zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
mazowieckie
Garwolin
Góra Kalwaria
Grodzisk Mazowiecki
Konstancin-Jeziorna
Kozienice
Michałowice
Nadarzyn
Płock
Powiat Białobrzeski
Powiat Ciechanowski
Powiat Gostyniński
Powiat Grodziski
Powiat Lipski
Powiat Miński
Powiat Otwocki
Powiat Przasnyski
Powiat Radomski
Powiat Sierpecki
Powiat Warszawski Zach.
Powiat Węgrowski
Powiat Żuromiński
Przasnysz
Radom
Milanówek
Mińsk Mazowiecki
Powiat Grodziski

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Powiat Grodziski położony niepełną godzinę drogi od Warszawy jest doskonałym miejscem relaksu dla zmęczonych wielkomiejskim gwarem warszawiaków. Stare dworki, pałace, miejsca historyczne, galerie sztuki, szlaki piesze biegnące przez rezerwaty przyrody, wypoczynek nad wodą lub w siodle, możliwość wędkowania lub grzybobrania w puszczy, gra w tenisa, korzystania z obiektów sportowych, to propozycje na kilka rodzinnych wycieczek.

Trasa szybkiego ruchu Warszawa-Katowice przecina powiat w gminie Żabia Wola, stąd łatwo można się dostać do Podkowy Leśnej, Milanówka i Grodziska Maz. Trasa Warszawa-Łódź, stanowi oś komunikacyjną powiatu, przecina gminy Podkowa Leśna, Milanówek, Grodzisk Maz. i Jaktorów.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Dwory, dworki, pałacyki, stare, zabytkowe wille - wspomnienie dawnej świetności. Z każdym z takich miejsce wiąże się opowieść – historia rodu, ludzi, którzy kolejno zamieszkiwali dom, gościli w nim, ukrywali się... Zabytków o tej skali w powiecie jest niezwykle dużo, jedne są odrestaurowane, ponownie cieszą oko świetnością , inne zaniedbane, w ruinie, czekają na wrażliwych inwestorów.

Śledząc historię rodu malarzą Józefa Chełmońskiego, którego dworek znajduje się w pobliskiej Kuklówce, spotkamy się z zabytkowymi obiektami na terenie gminy Grodzisk. W Starem, na Adamowiźnie stoją dwory brata malarza, doktora Adama Chełmońskiego oraz bratanka, doktora Mateusza Chełmońskiego. Niedaleko jest również zabytkowa willa Zahratów, w której podczas wojny ukrywała się Zofia Nałkowska.

Mówiąc o zabytkowych obiektach w Grodzisku trzeba wspomnieć najstarszy kościół pod wezwaniem św. Anny, a także XIX w. dworzec kolejowy. Do zabytkowych pałacy należą obiekty: w Chlebni, w Izdebnie Kościelnym, dworki: Skarbka przy ul. Okulickiego, w Garbowie, i drewniany dworek litewski w Janinowie. Wśród zabytkowych willi wyróżniają się: Foksal (ul. Bartniaka) uważana za pierwszy dworzec kolejowy, "Kniaziew" (ul. Suwalska), "Jadwisin" w Opypach, "Radogoszcz" (ul. Sienkiewicza 31), "Marysinek” (ul. Słowackiego), "Milusin" (ul. 3 Maja) oraz "Wójtówka" (ul. Kilińskiego 9).

Wille wzniesione w Milanówku odzwierciedlają różne gusta i style architektoniczne i są przykładami niemal wszystkich tendencji panujących do 1939 r. Architekturę milanowską cechuje konserwatyzm inwestorów, preferujących style historyczne i wszelkie odmiany tzw. stylu narodowego. Reprezentacyjna budowla – kościół parafialny pw. św. Jadwigi (ul. Kościelna 41) – w stylu neogotyckim, willa Matulinek (ul. Mickiewicza 10) – w stylu neoklasycyzmu, willa Potęga (ul. Królewska 5) – nawiązuje do baroku, a willa Barbarka (ul. Podgórna 66) – do polskiego renesansu. Ponadto w Milanówku można spotkać przykłady tzw. stylu dworskiego, który formą nawiązuje do dworu szlacheckiego. Po II wojnie światowej przymusowy kwaterunek przyczynił się do dewastacji wielu pięknych budowli; w tym samym czasie powstało sporo bezwartościowych domów szpecących krajobraz miasta. W ostatnich latach remontuje się zabytkowe rezydencje powstaje wiele nowych willi o ciekawej formie architektonicznej. Najstarsze części miasta otrzymały status zabytkowego zespołu urbanistyczno-krajobrazowego.

Podkowa Leśna, która swoje początki datuje na koniec lat dwudziestych, w całości uznana jest za obszar zabytkowy. Międzywojenne wille podkowiańskie wyróżniają się stylem nawiązującym do dworków polskich. Najczęściej zaprojektowane wraz z ogrodami nadają miastu unikalny charakter.

Oprócz kilku, najznakomitszych obiektów architektonicznych, jest wiele innych interesujących domów i willi. Siedziba rodziny Lilpopów, później dom Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku (ul. Gołębia 1) należy do najpiękniejszych, doskonale zachowanych zabytków. Kolejnym znanym i wrośniętym w pejzaż Podkowy obiektem jest budynek dawnego kasyna, położony w Parku. Przykładami ciekawej architektury są również: kościół pod wezwaniem św. Krzysztofa, wille przy ul Parkowej 19 i 21, willa "Krychów" rodziny Baniewiczów (ul. Kwiatowa) a przy ul. Storczyków zobaczymy jeden z ciekawszych obiektów architektury drewnianej. Do grupy wyróżniających się zabytkowych siedzib zalicza się także "Zarybie" była własność rodziny Regulskich.

Na terenie gminy Żabia Wola w dobrym stanie zachowane są liczne zabytkowe zespoły pałacowo-parkowe. Pałac w Ojrzanowie, dziś pełni rolę hotelu, podobnie jak zespół w Grzegorzewicach. Obecny Dom Kultury w Żabiej Woli jest niczym innym jak przykładem współczesnej dbałości o XIXw dwór. W dworku w Petrykozach aktor Wojciech Siemion założył prywatną galerię sztuki, obejmującą malarstwo współczesne i zbiory sztuki ludowej. Zabytkiem II klasy jest XIV wieczny kościółek modrzewiowy we wsi Skuły.

Na zabytkowym cmentarzu w Żelechowie pochowany jest wybitny malarz polski Józef Chełmoński.

Inne interesujące obiekty to: dworek i barokowa XVII w kapliczka w Osowcu, pałac z XIX w Grzmiącej i zespoły dworskie w Siestrzeni i Ojcówku.

Muzeum Jarosława i Anny Iwaszkiewiczów w Stawisku
ul. Gołębia 1, 05-807 Podkowa Leśna, tel. 758 93 63. Godziny otwarcia: wt, śr, pt. 9.00-15.00; czw. 9.00-17.00; niedz. 10.00-15.00; sob, pon. oraz święta kościelne i państwowe - nieczynne

Od kwietnia do końca września w każdą niedzielę otwarta jest galeria malarstwa i ceramiki Hanny i Leszka Nowosielskich. Prace pary artystów można podziwiać w ogrodzie na tle oryginalnych, rzadkich odmian roślin. Galeria Hanny i Leszka Nowosielskich ul. Helenowska 7, 05-807 Podkowa Leśna, czynna - niedziele godz. 14.00-17.00

W Podkowie Leśnej jest jeszcze jedno miejsce, które szczególnie docenią miłośnicy kolei. Muzeum kolejki WKD, położone na terenie Ośrodka Kultury, gromadzi eksponaty przypominające o początkach kolejki i jej twórców. W muzeum można umówić się na herbatę i porozmawiać z prawdziwymi przyjaciółmi WKD.
Muzeum Kolejki WKD, ul. Świerkowa 1, 05-807 Podkowa Leśna, tel. 758 94 41

Prywatne Muzeum im. Jana Szczepkowskiego (1878-1964), poświęcone pamięci jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy należy do największych atrakcji Milanówka i powiatu grodziskiego. W muzeum staraniem, staraniem córki artysty, Hanny Mickiewiczowej-Szczepkowskiej, zgromadzono głównie szkice gipsowe, a także liczne portrety członków rodziny i przyjaciół artysty. Na szczególną uwagę zasługują prace związane z osobą marszałka J. Piłsudskiego (maska pośmiertna, projekty sarkofagów) oraz dzieła o charakterze sakralnym(najcenniejszym obiektem jest Ołtarz Matki Boskiej Zielnej, wykonany w 1925 r. na zamówienie rządu szwajcarskiego dla świątyni w Echarlens, ale z bliżej nieznanych powodów nie sprzedany).

Warto wiedzieć, że najsławniejszym dziełem prof. Szczepkowskiego jest Kapliczka Bożego Narodzenia (zakupiona przez rząd francuski), za którą przyznano artyście Grand Prix na wystawie w Paryżu w 1925 r. Do najcenniejszych prac artysty, których oryginały można zobaczyć w Warszawie (a projekty w muzeum milanowskim), zaliczają się pomniki W. Bogusławskiego i St. Moniuszki (usytuowane przed Teatrem Wielkim) i płaskorzeźbione płyciny na elewacji sali obrad Sejmu w Warszawie.

W muzeum milanowskim zachowała się pracownia i sypialnia rzeźbiarza wraz z osobistymi pamiątkami. Łącznie w eksponowanym zbiorze znajduje się około 200 oryginałów i szkiców oraz projektów dzieł prof. J. Szczepkowskiego. Interesujący jest również sam budynek, którego część zajmuje muzeum. Zbudowany został w stylu zmodernizowanego historyzmu (1910 r.) o uproszczonej bryle i ograniczonym detalu architektonicznym. Muzeum można zwiedzać grupowo po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu.
Muzeum im. prof. Jana Szczepkowskiego
05-822 Milanówek, ul. Spacerowa 20/22, tel. 758 34 81

W Galerii Ars Longa w Milanówku, największej prywatnej galerii sztuki współczesnej w Polsce, można zobaczyć w stałej ekspozycji prace ponad 30 najwybitniejszych polskich artystów plastyków. Galeria od wielu lat organizuje wystawy indywidualne twórców krajowych i zagranicznych (m.in. A. Myjaka, G. Zemły), jest stale odwiedzana przez polskich i zagranicznych miłośników sztuki. Uatrakcyjnieniem prezentacji współczesnej twórczości jest eksponowanie jej w towarzystwie zabytkowych mebli. W 50 rocznicę pierwszej powojennej wystawy artystów plastyków, która miała miejsce w Milanówku w 1945 r. galeria zorganizowała wielką wystawę "50 lat później w Milanówku", którą obejrzało ok. 3 tys. osób. Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych działające przy Galerii, wydawało własny kwartalnik "Milanówek" poświęcony problematyce kulturalnej, ludziom, wydarzeniom i zjawiskom zachodzącym w tym mieście.
Galeria ARS LONGA, ul. Kościelna 5a, 05-822 Milanówek, tel. 755 85 90

Wielką ciekawostką jest galeria folkowych instrumentów muzycznych. Są tam niesamowite zbiory instrumentów o przedziwnych kształtach i pierwotnym zastosowaniu nie kojarzącym się z muzyką. Wszystko co dźwięk wydawać może i na czym ludzkość z całego świata radość wygrywa, zgromadził pasjonat, muzyk i lider, równie niezwykłego co galeria, zespołu folkowego "Syrbacy", Antoni Kania.
Galeria folkowych instrumentów muzycznych, Grodzisk Maz. Parafia Przemienienia Pańskiego w Łąkach, ul. Łąkowa , tel. 755 62 42

Mała Galeria MIX (przy wieździe do Grodziska) gromadzi bardzo różne eksponaty. Antyki, rzeźby, prace plastyczne twórców lokalnych.
Galeria MIX, ul. Sienkiewicza 31, Grodzisk Maz.

do góry

INNE ATRAKCJE

W siodle
- na terenie powiatu jest kilka stadnin i klubów jeździeckich, niektóre dysponują krytymi ujeżdżalniami a inne prowadzą pensjonaty.
-Ośrodek TKKF, Podkowa Leśna, ul. Głogów 11, tel. 758 94-26
- Ośrodek Szkolenia Spółdzielczego "Społem", Podkowa Leśna, ul. Błońska 1, tel. 758 91 79
(pensjonat)
- Ośrodek Przedsiębiorstwa Exportu Budownictwa "Instalexport" S. A., Podkowa Leśna ul. Modrzewiowa 6/8 (pensjonat)
- "Kuclandia", Książenice 51, gm. Grodzisk Maz.
- "U Wasyla", Jaktorów, ul. Skokowskiego 107A
- "Grzmiąca", Grzmiąca 25, gm. Żabia Wola

Nad wodą
- tutejsi wędkarze potrafią złapać rybę nawet w najmniejszym zbiorniku wodnym; oprócz większych i mniejszych stawów jest w Powiecie Grodziskim, ukryty w lasach zalew Grzymek, na terenie gminy Żabia Wola. Latem turyści kąpią się tu i uprawiają różne sporty wodne. W ośrodku wypoczynkowo-rekreacyjnym nad jeziorem można znaleźć nocleg i coś przekąsić.

W tenisa
można pograć na odkrytych kortach w Milanówku i w Grodzisku. Kryta hala tenisowa jest w Grodzisku i Opypach (gm. Grodzisk Maz.)

do góry

NA WYCIECZKI

Na terenie Milanówka znajduje się aż 135 imponujących pomników przyrody, w tym 2 głazy narzutowe i 133 drzewa, wśród których wyróżnia się 114 niezwykle cennych dębów szypułkowych. Starodrzew milanowski, znajdujący się pod specjalną ochroną jako Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy, nadaje miejscowości niepowtarzalny charakter miasta-ogrodu.

Podobnie misto-ogród Podkowa Leśna, cała zanurzona w zieleni, szczyci się starymi drzewami i rezerwatami przyrody.

"Parów Sójek", o powierzchni 3,8ha, to rezerwat z ponad stuletnimi drzewami w obrębie zabudowy miasta Podkowa Leśna, przez który wiedzie szlak pieszy im. Jarosława Iwaszkiewicza. Przez podkowiańskie ulice, pomiędzy pięknymi, starymi willami a następnie wśród zieleni rezerwatu im. Bolesława Hryniewieckiego można dotrzeć do Otrębus.

W centrum miasta zabytkowa Aleja Lipowa im. Tadeusza Baniewicza leży na szlaku prowadzącym z Otrębus do Podkowy Leśnej. Szlak biegnie lasami dochodzi do stacji WKD Podkowa Leśna Główna.

We wsi Budy Grzybek w gminie Jaktorów miłośnicy przyrody mogą obejrzeć ogromny dąb szypułkowy, wyglądem przypominający słynny dąb "Bartek". Relikt puszczy Jaktorowskiej sięga 18m, a jego wiek oceniany jest na 450 lat.

W dalszej wędrówce po gminie Jaktorów, w leśnej osadzie Międzyborowie natkniemy się na ciekawy i rzadki na niżu, pomnik przyrody nieożywionej – "Wydmy Międzyborowskie", przypominające o dziwnym szlaku lodowca przez te tereny.

Również w Grodzisku można spotkać pomniki przyrody, stare dęby i cypryśnik błotny w parku Skarbków oraz jesiony i lipy w podworskim parku w Garbowie, unikalny miłorząb dwuklapowy w Kłudnie w zabytkowym parku. Aleja grabowa licząca 160 okazów ciągnie się ul. Topolową, a jedyny w gminie, okazały platan rośnie na ul. Okólnej w parku Kaprys.

Liczne drzewa pomnikowe w tym olse i buki rosną na terenie Żabiej Woli. Powierzchnię Żabiej Woli w 1/5 zajmują niezwykle piękne krajobrazowo lasy. Największe kompleksy znajdują się na terenie Uroczyska Skuły oraz Książenice Musuły. Wśród leśnych obszarów wydzielone są rezerwaty: "Skulski Las" i rezerwat w Uroczysku Skuły Zachód.

do góry

PRZYDATNE INFO

Starostwo Powiatu Grodziskiego
ul. Kościuszki 30, 05-825 Grodzisk Maz.
tel.: (0-22) 724-18-33, 724-07-11

Pogotowie ratunkowe
Grodzisk Mazowiecki, ul. Kierlańczyków 21
Tel: 999, (0 prefiks 22) 755-30-30

Szpital Zachodni im. Jana Pawła II
Grodzisk Mazowiecki, ul. Daleka 11
Tel: informacja medyczna: tel. 755-90-00

Komenda Powiatowa Policji
Grodzisk Mazowiecki, Bartniaka 19
Tel: (0-22) 755-60-10 do 14

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Grodzisku Mazowieckim (powiat-grodziski.pl).  Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Izabelli Marii Kamińskiej.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone