zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
mazowieckie
Garwolin
Góra Kalwaria
Grodzisk Mazowiecki
Konstancin-Jeziorna
Kozienice
Michałowice
Nadarzyn
Płock
Powiat Białobrzeski
Powiat Ciechanowski
Powiat Gostyniński
Powiat Grodziski
Powiat Lipski
Powiat Miński
Powiat Otwocki
Powiat Przasnyski
Powiat Radomski
Powiat Sierpecki
Powiat Warszawski Zach.
Powiat Węgrowski
Powiat Żuromiński
Przasnysz
Radom
Milanówek
Mińsk Mazowiecki
Milanówek

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Milanówek położony jest na równinie łowicko-błońskiej, w województwie mazowieckim, powiat grodziski w odległości około 30 kilometrów od Warszawy. Przez miasto przebiega droga nr 719 z Warszawy do Żyrardowa.

Milanówek powstał jako jedno z podmiejskich letnisk licznie budowanych na przełomie XIX i XX w. Był odpowiedzią na rodzące się potrzeby mieszkańców dużych aglomeracji, na tęsknotę za świeżym powietrzem i nieskażoną przez cywilizację przyrodą. O atrakcyjności terenów przyszłego Milanówka zadecydowała, obok niewątpliwych walorów klimatycznych, bliskość kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, umożliwiającej łatwy dojazd gości ze stolicy.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Półowalny kształt rynku i łuki niektórych ulic (Krzywej, Okólnej) są być może echem kolistego planu idealnego garden-city. Z miastem ogrodem łączy też Milanówek ogólna idea reformy miasta i mieszkania, polegająca na zastąpieniu ciasnego mieszkania w mieście przestronnym, higienicznym domem wśród zieleni.

Zabudowa letniska powstała mniej więcej w latach 1900-1930. Nierzadko właściciele sami projektowali lub przynajmniej współtworzyli swoje przyszłe rezydencje. Korzystano też z usług uznanych architektów. Swoje dzieła pozostawili tu m.in.: Jan Heurich s. (willa Matulinek), Oskar Sosnowski (prawdopodobnie willa Sulima), Czesław Przybylski i Zdzisław Kalinowski (Mironówka, Halina), Władysław Kozłowski i Apoloniusz Paweł Nieniewski (willa Borówka), Piotr Janicki (willa Ostromir), przybyły ze Lwowa Józef Sosnowski (willa Polanka i Sosnowica) i prawdopodobnie Bohdan Pniewski (Willa Jankota/Janrata). Stylami architektonicznymi najlepiej trafiającymi w gusta mieszkańców Milanówka okazał się tradycyjny historyzm i wszelkie odmiany stylu narodowego.

Reprezentacyjna budowla letniska - kościół parafialny pod wezwaniem św. Jadwigi, zbudowany został w stylu neoromańskim według projektu Tadeusza Okunia (budowa trwała w latach 1910-1912, przebudowa prowadzona przez Stanisława Matulinek - willa w stylu klasycystycznym Leszczyńskiego w latach 1946-1949).

Wysokiej klasy realizacje powstały w stylu klasycystycznym. Są to wille - pałace: Matulinek zaprojektowany przez Jana Heuricha, Sosnowica Józefa Sosnowskiego oraz zbudowana przez nieznanego architekta Garbatka. W stylu neorenesansowym wzniesione zostały m.in. Józefina, pierwsza siedziba Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej i Barbarka - niewielka willa przeniesiona jakby żywcem z Kazimierza czy Nałęczowa, ozdobiona tzw. attyką polską uważaną ówcześnie za typowo rodzimy element architektoniczny.

Najliczniejszą grupę budowli stanowią wille nawiązujące do idei stylu narodowego. Przykładem tzw. gotyku wiślano-bałtyckiego jest willa Borówka (arch. W. Kozłowski i A. Nieniewski) - ceglany zameczek zachowany wraz z zabudowaniami gospodarczymi i pozostałościami ozdobnego ogrodzenia. Doskonałą realizacją stylu zakopiańskiego jest willa Ostromir (arch. P. Janicki), a kolejnymi przykładami: Podhalanka, Pajota, Jolancin, Słoneczna. Szczególnie odpowiadał mieszkańcom Milanówka styl dworkowy, nawiązujący do architektury polskiego dworu szlacheckiego. Występuje on w różnych odmianach, kombinacjach i skali (Gabrysin, Zacisze, Jasna, Halina i wiele innych). Jest to styl najliczniej reprezentowany w Milanówku. Co ciekawe, po ponad pół wieku powrócił on w budynkach wznoszonych współcześnie, w latach 90.

Nieliczne są w Milanówku przykłady stylów nowatorskich, nie odwołujących się do przeszłości. Niepopularna była secesja. Głównym jej przykładem jest willa Perełka (niefortunnie przebudowana), w kilku innych budynkach możemy odnaleźć jedynie elementy nawiązujące do tego stylu (np. drewniane balustrady balkonów willi Edwiż). Równie rzadko odnajdujemy wille modernistyczne i cechy awangardowego stylu międzynarodowego.

Stosunkowo niewiele zbudowano w Milanówku willi drewnianych, tak charakterystycznych dla letnisk położonych po drugiej stronie Wisły. Bardzo ciekawą realizacją była drewniana willa Wenus (zniszczona przez pożar w grudniu 1996 r.), nawiązująca do renesansu francuskiego. Imponująco dużym budynkiem jest drewniany pensjonat Kresy, a Henrysina Chata jest ponoć autentyczną chałupą przeniesioną z Podhala. Drewno obecne jest też w milanowskich willach w postaci szwajcarskiej dekoracji (ozdobne elementy konstrukcyjne pod okapami i w szczytach) oraz drewnianych, często dwukondygnacyjnych, werand. Po II wojnie światowej wille zostały objęte przymusowym kwaterunkiem, a gospodarze pozbawieni praw i możliwości działania.

Z czasem duże działki dzielono na mniejsze i sprzedawano pod budowę bezwartościowych domów-pudełek, szpecących krajobraz miasta. Na szczęście czasy te definitywnie minęły. Pozostawiły jednak po sobie trwałe negatywne zmiany w strukturze urbanistycznej Milanówka i zrujnowane wille. Duża część domów została już uratowana. Wciąż jednak pozostają i takie, które potrzebują natychmiastowej pomocy. Niestety należą do nich i te najcenniejsze, jak łączona z Oskarem Sosnowskim Sulima.

do góry

INNE ATRAKCJE

Ścianka wspinaczkowa
Miejska Hala Sportowa nr 2, ul. Królewska 69, tel.: 022 758 37 20, 022 758 35 24

Obiekt o powierzchni  50 m2 – 7 metrów wysokości! Drogi o różnym stopniu trudności, przeznaczone dla osób początkujących oraz zaawansowanych. Ścianka ma wymiary 7 m wysokości i 7 m szerokości, posiada 7 stanowisk wspinaczkowych, z których na 3 można wspinać się z asekuracją dolną. Na wyposażeniu ścianki są liny oraz uprzęże

Tor wrotkarski oraz boisko ze sztuczną nawierzchnią
ul. Wójtowska 3, wstęp wolny, w godzinach 8.00 - 21.00. Obiekt jest oświetlony w godzinach wieczornych.

Jedwab z Milanówka
Wszystko zaczęło się w momencie, kiedy rodzeństwo Stanisława i Henryk Witaczkowie utworzyli w Milanówku (w 1924 roku) Centralną Doświadczalną Stację Jedwabniczą. Wtedy też Milanówek stał się niekwestionowaną stolicą jedwabiu. Upowszechniano tu wiedzę o jedwabnictwie, zorganizowano hodowlę jedwabników oraz wdrożono produkcję jedwabiu, oferując klientom szeroką gamę wyrobów. Po transformacji ustrojowej w 1989 roku właścicielem zakładu została firma Jedwab Polski Sp. z. o.o., będąca producentem markowej galanterii z 100% jedwabiu naturalnego. Unikatowe kolekcje ręcznie malowanych jedwabnych apaszek, szali, kuponów sukienkowych od kilkudziesięciu lat zdobywają uznanie i podziw polskich oraz zagranicznych klientów. Tradycję naszego miasta związaną z jedwabiem podtrzymują ludzie, w których zdążyła się ona przez te wszystkie lata głęboko zakorzenić i którzy nie wyobrażają sobie już wizerunku Milanówka bez jedwabiu. Toteż na terenie miasta funkcjonuje wiele prywatnych pracowni kultywujących kunszt malowania na jedwabiu.

do góry

NA WYCIECZKI

Otwarte Ogrody mają na celu zaprezentować dziedzictwo naturalne i kulturalne miast-ogrodów i miast zielonych na linii kolejki EKD/WKD. Celem jest również pokazanie współczesnego potencjału tych miejscowości i ich promocja. Otwartym Ogrodom towarzyszy pogłębiona refleksja nad historią, ochroną zagrożonego dziedzictwa duchowego i materialnego oraz dyskusja nad kierunkiem przyszłej polityki kulturalnej dla pasma przyrodniczo-kulturowego położonego wzdłuż linii EKD/WKD.

O charakterze Miast-Ogrodów Podkowa Leśna, Milanówek, Komorów a także letniskowej części Brwinowa zadecydowała zarówno dziewiętnastowieczna angielska koncepcja urbanistyczna miasta-ogrodu, która była podstawą ich założenia, jak i tradycje artystyczne kultywowane przez mieszkańców. Oba elementy - natura i kultura - znalazły odzwierciedlenie w programie Otwartych Ogrodów.

Otwarte Ogrody odbyły się po raz pierwszy w Podkowie Leśnej w 2005 roku. Był to kilkudniowy festiwal, podczas którego odbyło się ponad 60 imprez - artystycznych i naukowych. Program, który tak dobrze sprawdził się w Podkowie, w tym roku rozszerzony został na sąsiednie miejscowości – Milanówek i letniskową część Brwinowa.

do góry

PRZYDATNE INFO

Urząd Miejski w Milanówku   
ul. Kościuszki 45, 05-822 Milanówek
tel. 022 758 30 61, 022 758 30 62  (centrala)

Pogotowie Ratunkowe
ul. Bałtycka 32, 05-825 Grodzisk Maz.
tel. 999 oraz 022 755 30 30

Szpital Zachodni im. Jana Pawła II
ul. Daleka 11, 05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel. 022 755 90 00

NZOZ "AWEMED"
ul. Piasta 30, 05-822 Milanówek
tel. 022 758 31 05, 758 31 42 - rejestracji dorosłych i specjalistyka
tel. 022 758 35 41 - rejestracja dzieci

Komisariat Policji w Milanówku
ul. Literacka 13, 05-822 Milanówek
tel.: 022 758 32 36, 758 31 61, 724 63 30

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Milanówku (milanowek.pl). Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Anny Łaskawiec. Zdjęcia M. Koszuta.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone