zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
pomorskie
Chmielno
Czarna Woda
Czersk
Człuchów
Gdańsk
Gdynia
Miasto i Gmina Puck
Nowy Dwór Gdański
Parchowo
Przechlewo
Miasto i Gmina Puck

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Szukając urokliwych miejsc bogatych historią i oryginalnych w propozycji poznawania dnia dzisiejszego warto na swoim turystycznym szlaku pamiętać o Pucku, najstarszym porcie słowiańskim nad wodami Bałtyku, grodzie książąt gdańskich, bazie floty królewskiej, miejscu Zaślubin Polski z morzem 1920 roku. Walory kulturowe, przyrodnicze, turystyczne kaszubskiego miasteczka nad wodami Zatoki Puckiej dopełniają piękne okolice, które warto przemierzyć śladem dawnych wsi i majątków. Nieliczne już na Kaszubach - szachulcowe zabudowania, przydrożne krzyże i kapliczki, kościoły w Mechowie, Starzynie, Sanktuarium, Matki Boskiej Swarzewskiej to najciekawsze sakralne obiekty.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

MIASTO PUCK

1. Średniowieczny układ urbanistyczny starego miasta (lokacja 1348 r.), z kamienicami XVIII-XIX w. (piwnice starsze) i ratuszem z lat 1863-65.

2. Fara, XIV-XVI w., gotycka ceglana hala z bogatym wyposażeniem wnętrza gł. barokowym; miejsce kultu błogosławionego ks. kmdr ppor. Władysława Miegonia

3. Stanowisko archeologiczne zamku puckiego z XIV-XVI w., ul. Zamkowa

4. Szaniec ziemny z okresu wojen szwedzkich XVII w., ul. Żeglarzy

5. Pomnik Antoniego Abrahama działacza kaszubskiego XIX/XX w. Puck, skwer przy ul. 1 Maja

6. Pomnik gen. Józefa Hallera, dowódcy frontu pomorskiego, który w 1920 r. przejmował z rąk administracji pruskiej Pomorze; realizator zaślubin Polski z morzem. Puck, port rybacki

7. Słupek zaślubinowy ustawiony na pamiątkę zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920 r. Puck, port rybacki

8. Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku, tel. 058 673 29 96
- Kamienica mieszczańska, PUCK, pl. Wolności 28: ekspozycja archeologiczna, historyczna, wystawy czasowe;
- Szpitalik, PUCK, ul. Wałowa 11: ekspozycja etnograficzna, kuźnia.

9. Biblioteka Publiczna im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku tel. 058 673 28 76
PUCK, ul. Sambora 16: wypożyczalnia, czytelnia, stała ekspozycja na temat Zaślubin Polski z morzem, wystawy czasowe

GMINA PUCK

Rzucewo, „cypel rzucewski", osada łowców fok z epoki kamienia, III-II tys. p.n.e. Bardzo ważnym okresem w pradziejach regionu był późny neolit (2500-1700 p.n.e.), kiedy to nad dzisiejszą Zatoką Pucką pojawiły się osady łowców fok. Swym zasiedleniem objęli Rewę, Mrzezino, Osłonino, Rzucewo, Ostrowo. Stworzyli silną, oryginalną kulturę rzucewską, znaną z charakterystycznej ceramiki, wyrobów bursztynowych, kamiennych narzędzi. Rzucewska osada łowców fok została odkryta w roku 1894.

Mieroszyno, kurhan, VIII-VI w. p.n.e., kultura łużycka, epoka brązu. Jedyny zachowany w całości z pośród rozległego cmentarzyska, usytuowany na północnym krańcu Kępy Puckiej.

Starzyno, kościół parafialny z polichromią Sądu Ostatecznego (poł. XVII w.). Fundacja cysterska. Oryginalne wyposażenie.

Mechowo, kościół parafialny, szachulcowy (poł. XVIII w.), barokowe wyposażenie. Fundacja cysterska. Obrazy związane z warsztatami znakomitych malarzy pomorskich Hermana Hana i Bartłomieja Strobla.
Wieś Mechowo z jej układem lokacyjnym i zachowanymi szachulcowymi zabudowaniami.

Swarzewo, kościół parafialny (poł. XIX w.), cudowna figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XV w.), Pieta (XVw.). Od pokoleń mieszkańcy Ziemi Puckiej, dwa razy w roku, pieszo pielgrzymują do Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej, Królowej Polskiego Morza. Odpusty w niedzielę około 16 lipca, "na Szkaplerzną", świętują rybacy z Półwyspu Helskiego, natomiast w niedzielę około 8 września, "na Siewną" - rolnicy. Cudowna gotycka figura Maiki Boskiej z Dzieciątkiem związana była ze Swarzewem od pierwszych lat reformacji, kiedy to "luterscy" helanie, jak opowiada legenda, wyrzucili rzeźbę do morza, a Ona cudownie przypłynęła do swarzewskiego brzegu. - Odtąd tutaj Madonna króluje północnym Kaszubom.

Zespoły pałacowo - parkowe (XIX w.): w Rzucewie, Sławutówku pełnią funkcje hotelowe i restauracyjne, w Łebczu gospodarstwa agroturystycznego, a w Rekowie Górnym, Celbowie, Starzyńskim Dworze to układy plenerowe.

do góry

INNE ATRAKCJE

Puck to bezpieczna plaża ze strzeżonym kąpieliskiem oraz port jachtowy i port rybacki, przystań harcerska i molo. Doskonałym miejscem spacerów jest klifowy brzeg nadmorskim parkiem. Amatorom wędkowania warto polecić wysunięte nabrzeża mariny i portu rybackiego. Tutaj koegzystują dwie formy korzystania z wody: wędkowanie i żeglowanie.

Doskonałe warunki do żeglowania umożliwiają zarówno serwowanie na desce, jak i łódkami. Pucka marina zachęca pięknem i wygodą: zaplecze techniczne, sanitarne i gastronomiczne, bliskość do kompleksu obiektów sportowych, ośrodków i pensjonatów oferujących noclegi o zróżnicowanej ofercie cenowej pozwala zarówno wymagającym jak i poszukującym prostoty znaleźć w Pucku coś dla siebie.

Warto zobaczyć także:

  • Groty Mechowskie w Mechowie, tel. (058) 673 90 02, tel. (058) 673 16 55
  • Rezerwat ptactwa wędrownego, tzw. „Beka" - błota ujścia rzeki Redy, tel. (058) 673 64 05,
  • "Kaczy winkel", ujście Płutnicy, ostoja ptactwa wodnego,
  • Rezerwat Przyrody „Bielawskie Błota" na zachód od Mieroszyna,
  • Rezerwat   Przyrody „Darzlubskie   Buki", Puszcza Darzlubska, na południe od Mechowa,
  • Aleja Lipowa łącząca Rzucewo z Osłoninem - interesujący starodrzew,
  • Park Archeologiczny w Rzucewie - Osada Łowców Fok epoki kamienia.

do góry

NA WYCIECZKI

Walory kulturowe, przyrodnicze, turystyczne gminy są jak „tajemnicza wyspa" nad wodami Zatoki Puckiej. Nowe pomosty żeglarskie w Swarzewie, Rzucewie i Osłoninie znakomicie umożliwiają jej poznanie z morskiej perspektywy. Pozostawienie łodzi na przystani po żeglarskich emocjach, pozwala na penetrowanie lądowych atrakcji, pieszo, samochodem lub wypożyczonym rowerem.

Nadmorska Ścieżka rowerowa - od Pucka przez Swarzewo, Władysławowo, Jastarnię do Juraty - wokół Zatoki Puckiej. Atrakcyjne miejsca widokowe, stanice informacyjne z małymi przystaniami na zatoce, oferta gastronomiczna i możliwość skorzystania z wypożyczalni rowerów z możliwością ich zwrotu w innym punkcie systemu, zapraszają miłośników morskich pejzaży do aktywnego wypoczynku. W Pucku 4 068 m ścieżki rowerowej, od Płutnicy wzdłuż linii brzegowej Zatoki Puckiej, prowadzi poprzez port rybacki, promenadą żeglarską, przez park im. Feliksa Nowowiejskiego, po Rozgart. Całość trasy rowerowej wokół Zatoki Puckiej przekracza 40 km.

Trasa   rowerowa: Mechowo - Jastrzębia Góra (oznakowana). Trasa rozwidla się w Puszczy Darzlubskiej za Mechowem w kierunku Starzyna i Starzyńskiego Dworu a łączy się w Radoszewie i dalej wiedzie przez Parszkowo, Kaczyniec, Czarny Młyn do Jastrzębiej Góry.

do góry

PRZYDATNE INFO

Urząd Miasta Puck
ul. 1 Maja 13, 84-100 Puck
tel. (0-58) 673-0500

Urząd Gminy Puck
ul. 10 Lutego 29, 84-100 Puck
tel.(058) 673  20 96

Centrum Informacji Turystycznej
Puck, Port rybacki, tel. 058 673 46 50
Puck, pl. Wolności 2, tel. 058 673 24 03
Port jachtowy, ul. Lipowa 1, tel. 058 673 25 05
Swarzewo, Stanica Wodna, ul. Morska 6, tel. 058 674 36 16

Szpital w Pucku
ul. 1 Maja
tel. (058) 673 20 71

Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej:
Starzyno, ul. Żarnowiecka 24, tel. (058) 673 87 13
Strzelno, ul. Bałtycka 15, tel.(058) 673 83 94
Leśniewo, ul. Kościelna 12, tel. (058) 673 89 76
Żelistrzewo, ul, Szkolna 2, tel. (058) 673 86 21

Muzeum Ziemi Puckiej
ul. Plac Wolności 28, 84-100 Puck
tel. 058 673 22 29, 058 673 29 96

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Pucku (miasto.puck.pl). Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pana Zdzisława Jaroni.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone