zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
opolskie
Brzeg
Głogówek
Kędzierzyn-Koźle
Namysłów
Powiat Kluczborski
Powiat Prudnicki
Strzelce Opolskie
Głogówek

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Miasto i gmina Głogówek leży w regionie o urozmaiconej rzeźbie terenu, zasobnym w obszary leśne oraz pomniki przyrody. W mieście znajduje się park miejski otaczający zabudowania zamkowe (powierzchnia parku 16,7 ha). Z północną częścią miasta łączy się las komunalny Olszynka, który posiada charakter parku. Gminę Głogówek tworzy miasto, posiadające 3 sołectwa Głogowiec, Oracze, Winiary oraz 21 wsi.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

zamekZamek
Nieznana jest jego dokładna data powstania. Z prac archeologicznych wiadomo jednak, iż na przełomie XIII-XIV wieku Opolscy Piastowie posiadali tu swoją warownię. W 1562 r. Jan Oppersdorff wydzierżawia miasto i w przeciągu dziesięciu lat buduje tu okazałą rezydencję utrzymaną w stylu renesansowym, zachowaną częściowo do naszych czasów. Kolejny właściciel zamku Jan Jerzy II rozbudował obiekt, dobudowując m.in. cztery wieże, które nadały jej charakter obronny. Wzniósł również basztę więzienną przylegającą do murów, zamykającą centrum miasta. Kolejna faza rozbudowy to rządy Jana Jerzego III, który dobudował skrzydło wschodnie, tzw. zamku dolnego, zamykając tym samym obiekt, tworzący już rodzaj czworoboku. Obecnie zamek jest bardzo zniszczony. Nie wiadomo, jak wyglądały wnętrza w czasach rządów najzamożniejszych Oppersdorffów. Wiadomo, iż w okresie ordynarii Jana Jerzego III był już nader okazałą rezydencją.

wieża wodnaWieża wodna
Budowana około 1575r. (podobno wg projektu Mikołaja Kopernika) za panowania Jerzego II, który czynił starania, aby mieszkańcom miasta żyło się wygodnie i bezpiecznie. Woda była doprowadzana drewnianymi rurami na rynek, co przy charakterystycznym ukształtowaniu terenu było bez wątpienia ewidentnym udogodnieniem dla ówczesnych mieszkańców.

Brama zamkowa
Nie znana jest dokładna data jej powstania. Urbaria z roku 1587 mówią jednak już o jej istnieniu. Obecnie posiada formę barokową i jest częściowo zagospodarowana. Na górnej kondygnacji mieści się izba poświęcona Rafałowi Urbanowi, miejscowemu pisarzowi, a także pamiątki po wybitnym malarzu Janie Cybisie, urodzonemu we Wróblinie. Miasto posiadało jeszcze dwie bramy: Kozielską i Wodną, dziś już niestety nie istniejące. Zostały one zburzone ok. roku 1870, zapewne z uwagi na utrudnienia komunikacyjne wewnątrz miasta.

Baszta strażniczo-więzienna
Zbudowana w 1595r., za panowania Jana Jerzego II. Obecnie jest ona siedzibą Muzeum Regionalnego. Gros zgromadzonych tu zbiorów to eksponaty etnograficzne, ilustrujące kulturę życia mieszkańców dawnego Głogówka i okolicy. Szczególne zainteresowanie budzą dawne cele więzienne, z których jedna przed wiekami pełniła funkcję izby tortur. Bogaty materiał ikonograficzny ilustruje wyrafinowane metody dręczenia więźniów, którzy odmawiali przyznania się do winy.

Ratusz
Wzniesiony w 1608r. Obiekt był kilkakrotnie modernizowany i restaurowany. Na południowych narożach budynku widnieją dwa kamienne posągi z 1774r., dzieła Józefa Schuberta: św. Florian, patron strażaków oraz św. Nepomucy, patron mostów. Wnętrza budynku zostały pod koniec XIX wieku zmodernizowane. Na szczególną uwagę zasługuje pomieszczenie o kolebkowym sklepieniu, w którym mieści się obecnie sala posiedzeń. Jego ściany zdobi 7 interesujących stylizowanych fresków, przedstawiających najistotniejsze wydarzenia z przeszłości Głogówka. Jest to dzieło wrocławskiego malarza Alberta Helma, wykonane w 1942r. Obecnie ratusz jest siedzibą władz samorządowych i administracyjnych Głogówka.

Kaplica Loretańska
Powstała w 1630r. za panowania Jerzego III, która stanowiła replikę domku Matki Boskiej mieszczącej się w Loretto, na południu Włoch.. Jerzy III odbył trzykrotnie podróż do Italii, by ów obiekt wiernie dla swoich poddanych odtworzyć. Kaplica ta była ongiś oddzielnym budynkiem, jednak na skutek rozbudowy kościoła franciszkanów została wchłonięta w obręb świątyni stanowiąc dziś swoisty ewenement architektoniczny - kościół w kościele.

Replika Grobu Pańskiego z Jeruzalem
Powstała w 1634 za panowania Jerzego III. Obiekt ten na skutek pożarów, które nawiedzały miasto był niestety trzykrotnie restaurowany, co pociągnęło za sobą znaczne odstępstwa od palestyńskiego oryginału.

widokGliniana Górka
Kaplica została wzniesiona w 1638r. przez Jerzego III na pamiątkę przyjęcia przez głogóweckich protestantów wiary katolickiej. Znajduje się ona na trasie Głogówek-Prudnik, w odległości ok. 3 km od miasta. W czasie wojny 30-letniej zostaje zburzona, a nowy drewniany kościółek zostaje ponownie zbudowany w 1687r. Obecny murowany pochodzi z 1779r. Na szczególna uwagę zasługuje ołtarz z rokokowym ołtarzem pochodzącym z zamkowej kaplicy oraz drewniany chór i stara kuta krata wejściowa.

Kolumna Maryjna
Wzniesiona została w 1677r. na północnej części rynku (oś wytyczona przez ratusz i ulicę Zamkową). Jest to prawdopodobnie fundacja Franciszka Euzebiusza Oppersdorffa, syna Jana Jerzego III, twórcy znanych głogóweckich obiektów sakralnych. Rzeźba Matki Boskiej z dzieciątkiem (dzieło nieznanego artysty) wykonana jest z piaskowca (około 120 cm, 200 kg). Na jej cokole widnieje łacińska inskrypcja „Maryjo, Matko łaski, Matko miłosierdzia. Broń nas od wroga i przyjmij w godzinę śmierci”. W 1937 władze nazistowskie ściągają figurę Matki Boskiej pod pretekstem renowacji i kierują ją do Wrocławia. W 1968r. odnaleziono rzeźbę we wrocławskiej parafii Sobótka (od wojny eksponowana była na miejscowym cmentarzu). Dzięki staraniom Tomasza Cubera i Józefa Matyska, figurę przewieziono do Głogówka. Ówczesne władze miasta nie wyraziły jednak zgody na osadzenie kolumny w historycznym miejscu, dlatego ustawiona zostaje przy południowej nawie kościoła oo.franciszkanów. W 2003r. kolumna wraz z odrestaurowaną figurą wraca na głogówecki rynek

Kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła
Wzniesiony w XIII wieku, wskutek zniszczeń i pożaru przebudowywany i modernizowany. Jego obecny wystrój jest dziełem malarza Sebastiniego i rzeźbiarza Schuberta, którzy w latach 70-tych XVIII wieku zatrudnieni zostali przez ówczesnego prałata świątyni. Na szczególną uwagę zasługuje zamykająca prezbiterium dwukondygnacyjna nadbudowa chrzcielnicy z bardzo sugestywnymi sylwetkami Adama i Ewy opierających się o glob ziemski. Z północną ścianą prezbiterium sąsiaduje kaplica Oppersdorffów pochodząca z XVI wieku. W jej krypcie spoczywają szczątki wielu członków tego rodu. W kaplicy mieści się również okazałe marmurowo-alabastrowe epitafium Jerzego III, pierwszego ordynata rodu.

widokKościół franciszkanów wraz z przylegającym kompleksem mieszkalnym
Pochodzi z XIII wieku. Był on od zarania dziejów związany z zakonem minorytów sprowadzonym z Czech przez Władysława Opolczyka. W 1765r. kościół padł ofiarą potężnego pożaru, który nawiedził miasto, a jego modernizacji podjęli się Franciszek Sebastini i Józef Schubert. Osobliwością świątyni jest Domek Loretański, wzniesiony w 1630r., stanowiący replikę domu świętej rodziny z Nazaret. Pierwotnie usytuowany był poza murami kościoła. Po zniszczeniach dokonanych w czasie wojny 30-letniej zaanektowano kaplicę w obręb świątyni, tworząc ewenement architektoniczny - kościół w kościele. W jednej z wież kościoła, zwanej majoracką, umieszczony został Dzwon Ósmej Godziny, fundacja Jerzego III Oppersdorffa, wiążąca się z epidemia dżumy, która zdziesiątkowała mieszkańców miasta. Dzwon ten wywieziony w 1942r. i przeznaczony przez nazistów na cele zbrojeniowe powrócił w 2001r. na swe pierwotne miejsce.

Kościół cmentarny pod wezwaniem św. Krzyża
Zbudowany został w 1705r. z fundacji głogóweckiej mieszczanki Anny Pietruszki. Zewnętrzna elewacja jest jednym z nielicznych na naszym terenie przykładów muru pruskiego. Kościółek posiada bardzo urokliwe zadaszenie, przebiegające w połowie jego korpusu, które podobnie jak cały dach obiektu kryte jest gontem. W jego podcieniach rozmieszczone zostały malowane na drewnie stacje drogi krzyżowej. Wewnątrz świątyni mieści się XVII w. zespół polichromowanych drewnianych rzeźb przedstawiających figury ukrzyżowanego Chrystusa, Matki Boskiej Bolesnej, św. Jana, a także Pieta wzorowana na Michale Aniele.

Kościół pw. św. Mikołaja
Wzniesiony w 1773r. przez Henryka Ferdynanda Oppersdorffa wraz z budynkiem szpitalnym położony jest na trasie wylotowej prowadzącej do Prudnika. Skromne wyposażenie wnętrza kościoła mieści jeden z nielicznych sygnowanych obrazów przez Sebastiniego, przedstawiający św. Mikołaja, a także ciekawy dwunastoramienny żyrandol-pająk, zwieńczony dwugłowym habsburskim orłem.

Muzeum Regionalne
Muzeum Regionalne powstało w 1975 roku. Obecnie mieści się w trzech zabytkowych obiektach: baszcie strażniczo-więziennej, zamku, bramie zamkowej.

do góry

INNE ATRAKCJE

Farska Stodoła
"Farska Stodoła" powstała w 2002r. z inicjatywy Grupy Odnowy Wsi i koła DFK Biedrzychowice. Usytuowana jest, jak sama nazwa wskazuje, tuż obok plebani. Budynek, niegdyś stodoła, została gruntownie wyremontowana, a pomieszczenia zaadoptowane na potrzeby muzeum wiejskiego.

izba śląskaW "Farskiej Stodole" organizowane są tematyczne wystawy, związane z historią i tradycją wsi oraz regionu. Zobaczyć zatem można pełne wyposażenie dawnego śląskiego domu, bogatego w sprzęty użytkowe, meble, naczynia stołowe i artykuły gospodarstwa domowego. Swoistym uplastycznieniem tego wizerunku są liczne, dobrze zachowane stroje regionalne noszone przez ówczesnych mężczyzn i kobiety. Ściany pomieszczenia zdobią ciekawe archiwalne fotografie z lat 1876-1935. W muzeum wiejskim nie zabrakło także starych maszyn, narzędzi i urządzeń rolniczych używanych niegdyś w gospodarstwie.

Budynek "Farskiej Stodoły" otoczony jest ogrodem, w którym organizowane są liczne spotkania i imprezy integracyjne dla mieszkańców Biedrzychowic oraz przybywających gości.

Izba Śląska
Izba Śląska w Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Głogówku tworzona była od 2000r., a jej uroczyste otwarcie nastąpiło w październiku 2005r. Zaczęło się od małej, klasowej wystawy, tzw. "kącika śląskiego". Z czasem eksponatów przybywało, zabrakło miejsca na zbiory. Na potrzeby muzeum zaadaptowano strych.

W wydzielonych pomieszczeniach znajdują się: dawna pralnia, kuchnia, sypialnia, salonik i kominek. W osobnych miejscach wyeksponowano zbiory narzędzi rolniczych, koszy, starych telewizorów i radioodbiorników, maszyn krawieckich. Można również podziwiać olbrzymie, drewniane sanie i wózek do rozwożenia lodów oraz zobaczyć sprzęty gospodarstwa domowego, których używali przed kilkudziesięciu laty nasi dziadkowie.. Wzruszenie budzi kącik szkolny: drewniana ławka z pojemnikiem na atrament, granatowe mundurki szkolne z białym kołnierzykiem, ręczny dzwonek, wielkie liczydło. Stuletni wózek dziecięcy swoim stylem przypomina te najmodniejsze, dlatego przyciąga wzrok zwiedzających. Stare lalki, konik bujany, porcelanowy nocnik, kaganek, drewniana walizka tworzą niesamowity klimat muzeum znajdującego się w gimnazjum

basenBasen kąpielowy
ul. Kąpielowa, Głogówek
Czynny w okresie letnim w godz. od 10.00 - 18.00
Basen posiada trzy niecki - dużą o wymiarach 33x15m, średnią - 15x10m, małą dla dzieci - 8x4m

Korty tenisowe
ul. Targowa w Głogówku
czynne: codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.00 do 21.00 oraz w soboty i niedziele  w godzinach od 14.00 do 18.00. Rezerwacji godzin  można dokonywać pod nr tel. 077 4069921 (Insp. ds. Kultury i  Sportu w UM w Głogówku) lub u gospodarza obiektu.

do góry

NA WYCIECZKI

Biedrzychowice
Najstarszą budowlą jest kościół parafialny, wzmiankowany w dokumencie Bolka Opolskiego w 1430 roku. Do roku 1775 był pod wezwaniem św. Mikołaja, a później pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W 1797r. uległ spaleniu. Po pożarze został zbudowany lub przebudowany, a w 1930 roku przedłużony ku zachodowi. Na szczególną uwagę w kościele zasługuje ambona klasycystyczna z roku ok. 1800 z płaskorzeźbą Chrystusa Siewcy. Znajdują się tu neolityczne stanowiska archeologiczne oraz ślady osadnictwa celtyckiego.

Błażejowice Dolne
Wieś posiada trzy kapliczki. Na szczególną uwagę zasługuje kapliczka-dzwonnica z przełomu XVIII i XIX wieku. W górnej kondygnacji znajduje się wnęka, a w niej barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena. Wewnątrz płaskorzeźba św. Grzegorza oraz rzeźba anioła. We wsi znajdują się stanowiska archeologiczne kultury łużyckiej.

Kazimierz
Najstarszym obiektem jest kościół parafialny z XII w., oraz dworek z XVI w., obecnie niezamieszkały. Pierwotny kościół został spalony w 1428r. Kolejny był kilkakrotnie przebudowywany i restaurowany. Obecny, barokowy, został wybudowany w 1775r. (pamiątką po cystersach jest herb nad wejściem bocznym do kościoła). W Kazimierzu znajdują się stanowiska archeologiczne: neolityczne i kultury łużyckiej.

Mionów
We wsi znajduje się zabytkowa kapliczka. W Mionowie znajdują się liczne stanowiska archeologiczne neolityczne i średniowieczne. Podczas prac badawczych znaleziono ślady produkcji hutniczej (odkryto piece dymarkowe z III – IV w p.n.e). W obrębie słupowej budowli w osadzie z III w. n.e. wydobyto monetę cesarza Antonina Piusa.

Rzepcze
Najstarszą budowlą we wsi jest drewniany kościółek pw. Św. Jakuba Starszego, wzmiankowany już w 1447 r. Jest kościołem filialnym parafii Kierpień. Obecny kościół został wybudowany w 1751r. Posiada ciekawy siodłowy dach, kryty gontem. Wystrój kościoła jest również drewniany. Na szczególną uwagę zasługuje barokowa ambona, pochodzącą z XVIIw., na którą składają się polichromowane i złocone sylwetki: Chrystusa, św. Augusta, Grzegorza i Hieronima. W Rzepczach, podczas prowadzonych badań archeologicznych, znaleziono narzędzia krzemienne z epoki kamienia (paleolitu).

Racławice Śląskie
Racławicki kościół wzmiankowany był już w roku 1371. Obecny wybudowany został w 1789r. Do końca II wojny światowej miejscowość znana była z cudownego obrazu Matki Boskiej Racławickiej (z przełomu XVI-XVIIw.). Obecnie w kościele znajduje się również obraz Matki Boskiej Buszczeckiej, przywieziony z Kresów Wschodnich w 1945r.

Szonów
Obecny kościół wybudowano w 1580 roku. Był on wielokrotnie palony i odbudowywany. W kaplicy południowej znajduje się ołtarz barokowy z XVI wieku, a w nim późnogotycka rzeźba św. Jana Chrzciciela.

Twardawa
Szkoła w Twardawie powstała w XVIII w. Wtedy to powstał stary budynek szkoły, w którym do 1850 r. uczyły się dzieci z Twardawy i okolicznych wiosek. Najstarszym obiektem jest kościół parafialny pw. św. Małgorzaty. Pierwsza historyczna wzmianka o kościele pochodzi z 13.07.1305r. Obecny zbudowany lub odbudowany, po pożarze w 1603r., z wieżą z 1799r. W kościele znajdują się obrazy malowane na desce: Ukrzyżowanie, Zmartwychwstanie – II poł. XVIw. oraz Wniebowstąpienie – XVIII-XIXw. W Twardawie znajdują się stanowiska archeologiczne kultury łużyckiej.

Zawada
Pierwszy kościół w Golczowicach zbudował Franciszek Freiherr von Larisch na cześć św. Anny. Kościół w niedługim czasie spłonął. W latach 1843 – 1848 Administrator Suchanek wybudował kolejną świątynię, która w 1904r. została pokryta dachówką. Na szczególną uwagę zasługuje również kapliczka św. Józefa w Zawadzie. Istotnym elementem w Golczowicach jest stanowisko archeologiczne z okresu kultury łużyckiej . Odkryto tu również fragment rozległej osady garncarzy, gdzie znaleziono olbrzymią ilość odpadów i półprefabrykatów naczyń glinianych.

do góry

PRZYDATNE INFO

Urząd Miejski w Głogówku
Rynek 1, 48-250 Głogówek
tel. (+48) 774 069 900

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Głogówku (glogowek.pl).Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Anny Barysz. 

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone