zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
śląskie
Bielsko-Biała
Brenna
Chorzów
Cieszyn
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Gliwice
Goczałkowice-Zdrój
Katowice
Milówka
Ogrodzieniec
Powiat Bielski
Powiat Gliwicki
Powiat Kłobucki
Powiat Mikołowski
Powiat Wodzisławski
Pszczyna
Skoczów
Szczyrk
Tarnowskie Góry
Ustroń
Węgierska Górka
Wisła
Żywiec
Powiat Kłobucki

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Powiat Kłobucki położony jest na północy Województwa Śląskiego. Naturalne granice administracyjne wyznaczają od zachodu i północy rzeki: Liswarta, Warta i Kocinianka - pozostałe granice są granicami sztucznymi. Dokładne jego położenie geograficzne wyznaczają następujące współrzędne: od 51°50' do 50°50' szerokości geograficznej płn., oraz od 18°35' do 19°05' długości geograficznej wsch.
Łączna powierzchnia powiatu wynosi 889 km2 i ma kształt zbliżony do okręgu, którego środek geometryczny leży w pobliżu wsi Waleńczów.

Powiat w skład którego wchodzi 9 jednostek administracyjnych (2 miasta/gminy  i 7 gmin) położony w sąsiedztwie aglomeracji częstochowskiej i śląskiej (łącznie ok. 5 mln. konsumentów) posiada tereny nie skażone odpadami przemysłowymi, przy bezpośrednim dostępie do szlaków komunikacyjnych drogowych i kolejowych typowych dla ośrodków wielkoprzemysłowych. Tworzą go: miasto i gmina Kłobuck, miasto i gmina Krzepice oraz gminy: Lipie, Miedźno, Opatów, Panki, Popów, Przystajń i Wręczyca Wielka.

Powiat Kłobucki położony jest w malowniczej krainie Jury Krakowsko-Wieluńskiej - w dolinach rzek Liswarty, Warty i Białej Okszy.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

W gminie  Wręczyca  Wielka
Truskolasy:  drewniany kościół parafialny p.w. Św. Mikołaja wraz z najbliższym otoczeniem z 1737 r.

W gminie Popów

 • Kościół parafialny - Wąsosz
 • Kapliczki - wąwóz w Wąsoszu Górnym

W gminie Lipie
Danków: zespół kościoła parafialnego p.w. Św. Stanisława oraz ruiny twierdzy bastionowej
Parzymiechy: kościół parafialny p.w. Św. Piotra i Pawła z końca XIX w.

W gminie Miedźno
Mokra II: drewniana kaplica  pw. Św. Szymona i Judy z 1708 r.

ruinyW gminie Opatów

 • Wilkowiecko - kościół z XVIII/XIX w.
 • Złochowice i Iwanowice Duże - XVIII wieczne organy znajdujące się w kościołach parafialnych o cechach późnobarokowych.
 • Opatów - obraz XVI wieczny w kościele parafialnym w Opatowie.

W  Krzepicach
Kościół Kanoników Regularnych, obecnie parafialny p.w. Św. Jakuba Apostoła z XIV w. Kościół powstał w okresie największego rozkwitu stylu gotyckiego. O gotyckim charakterze obiektu świadczą ceglane mury wsparte szkorpami, dwa portale i ostrołukowe okna. Na obecny wygląd i wyposażenie kościoła miały wpływ różne style i kolejne przebudowy. Wśród wielu cennych dzieł sztuki i przedmiotów wpisanych do katalogu zabytków na uwagę zasługują między innymi: pacyfikał z 1577 roku, XVII - wieczny krucyfiks, cudowny obraz Matki Bożej Różańcowej z 1736 roku, monstrancja z 1750 roku.

Pozostałością po licznej (do 1939 r.) społeczności żydowskiej są ruiny synagogi nad Liswartą i nieopodal niej cmentarz żydowski z unikalnymi kamieniami i żeliwnymi macewami.

W gminie Przystajń

 • Kościół murowany w Przystajni z 1752 roku p.w. "Św. Trójcy" - świątynia jednonawowa w stylu późnobarokowym z bogatym wystrojem.
 • Ratusz w Przystajni z początku XX w. tzw. "Sukiennice"
 • Dwór z I połowy XIX wieku w Kuźnicy Starej.
 • Park Krajobrazowy "Lasy nad Górną Liswartą".

W gminie Kłobuck
Kamyk: zespół dworski z 1840 r. (obecnie zajazd), czworak, park
Biała: dzwonnica drewniana z XVIII  w.

Miasto Kłobuck
Kościół parafialny pw. św. Marcina ufundowany przez Piotra Dunina. Jego pierwszym proboszczem był Bartłomiej Długosz, herbu Wieniawa, a kolejnym Jan Długosz. W skarbcu kościelnym zachowały się ufundowane przez Jana Długosza sprzęty liturgiczne. Kościół był kilkakrotnie rozbudowywany. Obecnie utrzymany jest w stylu gotyckim z elementami baroku. Posiada interesujące sklepienia krzyżowe w prezbiterim, stalle oraz ambonę. Na terenie zespołu sakralnego znajduje się XV-wieczny spichlerz (przebudowany w XIX w.)

Plebania - dawny klasztor ufundowany przez Jana Długosza, po restauracji w XIX i XX w.

Pałac w Zagórzu zbudowany w latach 1795 - 1800 w stylu gotyckim przez Christiana von Haugwitz na wzór jego berlińskiej rezydencji. Otoczony obszernym ogrodem przez lata był siedzibą kolejnych właścicieli (Lemańskich, Henckla von Donnersmarcka, Romanowów) oraz stanowił ośrodek administracyjny dóbr zagórskich. Po I wojnie światowej posiadłość przeszła na własność Skarbu Państwa - w XX-leciu międzywojennym była tu Szkoła Leśników, w latach 1952-72 siedziba Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, a następnie Dom Mody "Elegancja". Obecnie budynek oczekuje na nowe zagospodarowanie.

do góry

INNE ATRAKCJE

Turystom preferującym wypoczynek nad akwenami wodnymi polecamy zalewy oraz  wypożyczalnie sprzętu wodnego w Krzepicach , w Kamyku /kąpielisko „ Borówka „/,  w  Pankach , w Ostrowach , w Kłobucku – Zakrzewie.  

Ziemia  Kłobucka posiada mnóstwo urokliwych miejsc i zakątków pozbawionych piętna skażenia  środowiska. Turysta może zwiedzić tutaj unikatowe rezerwaty przyrody z bogatą florą /ok. 25 gatunków roślin prawnie chronionych /, zbiorowiska roślin torfowych oraz leśnych / starodrzew/. Do najatrakcyjniejszych  należą:

 • Rezerwat Zamczysko/ Grodzisko, gm. Wręczyca Wielka/  - rezerwat o pow. 1,5 ha, na wzgórzu wyróżniającym się w otaczającym krajobrazie, widoczne ślady wałów obronnych i fosy mającej połączenie z Czarną Okszą . Na  wzgórzu rosną ok. 200-letnie dęby.
 • Rezerwat Dębowa Góra / Kłobuck / - rezerwat o pow. 5,4 ha. Przeważa nań las mieszany z przewagą dębów. W runie występuje wawrzynek, wilcze łyko i bluszcz pospolity.
 • Rezerwat „ Szachownica” /Wapiennik k/Lipia/ - tworzy go pięć  oddzielnych jaskiń do których prowadzi 12 otworów usytuowanych w   ścianach kamieniołomu oraz pionowa studnia z wierzchowiny. Korytarze  jaskini przecinają się ze sobą pod kątem zbliżonym do prostego, tworząc charakterystyczna siatkę. Stąd nazwa rezerwatu.
 • Rezerwat „ Stawiska” / Parzymiechy – Działoszyn/ - kompleks leśny otoczony polami i łąkami. Największą wartością są 400 – 610 letnie dęby pomnikowe.         
 • Rezerwat  „ Bukowa Góra „/ Kleśniska / - rosną tu okazałe buki w wieku 140 – 210 lat. Istnieją tu liczne źródła dające początek potokowi płynącemu przez cały rezerwat.
 • Rezerwat „ Modrzewiowa Góra „ / Zwierzyniec k/Krzepic / - porośnięty starodrzewiem modrzewia polskiego w liczbie 650 sztuk, w wieku 100 – 170 lat. Na uwagę zasługują chrząszcze biegaczowate, jelonek rogacz, ropucha zielona oraz ptaki drapieżne: kobuz, pustułka dzięcioł czarny i zielony.

do góry

NA WYCIECZKI

Wycieczki piesze i rowerowe odbywają się po naszym powiecie na bazie istniejących już, wytyczonych i oznakowanych tras turystycznych. Są to : Szlak Kłobucki – koloru zielonego i Szlak Rezerwatów Przyrody – koloru niebieskiego. W ich obrębie wydzielone są atrakcyjne trasy piesze i rowerowe , obejmujące wspomniane wcześniej rezerwaty przyrody  oraz  miejsca pamięci narodowej. Godne  polecenia są :

trasy rowerowe:

 • Kłobuck- Mokra –Rezerwat Szachownica – Lipie – Danków – Górnik – Wilkowiecko –Kłobuck/ 55 km/
 • Kłobuck – Urwisko – Krężoły – Rybno – Hutka – Truskolasy – Stawy nad Okszą - Kłobuck/ 18 km/

trasy piesze :

 • Kłobuck – Mokra – Zawady /17,5 km/
 • Kłobuck – Grodzisko – Rezerwat  Zamczysko -  Kalej/ 11 km/
 • Krzepice – Modrzewiowa Góra – Zwierzyniec III – Panki /15 km/.

do góry

PRZYDATNE INFO

Starostwo Powiatowe w Kłobucku 
ul. Rynek im. Jana Pawła II 13, 42-100 Kłobuck
tel. /034/ 310-95-00

Zespół Opieki Zdrowotnej
ul. 11 Listopada 5 C, 42-100 Kłobuck
tel. /034/ 317-22-06, /034/ 317-22-07

Szpital Rejonowy w Kłobucku
Ul. Wyszyńskiego 9
/034/ 317 28 61

Szpital Rejonowy im. Dr Anki w Krzepicach
Ul. Szkolna 1
/034/ 317 52 20

Komenda Powiatowa Policji w Kłobucku
ul. Bohaterów Bitwy pod Mokrą 5, 42-100 Kłobuck
tel. /034/ 310 92 55

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Kłobucku (powiatklobucki.pl). Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Starosty Powiatu - Pana Stanisława Garncarka.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone