zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
śląskie
Bielsko-Biała
Brenna
Chorzów
Cieszyn
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Gliwice
Goczałkowice-Zdrój
Katowice
Milówka
Ogrodzieniec
Powiat Bielski
Powiat Gliwicki
Powiat Kłobucki
Powiat Mikołowski
Powiat Wodzisławski
Pszczyna
Skoczów
Szczyrk
Tarnowskie Góry
Ustroń
Węgierska Górka
Wisła
Żywiec
Powiat Bielski

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Powiat Bielski położony jest w połu­dniowej części województwa śląskiego na pograniczu Śląska i Ma­łopolski. Zamieszkuje go 148 tys. ludności. W gospodarce dominuje przemysł, turystyka i rolnictwo. W skład powiatu wchodzi 10 gmin: Szczyrk, Czechowice - Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice.

Północne krańce wchodzące w skład Kotliny Oświęcimskiej obejmującej Dolinę Górnej Wisły oraz Pogórze Wilamowickie, pełne pagórków i stawów rybnych, w kierunku południowym przechodzą we wzgórza Pogórza Śląskiego, a następnie w pasma górskie Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego oddzielone od siebie Bramą Wilkowicką. Osobliwością Beskidu Małego jest malowniczy przełom Soły, ze sztucznym zbiornikiem wodnym z zaporą w Porąbce. Najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego- Klimczok 1118 m n.p.m. i Skrzyczne 1257 m n.p.m. - znane ze swoich walorów turystycznych królują nad Szczyrkiem, drugą po Zakopanem stolicą sportów zimowych w Polsce.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

GMINA BESTWINA

bestwinaDrewniane XIX wieczne chaty o konstrukcji zrębowo-słupowej, 43-512 Bestwina

Dwór Habsburgów z 1824 roku - obecnie siedziba Urzędu Gminy, ul. Krakowska 111, 43-512 Bestwina
Późnoklasycystyczny dwór Habsburgów z 1824 roku otoczony starym parkiem.

Późnogotycki kościół pod wezwaniem WNMP z 1577 roku z renesansowym nagrobkiem wojewody krakowskiego Myszkowskiego i jego żony, ul. Krakowska 111 43-512 Bestwina

Przydrożne figury Jana Nepomucena i Michała Archanioła z końca XVIII wieku,43-512 Bestwina

GMINA BUCZKOWICE

kościółKaplica przy kościele mur.-ok.1880r, Godziszka 43-376 Godziszka

Kościół parafialny p.w.M.B.Szkaplerznej mur.-1914r. 43-376 Godziszka

Młyn wodny, murowany z 1886r.

Kościół parafialny p.w.M.B. Przemienienia mur.-1868-1879r. 43-378 Rybarzowice

Plebania (paraf.) drew,-ok.1900r. 43-378 Rybarzowice

GMINA CZECHOWICE-DZIEDZICE

kościółBudynek mieszkalno-gospodarczy z XVIII wieku -Czechowice-Dziedzice, ul.Legionów30, 43-502 Czechowice-Dziedzice

Dwór z przełomu XVIII/XIX wieku, ul. Bielska 28, 43-502 Czechowice-Dziedzice, Ligota

Kaplica obok Kościoła P.W. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych z XIX w. ul. Legionów 57, 43-502 Czechowice-Dziedzice
Kaplica usytuowana jest w pobliżu Kościoła Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach. Ustawiona w pobliżu ulicy, wolnostojąca, murowana, tynkowana. Wzniesiona na podmurówce, dach dwuspadowy, kryty blachą. Posadzka marmurowa, dwa okna prostokątne, zamknięte półkoliście. Drzwi drewniane. Obecnie zamieniona na dom przedpogrzebowy.

Pałac Kotulińskich wraz z parkiem, ul. Zamkowa 2 43-502 Czechowice-Dziedzice
Pałac rokokowy wraz z parkiem pochodzi z XVIII wieku. Zbudowany przez Franciszka Karola Kotulińskiego. Usytuowany jest w centrum założenia poprzedzony dziedzińcem. Dziedziniec ogrodzony jest murem z bramką prowadzącą na drogę do miasta. Wzdłuż ciągnie się mur. Obiekt murowany cegłą i częściowo z kamienia, tynkowany. Dach drewniany z poddaszem częściowo mieszkalnym. Wewnątrz pałacu zachowała się rokokowa sztukateria, ciekawe posadzki i piękne portale. Przy pałacu znajduje się późnobarokowy park oraz kompleks zabudowań folwarcznych z XVIII i XIX wieku.

Zagroda wiejska, ul. Zarzeczna 12, 43-502 Czechowice-Dziedzice, Bronów
Dom murowany, otynkowany, połączony ze stajnią. Dach dwuspadowy oraz stodoła z XIX wieku drewniana.

Zespół zabudowań dworskich - Czechowice-Dziedzice, ul. Zamkowa, 43-502 Czechowice-Dziedzice
W skład wchodzi: · spichlerz z I połowy XVIII wieku; · dwa czworaki; · zarządcówka; · stajnia · budynek ogrodnika założenie terenów zielonych w tym: trzy stawy i trzy aleje spacerowe z przełomu XVIII i XIX wieku.

GMINA JASIENICA

kośćiółFigura kamienna Chrystusa upadającego pod krzyżem z 1780r. 43-391 Mazańcowice

Kapliczka św. Jana Nepomucena 43-394 Rudzica

Kościół katolicki pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela – XVIII wiek. 43-394 Rudzica

Ruiny kościoła pw. św. Bartłomieja w Grodźcu – XVI wiek. Grodziec

Zamek w Grodźcu, Grodziec
Jeden z najstarszych zabytków na Śląsku Cieszyńskim. Według tradycji początkowo był drewniany zbudowany w XIV w. przez rycerzy Grodeckich z Brodu. Murowany wznieśli ( 1542 – 1580 ) Maciej i Henryk Grodzieccy. Dwupiętrowy o charakterze średniowiecznej warowni; z zabytkowym parkiem z pomnikami przyrody.

GMINA JAWORZE

pałacAltana z XVIII wieku na szczycie wzgórza „Goruszka” tzw „Glorieta”, Jaworze wzgórze „Goruszka” ul. Szkolna

Czworaki z przełomu XVIII i XIX wieku, ul. Pałacowa 43-384 Jaworze

Kapliczka Katolicka w Jaworzu Nałężu, ul. Cisowa 43-384 Jaworze

Pałac klasycystyczny z 1793 roku wybudowany przez hrabiego Arnolda st. Genois d’Anneaucourt oraz Zespół pałacowo-parkowy (obecnie siedziba Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego), ul. Pałacowa 43-384 Jaworze

Zabytkowa „Willa Sanitas”, 43-384 Jaworze

Zabytkowy dom Sióstr Benedyktynek, ul. Zdrojowa 31, 43-384 Jaworze

GMINA KOZY

Kapliczka „Pod Panienką” – krzyże i kapliczki przydrożne, ul. Panienki 43-340 Kozy

Linie obronne (stok Chrobaczej Łąki), Stok Chrobaczej Łąki Kozy

Owczarnia z VIII w. ul.Szkolna 43-340 Kozy

Willa Grabowskich, ul. Krakowska 43-340 Kozy

GMINA PORĄBKA

dworekDworek w Kobiernicach
W 1874 r. właściciel dóbr kobiernickich przekazał dwór w Kobiernicach na rzecz Wspólnoty Wsi Kobiernice. W 1886 r. rząd austriacki założył pierwszą na Podbeskidziu Krajową Niższą Szkołę Rolniczą, która mieściła się w obecnym dworku w Kobiernicach. Nauka trwała trzy lata. Szkoła istniała do 1920 r.

Dzwonnica w Porąbce - Wielkiej Puszczy, 43-353 Porąbka
Wieża dzwonnicy została zbudowana na początku XIX w. Data kupna dzwonu ani nazwiska jej fundatorów nie są znane. W wieży wisi dzwon "Urban", który tradycyjnie wzywał do modlitwy na "Anioł Pański". Często dzwonił również na trwogę w czasie pożarów i powodzi. W latach 50. dzwonnicę pokryto blachą, a ściany boczne eternitem. Tu od 1969 r., przy prowizorycznym ołtarzu, odprawiana była niedzielna msza święta. W latach 1976 - 1977, na gruncie podarowanym przez p. Katarzynę Targosz, do wieży dobudowano pomieszczenie dla wiernych. W ołtarzu ustawiony był obraz Matki Boskiej Różańcowej, namalowany przez p. Jana Grabskiego z Porąbki. W 1997 r. rozpoczęto budowę nowej obszerniejszej kaplicy. Z chwilą jej ukończenia odprawiane są tu msze święte. Dobudowane do dzwonnicy pomieszczenie dla wiernych rozebrano i od tej pory dzwon "Urban", jak dawniej, dzwoni na "Anioł Pański".

Figura Matki Boskiej Bolesnej
Kamienna figura Matki Boskiej Bolesnej na Bukowcu stoi w miejscu pochówku 16 mieszkań­ców Porąbki, zmarłych w 1831 r. na cholerę. Jej fundator jest nieznany.

Kamienna figura Chrystusa Nazareńskiego
Kamienna figura Chrystusa Nazareńskiego, z wyrytym napisem "Jezusie Miłosierny zmiłuj się nad nami" stoi po wschodniej stronie kościoła w Porąbce. Ufundował ją w 1867 r. p. Stanisław Micherda z Porąbki.

Osiedle urzędnicze dla bu­downiczych zapory, tzw. Kolonia w Porąbce
Wybudowane w latach dwudziestych XX w. Stanowi ona zespół budynków drewnianych w stylu witkiewiczowskim, zachowanych dotąd w niezmienionym kształcie.

Pałac z XVII wieku
Pałac w Czańcu należy do najstarszych zabytków na terenie gminy , pochodzi z XVII wieku. Stanowił on zamożną rezydencję szlachecką. Obronność zameczku zapewniał otaczający go niski mur z koliście występującymi bastionami i strzelnicami. Po 1945 r. był zamieszkały przez różnych lokatorów. Do końca lat osiemdziesiątych naszego wieku dach pałacu był częściowo uszkodzony i przez to woda niszczyła wnętrza, które i tak były już w fatalnym stanie. Nie można było znaleźć właściciela, który odnowiłby zamek. Dopiero w 1990 r. prywatna firma, przejęła budynek, naprawiła dach i odnowiła elewację. Na dalsze roboty zabrakło funduszy. Wnętrze pałacu było kiedyś bardzo ciekawe, niestety obecnie brak jest możliwości jego zwiedzania.

Zabytkowa kapliczka słupowa Kobiernice Małe
Kamienna kapliczka słupowa z początku XVIII w. stoi nieopodal przystanku autobusowego Kobiernice Małe, po prawej stronie drogi do Porąbki. Ozdobiona jest wnęką, w której znajduje się płaskorzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego. Prawdopodobnie kapliczka ta stoi w miejscu pochówku dwóch szwedzkich żołnierzy.

GMINA WILAMOWICE

Kościół Parafialny w Starej Wsi, Stara Wieś

GMINA WILKOWICE

wilkowiceMurowana kaplica pw. Matki Boskiej Siewnej z XVIII w. Meszna 34-360

Neogotycki Zespół Kościoła Parafialnego z plebania i kapliczką, 43-365 Wilkowice

 

 

 

do góry

INNE ATRAKCJE

Jaskinia Wietrzna Dziura (Smocza Jama) przy niebieskim szlaku z Magurki na Czupel
Przy niebieskim szlaku z Magurki na Czupel, 43-365 Wilkowice.

Mikroklimatyczna Grota Solna, ul.Kalinowa 7, Szczyrk

do góry

NA WYCIECZKI

Latem turyści mają do dyspozycji ok. 200 km znakowanych szlaków turystycznych oraz 110 km tras rowerowych zlokalizo­wanych głównie na terenie Szczyrku, Jaworza i Jasienicy. Miłośników sportów wodnych, wędkowania przyciągają malowniczo położone jeziora zaporowe na Sole oraz przystanie kajakowe w Czechowicach - Dziedzicach i Kaniowie.

GMINA BUCZKOWICE

W trakcie realizacji przedsięwzięcie „ Wytyczenie i oznakowanie szlaku Greenways – Nitka Habsburgów” – trasa rowerowa

Szlak pieszy - czerwony szlak turystyczny z Buczkowic na Skrzyczne Buczkowice
Rozpoczęcie z centrum Buczkowic przy przystanku autobusowym. Po przecięciu potoku Żylica, biegnie niemal równolegle do jego koryta, aż do zabytkowej kaplicy, gdzie skręca na południe, w kierunku Godziszki.

GMINA CZECHOWICE-DZIEDZICE

Trasy rowerowe

”Dolina Podraj”
Długośc trasy: 12,2km Trasa oznaczona kolorem niebieskim Walory krajobrazowe: Kompleks leśny Podraj, to teren o wysokich walorach przyrodniczo-krajobrazowych. Niewielkie wzgórze porośnięte bukami grabami dębami szypułkowatymi, lipami i brzozami, ale rosną tu również świerki i modrzewie. To jedna z nielicznych wysp leśnych zachowanych w rolniczym krajobrazie zdominowanym, prze pola uprawne i łąki. To także ciekawe miejsce pod względem faunistycznym - występują tu objęte ochroną chrząszcze, płazy np. ropuchy szare, traszki, a także ptaki drapieżne pustułki i jastrzębie. Dolina Podraj to także zespół niewielkich stawów rybnych otoczonych kompleksami łąk, zarośli i remiz leśnych. Przy ul. M. Kopernika znajduje się zabytkowy cmentarz przy kościele św. Katarzyny. Najstarsze nagrobki pochodzą Długość końca XIX i pocztku XX wieku. Można tu podziwiać aleję lip drobnolistnych oraz liczne tuje Długość rozmiarach pomnikowych , których obwód pni przekracza 100 cm. Przebieg tras:
Start z MOSiR Kąpielisko Miejskie- wjazd w ul. Chałupniczą - skręt w lewo w ul. Wodną – przez Podkępie, Prusiec w kierunku Podraja ulicami: Wodną, Zajęczą i Potoczną – skręt w lewo w ul. Mazańcowicką – przez Czechowice Górne – przecinając drogę DK-1 w ul. Mazańcowicką – ulicami: Kotulińskiego, Kopernika w kierunku Czechowic-Dolnych do mety na – MOSiR.

„Dolina Wisły”
Długość trasy: 18,5 km. Trasa oznaczona kolorem zielonym Przebieg tras:
Start z MOSiR Kąpielisko Miejskie - wjazd na rondo przy „Starej Gminie” do skrzyżowania z ul. Chałupniczą – skręt w lewo w ul. Chałupniczą - skręt w prawo w ul. Wodną do ul. Księża Grobel i ul. Burzej – przez ławę na rzece Iłownicy – w ul. Objazdową- do ul. Waryńskiego- skręt w lewo w ul. W. W. Korfantego przed wiaduktem kolejowym skręt w ul. Mostową – skręt w prawo w ul. W. W. Sikorskiego – skręt w lewo w ul. Gminną – dojazd do Czarnolesia za budynkami PKP wjazd od strony lasu do Zapory Goczałkowickiej- ul. Do Zapory – w ul. Ks. K. Janoszka- wałem Wisły w ul. Kłosową – skręt w lewo w ulice: Nadwiślańską, Leśną, L. Waryńskiego – do ul. Weneckiej- skręt w lewo w ul. Piasta- w ul. Legionów do mety. Walory krajobrazowe: Teren od wypływu z zapory w Zabrzegu z prawo i lewobrzeżnym otoczeniem, aż do północno-wschodniej granicy gminy. Obszar posiada wysokie walory przyrodniczo-krajobrazowe. W starorzeczach Wisły występują rzadkie rośliny wodne, dorodne stare drzewa, na malowniczych groblach i trzcinowiskach swe miejsca lęgowe założyły ptaki – jaskrawo ubarwiony zimorodek, ślepowrony, czaple siwe, bociany białe, a nawet kormorany. Najbardziej malowniczy, a także najatrakcyjniejszy pod względem przyrodniczym jest fragment rzeki od ujścia z zapory do rogu położonego w Zabrzegu. Szata roślinna zachowała w wielu miejscach charakter naturalny i półnaturalny - zarośla wierzbowe tzw. wikliny.

„Dolina Iłownicy"
Długość trasy: 25,8kmTrasa oznaczona kolorem pomarańczowym Walory krajobrazowe: Stawy Sokoły i Hałcnowiec - położne pomiędzy rzekami: Iłownicą, Wapienicą i Jasienicą, otoczone łąkami i polami uprawnymi, z rzadko występującym zadrzewieniem śródpolnym. Kompleks stawów hodowlanych, wraz z najbliższym otoczeniem jest jednym z ważniejszych obiektów przyrodniczych na terenie gminy, zachowała się tu unikatowa w skali kraju kolonia lęgowa, ślepowrona, który gniazduje na trzech wyspach zlokalizowanych na stawie Hałcnowskim. Przebieg tras:
Start z MOSiR kąpielisko miejskie –wjazd na rondo przy „Starej Gminie” do skrzyżowania z ul. Chałupniczą - skręt w lewo w ul. Chałupniczą- skręt w prawo w ul. Wodną do ul. Księża Grobel i ul. Burzej ul. Burzej do ul. Czechowickiej – następnie do ulicy Zabrzeskiej – skręt w ul. Rolników – następnie w ul Długą - skręt w lewo w ul. Nad Potokiem – w lewo w ul. Ks. J. Kunza – w prawo poprzez ul. Zarzeczną, Nadbrzeżną, Kopaniny Pszczelarską i Graniczna do ul. Zacisznej. Ul. Zaciszną na wprost ponownie poprzez ul. Graniczną - skręt w lewo w ul. Pod Lasem- skręt w prawo w ul. Ptasią poprzez ul. Ogrodników do ul. Miliardowickiej- skręt w prawo w ul. Pasieczną, Objazdową- skręt w prawo przez ławę nad rzeką Iłownicą – kierunek w lewo w ul.Burzej poprzez ul. Wierzbową do ul. Waryńskiego w prawo ( dalej jak trasa zielona).

Międzynarodowa Trasa Rowerowa Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń.
Odcinek IVa nizinny Długość trasy: 9,4km Przebieg tras:
zaczyna się nieopodal granicy gminy Czechowice-Dziedzice z gminą Jasienia w pobliżu chronionego Bagna Rotuz i kieruje się wzdłuż ul Pszczelarskiej na północny wschód . Po lewej stronie trasy – ściana lasu, po prawej stronie trasy użytki rolne. Wjeżdżając w zabrzeską Knieję roztaczają się m.in. rosochate dęby, tu można obejrzeć Pomnik Myśliwski „Kniei Zabrzeg” Szlakiem dojeżdża się do stacji kolejowej Zabrzeg Czarnolesie, następnie w linii prostej na wschód ul. Czarnoleską , po przebyciu ok. 2,5 km trasa dochodzi do stacji PKP w Zabrzegu i ul. Miliardowicką, w tunel pod linią kolejową skręt w lewo w ul. Gminną i dalej na zachód, dojeżdżając do ul. Spacerowej. Po drodze mija się stadion LKS „Sokół” Zabrzeg . Z ul. Spacerowej skręt w lewo w ul. Do Zapory. W rozwidleniu dróg. w pobliżu kamiennego pomnika poświęconego ofiarom terroru drugiej wojny światowej. Szlak Greenewej skręca po skosie w prawo z asfaltu na drogę gruntową, kierując się do mostku nad rzeką Wisłą. Na kładce nad Wisłą na granicy gmin Czechowice-Dziedzice i Goczałkowice kończy się odcinek IV a niziny Międzynarodowej Trasy Rowerowej Greenways.

GMINA JASIENICA

Szlaki piesze

Szlak turystyczny, Oznaczenie szlaku : czerwony, Jasienica
Jasienica PKP – Biery – Jaworze Nałęże – Łazek 713 m n.p.m. – Błotny ( Błatnia ) 917m n.p.m. ; 3 godz.15 min. ( powrót : 2 godz.45 min. ). Przebieg szlaków: Jasienica PKP – Biery – Jaworze Nałęże – Łazek – Błotny ( Błatnia )

Szlak turystyczny; Oznaczenie szlaku : żółty, Jasienica
Opis: Trasa: Jasienica PKP – Jaworze Centrum – Jaworze Górne – Przykra 818 m n.p.m. – Błotny ( Błatnia ) 917 m n.p.m.; 2 godz.15 min. ( powrót: 2 godz. ) Oznaczenie szlaku : żółty Przebieg szlaków: Jasienica PKP – Jaworze Centrum – Jaworze Górne – Przykra – Błotny ( Błatnia )

Szlak turystyczny; Oznaczenie szlaku : niebieski, Grodziec
Grodziec PKP – Zebrzydka 578 m n.p.m. – Łazek 713 m n.p.m. ( czerwony szlak Jasienica – Błotny ) 2 godz.30 min. ( powrót: 2 godz.) Przebieg szlaków: Grodziec PKP – Zebrzydka – Łazek - Jasienica – Błotny

Trasy rowerowe

TRASA A – Rudzica – Międzyrzecze Górne - Mazańcowice, żółty symbol roweru
Rudzica
Łączna długość: około 13 km. Maksymalna różnica wzniesień: 80 m. Rodzaje nawierzchni: bardzo dobra i dobra, na krótkim odcinku droga gruntowa, Liczba ciekawych punktów widokowych: 3. Opis trasy: atrakcyjna widokowo, o średnim stopniu trudności - wiele zjazdów podjazdów o średnim nachyleniu. Prowadzi po terenie pagórkowatym, wśród łąk, pól i stawów. Przebieg tras: Rudzica – Międzyrzecze Górne – Mazańcowice

TRASA B – Grodziec – Bielowicko – Wieszczęta – Roztropice - Landek; czarny symbol roweru
Łączna długość: około 16 km. Maksymalna różnica wzniesień: 83 m. Rodzaje nawierzchni: bardzo dobra i dobra. Liczba ciekawych punktów widokowych: 8. Opis trasy: prowadzi przez teren bardzo zróżnicowany widokowo, pośród stawów, pagórków z bardzo stromymi podjazdami. Na szczytach wzniesień znajdują się bardzo atrakcyjne punkty widokowe, szczególnie ciekawa przy dobrej widoczności. Trasa przeznaczona dla zaawansowanych rowerzystów. Przebieg tras: Grodziec – Bielowicko – Wieszczęta – Roztropice – Landek

TRASA C – Grodziec – Wieszczęta – Łazy – Rudzica – Iłownica - Landek; czerwony symbol roweru, Grodziec
Łączna długość: około 17 km. Maksymalna różnica wzniesień: 90 m. Rodzaje nawierzchni: bardzo dobra i dobra. Liczba ciekawych punktów widokowych: 9. Opis trasy: prowadzi pośród stawów i pagórków ze stromymi podjazdami. Trasa szczególnie atrakcyjna widokowo. Ciekawa przy dobrej pogodzie z uwagi na bardzo odległe panoramy widokowe. Przebieg tras: Grodziec – Wieszczęta – Łazy – Rudzica – Iłownica – Landek

TRASA D – Grodziec – Bielowicko – Wieszczęta – Roztropice – Rudzica - Landek; zielony symbol roweru, Grodziec
Łączna długość: około 13 km. Maksymalna różnica wzniesień: 83 m. Rodzaje nawierzchni: bardzo dobra. Liczba ciekawych punktów widokowych: 7. Opis trasy: trasa prowadzi wśród stawów, lasów i pagórków o zróżnicowanym stopniu nachylenia. Przeznaczona dla średniozaawansowanych rowerzystów. Przebieg tras: Grodziec – Bielowicko – Wieszczęta – Roztropice – Rudzica – Landek

TRASA E – Grodziec – Biery - Świętoszówka; niebieski symbol roweru, Grodziec
Łączna długość: około 6 km. Maksymalna różnica wzniesień: 33 m. Rodzaje nawierzchni: bardzo dobra i dobra, prowadzi także drogą leśną utwardzoną. Liczba ciekawych punktów widokowych: 1. Opis trasy: prowadzi w dużej części przez las, trasa rekreacyjna, polecana dla dzieci i na wycieczki rodzinne. Przebieg tras: Grodziec – Biery – Świętoszówka

GMINA JAWORZE

Trasa rowerowa „Greenways”, 43-384 Jaworze
Łączy Wiedeń z Krakowem. Zaczyna się od Amfiteatru następnie przebiega ulicami: Koralową, Pagórkową, Sielską, Cyprysową, Nad Brzegiem, Pod Harendą, Folwarczną, Zaciszną, Smrekową, Słoneczną, Cisową, Górecką następnie do Górek Wielkich, Brennej, Ustronia, Wisły, Cieszyna i Republiki Czeskiej itd. W przeciwnym kierunku przebiega ulicami: Południową, Podgórską, Storczyków następnie w kierunku Kamienicy, Szyndzielnie i przez stare Bielsko przez Pszczynę w kierunku Krakowa.

Trasa rowerowa „Regiotour”, 43-384 Jaworze
Od amfiteatru przebiega następującymi ulicami: Południową, Podgórską, Panoramiczną, Turystyczną, Słoneczną, Cisową następnie do Jasienicy do Górek Wielskich, Ustronia, Cieszyna i Republiki Czeskiej.

Szlaki piesze

Szlak czerwony z Jaworza Nałęża na Błatnią Długość trasy: 6km

Szlak Harcerski z Jaworza Nałęża do bazy hufca

Szlak żółty z Centrum Jaworza przez Przykrą na Błatnią

GMINA KOZY

Szlaki piesze

„czerwony” – ze Straconki przez Gaiki, przełęcz „U Panienki” na szczyt Chrobaczej Łąki i dalej do Porąbki przez rezerwat Zasolnica Kozy

„niebieski” – wejście do lasu ul. Tęczową i w kierunku wschodnim

„żółty” – od stacji PKP przez centrum Kóz ul. Beskidzką do lasu i przełęczy „U Panienki” – ok. 2 h.

„Szlak Papieski” jest fragmentem szlaku Papieskiego Harmęże-Brzeszcze-Wilamowice-Kozy trasa rowerowa Kozy-Hrobacza Łąka-Straconka trasa piesza, 43-340 Kozy ul.Pl.ks.Kochaja
Szlak Papieski: Kozy – Hrobacza Łąka – Straconka Społeczna inicjatywa utworzenia Szlaku Papieskiego jest odpowiedzią na pragnienie Jana Pawła II wypowiedziane w Watykanie w 1979 roku : ”… dobrze by było umieścić w (mojej) biografii trasy, wszystkie trasy, na których byłem, żebym tak był wrośnięty w polską ziemię…”. Przesłanie Ojca Świętego: „Pilnujcie mi tych szlaków…” stało się mottem realizowanego w naszej gminie projektu mającego na celu upamiętnianie miejsc pobytu i wypraw w Beskid Mały księdza/biskupa/kardynała Karola Wojtyły, zwłaszcza tych z lat 50-tych XX wieku, kiedy wikariuszem w Kozach był zaprzyjaźniony z ks. Karolem Wojtyłą, ks. Franciszek Macharski, późniejszy metropolita krakowski. Szlak Papieski: Kozy – Kapliczka u Panienki – Kamieniołom (2,7 km) – Hrobacza Łąka (4,7 km) – Przełęcz U Panienki (6,1 km) – Groniczki – Gaiki (8,5 km) – Przełęcz Przegibek (10,4 km) – Magurka Wilkowicka (11,9 km) – Przełęcz Łysa (14,4 km) – Straconka (16,4 km). Szlak rozpoczyna się przy kościele pod wezwaniem Świętych App. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach. Pierwsza wzmianka o istnieniu świątyni pojawiła się już w 1326 r. Wiadomo, że budowlę drewnianą wzniesiono w 1520 r. Jej polichromia malowana suchą temperą na desce znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie, zaś drzwi od dzwonnicy oraz kamienna kropielnica eksponowane są w Izbie Historycznej im. A.Zubera (Kozy, ul. Bielska 17). W latach 1901-1902 wzniesiony został murowany kościół jednonawowy z transeptem w stylu neoromańsko-neogotyckim wg projektu Karola Steinhofera z Wiednia dzięki między innymi wielkiemu zaangażowaniu ówczesnego proboszcza ks. Józefa Błonarowicza. Neogotyckie wyposażenie kościoła: ołtarz główny z ukoronowaną figurą Matki Bożej Koziańskiej; 2 boczne ołtarze: Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Matki Bożej. Na zewnątrz świątyni od strony południowej umieszczono tablice upamiętniające: 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem; nazwiska poległych i zmarłych parafian – uczestników wojen w la Przebieg szlaków: uroczysta inauguracja – wrzesień 2007r. Szlak Papieski: Kozy – Hrobacza Łąka – Straconka Społeczna inicjatywa utworzenia Szlaku Papieskiego jest odpowiedzią na pragnienie Jana Pawła II wypowiedziane w Watykanie w 1979 roku : ”… dobrze by było umieścić w (mojej) biografii trasy, wszystkie trasy, na których byłem, żebym tak był wrośnięty w polską ziemię…”. Przesłanie Ojca Świętego: „Pilnujcie mi tych szlaków…” stało się mottem realizowanego w naszej gminie projektu mającego na celu upamiętnianie miejsc pobytu i wypraw w Beskid Mały księdza/biskupa/kardynała Karola Wojtyły, zwłaszcza tych z lat 50-tych XX wieku, kiedy wikariuszem w Kozach był zaprzyjaźniony z ks. Karolem Wojtyłą, ks. Franciszek Macharski, późniejszy metropolita krakowski. Szlak Papieski: Kozy – Kapliczka u Panienki – Kamieniołom (2,7 km) – Hrobacza Łąka (4,7 km) – Przełęcz U Panienki (6,1 km) – Groniczki – Gaiki (8,5 km) – Przełęcz Przegibek (10,4 km) – Magurka Wilkowicka (11,9 km) – Przełęcz Łysa (14,4 km) – Straconka (16,4 km). Szlak rozpoczyna się przy kościele pod wezwaniem Świętych App. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach. Od kościoła parafialnego podążamy za znakami niebieskimi i żółtymi w kierunku południowym, zostawiając po lewej stronie park dworski (starodrzewia z XIX wieku, niezwykły okaz platana) i dawny pałac rodziny Czeczów. Po przejściu drogi krajowej nr 52 idziemy ok. 1000 metrów (ul. Beskidzka) nadal za znakami żółtymi i niebieskimi wzdłuż doliny potoku Kozówka aż do rozwidlenia dróg przy betonowym krzyżu. Szlak Papieski, co wskazują znaki niebieskie, kieruje się stąd drogą w lewo, przebiegając wśród nadal licznych zabudowań. Niebawem znaki niebieskie wskazują skręt w lewo, my zaś kierujemy się w prawo (ul. Panienki) i, wznosząc się drogą biegnącą skrajem lasu, dochodzimy do kaplicy Matki Bożej Różańcowej zwanej „Panienką”. Od kapliczki kierujemy się wygodną dróżką leśną w kierunku południowym. Początkowo wznosimy się łagodnie, później dróżka, skręcając w lewo, wyprowadza nas stromo na zwałowisko nieczynnego kamienioło Długość trasy: Szlak Papieski:Kozy – Kapliczka u Panienki – Kamieniołom (2,7 km) – Hrobacza Łąka (4,7 km) – Przełęcz U Panienki (6,1 km) – Groniczki – Gaiki (8,5 km) – Przełęcz Przegibek (10,4 km) – Magurka Wilkowicka (11,9 km) – Przełęcz Łysa (14,4 km) – Straconka (16,4 km).

GMINA PORĄBKA

Szlaki piesze

Szlak czarny
Szlak czarny rozpoczyna się w Porąbce i prowadzi przez Czaniec do Kęt. Jest to szlak nizinny. Po drodze widzimy liczne kapliczki oraz kościół p.w. św. Bartłomieja w Czańcu. Po ok. 3.5 godz. wędrówki docieramy do dworca PKS i PKP w Kętach. Przebieg szlaków:
Porąbka - Czaniec - PKS/PKP Kęty Długość trasy: 7 km

Szlak niebieski
Szlak niebieski prowadzi z zapory w Porąbce na Zasolnicę (556 m n.p.m.), Bujakowski Groń (749 m n.p.m.) do miejscowości Kozy. Na tym szlaku mijamy rezerwat "Zasolnica" ze wspaniałymi okazami buczyny karpackiej. Mijamy również kamieniołom, z którego roztacza się piękny widok na okolice. Przejście tej trasy zajmuje około 3 godz.

zaporaSzlak zielony
Szlak zielony rozpoczyna się na zaporze w Porąbce i wzdłuż rzeki Soły prowadzi najpierw do centrum Porąbki, a dalej doliną Wielkiej Puszczy na Palenice (592 m n.p.m.). Ze szczytu Palenicy kierujemy się następnie na Bukowski Groń (782 m n.p.m.), gdzie można zobaczyć największe skupisko limb w Beskidzie Małym. Dalej przez szczyt Trzonka (729 m n.p.m.), mijając po drodze kościółek, schodzimy do Przełęczy Bukowskiej, skąd szlak prowadzi dalej na Przełęcz Beskid Targanicki i na Przełęcz Kocierską (718 m n.p.m.) Czas dojścia do Przełęczy Kocierskiej to około 5 godz. Wycieczkę możemy kontynuować szlakiem czerwonym, który schodzi do Porąbki przez Kiczerę (831 m n.p.m.) i Żar (761 m n.p.m.) lub nieoznakowaną leśną drogą biegnącą wzdłuż doliny potoku Wielka Puszcza do przystanku PKS w Wielkiej Puszczy. Przebieg szlaków:
Zapora w Porąbce - centrum Porąbka - Dolina Wielkiej Puszczy - Palenica - Bukowski Groń - Trzonka - Przełęcz Bukowska - Przełęcz Beskid Targanicki - Przełęcz Kocierska - (Kiczera - Żar - Porąbka) lub - (dolina potoku Wielka Puszcza - przystanek PKS w Wielkiej Puszczy)

Szlak żółty
Szlak żółty rozpoczyna się na zaporze w Porąbce i przez Żarnówkę Małą dochodzi na Hrobaczą Łąkę (828 m n.p.m.). Czas przejścia - około 1 godz.

Szlak żółty
Szlak żółty - odbija za szczytem Trzonka (729 m n.p.m.) od szlaku zielonego i wiedzie przez Porębski Groń, Złotą Górkę (757 m n.p.m.), aż na szczyt Potrójnej (884 m n.p.m.).

Trasa historyczna
Trasa historyczna, nieoznakowana wiedzie z Porąbki Centrum przez Zawodzie na wzgórze "Wołek", gdzie znajdują się ruiny zamku. Po zwiedzeniu ruin możemy kontynuować wycieczkę idąc do Kobiernic Małych lub wracając do Porąbki Centrum. Czas przejścia - około 4.5 godz.

Trasa spacerowa
Rozpoczynamy w Porąbce Centrum i po dotarciu do Kozubnika kierujemy się do doliny Wielka Puszcza, następnie idziemy doliną Mała Puszcza, by wrócić do Porąbki Centrum. Po drodze mijamy wiele polan, a z jednej z nich roztacza się piękny widok na Jezioro Czanieckie. Przy tej trasie znajduje się osiedle "Kolonia" - to drewniane domv zbudowane w latach 20-tych XX w. w witkiewiczowskim stylu dla budowniczych zapór w Porąbce. Czas przejścia tej trasy - około 5 godz.

SZCZYRK

Szlaki piesze

Szczyrk Centrum - "Górka" - Przełęcz Karkoszczonka - "Euro" - Bielański Most
Ze Szczyrku Centrum ul. Turystyczną kierujemy się do Sanktuarium Maryjnego „Na Górce”. Następnie z Sanktuarium do Szczyrku Biłej idziemy w kierunku hotelu Klimczok. Schodzimy do przystanku autobusowego Szczyrk Biła i kierujemy się na Przełęcz Karkoszczonkę. Z Przełęczy Karkoszczonka udajemy się na Beskid, kolejno na Osiedle Migdalskie i schodzimy do sklepu „Euro” ul. Widokową. Do Szczyrku Centrum wracamy kolejno ulicami: Salmopolską, Myśliwską, Sosnową, Wierzbową, Świerkową, Myśliwską, Lipową, Myśliwską i docieramy do Bilańskiego Mostu (skrzyżowanie). Przebieg szlaków:
Szczyrk Centrum - "Górka" - Przełęcz Karkoszczonka - "Euro" - Bielański Most Długość trasy: 9 km

Szczyrk Centrum - Szczyrk Dunacie - Jaworzyna - Szczyrk
Ze Szczyrku Centrum od Bilańskiego Mostu idziemy ul. Myśliwską, a następnie ul. Uzdrowiskową i Cichą do Szczyrku Dunaciego. Przez Osiedle Doliny przechodzimy w kierunku Jaworzyny. Powrót do Szczyrku wyciągiem krzesełkowym lub szlakiem turystycznym niebieskim. Przebieg szlaków: Szczyrk Centrum - Szczyrk Dunacie - Jaworzyna - Szczyrk Długość trasy: 6 km

Szczyrk Centrum - COS - "Górka" - Dom Turysty PTTK - Szczyrk Centrum
Ze Szczyrku Centrum od Bilańskiego Mostu idziemy w kierunku skoczni Skalite ul. Deptak nad Żylicą. Następnie na wysokości Centralnego Ośrodka Sportu skręcamy w ul. Plażową, którą dochodzimy do ul. Beskidzkiej. Kierujemy się w lewo i z ul. Beskidzkiej skręcamy w prawo w ul. Wczasową, którą dochodzimy do ul. Orlej i następnie do Sanktuarium Maryjnego „Na Górce”. Wracamy ul. Wrzosową i ul. Śnieżną schodzimy do ul. Górskiej. Kierując się w lewo ul. Górską dochodzimy do Domu Turysty PTTK. Za ośrodkiem wchodzimy na ul. Bukową, którą docieramy do ul. Lipowej i dalej do Myśliwskiej (Bilański Most). Przebieg szlaków: Szczyrk Centrum - COS - "Górka" - Dom Turysty PTTK - Szczyrk Centrum Długość trasy: 6 km

Trasy rowerowe

Beskid
Ze Szczyrku Centrum ul. Myśliwską prowadzącą do Szczyrku Górnego, następnie obok sklepu „Euro” ul. Widokową przez Osiedle Migdalskie docieramy do szczytu Beskidka. Z miejsca tego możemy oglądać piękną panoramę pasma Skrzycznego i Górnego Szczyrku, zobaczyć trasy GAT-u oraz panoramę miasta. Torem saneczkowym dojeżdżamy do Przełęczy Karkoszczonka i zjeżdżamy do ul. Górskiej, a następnie do Szczyrku Centrum

Górka - Bieniatka
Ze Szczyrku Centrum ul. Wczasową prowadzącą do CKiR Orle Gniazdo, a dalej obok Sanktuarium Maryjnego „Na Górce” dojeżdżamy do szlaku czarnego górskiego. Szlakiem czarnym przez Więzikówkę docieramy do Osiedla Bieniatka. Zjeżdżamy ze szlaku czarnego ul. Szczytową, a następnie ul. Beskidzką do Szczyrku Centrum. Pokonując trasę możemy podziwiać pasmo Skrzycznego oraz pasmo Beskidu Żywieckiego

Magura
Ze Szczyrku Centrum ul. Wczasową prowadzącą do CKiR Orle Gniazdo, następnie obok Sanktuarium Maryjnego „Na Górce” dojeżdżamy drogą asfaltową do Osiedla Podmagura. Z miejsca tego możemy zobaczyć dużą część pasma Beskidu Śląskiego. Mijając Osiedle Podmagura wjeżdżamy na kamienistą leśną drogę prowadzącą na pasmo Magury. Jadąc pasmem Magury mijamy stację GOPR-u i docieramy do schroniska na Klimczoku. Zjeżdżając do Szczyrku Biłej podziwiamy panoramę miasta. Ul. Górską dojeżdżamy do Szczyrku Centrum

Skrzyczne - wspinaczka
Od dolnej stacji wyciągu krzesełkowego ul. Myśliwską i Salmopolską dojeżdżamy do ul. Skrzyczeńskiej. Wspinamy się dosyć trudną drogą do Osiedla Młaki. Z Osiedla Młaki widzimy pasmo Klimczoka i Magury. Jadąc dalej mijamy Halę Skrzyczeńską ze stacją GOPR-u oraz wyciągami GAT-u, skąd również możemy podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego, Beskidu Małego oraz Beskidu Żywieckiego. Przy dobrej widoczności możemy zobaczyć Tatry. Ze Skrzycznego zjeżdżamy na Jaworzynę. Z Hali Jaworzyna przez Osiedle Kazimierulę dojeżdżamy do doliny Dunaciego i ul. Uzdrowiskową, a następnie Myśliwską docieramy do Szczyrku Centrum

Wokół Skalitego
Z Bilańskiego Mostu (skrzyżowanie) ul. Leśną równolegle ze szlakiem turystycznym zielonym na Skrzyczne - do Osiedla Zapalenica. Pod Siodłem odchodzi szlak turystyczny na Skrzyczne, natomiast szlak rowerowy prowadzi w lewo przez Siodło drogą do zwózki drewna do Szczyrku Skalitego. Jadąc tym odcinkiem trasy możemy podziwiać Beskid Mały i fragment Beskidu Żywieckiego oraz miejscowości położone pod stokiem. Po pokonaniu odcinka górskiego wjeżdżamy na drogę asfaltową - ul. Graniczną, a następnie wracamy ul. Deptak nad Żylicą do Szczyrku Centrum

Sporty zimowe

Kolej Linowa - Skrzyczne (1257 m n.p.m.), ul. Myśliwska 45 43-370 Szczyrk
2-odcinkowa kolejka krzesełkowa (2 osobowa), dolna stacja: Szczyrk, czynna od 8.30 do 17.00, w okresie: czerwiec - wrzesień 8.30 -17.30 Długość trasy: 2773 m

GMINA WILKOWICE

Szlaki piesze

Bystra-pod Źródłem - Sanktuarium na Górce, Wilkowice
Od Zajazdu pod Żródłem dotrzemy w ciągu godziny i 30 minut do Chaty na Groniu, stamtąd dotrzemy w ciągu 1 godzin 45 minut do Sanktuarium na Górce.

Szlak Wilkowice (PKP) - Meszna – Magura
Ze stacji PKP w Wilkowicach przez Meszną dotrzemy do Chaty na Groniu w ciągu 2 godzin, stamtąd w ciągu godziny dotrzemy do schroniska PTTK Klimczok.

Szlak Niebieski - Wilkowice (PKP) – Bystra- Magura- Klimczok
Ze stacji PKP przez Bystrą i północnym zboczem Magury dotrzemy do schroniska na Klimczoku w ciągu 2 i pół godziny.

Szlak Wilkowice (PKP) – Magurka Wilkowicka

Szlak Wilkowice Sanatorium – Rogacz - Magurka Wilkowicka
Sanatorium (PKS) – Rogacz - Magurka Wilkowicka

Szlak Zielony - Wilkowice (PKP)- Bystra - Kołowrót- Klimczok
Ze stacji PKP przez Bystrą, następnie doliną Białki i przełęcz Kołowrót, dalej zboczem Szyndzielni na Klimczok (3 godz.) lub do przełęczy szlakiem żółtym do schroniska na Szyndzielni pół godz.

Trasy rowerowe

Odcinek trasy rowerowej Greenways – Nitka Habsburgów
Orientacyjny przebieg: od Bielskich Błoni graniczna drogą ul. Ochota do Bystrej k. cmentarza parafialnego (Grobowiec Fałata) do parku gminnego w Wilkowicach (ścieżka dydaktyczna, ośrodek Klubu Gaja) dalej ul. Klimczoka (izba pamięci OSP) przez most na rz. Białce na ul. Fałata (Muzeum Fałata) następnie znów przez most na ul. Klimczoka. Kolo szkoły (dąb, pomnik przyrody) ul. Kościelna do Mesznej (zabytkowa Kaplica pw. MB Siewnej) i dalej do Buczkowic.

Sporty zimowe

Trasa narciarstwa biegowego w partiach szczytowych Magurki Wilkowickiej, k. schroniska PTTK. W partiach szczytowych Magurki Wilkowickiej, k. schroniska PTTK.

Wyciąg narciarski -„Orczyk przy Chacie na Groniu”, ul. Nadmeszna 8 43-360 Bystra

Wyciąg narciarski - "Skipark” orczyk, podłoże igielitowe, stok całoroczny, również dla snowboard-ów, ul. Klimczoka 259 43-360 Bystra

Wyciąg narciarski - Orczyk na stokach Klimczoka, na stokach Klimczoka 43-360 Bystra

do góry

PRZYDATNE INFO

Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej
ul. Piastowska 40, 43-300 Bielsko-Biała
tel.: (033) 813 62 00

Miejskie Centrum Informacji Turystycznej
Pl. Ratuszowy 4 43-300 Bielsko-Biała
tel.: (033) 819 00 50

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej (sitbb.pl). Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Doroty Stolarczyk.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone