zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
podlaskie
Białystok
Powiat Augustowski
Powiat Hajnówka
Powiat Łomżyński
Powiat Moniecki
Powiat Sejneński
P. Wysokomazowiecki
Suwałki
Powiat Sejneński

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Powiat Sejny leży na północno-wschodnim krańcu Polski w województwie podlaskim na Pojezierzu Litewskim, dokładnie na obszarze określanym jako "Ziemia Sejneńska" lub inaczej Pagórki Sejneńskie. Graniczy on z dwoma powiatami: od strony zachodniej z powiatem suwalskim (gminy Szypliszki i Suwałki), a od strony południowej z powiatem augustowskim (gminy Nowinka i Płaska), w pozostałej części graniczy z Republiką Litewską i Białorusią. Miasto Sejny położone jest nad rzeką Marychą przepływającą przez jezioro Sejny.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

MIASTO SEJNY
W Sejnach znajduje się wiele cennych zabytków, są to: klasztorny zespół podominikański: późnorenesansowy kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z lat 1610-19, przebudowany w 1760 r., klasztor 1619-1706, przebudowany na początku XIX w., mur i bramy z XVIII w.; synagoga z lat 1860-70; ratusz z około 1840 r.; poewangelicki kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej z połowy XIX w., szereg kamieniczek z 2 połowy XIX w., układ urbanistyczny miasta z XIX w.

GMINA SEJNY
Na terenie gminy warte uwagi są XIX-wieczne dwory i otaczające je parki we wsiach Hołny Mejera, Jenorajście, Klejwy, Krasnogruda (Krasnogruda - dwór drewniany z XVII-XVIII w., gdzie w latach młodzieńczych przebywał Czesław Miłosz); Interesujący jest również układ urbanistyczny z XVI w. i drewniany kościół z około 1880 r. w Berznikach. We wsi Gawieniańce zobaczymy stare drewniane domy z XIX w., świrenie, składziki.

GMINA GIBY
W gminie jest też kilka zabytkowych obiektów. We wsiach Sarnetki, Posejnele, Pogorzelec, Giby, Daniłowce zachowały się chaty suwalskie z XIX i początku XX w. Warto też zobaczyć drewniany kościół św. Anny z 1912r. - dawną molennę - przeniesioną do Gib z Pogorzelca. O przeszłości gminy świadczy pomnik - krzyż - i głazowisko projektu Andrzeja Strumiłły, poświęcone pamięci ofiar NKWD z 1945 r., w Karolinie - dawna cerkiew, obecnie kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Rodziny, murowany z połowy XIX w., z cennym wystrojem wnętrza.

GMINA KRASNOPOL
Krasnopol: układ urbanistyczny z końca XVIII w., kościół z 1862 r.; zagrody z początku XX w. w Babańcach, Krasnem, Nowej Żubrówce, Romanowcach; zespół dworski z drugiej połowy XIX w. w Szejpiszkach.

GMINA PUŃSK
Puńsk: układ urbanistyczny z XVI/XVIII w., kościół neogotycki z lat 1877-81; Smolany: poreformacki zespół klasztorny z lat 1839-40, drewniane chałupy z 2 połowy XIX w.(nr 7 i 33) i karczma (obecnie dom mieszkalny); Trakiszki: drewniany budynek dworca kolejowego z końca XIX w.; Przystawańce, Szlinokiemie, Rejsztokiemie, Trompole, Widugiery, Wojtokiemie, Wołyńce: zabytkowe domy z połowy XIX w.

Muzeum Ziemi Sejneńskiej
apraszamy do zwiedzania Muzeum Ziemi Sejneńskiej, które mieści się w zabytkowym budynku – dawnej siedzibie biskupów sejneńskich, przy ul. Piłsudskiego 28 Ip. (Pałac Biskupi). Muzeum Ziemi Sejneńskiej powstało z inicjatywy Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami przy znacznym wsparciu władz samorządowych. Działa od 2 – go maja 2005r. i dysponuje sześcioma salami wystawowymi:
1. Sala archeologiczna
2. Sala dominikanów i biskupów sejneńskich
3. Sala tradycji wojska polskiego i czynu niepodległościowego
4. Sala numizmatyczna
5. Sala sejneńskich szkół
6. Sala wielokulturowości regionu
Muzeum Ziemi Sejneńskiej czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 17.00.

Klasztor podominikański
W I połowie XIX wieku klasztor był wykorzystywany na cele oświatowe. Tu kształcił się Szymon Konarski – wielki patriota, stracony 27 lutego 1839 roku w Wilnie. W latach 1823 – 1919 mieściło się tutaj Seminarium Duchowe, które kształciło młodych kleryków dla diecezji sejneńskiej. W okresie międzywojennym w obiekcie tym miało swoją siedzibę Wyższe Klasyczne Gimnazjum Biskupie im. św. Kazimierza. Po II wojnie światowej w obiekcie poklasztornym mieściła się szkoła zawodowa, dom kultury, biblioteka miejska. W roku uroczystości koronacji Matki Boskiej Sejneńskiej celebrował prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński oraz Metropolita Krakowski – kardynał Karol Wojtyła – przyszły papież. W 1989 roku, po zmianach ustrojowych, klasztor przeszedł na własność kościoła. W chwili obecnej trwają w klasztorze prace remontowe, mające na celu przywrócenie obiektowi jego pierwotnego wyglądu.

W trakcie zwiedzania obiektu zachęcamy do obejrzenia wystaw, znajdujących się na parterze budynku. Klasztor podominikański można zwiedzać codziennie w godzinach od 9.00 do 17.00.

do góry

INNE ATRAKCJE

 • Jednodniowe wycieczki autokarowe do Wilna (wymagany paszport).
 • Atrakcje w Wigierskim Parku Narodowym. Podglądanie flory i fauny, wycieczki (rowerem, kajakiem, pieszo), okazja sprawdzenia kondycji fizycznej i poznania chronionej przyrody.
 • Spływy kajakowe szlakiem Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego organizowane przez uprawnionego organizatora, jedno- i wielodniowe.
 • Jeździectwo - nauka jazdy, przejażdżki, rajdy konne. Specjalistyczne gospodarstwo jeździeckie prowadzone przez doświadczonych właścicieli, hodujących łagodne konie arabskie.
 • Przejażdżki zaprzęgiem konnym po puszczy. Możliwość wynajęcia zaprzęgu (powozu) z przewodnikiem, doznania niezapomnianych wrażeń, obcowania z naturą.
 • Miodobranie - spotkanie gości w pasiece. Degustowanie świeżego, dopiero co wydobytego z ula miodu w plastrze, innych produktów pszczelich, słuchanie ciekawych opowieści o życiu pszczół i podstawach apiterapii.
 • Pokaz i degustacja regionalnego ciasta sękacza. Okazja podglądania procesu wypiekania sękacza na specjalnym kominku, degustowania tego rarytasu, wysłuchania historii i zasad wypieku. Poczęstunek produktami mlecznymi i chlebem własnego wypieku.
 • Wiejska biesiada. Prezentacja i degustacja regionalnych wyrobów, według tradycyjnych przepisów kulinarnych.
 • Prezentacja kultury i folkloru litewskiego w Puńsku. Zwiedzanie skansenu (zagrody litewskiej), muzeum etnograficznego, pokazy sztuki rękodzieła artystycznego, słuchanie pieśni litewskich.
 • Spotkanie u artysty kowala, laureata ogólnopolskich konkursów kowalstwa artystycznego.
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, organizowany co roku w I dekadzie sierpnia.

do góry

NA WYCIECZKI

GMINA SEJNY
Trasa piesza/rowerowa - (znaki czerwone) Sejny - Smolany - Puńsk - Zaboryszki - Fornetka - Becejły - Rutka Tartak - Poplin - Okliny (69,7 km)

GMINA GIBY
SZLAKI KAJAKOWE

 • Wysoki Most, Czarna Hańcza - Kanał Augustowski - jez. Mikaszówek - jez. Kruglak - jez. Krzywe - jez. Paniewo - jez. Orle - jez. Gorczyckie - Kanał Czarnobrodzki - Kanał Augustowski - jez. Studzieniczne, Augustów (ok. 50 km).
 • Sejny, rzeka Marycha - jez. Buchta - jez. Pomorze - jez. Zelwa - jez. Wiłkokuk, Wiłkokuk (16 km)
 • Giby, jez. Wierśnie - rzeka Wierśnianka - stanica wodna Frącki - Czarna Hańcza - do Augustowa [patrz wyżej] (ok. 51 km).

SZLAKI TURYSTYCZNE piesze/ rowerowe:

 • (znaki niebieskie) Uroczysko Węgzał- Maćkowa Ruda - Wysoki Most - Buda Ruska - Jeziorki - Karolin - Wierśnie - Giby - Pomorze - Sejny (34,9 km),
 • (znaki czarne) Aleksiejówka - Kukle - Zelwa (12 km)

GMINA PUŃSK
SZLAKI TURYSTYCZNE piesze / rowerowe:

 • Puńsk - Zaboryszki - Fornetka - Becejły - Wołownia (24 km).
 • Puńsk - Smolany - Klejwy - Sejny (26,2 km).

do góry

PRZYDATNE INFO

Starostwo Powiatowe w Sejnach
ul. 1-go Maja 1, 16-500 Sejny
tel. : (087) 516-20-66 lub (087) 517-33-02

Stowarzyszenie "Ziemia Sejneńska"
ul. Wojska Polskiego 60B, Sejny,
tel./fax. (0-87) 516 34 00

Powiatowa Komenda Policji
ul. 1 Maja 13,
tel. (087) 516 20 07

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
ul.22 Lipca 45,
tel. (087) 516 20 14

Szpital
ul. Rittlera 2,
tel. (087) 516 21 38

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Sejnach (powiat.sejny.pl). Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Henryki Ropel.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone