zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
lubuskie
Gubin
Kostrzyn
Powiat Sulęciński
Powiat Świebodziński
Powiat Żagański
Powiat Żarski
Zielona Góra
Powiat Żagański

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Powiat żagański jest położony w południowo-wschodniej części województwa lubuskiego i graniczy na zachodzie poprzez powiat żarski z Niemcami, na wschodzie z województwem dolnośląskim (powiat zgorzelecki, powiat bolesławiecki), na północnym wschodzie - z powiatem nowosolskim oraz na południu – z powiatem zielonogórskim.

Powiat położony na części Nizin Środkowopolskich i Sasko-Łużyckich, posiada interesujące walory przyrodnicze. Krajobraz tworzą doliny Bobru, Kwisy i Czernej Wielkiej, wysoczyzny i morenowe wzgórza zachodniej części Wzgórz Dalkowskich i południowej części Wzgórz Żarskich, stożek Bobru, Kwisy i Czernej Wielkiej (Bory Dolnośląskie ), Pradolina Wrocławsko - Magdeburska (dolina Szprotawy) oraz Równina Szprotawska.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

GMINA MIEJSKA ŻAGAŃ
Żagań, jeżeli chodzi o obiekty zabytkowe i historie, jest niewątpliwie najatrakcyjniejszym miastem na Ziemi Lubuskiej. Znany już od początku XIII w. był stolicą księstwa żagańskiego.

Najwyższej klasy obiektem zabytkowym jest zespół poaugustiański. Składa się on z kościoła, dawnego klasztoru, konwiktu oraz klasztornego spichlerza. W klasztorze pracował słynny astronom Jan Kepler, przypomina o tym salka Keplera zdobiona malowidłami ściennymi o tematyce astronomicznej.
Wchodzący w skład kompleksu kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wybudowany został w drugiej połowie XIV wieku. W odrestaurowanym pomieszczeniu biblioteki znajduje się bogaty zbiór starodruków szesnasto i siedemnastowiecznych oraz dwa globusy z siedemnastego wieku.
Niezaprzeczalną perłą architektury barokowej jest Żagański Pałac Kultury, wzniesiony przez Alberta Wallensteina według projektów Vinzenza Voccacio i Antonio della Porta.

W pierwszej połowie XVII stulecia słynny wódz habsburski Wallenstein rozpoczął budowę rezydencji na miejscu zamku książąt żagańskich. Obiekt otrzymał ostateczny kształt za czasów księcia Kurlandzkiego i Żagańskiego Piotra Birona i jego córki Doroty Talleyrand. Barokowy Pałac otacza głęboka, sucha fosa. Wokół obiektu położony jest 15 hektarowy park krajobrazowy.

W Żaganiu czekają również inne historyczne niespodzianki:
- Kaplica Grobu Bożego zbudowana w 1598 roku z inicjatywy opata Żagańskiego Augustianów, Jakuba II, przy kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.
- Kościół Świętego Krzyża wzniesiony z fundacji księżnej Doroty Talleyrand w 1849 r.

GMINA SZPROTAWA
Szprotawa może pochwalić się, że w roku 1000 doszło tutaj do pierwszego polsko-niemieckiego spotkania na szczycie. W miejscu, gdzie stoi romański kościół św. Andrzeja, Bolesław Chrobry witał cesarza niemieckiego Ottona III podążającego z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Spotkanie to upamiętnia pomnik zlokalizowany w Iławie, obecnej dzielnicy Szprotawy. W tej samej Szprotawie turysta może zwiedzić inne bardzo wartościowe zabytki na przykład:
- Gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, położony w centrum miasta. Zbudowany został on w połowie XIII w. z kamienia polnego.
- Równie wiekowym zabytkiem Szprotawy jest zamek, dziś niestety pozostający w ruinie. Pochodzi z przełomu XIII i XIV stulecia.
- Niewątpliwą atrakcją na skalę ponadregionalną jest szprotawski ratusz, który powstał w połowie XVIII stulecia Jego niecodzienność to dwie wieże.

MIASTO I GMINA IŁOWA
Iłowa to miasto, które ma za sobą bogatą rycerską przeszłość, tu znajduje się zbudowany w 1626 roku pałac. Najpierw była to renesansowa czterokondygnacyjna budowla z wieżą, która rozbudowana została o barokowe dwukondygnacyjne skrzydło. W pobliżu znajdują się secesyjne zabudowania folwarczne oraz charakterystyczny park krajobrazowy, na terenie którego można podziwiać różne odmiany rododendronów.

Będąc w Iłowej warto wstąpić do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie już od kilku lat stało się tradycją organizowanie Letniego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncerty odbywają się w każdą niedzielę sierpnia.

GMINA MAŁOMICE
Wybierając Gminę Małomice jako cel turystycznych wędrówek należy koniecznie zobaczyć ośmioboczny barokowy kościół poewangelicki w Małomicach z 1732 roku, kryty dachem mansardowym, zwieńczony latarnią. W jego wnętrzu zachowanych jest kilka kamiennych płyt nagrobnych, wśród nich znajduje się gotycka z 1414 roku oraz szereg renesansowych z drugiej połowy XVI wieku z płaskorzeźbami postaci rycerzy z rodu Kotwiczów i Miliczów.

GMINA NIEGOSŁAWICE
Do miejsc wartych zwiedzenia zaliczyć należy kościół gotycki w Przecławiu, jak i wczesnogotyckie w Niegosławicach, Bukowicy oraz w Mycielinie i Gościeszowicach.

GMINA WYMIARKI
Będąc w Gminie Wymiarki podczas pieszych wędrówek nie można ominąć Witoszyna Dolnego gdzie znajduje się gotycki kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła, który powstał w końcu XIII wieku. Budowla składa się z prostokątnej nawy oraz przylegającego do niej od wschodu prezbiterium. Znacznych rozmiarów plac przykościelny otoczony jest murami, dawniej sięgającymi na wysokość 4 metrów, obecnie zachowane są one szczątkowo do wysokości 1 metra. W murze dziedzińca kościoła jest krzyż, który już zewnętrznie przyciąga swym niezwykłym kształtem. Nad krzyżem na tablicy umieszczony jest napis, który głosi: " Tu w lipcu 1472 roku Książę Żagański Jan II spadł z konia
jadąc do Przewozu, gdy jego brat Książę Baltazar umierał śmiercią głodową zamurowany w wieży w Przewozie ".

GMINA WIEJSKA ŻAGAŃ
Teren całej gminy zdaje się być skansenem gotyckich świadectw architektury. W jej granicach zachowało się wiele atrakcyjnych zabytków, które są godne uwagi.
- w Bożnowie można zwiedzić Kościół parafialny z XIII w. wraz z barokową plebanią z 1734r.
- w Jeleninie znajduje się pałac z XVIII w. jest to klasycystyczna budowla położona na terenie małego parku. Wnętrze pałacu jest bogato zdobione malowidłami, sztukateriami oraz płaskorzeźbami.
- Bukowina Bobrzańska zaprasza do zwiedzenia kościoła neorenesansowego, z ośmioboczną wieżą o konstrukcji słupowej oraz ruin pałacu zbudowanego w pierwszej połowie XVI stulecia.

do góry

INNE ATRAKCJE

Gmina Gozdnica
Gozdnica posiada niezaprzeczalne walory turystyczne. Pofałdowany teren i duża lesistość sprzyjają turystyce pieszej, spacerom, przejażdżkom rowerowym, grzybobraniu.

Tereny po kopalniach odkrywkowych nadają się do rowerowej lub motorowej jazdy krossowej.

Gmina Szprotawa
Atrakcją gminy jest usytuowany na obszarze 155 ha rezerwat bukowy "Buczyna Szprotawska" przypominający buczyny karpackie, na terenie którego rośnie najstarszy dąb szypułkowy w Polsce, a jeden z trzech najstarszych w Polsce, - 750 letni dąb "Chrobry" (ma wysokość 22 metrów a obwód pnia 998 cm).

Miasto posiada niezaprzeczalny urok, otoczone jest pięcioma parkami. Brak dużych zakładów przemysłowych zanieczyszczających powietrze i wodę, dodatkowo uatrakcyjnia położenie miasta, tworząc doskonałe warunki do rozwoju turystyki pieszej i rowerowej

Gmina Niegosławice
Gmina jest położona na równinie szprotawskiej i obszarze Gór Kocich będących fragmentem Wzgórz Dalkowskich, jest to interesujący teren pod względem turystycznym. Do najwartościowszych przyrodniczo - turystycznych terenów graniczących z południowymi terenami gminy należą okolice Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.

Miejscem, które warto odwiedzić jest także Ośrodek Jazdy Konnej w Suchej Dolnej, który oferuje wiele form rekreacyjnych takich jak: jazda konna, powożenie zaprzęgami, organizowanie imprez okolicznościowych w terenie.

do góry

NA WYCIECZKI

Na terenie Powiatu Żagańskiego i w okolicach znajduje się 126 km szlaków, które zachęcają turystów do wędrówek pieszych i rowerowych.

ZIELONY (Szprotawa-Żagań-Gorzupia Dln. 51 km)
Długość: 24 km. Czas przejścia ok. 6 godz.

Długość: Przebieg szlaku: ODC.

0.0
4.4
7.0
10.0
12.6
19.8
24.0

Żagań „Dom Turysty"
Oczyszczalnia ścieków
Gryżyce –elektrownia
Pożarów –szkoła
Dzietrzychowice -skrzyżow.ze szlakiem żółtym
Stanów – początek wioski
Gorzupia Dln. – kościół

0.0
4.4
2.6
3.0
2.6
7.2
4.2

ZIELONY
Długość: 27 km. Czas przejścia ok. 7 godz.

Długość: Przebieg szlaku: ODC.

0.0
1.6
10.5
12.3
17.0
21.5
27.0

Żagań „Dom Turysty"
Most na Bobrze – Żagań
Trzebów- PKS
Rudawica- skrzyżowanie dróg
Małomice -PKS
Szprotawa- Iława- kościół
Szprotawa- dworzec kolejowy

0.0
1.6
8.9
1.8
4.7
4.5
5.5


ŻÓŁTY (Żagań-Dzietrzychowice-Żagań 22 km)
Długość: 22km. Czas przejścia: ok. 5 godz.

Długość: Przebieg szlaku: ODC.

0.0 
2.0
4.0
6.5
10.0
12.5
14.0
15.3
19.5
22.0

Żagań, „Dom Turysty”
Wieża Bismark 
Marysin, krzyż
Diabelski Kamień
Dzietrzychowice Kościół
Dzietrzychowice, baszta
Pożarów, szkoła
Pożarów dojście do rzeki
Początek ogródków działk.
Żagań, „Dom turysty

0.0
2.0
2.0
2.5
3.5
2.5
1.5
1.3
4.2
2.5


CZARNY (Żagań-Kunice Żarskie-Żary) 23 km
Długość: 23 km. Czas przejścia: ok. 6 godz.
Numer szlaku: LB 3023s.

Długość: Przebieg szlaku: ODC.

0.0
1.3
2.1
2.8
8.1
10.6
12.8
17.0
23.0

Żagań- „Dom Turysty”
Wiadukt- ul. Gen. J. Bema
Most na rzece Czernej
Wiadukt Żagań –Żary
Siodło przystanek PKS
Kunice basen
Wiadukt Kunice
Punkt wysokościowy 226.9
Żary, PTTK

0.0
1.3
0.8
0.7
5.3
2.5
2.2
4.2
6.0

do góry

PRZYDATNE INFO

Starostwo Powiatowe w Żaganiu
ul. Dworcowa 39
tel +48 68 47779 16

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żaganiu
ul. Żelazna 1, 68-100 Żagań
tel. (068)477 12 00

Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu
ul. Gimnazjalna 13, 68 – 100 Żagań
tel. 997, tel. (0 68) 377 22 74, tel. zaufania (0 68) 377 22 66

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Żaganiu (powiatzaganski.pl). Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Wydziału Polityki Spoleczno-Gospodarczej. 

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone