zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
lubuskie
Gubin
Kostrzyn
Powiat Sulęciński
Powiat Świebodziński
Powiat Żagański
Powiat Żarski
Zielona Góra
Powiat Świebodziński

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Powiat Świebodziński leży w środkowo-zachodniej części Województwa Lubuskiego i graniczy z pięcioma powiatami: sulęcińskim, krośnieńskim, zielonogórskim, nowotomyskim i międzyrzeckim.

Przez teren Powiatu przebiegają dwie drogi międzynarodowe: E-30 (Berlin - Warszawa-Moskwa), E-65 (Szczecin - Jakuszyce) oraz drogi wojewódzkie: nr 276 (Świebodzin-Krosno Odrzańskie), nr 277 (Sulechów-Skąpe), nr 303 (Świebodzin-Babimost), nr 302 (Brudzewo - Kręcko - Zbąszynek). Ponadto przez Powiat Świebodziński przebiega ważna magistrala kolejowa E-20 (Warszawa Zachodnia - Kunowice - Berlin).

Powiat Świebodziński znajduje się na obszarze zwanym Pojezierzem Lubuskim. Wznosi się nad otaczającymi dolinami rzeki Odry na południu i zachodzie, Obry na wschodzie i Warty na północy. Na terenie powiatu znajdują się liczne jeziora polodowcowe- rynnowe, torfowiska i rzeki z kompleksami łąk. Wspaniałe jeziora, lasy, łąki i cisza- to wszystko można znaleźć w każdym zakątku powiatu, w którym można wspaniale wypocząć.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

GMINA ŚWIEBODZIN

Ratusz w Świebodzinie
Ratusz miejski istniał prawdopodobnie już w XIV wieku. Po pożarze w 1541 roku odbudowano go w stylu renesansowym z elementami późnogotyckimi, nadając kształt, który zachował do dziś. W XIX w. ratusz gruntownie przebudowano. M.in. rozebrano jedną z dwóch wież (strażniczą). Budynek zyskał obecny wygląd z charakterystyczną wieżą widokową oraz bogato zdobioną fasadę zachodnią z herbem miasta. O dawnym rodowodzie Ratusza świadczą zachowane różnorodne sklepienia w piwnicach, w salach Muzeum i pomieszczeniach wieży.
 
Kościół p.w. św. Michała Archanioła
Widnieje przy północno - wschodnim narożniku rynku. Gotycki trzon kościoła powstał w 2 poł. XV w. po pożarze trzynawową halę poszerzono, dostawiając czwartą nawę i rząd kaplic. Wnętrze kościoła przykryto w nawach sklepieniem sieciowym, w kaplicach i emporach - gwiaździstym, a w jednej z kaplic rzadko spotykanym kryształowym. W XIX w. obiekt przebudowano (dostawiono kruchtę i przekształcono fasadę zachodnią). Z zabytkowego wyposażenia kościoła zachowała się późnogotycka grupa Ukrzyżowanie (na belce tęczowej) i współczesny jej tryptyk stanowiący część ołtarza, a także szereg obiektów barokowych i rokokowych.
 
obwarowaniaObwarowania miejskie
Wzniesione zostały na przełomie XIV i XV wieku. Mury obronne okolone fasadą posiadały 12 baszt i 3 bramy. Fragmenty murów oraz trzech baszt z kamienia i cegły znajdują się wzdłuż ulicy Okrężnej, Zamkowej i Parkowej.
 
Zamek w Świebodzinie
Zamek o początkach z XIV w., rozbudowany w XVI w. w oparciu o plan podkowy. W XIX w. przebudowany, obecnie w stanie ruiny. W roku 1489 zamek oblegały wojska węgierskie króla Macieja Korwina. Zajęcie zamku 17.01. przez wojska węgierskie zakończyło panowanie Piastów Śląskich na obszarze świebodzińskim.
 
Wilkowo - Pałac Renesansowy
Wybudowany ok. 1550 r. dla rodziny Waldenburg, przebudowany po 1840 r., piętrowy, na rzucie litery U, kryty dachem mansardowym. Obecnie siedziba Archiwum Państwowego.
 
Gościkowo - Paradyż
ParadyżPocysterski zespół klasztorny. Pierwsze zabudowania kościelne i klasztorne wzniesiono ok. poł. XIII w. W XVIII w. przebudowa w stylu barokowym i klasycystycznym. Dwuwieżowa fasada kościoła wg projektu Karola Marcina Franza. W roku 1740 wojska króla Pruskiego Fryderyka I najechały na klasztor plądrując i grabiąc kosztowności. Sprawa poruszana była na Sejmie w Warszawie. Ostatecznie król Polski wydał uniwersał o obronie granic państwa przed napaścią. Dziś siedziba Wyższego Seminarium Duchowego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
 
Chociule - Pałac - Dom Dziecka
Pałac w Chociulach. Zbudowany w drugiej połowie XIX wieku, eklektyczny z przewagą elementów architektonicznych, nawiązujących do gotyku. Murowany. Elewacje zdobione są bogatym detalem architektonicznym w postaci gzymsów, fryzów i obramień okiennych. Wysoka, kwadratowa wieża zdobiona jest tarasem. Jeden z najciekawszych zabytków gotyckich w regionie.
 
Jeziory
Ruiny zamku w Jeziorach

 

GMINA LUBRZA

fortyfikacjeLubrzański Szlak Fortyfikacji
Lubrzański szlak Fortyfikacji to unikatowy na skalę europejską pochodzący z okresu II wojny światowej zespół umocnień. Tworzą go rowy przeciwczołgowe, śłuzy, forty i bunkry. W okolicach Boryszyna znajduje się jedno z ogólnodostępnych wejść do podziemi LSF. Znajdujący się na terenie gminy szlak pieszy, rowerowy, samochodowy oraz wodny umożliwia zapoznanie się z obiektami architektury militarnej (most rolkowy w Nowej Wiosce, zapory wodne, kopuły naziemne, schrony itp.). Obecnie w podziemiach znajduje się rezerwat nietoperzy tworząc największe skupisko tych zwierząt w Europie.
 
Boryszyn
Drewniany kościół zrębowy z 1648 r. p.w. Najświętszej Marii Panny, z wieżą dobudowaną w 1690 r. Na uwagę zasługuje również zębata chata z 1703r., została jednak przeniesiona do skansenu w Ochli.
 
Bucze
Na uwagę zasługuje stary cmentarz, na którym do niedawna zachowały się grobowce z piaskowca pochodzące z XVII w.
 
kościółMostki
Ładny dwór neorenesansowy z XIX w. Przy głównej drodze kościół szachulcowy z 1832 r. P.w. Matki Boskiej.
 
Przełazy
Najciekawszym obiektem we wsi jest trzykondygnacyjny pałac neorenesansowy z XIX w. Mający prostokątna wieżę zakończoną krenelażem, co upodabnia go trochę do zamku. We wsi znajduje się również bardzo ładny, wzniesiony z granitu i cegły kościół szachulcowy z XIX w. P.w. Podwyższenia Krzyża. Ciekawa jest wieża przykryta dachem.
 
Staropole
Do ciekawostek należy młyn z początków XX wieku.
 
Zagórze
Godny uwagi jest tu dom pochodzący z końca XVIII wieku o dekoracyjnych szczytach szachulcowych. Przy drodze na Bucze pozostałości cmentarza ewangelickiego, zniszczonego z powodu prowadzonej wcześniej w tym miejscu eksploatacji.

 

GMINA ŁAGÓW

zamekŁagów
Zamek Joanitow - na przesmyku między jeziorami Trześniowskim i Łagowskim na sztucznie usypanym wzgórzu otoczonym wysokimi murami wznosi się Zamek Joanitów. Z wieży roztaczają się piękne widoki, u podnóża wieży widnieje Brama Polska(ceglana z XV w) i Marchijska (z XVI w), a między nimi biegnie 120 metrowa uliczka podzamcza zabudowana kamieniczkami z XVIII i XIX wieku.
 
Żelechów
WXVII w. schronienie znaleźli tu wydaleni z Polski arianie. Mieszkał tu i zmarł Jonasz Szlichtyng (1592-1661) - pisarz i ideolog braci polskich. Kościół szachólcowy z 1648, z drewnianą wieżą, neorenesansowy pałac z 2 poł. XIX wieku.
 
Poźrzadło
Kościół p.w. Zwiastowania NMP szachulcowy z 1760-1766 z drewnianą wieżą z 1859 roku, naprzeciw kościoła d. Plebania z 1818 r. szachulcowa, nakryta dachem naczółkowym. Mieści się tam Dom Sztuki z antykwariatem oraz pokoje gościnne. Wszystko "W Starym Stylu".
 
Niedźwiedź
Zachowany kościółek z 1930 r., o konstrukcji drewnianej, z zewnątrz oszalowany deskami.

Toporów
Zespół pałacowy i park - obecnie Dom Pomocy Społecznej.
 
Kosobudz
Wieś letniskowa, położona nad jeziorem Dziarg.
 
Jemiołów
Kościół klasycystyczny z końca XVIII wieku, z wieżą w górnej kondygnacji drewnianą. Wewnątrz ołtarz z 1730 r. Maszt nadawczy wysokości 328 m i 80 m wieża przekaźnikową Radiowo - Telewizyjnego Centrum Nadawczego w Poznaniu.
 
Sieniawa
Wieś wśród wzgórz morenowych, założona w XIII w. Kościół neoromański z 2 poł. XIX w. Przylegająca do niego drewniana wieża jest pozostałością po kościele z 1740 r.
 
Łagówek
Łagówek - klasycystyczny kościół szachulcowy z 1767 r., obmurowany w 1 poł. XIX w., z drewnianą wieżyczką z latarnią. 4 km na pn. od wsi położony jest Bukowiec (227 m n.p.m.) - najwyższe wzniesienie Pojezierza Łagowskiego.

 

GMINA SKĄPE

radoszynOłobok
Klasycystyczny kościół z XVIII w. z zachowanymi nagrobkami z przed wzniesieniem obecnej świątyni.
 
Radoszyn
Późnogotycki kościół z końca XV w. W nim tryptyk rzeźbiony z początku XVI w. oraz obrazy olejne z XVII w.
 
Rokitnica - Kościół
Kościół szachulcowy
 
Rokitnica, Niekarzyn
Pałace z XVIII w.

 

GMINA SZCZANIEC

OjerzyceSzczaniec
Kościół pod wezwaniem św. Anny zbudowany w 1670 r., styl gotycki, ruiny pałacu z XV w.
 
Myszęcin
Kościół p.w. Matki Boskiej Królowej Polski, pałac z połowy XIX w., park o charakterze krajobrazowym założony na przełomie XVIII i XIX w. oraz stanowiska archeologiczne.
 
Ojerzyce
Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z roku 1670, który był w tedy budowlą szachulcową, dworek z XIX w.-obecnie komfortowy i nowoczesny hotel.
 
Opalewo
Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP, neogotycki, zbudowany w 1872 r.
 
Dąbrówka Mała
Kościół p.w. Chrystusa Króla, zbudowany w XIX w.

 

GMINA ZBĄSZYNEK

Gmina Zbąszynek
Pałac neorenesansowy zbudowany w latach 1856-1859, kościół parafialny w Kosieczynie z 1406, neogotycki kościół w Kręcku z 1880r., kościół z bogatą polichromią wnętrz, oraz brama - dzwonnica w Chlastawie z 1637r., zabytek klasy "O".
 
Chlastwa
Poewangelicki drewniany zabór kościelny z bogatą polichromią wnętrz z 1637 r.
 
Dąbrówka Wlkp.
Neorenesansowy pałac hrabiów Schwarzenau (1856-1859).
 
Kosieczyn
Drewniany kościół parafialny z 1406 r.
 
Kręcka
Neogotycki kościół z 1880 r. oraz pomnik z piaskowca poświęcony mieszkańcom Kręcka poległym w czasie I wojny światowej z 1926 roku.
 
Rogoziniec
pozostałości po niemieckich bunkrach sprzed I wojny światowej, budynki dawnych koszar wojskowych - obecnie Zespół Szkół Leśnych, lasy bogate w grzyby i jagody.

do góry

INNE ATRAKCJE

krajobrazNajbardziej znanym rezerwatem jest "Nietoperek", obejmuje podziemny system korytarzy i bunkrów w tzw. Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Corocznie zimuje tu 30 tysięcy nietoperzy, co powoduje, że ów miejsce jest największym w Środkowej Europie zimowiskiem nietoperzy.

Jeziora dają okazje do wędkowania i uprawiania sportów wodnych. Do największych jezior na terenie powiatu należą: Jezioro Ciecz (Trześniowskie), Jezioro Łagowskie, Jezioro Niesłysz (j. Niesulickie), Jezioro Paklicko Wielkie (Jezioro Paklicko) oraz Jezioro Goszcza.

Liczne pomniki przyrody, z których 14 znajduje się w okolicach Łagowa, wyróżniają się 700-letnie dęby w Przełazach, Toporowie i Łagowie oraz 400-letnie w Lubrzy i Szczańcu. Reliktem przyrody jest tulipanowiec amerykański (o obwodzie 384 cm i wysokości 28 m) rosnącym nad Jeziorem Łagowskim.

do góry

NA WYCIECZKI

GMINA ZBĄSZYNEK

Czerwony:
Bytom Odrzański-Miedzichowo 18,5 km
Nowa Wieś Zbąska(gmina Zbąszyń) - Kosieczyn - Chlastawa - Zbąszynek - Dąbrówka Wlkp. - Strzyżewo - (Gmina Zbąszyń).

Żółty:
Zbąszynek PKP - Babimost PKP- 15 km
Zbąszynek - wiadukt kolejowy - kierunek Nowy Gościniec - Rezerwat Przyrody - Kręcki Łęg - Kręcko - Kręcko Winnica - Podmokle Małe - Rezerwat Przyrody - Laski - ( Gmina Babimost).

 
GMINA ŚWIEBODZIN

Zielony szlak turystyczny:
Świebodzin - Łagów - Gościkowo - 60 km.

Szlak nenufarów
wokół jeziora w Lubrzy 20 km.

Świebodzin - Wilkowo
Brukowana ścieżka pieszo- rowerowa ze Świebodzina do Wilkowa dł. 2,5 km.

spływ kajakowyŚcieżka dydaktyczno-krajoznawcza
Ścieżka z Mostek przez Krzeczkowo, wzdłuż linii brzegowej jeziora Niesłysz (Zatoka Szary Kamień, Zatoka Borowska) do miejscowości Borów, dalej drogą lokalną do Ołoboku, wzdłuż rzeki Ołobok do Niesulic, następnie linią brzegową (Zatoka Wodne Wcięcie, Zatoka Bogenza) ku Przełazom, mijając po drodze jezioro Czarne, jezioro Jeziorko (Złoty Potok), stamtąd znanym już szlakiem turystycznym (zielonym), z powrotem do Mostek - pętla o łącznej długości 24 km.

Ścieżka rowerowa
Lubrza - Staropole – Boryszyn – Gościkowo – Jordanowo - Lubrza - 33,80 km.

Szlak rowerowy
Szlak rowerowy Lubrza - Romanówek - Buczyna - Zagaje - Bucze - Mostki - Nowa Wioska - Lubrza - 29 km.

Ścieżka z Jordanowa
Jordanowo - obok rezerwatu Dębowy Ostrów - Lubrza - przejazd drogą polną oraz brukiem wśród kompleksów leśnych - ok. 7 km.
 
Ścieżki w Łagowskim Parku Krajobrazowym
ścieżki (szlaki) rowerowe biegną również przez Łagów oraz tereny Łagowskiego Parku Krajobrazowego - ok. 20 km.

do góry

PRZYDATNE INFO

Starostwo Powiatowe w Świebodzinie
ul. Kolejowa 2, 66-200 Świebodzin
tel. +48 68 47 55 307
starostwo@powiat.swiebodzin.pl
turystyka@powiat.swiebodzin.pl

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Nowy Szpital”
ul. Młyńska 6, 66-200 Świebodzin
tel. (068)38 22841

Muzeum Regionalne w Świebodzinie
Plac Jana Pawła II 1, 66-200 Świebodzin
tel.: +48 68 382 31 01

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Świebodzinie (www.swiebodzin.turystyka.pl). Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Elwiry Bałenkowskiej.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone