła polskiego, w związku z czym w 1933r. wprowadzili symbol rodła w stylizowanej formie odtwarzający bieg Wisły (z zaznaczeniem Krakowa) jako symbol łączności z macierzą oraz zjednoczenia ziem polskich.

Autorem znaku była Janina Kłopocka z Olesna, natomiast nazwę wymyślił Edmund Omańczyk z Opola, który z 15 Polakami spod znaku Rodła uczestniczył w uroczystości 65-lecia ZPwN zorganizowanych w Wiśle przez Towarzystwo Miłośników Wisły, Macierz Ziemi Cieszyńskiej, Opolskie Towarzystwo Kulturalno – Oświatowe, PTTK o/Wisła.

Wysokość wodospadów na Białej Wisełce waha się od 0,5 – 5 m. Nachylenie koryta jest tu duże i wynosi od 8 do 10%. Dolne progi znajdują się w warstwach istebniańskich. Można tu zobaczyć pięknie wyżłobione kotły erozyjne, czyli przegłębienia skalnego koryta rzeki u podnóża wodospadów. Zbocza jarów obok wodospadów porastają pomnikowe świerki i jodły w wieku ok. 170 lat. Pod nimi są piękne odnowienia naturalne świerka, jodły i buka

Figura Adama Małysz z białej czekolady
Pl.B.Hoffa 3, holl Domu Zdrojowego, Wstęp: bezpłatny.

Figura rzeczywistych wymiarów jest dziełem członków Stowarzyszenia Cukierników RP.
Wykonana została w 2001r. z bloku białej czekolady o wadze 330 kg. Wymiary: wysokość 2,5 m, waga 180 kg. W 2007r. figura przeszła gruntowną renowację w trakcie której uzupełniono również czwartą kryształową kulę Mistrza.

do góry

NA WYCIECZKI

Szlaki spacerowe

 • Czerwony - Dworzec PKS, ul.1 Maja, ul. Olimpijska, ul.M.Konopnickiej, Oaza, ul. Dziechcinka ul. Skolnity, os.Zdejszy, Dworzec PKS - 11 km, 3,45h,
 • Czerwony - ul. 1 Maja (OSP), ul. Kopydło, ul. Wspólna, Pasieki, Os.Kobyla, ul. Spokojna, Wisła Głębce PKP - 5 km, 2,5h,
 • Zielony - ul. Kopydło, ul. Spacerowa, ul. Kasztanowa, ul. Głębce Wisła Głębce PKP - 5 km, 1,40h,
 • Zielony - Dworzec PKS, Al. Ks. Bpa. J.Bursche, ul. Willowa, ul. Wyzwolenia, Groniczek - 4 km,  1,20h,
 • Zielony - Wisła Czarne PTTK, ul. Czarne, ul. Zameczek, Przełęcz Kubalonka - 6 km, 2h,
 • Zielony - Wisła Malinka PKS, Fiedorów, Wyrch Malinka, Wisła Malinka, Zielone PKS, ul. Niedźwiedzia, Wisła Malinka Centrum, PKS - 6 km, 2h,
 • Żółty - Dworzec PKS, ul. Bukowa, Szymków, ul. Kamienna, ul. Górnośląska, Pl. B.Hoffa - 6 km,  2h,
 • Żółty - Wisła Jawornik PKS, ul. Wrzosowa, Skolnity Wierch - 4 km, 1h,
 • Niebieski - Wisła Czarne, Fojtula PKS, ul. Cieńków, Lazarka, ul. Kędziorowska, ul. Cieńkowska, Wisła Malinka PKS - 3 km, 0,5h.

Kolej linowa
ul. Zjazdowa 11, tel. 033/855 32 04

Kolej krzesełkowa na Wielki Stożek (998 m n.p.m.) czynna nie tylko w zimie ale również w okresie letnim.

Godziny otwarcia: w okresie letnim czynna w godz. 9.00 - 17.00. Cennik: normalny - 6,00 zł
ulgowy (dzieci i młodzież za okazaniem legitymacji szkolnej) - 5,00 zł, zjazd w dół - 4,00 zł

Szlaki turystyczne

 • Czerwony - Czantoria Wielka, Przełęcz Kubalonka, Barania Góra, Magurka Wiślańska - 28 km, 9h,
 • Niebieski - Wisła Czarne Fojtula, Barania Góra–Przysłop, Karolówka - 12 km 3,45h,
 • Niebieski - Wisła Głębce PKP, Mrózków, Stożek Wielki - 6,5 km, 2,15h,
 • Niebieski - Wisła Dziechcinka PKP, Kobyla, Mały Stożek - 5,5 km, 1,30h,
 • Niebieski - Wisła Uzdrowisko, Wisła Jawornik, Soszów - 7 km, 2,15h,
 • Zielony - Wisła Głębce PKP, Łabajów, Stożek, Kiczory - 8 km, 2,15h,
 • Zielony - Wisła Gościejów,  Sporówka - 4 km, 1,15h,
 • Zielony - Przełęcz Kubalonka, Kozińce, Wisła Nowa Osada, Smerekowiec - 9,5 km, 2h,
 • Zielony - Wisła Głębce PKP,  Przełęcz Kubalonka - 2,5 km, 1h,
 • Żółty - Wisła Dziechcinka PKP, Stożek, Kiczory - 8,5 km, 3h,
 • Żółty - Wisła Uzdrowisko PKP, Trzy Kopce Wiślańskie, Przełęcz Salmopolska - 12 km, 3h,
 • Żółty - Wisła Głębce PKP, Kozińce, Przełęcz Kubalonka, Przełęcz Szarcóla - 6 km, 1,5h,
 • Żółty - Wisła Nowa Osada, Cieńków, Zielony Kopiec - 9 km, 2,45h,
 • Czarny - Wisła Czarne, Dolina Czarnej Wisełki - 5,5 km, 1,5h,
 • Czarny - Wisła Jawornik, Przełęcz Beskidek - 2 km, 0,45h,
 • Czarny - Wisła Głębce PKP, Kozińce, Wisła Nowa Osada - 4 km, 1h,
 • Czarny - Stecówka (Pietroszonka), Karolówka (Łącznik) - 2 km, 0,5h.

Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna na Baranią - Górę
Ścieżka przyrodniczo - leśna rozpoczyna się na parkingu przy strażnicy OSP w Czarnem, biegnie doliną Białej Wisełki wzdłuż niebieskiego szlaku, a kończy się na szczycie Baraniej Góry. W tym miejscu łączy się ze ścieżką przyrodniczą rozpoczynającą się na parkingu przy leśniczówce Leśnictwa Czarne, której trasa wiedzie doliną Czarnej Wisełki. Obie stanowią integralną całość, w związku z czym zachowano na nich ciągłość numeracji przystanków, . przyjmując jako pierwszy przystanek początkowy ścieżki wzdłuż Czarnej Wisełki. Idąc więc na szczyt Baraniej Góry wzdłuż Białej Wisełki napotykamy malejącą numerację przystanków. Aby rozpocząć naszą wędrówkę musimy dojechać autobusem do ] końcowego przystanku w Czarnem, stąd w ciągu 5 minut dojdziemy do strażnicy. Żeby dojść na Baranią Górę czeka nas 3-4 godzinny marsz na trasie 7- kilometrowej. Różnica wzniesień wynosi ok. 650 m. Na szczycie rozciągają się przed nami szerokie możliwości wyboru dalszej drogi; powrót do Wisły doliną Czarnej Wisełki, dalsza wędrówka w stronę Szczyrku lub Węgierskiej Górki. Celem, jaki przyświecał nam przy tworzeniu tej ścieżki, było zapoznanie Państwa z pięknem Doliny Białej Wisełki, osobliwościami przyrody oraz budową geologiczną tego terenu.

do góry

PRZYDATNE INFO

Urząd Miejski
Plac B. Hoffa 3,
tel. 033/855 24 25,

Policja
ul. 1 Maja 44a
tel. 033/855 24 13, numer alarmowy 997

Straż pożarna
Ustroń, ul. Wczasowa 12
tel. 033/854 59 98, numer alarmowy: 998, telefonia komórkowa: 112

Poczta Polska
Plac B. Hoffa 1
tel. 033 857 72 42 – Naczelnik, 033 855 25 10 - Kasa

PKS - tel. 033/855 27 15  

PKP - tel. 033/855 23 24

Dojazd do Wisły:
- drogą nr 81 od strony Ustronia (z Katowic)
- drogą nr 942 od strony Szczyrku (z Bielska-Białej)
- drogą nr 941 od strony Kubalonki ( z Istebnej)

Najbliższe lotniska:
- Katowice Pyrzowice 126 km od Wisły, tel. 0048 32 39 27 200
- Kraków Balice 147 km od Wisły, tel. 0048 12 295 58 00
- Ostrava (Czechy)  70 km od Wisły, tel. +420 597 471 136
- Brno (Czechy)  230 km od Wisły, tel. +420 545 521 136

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów zgromadzonych na wisla.pl – oficjalnym serwisie Urzędu Miejskiego w Wiśle. Zdjęcia: A.Giertler, K.Giertler - archiwum własne zwiedzajmy.pl.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone