zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
zachodniopomorskie
Koszalin
Powiat Gryfiński
Powiat Łobeski
Powiat Sławieński
Powiat Wałecki
Powiat Gryfiński

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Dzisiejszy powiat gryfiński scala dwie, odrębne historycznie krainy. Południe powiatu to dawna Brandenburgia (Nowa Marchia), a północ to Księstwo Pomorskie.

Powiat gryfiński jest drugim pod względem wielkości z dwudziestu powiatów wchodzących w skład Województwa Zachodniopomorskiego. Położony na południe od Szczecina, rozciąga się wzdłuż rzeki Odry w bezpośrednim sąsiedztwie Niemiec. W skład powiatu wchodzi 130 sołectw tworzących 9 gmin: Banie, Cedynia, Chojna, Gryfino, Mieszkowice, Moryń, Stare Czarnowo, Trzcińsko Zdrój oraz Widuchowa.

W odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od Gryfina znajdują się przejścia graniczne w Kołbaskowie i Rosówku, a do portu lotniczego w Goleniowie jest tylko 45 km.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

kaplicaGmina Banie

 • XIII-wieczny Kościół Parafialny pw. Wspomożenia Wiernych
 • Gotycka Kaplica św. Jerzego z 1417r.
 • XIV-wieczna Baszta Prochowa

Gmina Cedynia
Klasztor w Cedyni powstał prawdopodobnie w 1266 roku. Od tego czasu był kilkakrotnie przebudowywany. W 1641 roku odbudowano zachodnie skrzydło klasztorne w stylu barokowego dworku myśliwskiego. W 1850 roku na bazie zachodniego skrzydła klasztoru powstał Królewski Urząd Pocztowy w Cedyni. W 1946 roku pożar zniszczył budynek, który dopiero w 1997 roku przeszedł w ręce prywatnego właściciela i po ośmiu latach prac remontowych ponownie ożył. Klasztor położony jest na wzgórzu, z którego rozciąga się przepiękny widok na Cedynię i stronę niemiecką. Obecnie klasztor spełnia rolę hotelu i restauracji. Klasztor klasztorposiada 22 pokoje na łącznie 50 miejsc (w tym 2 apartamenty). Na terenie klasztoru znajdują się 3 sale o powierzchni około 170 m2 każda: klubowa, restauracyjna oraz sala reprezentacyjna reflektarza przywrócona do stanu z XIII wieku.

Gmina Chojna

 • XVII-XIX - wieczny Pałac barokowo-klasycystyczny
 • Park przypałacowy (pow. 6 ha.)
 • XIII - wieczny kościół z kostki granitowej

Gmina Gryfino

 • Kościół p.w. NNMP
 • Brama Bańska

Gmina Widuchowa

 • XIX-wieczny Neogotycki KoŚciół Ryglowy w Marwicach

do góry

INNE ATRAKCJE

Ogród Dendrologiczny w Glinnej
W pobliżu wsi Glinna, w płd.-wsch. części Puszczy Bukowej znajduje się założony w 1823 roku ogród dendrologiczny. Na powierzchni 3,80 ha rośnie łącznie 230 gatunków drzew i krzewów pochodzących z różnych kontynentów świata. Do najcenniejszych drzew zaliczyć należy: całkowicie już obumarły okaz mamutowca olbrzymiego (40m kąpieliskowysokości/142 cm obwodu), jodłę olbrzymią (40m/133 cm), jodłę szlachetną (22,5 m/74 cm) i orzesznik pięciolistkowy (32 m/78 cm). Poza tym rosną tu: kasztany jadalne, platany klonolistne, choina kanadyjska, cyprysik groszkowy, cyprysik błotny, największy w Polsce cyprysik żywotnikowaty (14,5 m/35 cm), 24 gatunki klonów, 10 gatunków magnolii, 5 gatunków stewarcji i liczne gatunki oraz odmiany ostrokrzewów. Osobliwością jest nastoletni okaz kielichowca chińskiego, gatunku odkrytego w Chinach dopiero w 1963 roku. Egzemplarz rosnący w ogrodzie jest najstarszym krzewem tego gatunku uprawianym w Europie.

Kąpielisko w Wirowie
Nad jeziorem od strony miejscowości Wirów jest szeroka piaszczysta plaża, a miejsce kąpieli otacza pomost. Dno opada stopniowo - jest brodzik dla najmłodszych. Za pomostem koniec kąpieliska wyznaczają czerwone boje. Całość otoczona jest domkami letniskowymi, drzewami i małą, trawiastą polanką. Na terenie kąpieliska jest plac zabaw i boisko do plażowej siatkówki.

Dolina Miłości w Zatoni Dolnej
"Dolina Miłości" to położony w Zatoni Dolnej nad Odrą (gmina Chojna) 150-letni, zabytkowy park naturalistyczny, o powierzchni 80 ha, ze stawami, posągami, wysoko położonym punktem widokowym oraz niespotykaną roślinnością. Obiekt jest miejscem o szczególnym potencjale, gdyż posiada ogromne walory przyrodnicze oraz kulturowe i historyczne. Park utworzono na terenie należącym do rodziny von Humbert. W 1829 r. zbudowano tam pałac, przy którym powstał rozległy park z licznymi drzewami pole golfoweozdobnymi. W latach 60-tych XIX wieku Anna von Humbert dołączyła stary bukowy las o powierzchni ok. 60 ha oraz rozległą dolinę, usytuowaną w części południowo-zachodniej lasu, którą nazwano "Dolina Miłości". Przed wjazdem do parku podobno wisiał transparent z napisem: "Witamy w dolinie, która miłość stworzyła". Obecnie "Dolina Miłości" dzieli los większości zabytkowych parków w Polsce. Intrygująca historia i niezwykła przyroda na terenie parku są coraz mniej widoczne - to koszt długoletnich zaniedbań. Ciągle rośnie tutaj jednak około 270 gatunków roślin, z czego 15 pod ochroną. Oko cieszą ginące już gatunki chronione grzybów. Dolina Miłości wpisana jest do Krajowej Sieci Obszarów Chronionych Natura 2000 (zgodnie z Dyrektywą Siedliskową). Podjęto już starania mające na celu odbudowę i renowację parku.

Pole Golfowe Binowo Park
Binowo Park to 2 specjalnie zaprojektowane pola golfowe. Wielu z ekspertów konsultowało się przy projekcie, aby pola były atrakcyjne zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych graczy. Ze względu na swoje urozmaicone, górzyste położenie pola te są wyjątkowo atrakcyjne i malownicze. Charakterystyczny, pofałdowany krajobraz ze wzgórzami i naturalnymi wodnymi przeszkodami wprost zapiera dech!

do góry

NA WYCIECZKI

W Zatoni Dolnej rozpoczyna swój bieg ponadregionalny szlak rowerowy Tysiąca Jezior oraz przebiega tędy szlak Zielona Odra biegnący wzdłuż Odry, na odcinku Szumiłowo-Szczecin - przez jeden z najcenniejszych i najbardziej zachwycających terenów przyrodniczych w skali kraju.

Szlak Saperów - kolor szlaku: czarny, przebieg trasy: Czelin - Stary Błeszyn - Gozdowice

kosciółCzelin

 • Obelisk - Symbolizuje słup graniczny wkopany nad brzegiem Odry 27 lutego 1945 roku przez żołnierzy 6 Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego.
 • Obelisk mały - odsłonięty w 1968 roku. Zaprojektowany przez Stanisława Dolniaka.
 • XIII-wieczny Kościół - przebudowany w XIX wieku, zniszczony podczas drugiej wojny światowej i odbudowany w latach 1982-1984.

Stary Błeszyn

 • W Starym Błeszynie zbudowano przeprawę przez Odrę, po której przeszły m.in. oddziały 3 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego. Przeprawa została zorganizowana przez 7 i 9 Batalion Saperów oraz 6 i 31 Batalion Pontonowy. Bataliony te uczestniczyły w marszu na Berlin wczesną wiosną 1945 roku.
 • Budynki wzniesione w konstrukcji ryglowej

Gozdowice

 • W Gozdowicach miało miejsce forsowanie Odry, 14-20 kwietnia 1945 roku. Forsowania dokonały oddziały Wojska Polskiego przygotowujące się do szturmu na Berlin.
 • Pomnik Sapera - odsłonięty w 1952 roku, przebudowany w 1972 roku.
 • Muzeum Wojsk Inżynieryjnych 1 Armii Wojska Polskiego - mieści się w budynku, który podczas forsowania Odry w 1945 roku był siedzibą sztabu wojsk inżynieryjnych. W podziemiach został odwzorowany punkt dowodzenia.
 • Kamienna Ściana Chwały - na ścianie znajduje się mapa Polski. Tablica została poświęcona żołnierzom 1 Armii Wojska Polskiego.
 • Punkt widokowy - podczas forsowania Odry był punktem obserwacyjnym 2 Pułku Artlerii Wojska Polskiego.
 • XIII/XIV-wieczny Kościół - rozbudowany w XIX/XX wieku. W 1904 roku na dobudowanej wieży umieszczono zegary i dzwony.

do góry

PRZYDATNE INFO

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. 11 Listopada 16D, 74-101 Gryfino
tel. (0*91) 40-45-000 w. 218, 246, 221

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy
ul. Parkowa 5, 74-100 Gryfino
tel. 091-416-26-95, fax 091-416-23-54 w.17

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej
ul. Szczecińska 21, 74-100 Gryfino
tel. 091-416-24-50

Komenda Powiatowa Policji
ul. Grunwaldzka 9, 74-100 Gryfino
tel. 432-68-11, 432-68-13

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Gryfinie (gryfino.powiat.pl). Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Moniki Baczyńskiej - Padjasek.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone