zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
mazowieckie
Garwolin
Góra Kalwaria
Grodzisk Mazowiecki
Konstancin-Jeziorna
Kozienice
Michałowice
Nadarzyn
Płock
Powiat Białobrzeski
Powiat Ciechanowski
Powiat Gostyniński
Powiat Grodziski
Powiat Lipski
Powiat Miński
Powiat Otwocki
Powiat Przasnyski
Powiat Radomski
Powiat Sierpecki
Powiat Warszawski Zach.
Powiat Węgrowski
Powiat Żuromiński
Przasnysz
Radom
Milanówek
Mińsk Mazowiecki
Powiat Węgrowski

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Powiat węgrowski leż na wschodzie województwa mazowieckiego, granicząc od zachodu z powiatami: mińskim i wyszkowskim, od północy z ostrowskim, od wschodu z sokołowskim, zaś od południa z ziemskim siedleckim. W skład powiatu Węgrowskiego wchodzi 9 jednostek samorządowych - Grębków, Korytnica, Liw, Łochów, Miedzna, Sadowne, Stoczek, Węgrów i Wierzbno.

Obszar powiatu węgrowskiego został zaliczony do tzw. Zielonych Płuc Polski. Geograficznie przynależy on do Niziny Południowopodlaskiej, a sam Węgrów leży w Obniżeniu Węgrowskim. Wzdłuż północnej granicy powiatu płynie rzeka Bug, malowniczą dolinę tworzy również w ramach powiatu rzeka Liwiec. Ponad połowę powierzchni powiatu węgrowskiego obejmują obszary chronione.

Węgrów oddalony jest od Warszawy o około 80 km. Mieście krzyżują się drogi z Warszawy do Drohiczyna i z Siedlec przez Łochów do Wyszkowa.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Zabytki Węgrowa

widokDom Gdański. Dawny zajazd z XVIII wieku, usytuowany przy Rynku Mariackim w Węgrowie. Utrzymany w stylu późnobarokowym, obecnie mieści Miejską Bibliotekę Publiczną, gdzie odbywają się spotkania z twórcami literatury, a w galerii Domu Gdańskiego także wernisaże malarstwa.

Bazylika Mniejsza pw. NMP oraz św. Piotra i Pawła, zlokalizowana przy Rynku Mariackim w Węgrowie. Bezcenny zabytek, reprezentujący styl barokowy, przebudowany wg projektu Tylmana z Gameren. Wewnątrz Bazyliki znajdują się przepiękne freski pędzla M.A. Palloniego, a w zakrystii magiczne lustro mistrza Twardowskiego.

Lustro Twardowskiego z XVI w. należące do słynnego maga Rzeczypospolitej, znajdujące się w zakrystii Bazyliki Mniejszej w Węgrowie; zabytek na skalę europejską. Tym zwierciadłem mistrz Twardowski miał - wg legendy - wywołać ducha Barbary Radziwiłłówny, żony króla Zygmunta Augusta. Lustro jest pęknięte, ale o tym i innych legendach z nim związanych, także o historii jego pobytu w naszym mieście - trzeba się dowiedzieć przyjeżdżając do Węgrowa.

Pomnik Kamień. Mogiła powstańców, którzy wzięli udział w słynnej bitwie pod Węgrowem 3 lutego 1863 r., upamiętnionej przez C.K.Norwida i M.Konopnicką.

 

Zabytki Powiatu Węgrowskiego

widokZamek w Liwie. Zamek książąt mazowieckich z XIV wieku, obecnie Muzeum Zbrojownia z cennymi zbiorami militariów; malowniczo położony nad rzeką Liwiec. Na podzamczu cyklicznie są organizowane takie imprezy, jak Turniej Rycerski "O pierścień księżnej Anny" oraz Festyn Archeologiczny. 

Wiatrak w Suchej (gm. Grębków). Wiatrak "holender" znajdujący się w Skansenie Architektury Drewnianej w Suchej. Jeden z 23 obiektów, utrzymanych w stylu podlaskiego budownictwa drewnianego. Obiekt udostępniony turystom.

Dwór w Suchej (gm. Grębków). Modrzewiowy dwór z 1743 r. z narożnymi alkierzami, jeden z najbardziej urokliwych na Mazowszu. Gościem dworu był ostatni król Rzeczypospolitej St. August Poniatowski. Niegdyś siedziba rodu Cieszkowskich, obecnie własność prof. Marka Kwiatkowskiego. Obiekt udostępniony zwiedzającym.

Pomnik Niepodległości w Hucie Gruszczyno (gm. Stoczek). Pomnik poświęcony Józefowi Piłsudskiemu i Legionom Polskim, ustawiony w latach międzywojennych na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wykonany jest z kamieni polnych w postaci piramidalnego obelisku.

Miedzna – Słynący łaskami Obraz Matki Boskiej Miedzeńskiej, koronowany w 1997 r., w Sanktuarium Maryjnym w Miedznie, wzniesionym w latach 1887-89.

do góry

INNE ATRAKCJE

obrazNadbużański Park Krajobrazowy
Najbardziej atrakcyjne dla turystów tereny w okolicach Węgrowa chroni Nadbużański Park Krajobrazowy. A jest to obszar dość znaczny, bowiem NPK stanowi aż 30% powierzchni powiatu. Park obejmuje w całości miasto i gminę Łochów i gminę Sadowne oraz w części gminy: Korytnica, Stoczek, Liw i Miedzna. Środowisko przyrodnicze i krajobrazowe Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego jest ewenementem na skalę europejską. W stanie zbliżonym do naturalnego zachowały się spore fragmenty zarówno doliny Bugu, dolnej Narwi i Liwca, jak i kompleksy leśne Puszczy Białej, Borów Łochowskich oraz Lasów Ceranowskich. Wielbiciele przyrody znajdą tutaj m.in. unikalny borealny bór świerkowy, las bagienne, łęgi wiązowo - jesionowe i grądy. Lasy te bogate są w rzadko już spotkane rośliny i zwierzęta (spotkać można np. łosie, wydry, bobry, żurawie czy bociany czarne).

Węgrowsko - Siedlecki Obszar Chronionego Krajobrazu
Również na południu powiatu znajdują się miejsca warte turystycznych odwiedzin. Równinny, poprzecinany malowniczymi dolinami rzek Liwca i Kostrzyni teren włączono do Węgrowsko - Siedleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Jego najwartościowszą część chroni rezerwat przyrody "Dolina Liwca".

do góry

NA WYCIECZKI

Szlaki piesze
Pięknem nadbużańskiej przyrody pozwolą się nacieszyć szlaki turystyczne:

Niebieski - z Ostrówka Węgrowskiego do Broku (powiat ostrowski) doliną Bugu, poprzez Uroczysko Bory i rezerwat "Czaplowizna";

Czerwony - od mostu na Liwcu do Sadownego, prawie 30-kilometrowa wędrówka najpiękniejszymi uroczyskami i rezerwatami Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego

Czarny - z Łochowa do Kamieńczyka przez Uroczyska: Jerzyska i Wilżanka.

Żółty - 15 kilometrowy okrężny szlak, mający początek i koniec na stacji PKP w Toporze.

Do powiatu węgrowskiego prowadzą również szlaki rozpoczynające się w Warszawie. Pierwszy biegnie przez Liw i Węgrów do Treblinki, drugi - również przez Liw i Węgrów, tyle że do Drohiczyna.

Szlaki wodne

Bugiem i Liwcem
Atrakcją dla kajakarzy są spływy Bugiem czy Liwcem. O ile pierwsza rzeka dobrze jest znana "wodniakom" o tyle na Liwcu ruch jest jeszcze dość niewielki. A szkoda, gdyż jest czysta (o czym świadczy m.in. obecność bobrów i raków), nie uregulowana i ciekawa krajobrazowo. Jej piaszczyste dno sprzyja kąpieli, a nie zanieczyszczona woda obecności szczupaków, płoci czy leszczy.

do góry

PRZYDATNE INFO

Starostwo Powiatowe w Węgrowie
Ul. Przemysłowa 5, 07-100 Węgrów
tel./fax (025) 792-26-17

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Węgrowie
07 – 100 Węgrów ul. Kościuszki 15
tel. (025) 792 28 33, fax. (025) 792 28 33, 792 29 55

Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie
07-100 Węgrów, ul. Piłsudskiego 6
oficer dyżurny KPP tel. (025) 792-20-21 (do 24)

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Węgrowie (powiatwegrowski.pl). Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki. Zdjęcia: P.Sewerynik, archiwum Starostwa Powiatowego w Węgrowie.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone