zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
świętokrzyskie
Gmina Busko-Zdrój
Kielce
Ostrowiec Świętokrzyski
Powiat Jędrzejowski
Powiat Kazimierski
Powiat Konecki
Powiat Włoszczowski
Sandomierz
Skarżysko-Kamienna
Starachowice
Powiat Jędrzejowski

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Powiat jędrzejowski leży w południowo-zachodniej części województwa świętokrzyskiego, w malowniczej dolinie rzeki Nidy – tzw. Niecce Nidziańskiej.

Powiat tworzy dziewięć gmin: Jędrzejów, Małogoszcz, Sędziszów, Imielno, Wodzisław, Sobków, Słupia, Nagłowice i Oksa. Siedzibą powiatu jest miasto Jędrzejów. Prawami miejskimi legitymują się jeszcze Małogoszcz i Sędziszów.

Krajobraz powiatu jest bardzo zróżnicowany. W zachodniej części dominują lessowe wzgórza Garbu Wodzisławskiego z dużym udziałem obszarów leśnych, natomiast północną część powiatu zajmuje Płaskowyż Jędrzejowski, charakteryzujący się wydłużonymi, łagodnie zaokrąglonymi wzgórzami.
Główną rzeką powiatu jest Nida, typowa rzeka nizinna, tworząca malownicze rozlewiska wśród łąk.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

klasztorArchiopactwo Cystersów w Jędrzejowie
Adres: ul. Klasztorna, Jędrzejów, tel. (041) 386-46-96
najstarszy klasztor cysterski w Polsce. Opactwo powstało w XII wieku z fundacji biskupa wrocławskiego Janika i Klemensa grafitów. Klasztor  jest powszechnie znany jako miejsce pochówku bł. Wincentego Kadłubka, biskupa krakowskiego, autora „Kroniki Polaków”. Kościół klasztorny pod wezwaniem NMP i św. Wojciecha. Wewnątrz m.in. sanktuarium bł. Wincentego oraz wspaniały prospekt organowy. Organy z XVIII w. o niepowtarzalnym brzmieniu, z zachowanymi unikalnymi rozwiązaniami technicznymi. Wieża romańska przedcysterskiego kościoła z ok. 1110 r.

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
Adres:  Pl. T. Kościuszki 7-8, 28-300 Jędrzejów, tel.  (0-41) 386-24-45, fax. (0-41) 386-54-89,
Czynne: w sezonie zimowym – od wtorku do niedzieli w godz. 8 - 16, w sezonie letnim – od wtorku do niedzieli w godz. 8 – 17. W poniedziałki muzeum nieczynne.

Muzeum posiada trzecią co do wielkości na świecie kolekcję zegarów słonecznych, przyrządów astronomicznych oraz biblioteki starodruków. Poza tym muzeum posiada obszerne zbiory ekslibrisu i  grafiki, dawnej gastronomii, farmacji i fotografii, a także eksponaty związane z Legionami Polskimi. W skład muzeum wchodzi zespół budynków przy jędrzejowskim Rynku: dwie zabytkowe kamienice od frontu, oficynę oraz gruntownie odremontowany i zmodernizowany w 2006 roku pawilon wystawowy, wzniesiony w latach 60-tych XX w.

muzeumMuzeum Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach
Adres: ul. Kacpra Walewskiego 7, 28-362 Nagłowice, tel/fax (041) 381-45-70, 381-49-20
Czynne: od poniedziałku do soboty w godzinach 8 - 16.
W niedziele i święta muzeum czynne od maja do września w godz. 9 - 17.

W dworku, który wybudowała ok. 1800 r. rodzina Walewskich, znajdują się m. in. Muzeum Mikołaja Reja, pokoje gościnne i punkt informacji turystycznej. Znajduje się tutaj wystawa reprodukcji przedstawiających życie i dorobek pisarski Mikołaja Reja. Na drzeworytach umieszczono fragmenty dzieł pisarza i zapisy z jego życiorysu. W gablotach znajdują się ciekawe teksty w kopiach rękopisów - jest to m. in. "Zeznanie podatkowe" i "List do sąsiada".

Imielno
Do niewątpliwie cennych zabytków należą: kościół p. w. św. Mikołaja w Imielnie, swymi początkami sięga on I poł. XIII w., w Motkowicach pozostałości zespołu dworskiego Lanckorońskich, również w Motkowicach Cmentarz Austriacki z czasów I wojny światowej, dworki z przełomu XVIII w. w miejscowościach: Stawy, Grudzyny oraz Opatkowice Murowane.

młyn wodnyMałogoszcz
Godny zobaczenia jest: kościół wybudowany w latach 1591-1595, drewniana dzwonnica z XIX w, dworzec kolejowy wybudowany w 1890 r., kościół w Złotnikach, z którym związana jest osoba księdza Stanisława Konarskiego. Ośrodki wypoczynkowe w Bocheńcu usytuowane są w pięknym sosnowym lesie, będącym rajem dla grzybiarzy, a Łososina - "Wierna rzeka" Żeromskiego łowiskiem dla wędkarzy. W odległości około 4 km od Małogoszcza w Bolminie znajduje się duży zbiornik wodny z oznaczonym kąpieliskiem i zagospodarowanym polem namiotowym.

Oksa
Do najważniejszych i godnych uwagi zabytków tej ziemi można zaliczyć: kościół parafialny. w Oksie p.w.. św. Mikołaja murowano-drewniany z 1570 roku, gruntownie remontowany w latach 1762-1763; kościół parafialny w Węgleszynie p.w. św. Andrzeja wymurowany w 1367 r. remontowany i przebudowany przed poł. XVIII w. Przed kilku laty archeologowie natrafili na fundamenty renesansowej rezydencji M. Reja w Oksie, który właśnie tu miał swoją rodową siedzibę.

Sędziszów
Do najciekawszych zabytków miasta należy kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła wzniesiony w latach 1771 - 1786, a w nim obraz Matki Boskiej Sędziszowskiej (przywieziony z Rzymu w latach 1625-1630 przez o. Wojciecha prowincjała zakonu Karmelitów Bosych), ołtarz boczny "Ukrzyżowanie" pochodzący z XVII w., chrzcielnica murowana z okresu baroku, rokokowe ławki kolatorskie, epitafia: Stanisława Oraczewskiego, Urszuli Dembińskiej, Ignacego Oraczewskiego, Antoniego Badeniego.
Ponadto interesujące zabytki znajdują się także w Krzelowie – zespół dworski, w tym dwór z XIX w.(1831 r.) z wykorzystaniem części dworu z XVIII w., przebudowany w 1889 r i remontowany w 1974 r. – oraz w Krzcięcicach – kościół p.w. św. Prokopa z 1542 r., wzniesiony z fundacji Jakuba Niemsty-Kuli, ceglany, w stylu późnogotyckim, nie ma odpowiednika w regionie jędrzejowskim – surowością stylu przypomina budowle wnoszone na terenie Polski północno-zachodniej. Wewnątrz renesansowy nagrobek fundatora w kaplicy bocznej, w formie płaskorzeźby z postacią leżącego rycerza.

Sobków
Na uwagę zasługują liczne obiekty zabytkowe o znaczących walorach historycznych, kulturalnych i poznawczych, m.in.: - grodzisko średniowieczne z XIV w., zlokalizowane w Mokrsku, - Zamek Kmitów w Mokrsku z XVI w., gdzie zachowały się jeszcze renesansowe elementy, np. okno od strony zachodniej, zbliżone do architektury Wawelu, - Zespół fortalicji w Sobkowie z XVI-wieczną zabudową, jej obronny charakter przypomina dwory obronne na polskich kresach płd.-wsch., obecnie zaadoptowany do celów turystycznych. W Sobkowie ponadto można wziąć udział w organizowanych tutaj spływach kajakami i gondolami

Słupia
Gmina Słupia może pochwalić się również licznymi zabytkami architektury, czego przykładem jest m. in.: w Słupi odrestaurowany na siedzibę gminy XIX-wieczny pałac oraz XVIII-wieczny kościół z pięknym wyposażeniem wnętrza, w Dąbrowicy zachowana częściowo drewniana zabudowa wsi, w Raszkowie zespół dworski z końca XVIII w.

Wodzisław
Zabytki, które przetrwały na terenie gminy, to zwłaszcza architektura sakralna: najstarszym zabytkiem jest kościół parafialny pod wezw. św. Jakuba w Mieronicach, który powstał prawdopodobnie w końcu XIII w. Kościół w Wodzisławiu pod wezw. św. Marcina należy do najbardziej okazałych budowli z pierwszej poł. XVII w. Powstał on za sprawą Samuela Lanckorońskiego. Synagoga w Wodzisławiu jest jedną z nielicznych zachowanych w Polsce, powstała w poł. XVI wieku jest obecnie w stanie ruiny. W okolicach Wodzisławia zachowało się także kilka interesujących kapliczek i figur przydrożnych.

do góry

INNE ATRAKCJE

Świętokrzyska Kolej Dojazdowa „Ciuchcia Expres Ponidzie”
Adres: ul. Dojazd 1, 28-300 Jędrzejów, tel. (041) 386-22-55,
Przejazdy zabytkową kolejką trasą (Jędrzejów-Pińczów-Jędrzejów) przebiega przez przepiękne tereny turystyczno-krajoznawcze Ponidzia, gdzie można podziwiać uroki ziemi jędrzejowskiej i pińczowskiej. Jędrzejowska Kolej Dojazdowa w okresie wiosenno-letnim świadczy usługi przewozowe we wszystkie dni tygodnia. Przewozy organizowane są na zamówienie przedszkoli, szkół, instytucji i grup wycieczkowych z całej Polski. Dodatkowe atrakcje to: ognisko i zabawa w Umianowcach oraz bufet i nagłośnienie. Na zamówienie realizowane są: zwiedzanie zabytków z przewodnikiem, przejazdy bryczkami po Pińczowie, przejazdy konno w siodle, w okresie zimowym ognisko i kulig.

do góry

NA WYCIECZKI

Szlak pieszy im. ks. Stanisława Hieronima Konarskiego (niebieski) – długość 21 km: Jedlnica PKS – Bolmin – góra Czubatka – Małogoszcz PKS – Żarczyce PKS.

Szlak kajakowy na Nidzie - długość spływu ok. 70 km: Motkowice - Pińczów - Chroberz - Nowy Korczyn. Spływ kajakowy rzeką Nidą. Chojny - Żerniki - Sobków. Spływ kajakowy Białą Nidą (dopływ Nidy). Mniszek - Bizoręda - Chojny - Żerniki - Sobków.

Długość ścieżek rowerowych wynosi 65 km. Wszystkie znajdują się na terenie gminy Nagłowice. Na terenie powiatu nadal trwają prace nad otwarciem nowych ścieżek

Pętla Czerwona – to najdłuższa trasa, wynosi 32 km.  Proponujemy początek szlaku to Nagłowice, prowadzi przez Rakoszyn – Trzciniec  Deszno- Cierno Żabieniec, aż znowu dotrzemy do Nagłowic.
Na  odcinku Nagłowice – Rakoszyn znajdują  się  trzy ślepe ścieżki  oznakowane w kolorze czerwonym, które  także warto zwiedzić .
Pierwsza  „Niebieskie  Źródła” prowadzi na Krztyk, ma długość  3,5 km, druga „Jezior” -  ma długość  1,2 km, trzecia prowadzi do Nowej Wsi i wynosi 2,7 km.
Pokonując  szlak czerwony, na odcinku Brynica Mokra – Cierno Żabiniec  należy  zachować szczególna ostrożność, gdyż ścieżka rowerowa przebiega przez niebezpieczna i ruchliwa drogę 78. Ze względu na długość  jest to szlak o dość stopniu trudności.

Pętla Pomarańczowa – to również ciekawa trasa, wynosi 17 km, stopień trudności średni. Rozpoczyna się w Nagłowicach  i przebiega przez Ślęcin – Kuźnice – Jaronowice – Trzciniec – Rakoszyn, aż do Nagłowic.
Jeśli podczas wycieczki wzdłuż pętli czerwonej  nie zwiedziliśmy trzech ślepych ścieżek (Niebliskich Źródeł, Jeziora oraz trasy prowadzącej  na Nową Wieś) warto te miejsca zobaczyć, gdyż są naprawdę godne uwagi.

Pętla Niebieska – to najkrótsza z proponowanych przez nas ścieżek rowerowych, wynosi 10 km, stopień trudności dość  łatwy. Przebiega ona wokół Nagłowic. Warto pokonać tę  trasę, gdyż jest równie atrakcyjna jak pętla czerwona i pomarańczowa.

Europejski Szlak Cysterski (samochodowy) – świętokrzyski odcinek Szlaku Cysterskiego tworzą opactwa w Jędrzejowie, Koprzywnicy i Wąchocku. W odległości kilkudziesięciu kilometrów od siebie znajdują się wyjątkowo cenne romańskie budowle z początków architektury sakralnej w Polsce.

do góry

PRZYDATNE INFO

Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie
ul. 11 Listopada 83; 28-300 Jędrzejów
tel. 041 386 37 41

Punkt Informacji Turystycznej
Dworek Mikołaja Reja, ul. Kacpra Walewskiego 7, 28-362 Nagłowice,
tel/fax (041) 381-45-70, 381-49-20

Zespół Opieki Zdrowotnej w Jędrzejowie
ul. Małogoska 25; 28-300 Jędrzejów
tel. 041 386 14 91

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie (jedrzejów.pl). Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Urszuli Lubczyńskiej-Gładkiej oraz Pana Krzysztofa Nowaka.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone