zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
warmińsko-mazurskie
Frombork
Giżycko
Miasto i Gmina Ostróda
Miłomłyn
Węgorzewo
Frombork

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Frombork leży w północno - zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie braniewskim. Usytuowany jest nad Zalewem Wiślanym na pograniczu Wysoczyzny Elbląskiej i Niziny Warmińskiej. Otoczenie bezpośrednie stanowią gminy: Braniewo, Płoskinia, Młynary i Tolkmicko.

Przez teren gminy przebiega m. in. droga krajowa nr 22 Elbląg - Kaliningrad. Dzięki portowi i żegludze Frombork dysponuje połączeniem wodnym zarówno z Krynicą Morską i Elblągiem, jak i Rosją (Kaliningrad).

Frombork, zwany "klejnotem Warmii", był miejscem pracy, życia i śmierci Mikołaja Kopernika. Znaczna część atrakcji turystycznych Fromborka wynika z jego historii.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Frombork od dawna jest chętnie odwiedzany przez turystów. Na atrakcyjność miejscowości ma wpływ nie tylko położenie nad samym Zalewem Wiślanym, w północno - zachodniej części województwa warmińsko - mazurskiego oraz niewątpliwe walory klimatyczne, ale także bardzo bogata historia regionu i związane z nią zabytki.  Od XIV w. Frombork był jednym z ważniejszych miast Warmii, siedzibą kapituły warmińskiej. Z całą pewnością wart  zobaczenia jest m. in. zaliczany do najwyższej, zerowej klasy światowych dóbr architektonicznych kompleks zabudowy Wzgórza Katedralnego, w którego skład wchodzi m. in.:

  • wieża Kopernikaśredniowieczna, gotycka katedra z jednymi z najsłynniejszych w kraju organami barokowymi; najstarsza budowla fromborskiego wzgórza.  Zbudowana w latach 1329 - 1388.
  • dawny pałac biskupi (obecnie siedziba Muzeum Mikołaja Kopernika), budowla gotycko - barokowa położona w południowo - wschodnim narożniku Wzgórza Katedralnego. Pałac spłonął w 1945 r.,  odbudowany w latach 1965 - 1970. Mieści główne sale ekspozycyjne Muzeum. 
  • dzwonnica zwana Wieżą Radziejowskiego - najwyższa budowla Wzgórza Katedralnego, gotycko - barokowa (XVI - XVII w.). Spłonęła w 1945 r., odbudowana w latach 1972 - 1973. W przyziemiu mieści się planetarium.  Na  wyższych  kondygnacjach  prezentowane  są  wystawy sztuki współczesnej. Na uwagę zasługuje również unikatowe wahadło Foucaulta umieszczone w Wieży Radziejowskiego, służące do naocznego stwierdzenia obrotowej natury Ziemi. Na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Fromborka i okolic.
  • Wieża Kopernika, najstarszy element fortyfikacji Wzgórza Katedralnego. Zbudowana przed 1400 r., wyższe kondygnacje wielokrotnie przebudowywane w XV - XVIII w., spalona w 1945 r., rekonstruowana - prace zakończono w 1965 r. Wieża była własnością Mikołaja Kopernika w latach 1504 - 1543. W wieży znajduje się ekspozycja pt. Gabinet uczonego doby renesansu - wystrój zabytkowego wnętrza ma przypominać pracownię Mikołaja Kopernika.
  • kurie zewnętrzne poza murami obronnymi stanowiące niegdyś rezydencje kanoników i baszty obronne.

 

Poza Wzgórzem Katedralnym warte zobaczenia są:

  • katedrabyły szpital św. Ducha - zespół poszpitalny z kaplicą św. Anny, istnieje od końca XV w. Remontowany w latach 1978 - 1989 na potrzeby Muzeum Mikołaja Kopernika - mieści się tam Muzeum Historii Medycyny.
  • wieża wodna z XV w., w 1571 r. zainstalowano urządzenie wodociągowe dostarczające wodę na Wzgórze Katedralne. Był to drugi tego typu wodociąg w Europie. Przy wieży mieści się Firma „Globus” – kasa Żeglugi Gdańskiej, kawiarenka – cukiernia, wypożyczalnia rowerów, sklep pamiątkowy.
  • Obserwatorium Astronomiczne - ok. 1,5 km od Fromborka, na wzniesieniu o wysokości 47 m n.p.m. (tzw. Góra Żurawia). Dysponuje instrumentami do obserwacji nieba - teleskopy, lunety oraz tarasem obserwacyjnym.

Nie można też zapomnieć, że Frombork zwany także Grodem Kopernika jest miejscem, w którym ten wielki polski uczony spędził najważniejsze lata swojego życia. To tutaj napisał dzieło „O obrotach ciał niebieskich”, w tym mieście też zmarł w 1543 r. i został pochowany w katedrze.

Inną fromborską atrakcją kulturalną jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej odbywający się we wszystkie niedziele od końca czerwca do sierpnia każdego roku.

do góry

INNE ATRAKCJE

zalewPlaża miejska oraz basen odkryty zapraszają turystów do korzystania  z kąpieli wodnych i słonecznych. Zimową porą zamarznięte wody zalewu  zachęcają do przejażdżek  bojerami.

Niezapomnianym przeżyciem może okazać się wycieczka statkiem lub wodolotem, oferowane są przejażdżki  po zalewie, rejsy do Rosji oraz rejsy relacji Krynica Morska - Frombork.

 

 

do góry

NA WYCIECZKI

Szlaki turystyczne:

Nadzalewowa Trasa Rowerowa: Elbląg - Kadyny - Tolkmicko - Frombork - Braniewo 

Szlak Kopernikowski: Olsztyn – Dobre Miasto – Lidzbark Warmiński – Pieniężno – Braniewo - Frombork

do góry

PRZYDATNE INFO

Urząd Miasta i Gminy
ul. Młynarska 5 A, 14 - 530 Frombork
 +48 (055) 244 06 60

Informacja Turystyczna
14 – 530 Frombork, ul. Portowa 4
tel. w sezonie (0 55) 243 70 52, tel. poza sezonem (0 55) 244 06 67

Posterunek Policji
Kapelańska 12, 14 - 530 Frombork
tel. (0 55) 243 72 06

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej - Przychodnia Rejonowa
Młynarska 4, 14 - 530 Frombork
tel. (0 55) 243 73 19 fax (0 55) 243 73 19

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Miasta i Gminy Frombork (frombork.pl). Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Jolanty Kosickiej, która jest także autorką fotografii.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone