zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
podlaskie
Białystok
Powiat Augustowski
Powiat Hajnówka
Powiat Łomżyński
Powiat Moniecki
Powiat Sejneński
P. Wysokomazowiecki
Suwałki
Powiat Wysokomazowiecki

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Powiat położony jest w południowo - zachodniej części województwa podlaskiego, na Wysoczyźnie Wysokomazowieckiej pomiędzy doliną górnej Narwi a podlaskim przełomem Bugu.

Siedzibą Starostwa Powiatowego jest miasto Wysokie Mazowieckie liczące około 9,6 tys. mieszkańców. W skład powiatu wchodzi miasto Wysokie Mazowieckie, miasto i gmina Ciechanowiec oraz gminy : Czyżew Osada, Klukowo, Kobylin Borzymy, Kulesze Kościelne, Nowe Piekuty, Sokoły, Szepietowo i Wysokie Mazowieckie.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

chatawiatrak

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu powstało w 1062 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ciechanowca. Nosi imię ks. Krzysztofa Kluka, zasłużo­nego w dziejach miasta XVIII-wiecznego przyrodnika, jednego z pionierów nauk przyrodniczych w Polsce. Muzeum znajduje się. na obszarze zespołu pałacowo--parkowego o powierzchni 20 ha. Siedziba mieści się w odbudowanym po II wojnie światowej pałacu w stylu klasycystycznym - byłej siedzibie rodu Starzeńskich. Kompleks składa się z parku, pałacu, oficyny, stajni. powozowni, czynnego młyna wodnego i leśniczówki. Na teren muzeum przeniesiono kilka­dziesiąt oryginalnych budynków wiejskich, pochodzą­cych z terenów Mazowsza i Podlasia co pozwoliło stworzyć niepowtarzalny SKANSEN. Integralną częścią placówki jest Muzeum Wetery­narii, oferujące bogate zbiory o dużych walorach naukowych i dydaktycznych.

Oprócz bogatej flory, fauny i unikatowego ekosystemu, na Narwiański Park Narodowy posiada również walory kulturowe. Są nimi zabytki budownictwa takie jak: reduta obronna „Koziołek”, tradycyjne zagrody i budynki wiejskie kryte strzecha, wiatraki, krzyże przydrożne i kapliczki. Charakterystycznym elementem krajobrazu są wysokie kopce siana pozostające na łąkach w czasie zimy. Nie sposób tez nie skorzystać ze swoistej atrakcji jaką jest przejażdżka tradycyjnymi łódkami „pychówkami”. Łodzie te wykorzystywano dawniej do łowienia ryb i przewozu siana.

do góry

INNE ATRAKCJE

młynBiesiada Miodowa w Kurowie. Ideą imprezy jest promocja produktu lokalnego i regionalnego – podlaskich miodów. Odbywa się tu także prezentacja specjałów kuchni regionalnej: pieczywa, serów, ogórków czy piwa zbożowego. Biesiada stwarza również doskonałą okazję do promocji walorów przyrodniczych i kulturowych Narwiańskiego Parku Narodowego

Corocznie, począwszy od 2005 roku, wysiłkiem starostwa powiatowego organizowane są „Zajazdy Wysokomazowieckie”. Impreza za każdym razem budzi ogromne zainteresowanie mieszkańców i gości. Zamysłem pierwszej edycji był atak na Szwedów i odbicie z ich rąk pałacu w Ciechanowcu – to był cel pospolitego ruszenia wysokomazowieckiej szlachty. W kolejnym roku ponownie Kurowo i Ciechanowiec były świadkami udanej próby ożywienia tradycji szlachty. Tym razem przyjęto nową konwencję swoistego spektaklu historyczno-obyczajowego. Jego fabułę zbudowano wokół swatów, obrzędów zaręczynowych i ślubnych. Stały się one pretekstem do szerszego ukazania życia i obyczajów tych, którzy od wieków byli „solą tej ziemi”. Kolejne sceny rozgrywające się podczas „Zajazdu” prezentowały szlachtę polską w jej tradycyjnych strojach podczas charakterystycznych zajęć. Herbowi popisywali się sztuką fechtunku, umiejętnościami jeździeckimi i tanecznymi. Goście imprezy mogli przyjrzeć się też obradom sejmiku szlacheckiego. Dla „Gawiedzi” przygotowano także rozrywki, w które mogła się ona włączyć czynnie. III Zajazd odbył się już tylko na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. W przeddzień Zajazdu w Muzeum odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Dziedzictwo kulturowe szlachty a turystyka”. Podczas imprezy uczestnicy mogli przenieść się do siedemnastowiecznej Polski. Przygotowane zostały liczne pokazy między innymi: musztry i strzelania z broni palnej, fechtunku, szlacheckich obyczajów i mody. Ponadto odbyły się pokazy konne, a dla najmłodszych przygotowano liczne konkursy i zabawy. Kulminacyjnym momentem imprezy była inscenizacja wymarszu wojsk ks. Janusza Radziwiłła na Kozaków podczas powstania Chmielnickiego. W kozackiej zasadzce wystąpił Pułk Kozaków Regestrowych z Kijowa.

Święto Chleba podtrzymuje tradycje dożynkowe, pozwala wskrzeszać obrzędy towarzyszące zbiorom i dzieleniu plonów, przypomina stare sposoby uprzątania zboża, młócki i wypieku chleba.

do góry

NA WYCIECZKI

krajobrazNarwiański Park Narodowy został utworzony w 1996 roku. Swym zasięgiem obejmuje tereny bagienne doliny górnej Narwi, położone między Surażem a Rzędzianami o łącznej powierzchni 7350 ha. Dominującym ekosystemem są bagna, tereny podmokłe i wody.
Park tworzy dolina Narwi, piątej co do długości rzeki w Polsce, która swój początek bierze na Białorusi, we wschodniej części Puszczy Białowieskiej. Narwiański Park Narodowy zajmuje najmniej zmienioną przez człowieka Narew. Cechuje ją sieć rozgałęziających i łączących się koryt o nieregularnym układzie, rozmaitej krętości i wielkości.

 

 

do góry

PRZYDATNE INFO

Starostwo Powiatowe
ul. Ludowa 15 A, 18-200 Wysokie Mazowieckie
tel. (086) 275 24 17 (centrala), (086) 477 02 00, 477 02 01, 477 02 02

Szpital Ogólny w Wysokiem Mazowieckiem
ul. Szpitalna 5, 18-200 Wysokie Mazowieckie
tel. (086) 275 20 47
placówka w Ciechanowcu
plac Ks. Kluka 4, 18-230 Ciechanowiec
tel. (086) 277 10 29

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem (wysokomazowiecki.pl). Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Marty Kozłowskiej.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone