zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
warmińsko-mazurskie
Frombork
Giżycko
Miasto i Gmina Ostróda
Miłomłyn
Węgorzewo
Węgorzewo

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Jeżeli lubicie spokój, bliskość przyrody, srebrzyste czyste jeziora i nieskażone przemysłem tereny - serdecznie zapraszamy w gościnne progi Węgorzewa - północnych wrót Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Węgorzewo to malownicze miasteczko położone w województwie warmińsko-mazurskim, przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim (Rosja) nad rzeką Węgorapą, która swój początek bierze z jeziora Mamry drugiego największego jeziora w Polsce.

Gmina dysponuje ponad 2 tys. miejsc noclegowych w pensjonatach, gościńcach, gospodarstwach turystycznych, ośrodkach wypoczynkowych i kwaterach prywatnych o zróżnicowanym standardzie, dostosowanych do potrzeb każdego turysty. Amatorzy sportów wodnych, wędkowania i żeglowania znajdą tu wspaniałe warunki noclegowe w przyjaznych przystaniach i stanicach wodnych. Oferta gastronomiczna okolicznych restauracji i barów zaspokoi apetyt najbardziej wymagającego konsumenta.   

Ziemia Węgorzewska oferuje kameralną infrastrukturę szkoleniową w malowniczo położonych obiektach, odpowiednią na wyjazdy motywacyjne, konferencje, zjazdy, kongresy, szkolenia. 

do góry

ZABYTKI I MUZEA

widokW Węgorzewie najcenniejszym zabytkiem jest późnogotycki kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła z początku XVII wieku, niegdyś ewangelicki, a od 1945 roku katolicki. Zachowało się w nim wiele elementów pierwotnego wyposażenia. Szczególnie godne uwagi są: barokowy ołtarz z 1652 r. bogato zdobiony rzeźbami napisami w języku łacińskim i niemieckim, ambona z początku XVII w. (przebudowana w XVIII w.), dwa konfesjonały (z 1696 i 1715 r.) oraz najstarsze na Mazurach organy z 1647 r. posiadające oryginalne barokowe brzmienie.   

Ciekawą budowlą jest trójskrzydłowy zamek pokrzyżacki zbudowany w końcu XIV wieku. Niestety na przestrzeni wieków był tak często przebudowywany, że obecnie jego kształt niewiele przypomina średniowieczne zamki. Ostatni szczyt z czasów krzyżackich zawalił się w 1845 r. Dopiero w latach osiemdziesiątych zamek odbudowano po zniszczeniach wojennych. Obecnie jest własnością prywatną. 

W 1991 roku powołano Muzeum Kultury Ludowej , natomiast zbiory gromadzone są od 1969 roku. Przy Muzeum znajduje się Park Etnograficzny nad Węgorapą z obiektami tradycyjnego XVIII i XIX-wiecznego budownictwa mazurskiego i ekspozycjami kultury materialnej. Przez cały rok prowadzone są zajęcia rękodzielnicze w pracowniach tkackiej, ceramicznej i kwiatów artystycznych. Cieszą się one dużą popularnością nie tylko wśród miłośników sztuki ludowej.   

Dla miłośników krajobrazu nie lada gratką będzie z pewnością jeden z piękniejszych na Mazurach punkt widokowy nad j. Święcajty, gdzie znajduje się rosyjsko - niemiecki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Z cmentarza rozciąga się przepiękny pejzaż na jezioro i Wyspę Kocią. Niedaleko znajduje się wybudowana w latach 1904-1905 wieża ciśnień, stanowiąca do niedawna element sieci wodociągowej. 20-metrowa wieża stoi na wzgórzu 22,6 m .n. p. jez. Mamry. Przy drodze do Giżycka na Górze Konopki postawiono pomnik żołnierzom radzieckim poległym w II wojnie światowej. 

Warto zobaczyć (okolica)

Najważniejszym zabytkiem w okolicy jest pałac Lehndorffów w Sztynorcie Dużym, którego fundamenty pochodzą jeszcze z XVI w. W parku i w okolicy rośnie 160 dębów. Najstarsze z nich zostały zasadzone ok. 1600 r. Na cyplu między j. Sztynorckim, a Łabap znajdują się ruiny grobowca tej hrabiowskiej rodziny. W Sztynorcie znajduje się również największy port jachtowy na Mazurach.   

Miłośnicy obiektów militarnych uzbrojeni w latarki mogą badać nie zniszczone przez wojnę bunkry polowej kwatery Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu „Anna” w Mamerkach. Główną atrakcją jest bunkier „gigant”, na którym w 2005 r. wybudowano schody z balustradą prowadzące na dach schronu i do punktu widokowego na jez. Mamry. 

Ciekawostką hydrotechniczną gminy Wegorzewo jest dwudziesto dwu kilometrowy odcinek Kanału Mazurskiego, którego zadaniem miało być m.in. połączenie okolicznych jezior z Bałtykiem. Od 1862 roku, kiedy to wykonano pierwsze plany, pomimo wielokrotnie ponawianych prób nigdy nie został on ukończony. Kanał Mazurski biegnie od j. Mamry przez j. Rydzówkę, aż za rosyjską granicę. Po stronie polskiej znajduje się pięć śluz. Jedyną ukończoną w całości budowlą hydrotechniczną Kanału i obiektem zabytkowym jest śluza w Gujach Piaskach. W wieżach śluzy znajdują się urządzenia o napędzie ręcznym do otwierania i zamykania wrót. Niedaleko śluzy znajduje się jaz walcowo-obrotowy.   

W Kolonii Leśniewo znajdują się dwie nieukończone śluzy: Leśniewo Dolne (15% zaawansowania budowy) i ok. 900 m za nią śluza Leśniewo Górne (30 % zaawansowania budowy). Na przedniej ścianie korpusu śluzy widoczna odciśnięta hitlerowska odznaka, ślad po metalowej „wronie”. Do ciekawych obiektów hydrotechnicznych należy również elektrownia wodna w Ołowniku z 1939 roku-obecnie własność prywatna. 

We wsi Radzieje znajduje się kościół klasycystyczny na planie ośmioboku, na podmurówce z kamieni polnych, na której wyryto datę budowy -1827 r. Na dachu znajduje się ośmioboczna latarnia zwieńczona kulą. W wystroju wnętrza znajdują się posągi z XVII w. i dwa obrazy mistrzów niderlandzkich „Pojmanie” i „Chrystus przed Piłatem” z XVIII w., które są własnością parafii. Niedaleko przy linii kolejowej zachował się jeden schron ciężki kwatery polowej szefa Kancelarii Rzeszy Hansa Lammersa.   

Najstarszym zabytkiem na Ziemi Węgorzewskiej jest gotycki kościół z XV wieku znajdujący się we wsi Węgielsztyn. Kościół zbudowany jest z kamienia polnego, otynkowany, jednonawowy, z dwuspadowym dachem krytym dachówką. Zakrystia ma beczkowe sklepienie, nawa kolebkowe. Z wystroju wnętrza z XVII wieku pochodzą: ambona posiadająca ornamentykę niderlandzką, krucyfiks w kruchcie i zamek w drzwiach zakrystii. W XVIII wieku dobudowano do świątyni część zachodnią z wieżą wysokości 32 m. Na wieży znajduje się chorągiewka z datą 1714. W środku zachował się barokowy ołtarz. Natomiast z czasów krzyżackich pochodzi granitowa chrzcielnica kościoła. 

We wsi Pozezdrze do najbardziej znanych zabytków należy kościół parafialny p.w. Św. Stanisława Kostki zbudowany w XIX wieku, odbudowany po zniszczeniach wojennych w 1923 r. oraz schron Hansa Himmlera „Hochwald”.

Mazurska Piramida w Rapie to grobowiec rodziny Farenheidów. Celem budowy grobowca - piramidy było stworzenie warunków sprzyjających mumifikacji ciała.   

Jest to miejsce o wielkiej mocy koncentracji pozytywnego promieniowania energii Ziemi i Kosmosu. Pozytywne promieniowanie jest wzmacniane w piramidzie przez odpowiedni kształt sklepienia wewnętrznego pod kątem 51°52' - a więc tak, jak w piramidach egipskich, a negatywne działanie energii eliminuje podstawa z kamienia polnego. 

do góry

INNE ATRAKCJE

krajobrazRóżnorodność ukształtowania terenu zachęca do uprawiania wycieczek pieszych i rowerowych. Szlaki przebiegają leśnymi drogami, brzegami jezior, przez krajobrazowo najładniejsze zakątki Ziemi Węgorzewskiej, stwarzając możliwość zwiedzenia zabytków. Ponadto z Węgorzewa wychodzi kilka ciekawych miejskich tras spacerowych. Turysta rowerowy bez trudu może korzystać ze szlaków pieszych lub z dużej ilości dróg asfaltowych i polnych. 

Gmina Węgorzewo to raj dla kajakarzy, żeglarzy, wędkarzy i amatorów autentycznego kontaktu z naturą. Obfitość jezior, baza usługowa i infrastruktura rekreacyjna stwarzają doskonałe warunki do uprawiania turystyki wodnej. Idealne na weekendowe wypady są spływy kajakowe spokojną i malowniczą rzeką Sapiną oraz dziką, pełną przeszkód w postaci zwalonych drzew rzeką Węgorapą. Przepiękne krajobrazy w Jarze Węgorapy rekompensują trudy tego spływu.   

Turyści preferujący rejsy spacerowe znajdą przyjemność w podziwianiu mazurskiej przyrody z pokładów statków.

Miłośnikom spędzania wakacji w siodle okoliczne stadniny koni oferują naukę jazdy konnej, przejażdżki po lasach bryczkami lub wozami, a zimą kuligi połączone z organizacją ognisk. 
Inną możliwością aktywnego wypoczynku są sporty ekstremalne. Zjazdy na linach, wspinanie się na obiekty, nurkowanie oraz paintball i off-road -jazda samochodami terenowymi uczą pracy w zespole, rozładowują stres i zapewniają niezapomniana zabawę.   

Zamarznięte tafle jezior są wymarzonym miejscem do uprawiania żeglarstwa lodowego i wędkarstwa podlodowego. Ośnieżone liczne pagórki sprzyjają uprawianiu amatorskiego narciarstwa zjazdowego, biegowego, snowboardu i ice-surfingu. Narciarstwo biegowe można uprawiać wykorzystując szlaki turystyczne. 

Żegluga Mazurska

widokOd 15 czerwca do 15 września na szlaku Wielkich jezior Mazurskich pływają statki wycieczkowe. Żegluga Mazurska zapewnia codzienne połączenia między Rucianem-Nidą, Mikołajkami, Giżyckiem i Węgorzewem. Z Węgorzewa trasa prowadzi pięknym szlakiem przez Mamry, Kirsajty, Dargin i Kisajno obok wysp z koloniami kormoranów i przesmyków na jeziora Święcajty i Dobskie. Na Kirsajtach statek przepływa pod długim mostem, z którego roztacza się wspaniały widok na cztery jeziora. Chętni na krótsze rejsy mogą skorzystać z wycieczki po jez. Mamry wokół wyspy Upałty.

Na statku w obficie zaopatrzonych bufetach można się posilić i zaspokoić pragnienie. Wycieczkom zorganizowanym na wcześniejsze zamówienie obsługa statku oferuje przekąski z grilla, obiad lub kolację.
Mimo tego, że rejsy odbywają się w oparciu o szczegółowe rozkłady , istnieje możliwość realizacji specjalnych rejsów (dancingi, przyjęcia weselne, bankiety, spotkania okolicznościowe) oraz rejsów w kameralnym gronie na 10-15 osobowych stateczkach.

do góry

NA WYCIECZKI

PROPONOWANE TRASY WYCIECZEK
 
NA ZWIERZYNIECKI RÓG
Rodzaj trasy: Piesza
Plac Wolności - ul. Krótka - Ruska Wieś - powrót do Węgorzewa, długość 12,9 km

obrazRozpoczynamy wycieczkę z Placu Wolności, kierując się na ul. Pionierów. Na skrzyżowaniu z Zamkową skręcamy w lewo i idziemy prosto, przekraczając po drodze most na Kanale Młyńskim. Mijamy mleczarnię, a po prawej były Park Jubileuszowy im. Cesarza Wilhelma II.
Skręcamy w lewo ul. Krótką. Po lewej ruiny zakładu drzewnego. Idziemy cały czas ul. Reymonta na skrzyżowaniu kierujemy się w lewo. Trochę dalej po prawej widać dwór klasycystyczny z XIX wieku, a po przeciwnej stronie pozostałość parku podworskiego. Można skręcić do parku i przejść się nad rzekę.
Idąc do Ruskiej Wsi, mijamy stację benzynową. Drogą asfaltową dochodzimy aż do drogi piaskowej. Po lewej ostatnie gospodarstwo Ruskiej Wsi. Idziemy prosto i w lewo, zostawiając za sobą domki letniskowe i widząc panoramę jeziora Mamry. Mijamy dawną stację WOPR i kierujemy się przez lasek do urządzonego pola namiotowego.
Wchodząc na pole biwakowe kierujemy się w prawo do lasu. Tam na lekkim wzniesieniu droga skręca w lewo. Po dojściu do skomplikowanego skrzyżowania dróg leśnych, wybieramy drogę na wprost. Wychodzimy koło gospodarstwa i schodzimy w dół zniszczonym asfaltem przy innym gospodarstwie. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo do Ruskiej Wsi i Węgorzewa.

NAD ŚWIĘCAJTY
Rodzaj trasy:  Piesza
Trasa wiedzie od zamku bulwarem Loir-et-Cher, przez mostek w pobliżu banku, ul. Nadbrzeżną, Słowackiego, Kajki, Jasną, Chrobrego, długość: 11,8 km

Idziemy cały czas prosto, skręcając następnie lekko w prawo w kierunku niewielkiego podejścia. Z niego widać wieżę ciśnień o wysokości 20 m. Na drodze głównej skręcamy w lewo, w kierunku lasu.
Przy stacji pomp idziemy w lewo, a potem w prawo na Wzgórze Saksońskie nad jezioro Święcajty. Znajduje się na nim cmentarz wojenny z 1917 r. Przy nim jest punkt widokowy, z którego widać wspaniałą panoramę jeziora i okolic. Następnie idziemy ścieżką wzdłuż wojskowego toru przeszkód do plaży miejskiej, a potem drogą do szosy Giżycko-Wegorzewo, na której skręcamy w lewo.
Po drugiej stronie drogi znajduje się cmentarz żołnierzy radzieckich. Kierujemy się w stronę Węgorzewa, skręcamy na drogę gruntową w prawo (drugą) zgodnie ze wskazówką "Pensjonat pod dębami". Pozostawiając po lewej pensjonat, schodzimy w kierunku nasypu i przejazdu kolejowego. Idziemy w stronę rosnących przy nieczynnej kolei daglezji. Powrót do Węgorzewa koleją.
 
PROMENADĄ NADRZECZNĄ DO JEZIORA MAMRY
Rodzaj trasy: Piesza
Plac Wolności - hotel "Nautic" - PTTK - Kanał Węgorzewski - ogródki działkowe - kaplica p.w. Matki Boskiej Fatimskiej - Plac Wolności. Długość: 6,1 km

Wyruszamy z Placu Wolności. Idziemy w kierunku żelaznego mostu, pod mostem ulicą Nadbrzeżną, Ejsmontów, wzdłuż Węgorapy, pomiędzy ogródkami działkowymi a rzeką. Mijamy po drodze hotel "Nautic", przystań jachtową, PTTK.
Docieramy do rozwidlenia dróg wodnych, do początku- od strony jeziora- Kanału Węgorzewskiego i starego koryta rzeki. Idziemy ścieżką uginającą się pod naszym ciężarem, przekraczamy rów melioracyjny, idąc drewnianym mostkiem. W styczniu 2002 roku rozpoczęto budowę szerokiej drogi wzdłuż promenady wiodącej do jeziora. Idąc dalej docieramy do niewielkiej budowli z podmurówki z ciosanych głazów (dawny budyneczek wodowskazu). Z krańca kamiennego mola otwiera się widok na j. Mamry, płw. Zwierzyniecki Róg i wyspę Upałty. W drodze powrotnej przy mostku skręcamy w prawo w kierunku stacji pomp. Następnie idziemy drogą gruntową w stronę górującej nad okolicą bryły szpitala. Przy ogrodach działkowych skręcamy w prawo w kierunku kaplicy p.w. Matki Boskiej Fatimskiej. Wychodzimy na ul. Kopernika i skręcamy w lewo. Idziemy ul. Słowackiego do Placu Wolności.

SPACER NA JANÓWKO
Rodzaj trasy: Piesza
Plac Wolności - dworzec kolejowy - Janówko - stadion miejski - budynek gazowni - ul. Targowa - powrót na Plac Wolności. Długość: 7,8 km

Trasa ma kształt wąskiej pętli, niektóre odcinki położone są blisko siebie, nie posiadają punktów wspólnych, nie stykają się ze sobą.
Od Placu Wolności idziemy ul. Pionierów, skręcając w lewo na Zamkową. Następnie cały czas prosto kierujemy się na Kętrzyn. Mijamy stary dworzec kolejowy i stację benzynową. Idziemy ul. Jaracza aż do końca chodnika i dalej aż do skrzyżowania z drogą po prawej stronie (przedłużenie ul. Towarowej). Kierujemy się w tę drogę wykładaną kamieniem polnym. Przechodzimy przez nie strzeżony przejazd kolejowy. Za nim skręcamy w lewo na kolej.
Idziemy drogą na miejscu dwóch dawnych torowisk. Lewe prowadziło do Królewca, prawe do Gąbina. Zaraz linie się zbiegają. Po minięciu z prawej strony zagajnika widać zabudowania Prynowa. Idąc dalej stopniowo odsłania się widok na Janówko. Maćki wyróżniają się wysoką kępą drzew położoną w miejscu, gdzie dawniej przy dworze był park. Przy samotnym gospodarstwie skręcamy w prawo na drogę gruntową.
Droga do Janówka wiedzie szpalerem drzew. Przed pierwszym zabudowaniem po lewej można zejść do jaru nad Węgorapą, skręcając w lewo. Na jego zboczu można zobaczyć terasy świadczące o stopniowym wcinaniu się rzeki w podłoże w miarę podnoszenia się terenu po ustąpieniu lądolodu.
Przed przejazdem kolejowym skręcamy w lewo, idąc zniszczoną asfaltową drogą, biegnącą równolegle do torowiska. Schodzimy z nasypu drogą w prawo i ścieżką docieramy do mostu kolejowego. Przechodzimy przez most kolejowy, w dole widać rzekę, stadion miejski. Idziemy dalej, po drodze mijając budynek gazowni z 1901 roku. Dochodząc do skrzyżowania z ul. Armii Krajowej skręcamy w prawo, a następnie przy rynku w ul. Targową. Kończymy tu wycieczkę.
 
WZDŁUŻ PĘTLI WĘGORAPY
Rodzaj trasy: Piesza
Park Miejski - przystań Żeglugi Mazurskiej - nadbrzeże Kanału Młyńskiego - jaz "Vęgornia" - ogródki działkowe "Wyzwolenie" - ul. 11-ego Listopada - ul. Kraszewskiego - Park Miejski. Długość: 5,8 km
 
Trasa rozpoczyna się w parku miejskim przy zakręcie rzeki. Należy iść prawą stroną Węgorapy (zgodnie z biegiem rzeki) w kierunku drewnianego mostka, następnie aleją nadbrzeżną do mostu na ul. Zamkowej. Udajemy się w stronę poczty i idziemy za pocztą cały czas prosto w kierunku żelaznego mostu do przystani Żeglugi Mazurskiej, a dalej wzdłuż ogrodzenia ogrodów działkowych i grobli.
Mijamy położoną po lewej stronie Kanału Młyńskiego mleczarnię i wychodzimy na ul. Zamkową, którą przecinamy, a następnie kierujemy się w stronę mostu kolejowego. Idziemy pod mostem kolejowym na stadion miejski.
Wychodząc ze stadionu, skręcamy w lewo, nad kanał schodząc schodami. Idziemy wzdłuż kanału, przechodzimy mostkiem na drugą stronę wlotu do basenu, a następnie udajemy się zarośniętą ścieżką do jazu "Vęgornia". Doszliśmy do ul. Armii Krajowej i skręcamy w prawo w stronę centrum Węgorzewa.
Przy cmentarzu skręcamy w ul. Konopnickiej. Na rozwidleniu ulicy idziemy w prawo w dół, a następnie jeszcze raz w prawo, idąc wysokim brzegiem doliny rzeki za ostatnim budynkiem nr 30. Przecinamy dawną linię kolejową, idąc skarpą nadrzeczną. Pozostawiamy po lewej most. Teraz idziemy pomiędzy ogródkami "Wyzwolenie" a rzeką. Przy moście wchodzimy na ul. 11-ego Listopada , skręcając w prawo. Naprzeciw budynku liceum skręcamy na drogę gruntową (ul. Teatralna). Mijamy po lewej cmentarz "zadżumionych", a później zespołu "Betesdy". Idziemy następnie ul. Kraszewskiego i wracamy do parku miejskiego.
 
DOOKOŁA WĘGORZEWA
Rodzaj trasy: Rowerowa
Węgorzewo - Kal - Kalskie Nowiny - Trygort – Węgorzewo. Długość: 44,4 km. Nieco trudna.

Trasa głównie terenowa. Nieco trudna ze względu na torfiastą lub trawiastą, na niektórych odcinkach ścieżkę. Prowadzi poprzez różne typy krajobrazów niziny równinnej, falistej i pagórkowatej wśród łąk, lasów Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i Krainy Węgorapy. Przecina wszystkie drogi prowadzące do Węgorzewa. Trasę można skrócić.
Miejsca zbieżności z innymi formami turystyki i rekreacji: Węgorzewo i Kal - turystyka wodna; punkt widokowy nad j. Święcajty - lotniarstwo; plaże i pola namiotowe - nad Święcajtami, w Kalu i Zwierzynieckim Rogu.
 
DO POZEZDRZA I Z POWROTEM
Rodzaj trasy: Rowerowa
Węgorzewo - Ogonki - Pozezdrze - Ogonki – Węgorzewo. Długość: 27,7 km

Trasa ta będzie o wiele atrakcyjniejsza, jeżeli zostanie uruchomiony odcinek biegnący torowiskiem nieczynnej kolei. Na razie wiedzie ona asfaltem do Pozezdrza, gdzie w lasku zobaczyć można zniszczony bunkier Himmlera. Ponadto zniszczone pozostałości bunkrów w Ogonkach.

DO GIŻYCKA I Z POWROTEM BOCZNYMI DROGAMI
Rodzaj trasy: Rowerowa
Węgorzewo - Ogonki - Pieczarki - Świdry - Pierkunowo - Giżycko - Sulimy - Pieczonki - Kruklanki -Pozezdrze - Ogonki – Węgorzewo. Długość: 73,2 km

Pierwsza część trasy do Giżycka prowadzi najpierw ruchliwą drogą do Ogonek, następnie drogą leśną prawie do Pieczarek, szosą do Świdrów i piaszczystą drogą do Pierkunowa i Giżycka. Druga część trasy wiedzie dobrymi drogami o małym natężeniu ruchu do Kruklanek, a następnie wzdłuż zachodniego brzegu jez. Gołdapiwo do Przerwanek i szosą do Pozezdrza. Od Pozezdrza do Węgorzewa trasa wiedzie Leśnym Szlakiem Sapiny
 
DUŻA PĘTLA MAMR
Rodzaj trasy: Rowerowa
Węgorzewo - Ruska Wieś - Trygort - Mamerki - Kietlice - Sztynort - Łabapa - Radzieje - Pilwa - Doba - Kamionki - Giżycko - Pierkunowo - Świdry - Pieczarki - Nowy Harsz - Harsz - Okowizna - Ogonki – Węgorzewo. Długość: 103,0 km

Jest to trasa bardzo długa, bardzo zróżnicowana pod względem wysokości z na przemian ledwo przejezdnymi ścieżkami, wręcz chaszczami, ale jak najbliżej brzegów jeziora i drogami asfaltowymi. Wspaniałe widoki rekompensują trudy trasy. Oczywiście można zamienić rower na żaglówkę czy kajak w miejscowościach podanych w opisie Małej Pętli Mamr, jak również w Dobie, Pięknej Górze i Giżycku.
 
LEŚNY SZLAK SAPINY
Rodzaj trasy: Rowerowa
Węgorzewo - Stręgiel - Stręgielek - Ogonki – Węgorzewo. Długość: 30,7 km

Zasadnicza część przejazdu prowadzi wzdłuż prawego, a potem lewego brzegu rzeki Sapiny, następnie wysoką krawędzią południowego brzegu jez. Stręgiel. W lesie nad Sapiną znajdują się zniszczone poniemieckie bunkry i rowy przeciwczołgowe z czasów II wojny światowej.
Rzeka jest szlakiem kajakowy i żeglarskim , w Ogonkach znajdują się plaże i jest możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego, a także skosztowania smażonych ryb i innych specjałów.
 
PRZEZ PUSZCZĘ BORECKĄ I PIŁACKIE WZGÓRZA
Rodzaj trasy: Rowerowa
Węgorzewo - Stręgiel - Gębałka - Kuty - Jakunówko - Jasieniec - Podleśne - Diabla Góra - Grodzisko - Kuty – Węgorzewo. Długość: 64,3 km

Jest to trasa wybitnie terenowa oprócz dojazdu do Jasieńca i z powrotem do Kut. Prowadzi przez zachodnia część Puszczy Boreckiej i zalesione Wzgórza Piłackie. Przejazd przez Wzgórza Piłackie jest trudniejszy ze względu na urozmaiconą rzeźbę. Większość długości trasy jest oznakowana na czerwono i żółto. Są również punkty newralgiczne bez oznakowań.
Na szlaku znajduje się strome Wzniesienie Góra Grodzisko (195,5 m n.p.m.), z którego roztacza się piękny widok na Lasy Skaliskie i tereny po stronie rosyjskiej oraz Szeskie Wzgórza w okolicach Gołdapi. Ponadto można zwiedzić położoną w pobliżu leśniczówki na Diablej Górze stację monitoringu środowiska.
 
PUSZCZAŃSKIM SZLAKIEM
Rodzaj trasy: Rowerowa
Węgorzewo - Stręgiel - Gębałka - Kuty -Jakunówko - Jasieniec -Podleśne - Leśny Zakątek - Borki - Rogojny - Jelonek - Orłowo - Wolisko - Jurkowo - Możdżany - Żywki - Kruklanki - Wyłudy - Pozezdrze - Ogonki – Węgorzewo. Długość: 108,6 km

Zasadniczym celem wycieczki jest przejazd wśród pięknych fragmentów Puszczy Boreckiej. Na trasie można spotkać wiele gatunków roślin i zwierząt, a także żyjące na wolności żubry. Szlak wiedzie tylko przez dwa rezerwaty przyrody: Borki i Lipowy Jar. Jest dobrze oznakowany i wygodny do przejazdu rowerem. Od Podleśnego do Zamościa oraz od 64 km trasy do Kruklanek należy jechać szlakiem oznaczonym na czerwono, od Leśnego Zakątka do Rogojn szlakiem żółtym. Najtrudniejszy jest odcinek od Rogojn do Orłowa ze względu na brak oznakowań. Pod względem jakości nawierzchni najtrudniejszy do przejechania jest piaszczysty odcinek drogi w Borkach (ok. 4,5 km).
 
REZERWAT SIEDEM WYSP
Rodzaj trasy: Rowerowa
Węgorzewo - Perły - Rudziszki - Pasternak - Zielony Ostrów - Pasternak – Węgorzewo. Długość: 42,5 km

Wycieczka do rezerwatu jest znakomita dla osób poszukujących ciszy, spokoju i odprężenia. Uprzednio należy powiadomić strażnika rezerwatu (przewodnika po terenie chronionym) i Straż Graniczną w Węgorzewie o planowanej wycieczce, gdyż jest to strefa przygraniczna.
Trasa jest łatwa do pokonania ze względu na niewielkie różnice wysokości i na ogół dość dobrą drogę. Droga dojazdowa prowadzi szosą do Rudziszek i dalej drogami terenowymi do Zielonego Ostrowia, a powrotna od Pasternaka do Węgorzewa starą nieczynną koleją.
 
SZLAK BEZ ASFALTU
Rodzaj trasy: Rowerowa
Węgorzewo - Ołownik - Sąkieły Małe - Zabrost Wielki - Skalisko - Wydutki - Grądy Węgorzewskie - Radziszewo - Matyski – Węgorzewo. Długość: 63,2 km

Trasa prawie w całości prowadzi drogami bez asfaltu. Pierwsza część wiedzie starym torowiskiem; do Grądów Węgorzewskich po terenie płaskim. Trudne do pokonania jest leśna wyboista droga między Ołownikiem a Dąbrówką Nową oraz droga leśna na dojeździe do Grądów. Najpiękniejsza część trasy prowadzi przez Lasy Skaliskie, w szczególności wzdłuż Kanału Brożajckiego. W Zabroście Wielkim warto obejrzeć mazurską zabudowę.
 
SZLAK KANAŁU MAZURSKIEGO
Rodzaj trasy: Rowerowa
Węgorzewo - Brzozowo - Guja - Śluza Guja - Rydzówka - Leśniewo - Mamerki -Przystań - Trygort – Węgorzewo. Długość: 39,5 km

Trasa w większości przebiega drogami gruntowymi i ścieżkami. Jest bardzo urozmaicona krajobrazowo. Najbardziej atrakcyjne pod tym względem odcinki wiodą starym torowiskiem, ścieżką wzdłuż Kanału Mazurskiego i drogą wzdłuż jez. Rydzówka. Na szlaku jest kilka przeszkód wymagających przeniesienia czy przeprowadzenia roweru. Do obiektów godnych zwiedzenia należą: urządzenia hydrotechniczne nieczynnego Kanału Mazurskiego, niezniszczone bunkry Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu w Mamerkach, rezerwat ornitologiczny jez. Rydzówka i śluzę w Guji-Piaskach.
 
SZLAK PIRAMIDY
Rodzaj trasy: Rowerowa
Węgorzewo - Budry -Rapa - Banie Mazurskie – Węgorzewo. Długość: 62,3 km

Do miejscowości Budry trasa jest urozmaicona z deniwelacjami. Na tym odcinku przebiega prawie wyłącznie drogami gruntowymi i ścieżkami. Znaczna część trasy Budry -Rapa - Banie Mazurskie prowadzi płaską powierzchnią Niecki Skaliskiej, urozmaiceniem jest tutaj przejazd przez zachodnią, a następnie wschodnią część Lasów Skaliskich. Powrót z Bań Mazurskich do Węgorzewa wyznaczono stara stuletnia nieczynną linia kolejową Gołdap - Węgorzewo. Przejazd na niektórych odcinkach torowiska jest niestety niemożliwy, lecz równoległe do kolei przebiega szosa, którą można ominąć nieprzejezdne odcinki torowiska.
Na trasie można zwiedzić Mazurską Piramidę w miejscowości Rapa, a także zabytkowy pałac z XIX wieku w Mieduniszkach Wielkich. Za wsią Zakałcze Wielkie na drodze do Kanału Brożajckiego niedaleko od niej znajduje się opuszczony niemiecki cmentarz z kaplicą i krypta grobową rodziny Steinertów.
 
SZLAKIEM GÓR
Rodzaj trasy: Rowerowa
Węgorzewo - Czerwony Dwór - Pawłowo - Olszewo - Góry - Łęgwarowo - Pasternak - Wesołowo - Nowa Guja - Guja - Różewiec - Węgielsztyn - Trygort – Węgorzewo. Długość: 53,2 km

Jest to wycieczka wybitnie terenowa. Na drodze są niezłe podjazdy i zjazdy. Z wyniosłości można podziwiać wspaniałe krajobrazy. Na pewnym odcinku droga wiedzie wzdłuż południowego brzegu jez. Oświn, które należy do rezerwatu Siedmiu Wysp. Z ciekawszych obiektów na trasie należy wymienić zabytkowa śluzę na kanale Mazurskim w Guji Piaskach.
We wsi Wężówko można przesiąść się w kajak płynąc przez malowniczy Jar Węgorapy. Wzniesienie w Górach jest doskonałym punktem startu dla lotniarzy, ale przedtem należy powiadomić o lotach Straż Graniczną.
 
WILCZY SZANIEC
Rodzaj trasy: Rowerowa
Węgorzewo - Srokowo - Siniec - Mazany - Parcz - Gierłoż - Parcz - Pilwa - Radzieje – Węgorzewo. Długość: 67,7 km

Dojazd do Gierłoży za wyjątkiem krótkiego odcinka drogi gruntowej prowadzi asfaltem. Na trasie nie ma dużych deniwelacji, oprócz podjazdu na i zjazdu z Diablej Góry pod Srokowem. Między Sińcem a Suchodołami trasa wiedzie drogą gruntową - jest to skrót, dzięki któremu długość drogi powrotnej zmniejszy się o ok. 3 km.
Na trasie można zwiedzić kwaterę Hitlera w Gierłoży i polową kwaterę główną Wehrmachtu w Mamerkach.
 
WOKÓŁ BRZOZOWSKIEJ GÓRY
Rodzaj trasy: Rowerowa
Węgorzewo - Matyski - Brzozówko - Kaczorówko – Węgorzewo. Długość: 23,3 km

Krótka i łatwa wycieczka z jednym dłuższym podjazdem. Z wyjątkiem ulic Węgorzewa jest to trasa terenowa, przebiegająca nieczynnym torowiskiem oraz drogami gruntowymi. Trasa biegnie wokół rzadko uczęszczanych okolic. Na dwóch kilkukilometrowych odcinkach szlak wiedzie przez dawny las miejski Węgorzewa. Ze wzniesień rozciągają się rozległe panoramy otaczającego terenu.
 
krajobrazWOKÓŁ JEZIORA GOŁDAPIWO
Rodzaj trasy: Rowerowa
Węgorzewo - Stręgiel - Stręgielek - Przytuły - Wilkus - Przerwanki - Jeziorowskie - Kruklanki - Przerwanki - Pozezdrze - Ogonki – Węgorzewo. Długość: 54,9 km

Wokół Gołdapiwa biegnie niebieski szlak turystyczny o długości ok. 18 km. Większość odcinków trasy stanowią drogi polne i leśne. Deniwelacje na szlaku są niewielkie. Jest wiele ośrodków wypoczynkowych i domów letniskowych w Kruklankach, Przerwankach czy Jeziorowskich.
 
WOKÓŁ JEZIORA NIEGOCIN
Rodzaj trasy: Rowerowa
Węgorzewo - Pozezdrze - Giżycko - Ruda - Rydzewo - Bogaczewo - Strzelce - Wilkasy - Giżycko - Świdry - Pozezdrze – Węgorzewo. Długość: 84,5 km

Trasa wiedzie przeważnie asfaltowymi drogami i jest lekko pofałdowana. Objazd jez. Niegocin najwygodniej zacząć i zakończyć w Giżycku. Należy kierować się niebieskim oznakowaniem trasy wokół jeziora. Linia brzegowa jest słabo rozwinięta. Przez Niegocin prowadzi Wielki Szlak Jezior Mazurskich, występuje tu duże natężenie ruchu turystycznego, baza noclegowa jest dobrze rozwinięta.
 
WYSKOK DO WYSKOKU ALBO SZLAKIEM REZERWATÓW
Rodzaj trasy: Rowerowa
Węgorzewo - Brzozowo - Dąbrówka Mała - Guja - Marszałki - Wyskok- Bajory Wielkie - Brzeźnica - Kałki - Bajory Wielkie - Bajory Małe - Rydzówka - Leśniewo - Trygort – Węgorzewo. Długość: 60,6 km

Jest to wycieczka wybitnie krajobrazowa. Trasa wiedzie przez lasy, łąki i pola , tereny płaskie i o zróżnicowanej rzeźbie. Można zwiedzić częściowo rezerwaty: Siedem Wysp, Kałeckie Błota, Bajory i rezerwat na jez. Rydzówka.

do góry

PRZYDATNE INFO

Urząd Miejski
11-600 Węgorzewo, ul. Zamkowa 3
tel. centrala 0 87 427–54-00

Informacja Turystyczna 
11-600 Węgorzewo, plac Wolności 11 
Telefon: +48 87 4274009

Telefon Alarmowy Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
0 601 100 100

Mazurskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
ul. Nadbrzeżna 15, 11-500 Giżycko,
tel. +48 87 428 23 00

Powiatowa Komenda Policji w Węgorzewie
ul Chopina 6,
tel. +48 87 427 04 00, 997

Zespół Wyjazdowy Pogotowie "Falck" Węgorzewo
ul. 3 Maja 17,
tel. +48 87 427 22 22,  999

Dyspozytornia Nocnej Pomocy Lekarskiej
tel. +48 87 427 96 75

Mazurskie Centrum Zdrowia. Szpital Powiatowy w Węgorzewie
ul. 3 Maja 17,
tel. +48 87 427 32 52

Żegluga Mazurska Sp. z o.o.
Aleja Wojska Polskiego 8, 11-500 Giżycko
tel. +48 87 428 53 32,

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Węgorzewie (wegorzewo.pl). Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Katarzyny Piskorz.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone