zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
małopolskie
Andrychów
Bochnia
Brzesko
Czarny Dunajec
Gmina Czorsztyn
Kalwaria Zebrzydowska
Kraków
Krynica-Zdrój
Limanowa
Nowy Sącz
Nowy Targ
Olkusz
Oświęcim
Powiat Krakowski
Powiat Myślenicki
Rabka-Zdrój
Sucha Beskidzka
Szczawnica
Wadowice
Wieliczka
Powiat Myślenicki

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Powiat Myślenicki położony jest w południowej części Województwa Małopolskiego. Większa część terytorium powiatu usytuowana jest w malowniczej dolinie Raby okolonej górami Beskidu Średniego i Wyspowego, a północną jego część stanowią wzniesienia Pogórza Wielickiego oraz Dolina Skawinki. Okolice Dobczyc, Myślenic łączą w sobie cechy obszarów górskich i wyżynnych. Dodatkowym walorem stał się powstały w latach 1985-87 Zalew Dobczycki.

Bardzo dobra dostępność komunikacyjna Dogodność połączeń, a przede wszystkim „zakopianka” i dobrze rozwinięta sieć dróg - droga łącząca Kraków z Zakopanem zachęcają do korzystania z uroków Beskidu Średniego. Walory ziemi myślenickiej „docenił” król Kazimierz Wielki - większość miejscowości Powiatu Myślenickiego łącznie ze stolicą Myślenicami swój cywilizacyjny kształt zawdzięczają temu wielkiemu Polakowi. Powiat nasz nie należy do największych. Tworzą go trzy gminy miejskie : Myślenice, Dobczyce, Sułkowice i sześć wiejskich : Lubień, Pcim, Raciechowice, Siepraw, Tokarnia i Wiśniowa.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Miasto i Gmina Myślenice.
Myślenice - miasto prawa miejskie 1342 r., czytelny i piękny układ urbanistyczny centrum z czworokątnym rynkiem (115-120 m na 92-100 m) oraz dominantą - kościołem parafialnym p.w. Narodzenia NMP (1465 r.). W kościele znajduje się barokowa kaplica fundacji Stanisława Koniecpolskiego z 1642 r. a w niej najcenniejszy zabytek powiatu - cudowny obraz Matki Boskiej z ok. 1590 r. - wpływy szkoły flamandzkiej Hansa van Aachena. Obok cmentarza na "Stradomiu" kościółek św. Jakuba pocz. XV w. -ciekawe założenie architektoniczne wraz z cmentarzem i dzwonnicą. Kaplica Matki Boskiej Śnieżnej - późny barok z końca XVIII w. na tzw. "Studzience". "Zamczysko" - fragment baszty obronnej, strażnicy z XIII w. przy drodze królewskiej na Węgry. "Dom Grecki" - dom zajezdny z XVIII w. Kamienice przy Rynku - najstarsza Rynek 27, Antoniego Obońskiego z 1784 r. Na Rynku figura św. Floriana 1776 r. Fontanna tzw. "Tereska"-1893 r. "Dwór Dolnowiejski" przy ul. S. Żeromskiego - pozostałość zabudowań dworskich XVIII w. Kaplica św. Mikołaja -1782 r. w lesie nad miastem. Szubienna Góra na niej barokowa figura 1767 r. Na ulicy A. Średniawskiego kapliczka konfederatów barskich oraz kaplica "Trzeciego Upadku Chrystusa" obok Zespołu Szkół Rolniczych (późny barok, 1780 r.). Budynek Starostwa ul. M. Reja 13 - lata 80-te XVIII w. Budynek szkoły nr.1 - XIX w. Cmentarz żydowski "Na Tarnówce" 1874-1942. Zabytkowy młyn drewniany przy ul. Daszyńskiego (1855 r.).

Droginia
Kościół budowany ok.1910 r., przeniesiony z zalanego terenu i przebudowany. Pierwsze wzmianki o kaplicy łączone są, jak każe tradycja, ze św. Wojciechem, który tam miał przebywać. 
Droginia-Banowice. Cmentarz wojskowy żołnierzy rosyjskich i austriackich poległych jesienią 1914 r. założony w 1916-17 r. - projekt Gustawa Ludwiga.
Głogoczów. Zespół podworski. Murowany dwór z XIX w. obecnie restauracja. Lamus z końca XVIII w. Klasycystyczny kościół p.w. Marii Magdaleny z 1812 r. Na cmentarzu mogiły żołnierzy polskich z 1939 r. 
Jasienica. Dawny budynek rządcy majątku ziemskiego z XIX w. W środku wsi kamienna kaplica z XIX w. z figurą Chrystusa Upadającego Pod Krzyżem i figura Matki Boskiej Różańcowej z 1876 r. 
Krzyszkowice. Kościół p.w. św. Anny - drewniany z 1874r.,krucyfiks z XV w. Budynek dawnego dworu pocz. XIX w. (wystrój klasycystyczny).
Osieczany. Pozostałość parku dworskiego oraz murowana obora XVIII w.
Poręba. Pomnik upamiętniający walki partyzantów.
Trzemeśnia. Kościół drewniany p.w. św. Klemensa i MB Pocieszenia (17.. r.).
Zawada. Dwór drewniano-murowany z pocz. XIX w. - ruiny. Pomnik działalności ZWZ AK poświęcony Józefowi Fijałkowskiemu.

Miasto i Gmina Dobczyce.
Dobczyce - miasto prawa miejskie 1346 r. Częściowo zrekonstruowane ruiny średniowiecznego zamku obronnego z XIII/XIV w. Wokół zamku Stare Miasto i 60 metrowy fragment murów miejskich wraz z bramą wjazdową (1 ćw. XIV w.). Skansen budownictwa ludowego, który tworzą piętrowy "sernik"- dworski kurnik (1890 r.), wozownia (1868 r.), karczma "Na Zbóju" (1830 r.) spichlerz zbożowy (1863 r.), kierat i warsztat garncarski. Kościół św. Jana Chrzciciela (1834 r.), a w nim 5 drewnianych ołtarzy w stylu klasycystycznym i barokowym, prospekt organowy (1848r.), Stacje Drogi Krzyżowej malowane na blasze (1849 r.), kamienne chrzcielnice z XVI i XVIII w., drewniana ambona (1851 r.), epitafium Sebastiana Lubomirskiego (1594 r.) Obok kościoła trzy arkadowa dzwonnica z 1855r., w której środkowy dzwon "Jan" pochodzi z 1504 r., nieopodal pomnik przyrody lipa "Marysieńka". Cmentarz "Jeleniec" z pomnikiem Konfederatów Barskich. W kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych gotycka Pieta ze szkoły Wita Stwosza (XV w.), chrzcielnica z węgierskiego czerwonego marmuru z XVII w. oraz kamienna z XIII w., rzeźba "Chrystus Frasobliwy" z XVII w., współczesna polichromia w stylu wawelskich gobelinów
Dziekanowice. Romański kościół z 1150-1190 (rozbud. XVII-XVIII w.), obok drewniana dzwonnica i dzwon p.w. Św. Walentego z 1765r. Sanktuarium Macierzyństwa NMP - cudowny obraz Matki Bożej Dziekanowskiej słynący łaskami od XVIIIw. i zabytki sakralne przeniesione ze starego kościołka. www.dziekanowice.diecezja.krakow.pl
Kornatka - przysiółek Burletka - ok. 40 kurhanów - wczesnośredniowieczne cmentarzysko ciałopalne VII-IX w.
Sieraków. Zespół pałacowo - parkowy z 1847r.
Stadniki. Jedyna wyższa uczelnia w powiecie myślenickim - Klasztor i Wyższe Seminarium Misyjne Księży Sercanów, w nim unikalna Sala Misyjna gromadząca eksponaty z misji w Afryce i Azji (te.271-15-25). Dwa dworki szlacheckie.
Stojowice. Budynek dawnego dworu XIX/XX w. Park eklektyczny.

Gmina Lubień
Lubień. Kamienna figura św. Jana Nepomucena z poł. XVIII w.
Krzeczów. Kościółek drewniany z XVI w. przeniesiony z Łętowni w 1760 r., obok 500-letni dąb.

Gmina Pcim
Pcim. Kościół p.w. św. Mikołaja z 1829 r.; klasycystyczna plebania z 1802 r.; fragment kapliczki "Bożej Męki" z 1638 r.; liczne kapliczki kamienne z XIX w.
Stróża. Kościół p.w. NMP Królowej Polski z 1909 r.; willa "Klebertówka" z 1923 r.
Trzebunia. Murowany kościół p.w. św. Marii Magdaleny 1799 r.; leśniczówka z ok. 1880 r.; kapliczka murowana z poł. XIX w. W Muzeum Narodowym w Krakowie znajdują się skrzydła tryptyku z XV w ze starego kościoła.
Gmina Raciechowice.
Raciechowice. Kościół drewniany wraz z założeniem z 1720 r. z barokowym wyposażeniem. Dwór parterowy z 1760 r. w ogrodzie krajobrazowym. Spichlerz dworski 1774r.
Czasław. Zespół dworski z poł. XIX w.
Gruszów. Kościół drewniany XV w.
Poznachowice Górne. Góra Grodzisko - ślady grodziska z czasów kultury łużyckiej do wczesnego średniowiecza. W XIII w. zniszczone przez najazd tatarski, miejsce akcji powieści Karola Bunscha "Dzikowy Skarb".

Gmina Siepraw
Siepraw. Kościół św. Marcina z XVI w. z późniejszymi zmianami. Kościół parafialny p.w. św. Michała z 1620 r. (obecnie w renowacji po pożarze). Zespół dworski, dwór drewniany XIX w.
Zakliczyn. Kościół drewniany p.w. Wszystkich Świętych z 1773 r. odnowiony w XIX w. Słynny obraz Matki Boskiej Różańcowej zwanej "Zakliczyńską" z XVII/XVIII w., krucyfiks z XV w.; dwór z parkiem z 1874 r. postawiony przez Witolda Kopffa. Od 1987 sanatorium uzdrowiskowe - narządy ruchu, nerwice, drogi oddechowe.

Gmina Sułkowice
Sułkowice. Kościół p.w. św. Zofii 1825 r. Figury św. Jana Nepomucena z około 1790 r. i św. Floriana z 1828 r. usytuowane przy wejściu do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Sułkowice - Gościbia. Pomnik na skraju lasu Gościbi upamiętniający walki partyzantów.
Biertowice. Kaplica murowana z 1809 r.
Harbutowice. Kościół parafialny p.w. NMP i św. Michała Archanioła z 1828 r. w nim rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z końca XIV w., ołtarz z XVI w. i Krucyfiks drewniany XVI w. Pomnik na przełęczy Sanguszki z 1885 r. oddzielający dolinę Harbutówki i Paleczki
Krzywaczka. Zespół dworski poł. XIX w. Dwór, karczma, kuźnia, spichlerz dworski i młyn wodny. Park krajobrazowy. Kościół z lat 1911-24 z wyposażeniem z wcześniejszej świątyni m. Inymi figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XV w. rzeżba św. Anny Samotrzeć z XVI w. barokowa chrzcielnica z końca XVIII w. oraz trzy dzwony z XVI w.

Gmina Tokarnia
Tokarnia. Kościół parafialny, drewniany (dawna kaplica dworska) p.w. Matki Boskiej Śnieżnej XVII-XVIII w. Madonna z dzieciątkiem z XVI w. Kaplica murowana z 1828 r. Zespół dworski: klasycystyczny dwór Targowskich z poł. XIX w., park o charakterze krajobrazowym.
Bogdanówka. Kapliczka murowana z ok. 1910 r. Kuźnica drewniana, młyn wodny drewniany 1940 r.
Skomielna Czarna. Zespół dworski: dwór z pocz. XIX w. Park o naturalistycznym charakterze z XVIII/XIX w. Kaplica drewniana (dawna kaplica dworska) z XVIII w. Kuźnia pocz. XX w.
Zawadka. Pomnik upamiętniający walki z 1944 r. i pacyfikację wsi.

Gmina Wiśniowa
Wiśniowa. Kościół parafialny z pierwszej połowy XVIII wieku pw. Św. Marcina z 1730 roku, konstrukcji zrębowej, prezbiterium zamknięte ściana prostą. Ogrojec 2 połowy XIX w. przy nawie pod pd. i zach. kruchty, wewnątrz stropy; w nawie z zaskrzynieniami, wsparty na czterech słupach. Tęcza o łuku ostrym potrójnym. Ołtarz główny początki XVIII w. w nim Matki Boskiej z Dzieciątkiem z pierwszej poł. XVII w., tabernakulum rokokowe, ambona barokowa koniec XVII w. Chrzcielnica kamienna późnobarokowa z drugiej połowy XVIII w. krucyfiks późnobarokowy z XVII w. Dzwon z 1726 roku, ulany w Szczyrzycu przez Kaspra Karamnitza z Krempachów. Kapliczki przydrożne z XVII w . Figurka przydrożna w postaci krzyża z wizerunkiem Chrystusa wyrzeźbiona w jednolitej bryle piaskowca z 1846 roku. Cmentarz parafialny w Wiśniowej, na którym znajduje się mogiła 89 osób zamordowanych w 18. 09. 1944 r. przez hitlerowców. Cmentarz z 1914 r. koło "Jureczka" i na "Dziadkówce", na których spoczywają żołnierze armii austriacko - pruskiej, polegli w czasie szturmu 5. 12. 1914 r.
Lipnik. Tablica upamiętniająca walki AK.
Węglówka. Kościół na "Ślusarzówce". Na Suchej Polanie między g. "Łysiną" a g. "Kamiennik" - pomnik upamiętniający walki partyzantów AK obwodu "Murawa". Na Luboniu szczątki obserwatorium astronomicznego.

MUZEA

Myślenice.
„Dom Grecki”- Muzeum Regionalne ,,Dom Grecki”
ul. J. III Sobieskiego 3 tel. 012 272 02 11

Dobczyce.
Muzeum Regionalne im. Władysława Kowalskiego w Zamku
http://www.zamek.dobczyce.pl

do góry

INNE ATRAKCJE

Bogactwo naturalnego krajobrazu uzupełniają liczne osobliwości przyrodnicze :
·         „Diabelskie Kamienie” w Rudniku, Krzesławicach i Stróży,
·         „Kamień Grzyb” w Zegartowicach,
·         skałka „Kopytko” w Sieprawiu,
·         jaskinia szczelinowa „Zimna Dziura” w masywie Strzebla u Lubniu,
·         źródełko błogosławionej Anieli Salawa w Sieprawiu,
·         „Cisy Raciborskiego” w Harbutowicach (jedne z najstarszych drzew w Polsce),
·         „Lipka” na górze Plebańskiej w Myślenicach,
·         lipa „Marysieńka” w Dobczycach
·         oraz liczne starodrzewy przy zabytkowych budowlach (kościołach i dworach).

Bardzo charakterystycznym i pięknym elementem krajobrazu kulturowego naszego powiatu są kapliczki. Walory ziemi myślenickiej podkreślają niezwykle urokliwe okolice Tokarni oraz Wiśniowej. Warto zaznaczyć, że teren ten miał od dawien dawna duże znaczenie jako węzeł komunikacyjny. Przebiegała tędy dawna droga królewska : Via Regia, która łączyła Kraków z Węgrami i trakt cesarsko-królewski biegnący z Lwowa przez Tarnów do Wadowic i dalej do Wiednia. Nasi przodkowie znaleźli tu dobre warunki o czym świadczy pradawne osadnictwo (wczesnośredniowieczne cmentarzysko kurhanowe w okolicach Kornatki, góra Grodzisko k. Poznachowic oraz osady w Dobczycach i Myślenicach). W Dobczycach wzniesiono w średniowieczu okazały zamek obronny. Przebywali tu m.in. Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Jagiełło z Jadwigą, Kazimierz Jagiellończyk, przez pewien czas mieszkał św. Kazimierz wraz ze swym nauczycielem Janem Długoszem. Zamek myślenicki, który niestety nie zachował się gościł zaś Mikołaja Reja. Dużą atrakcją Zarabia, dzielnicy Myślenic jest kolej linowa na Górę Chełm (2006 m długości).

Największą z rzek Ziemi Myślenickiej jest Raba, której dorzecze zajmuje centralną i południową część powiatu myślenickiego. Doliny rzeźbią liczne potoki, które zbiera rzeka Raba wijąc się malowniczo między górami. Najważniejsze dopływy Raby to: Lubieńka, Krzczonówka, Trzebunka, Krzyworzeka i Stradomka. Część pogórską powiatu odwadniają rzeki Harbutówka i Głogoczówka, należące do dorzecza Skawinki. Okolicom Dobczyc uroku dodaje zalew, który utworzono w latach 1985-87 grodząc tamą rzekę Rabę w Dobczycach i zalewając część doliny Raby na odcinku Dobczyce-Osieczany. Zbiornik Dobczycki, stanowi rezerwuar wody pitnej dla Krakowa. Powierzchnia akwenu wynosi 10,65 km2, średnia głębokość 11 m, max. głębokość ok. 28 m.

do góry

NA WYCIECZKI

Piesze szlaki turystyczne

Szlak czerwony na zachód

Trasę zaczynamy od Rynku, w kierunku ulicy Kilińskiego. Stąd wiedzie on ulicą Poniatowskiego i dalej Bergela na południe, skręcając z ulic miasta na zachód w okolicach "Studzienki" ( kaplica Matki Boskiej Śnieżnej z XVIII w.). Szlak prowadzi dalej do kapliczki Św. Mikołaja położonej na łagodnym grzbiecie Plebańskiej Góry ( 496 m. n.p.m. ). Po drodze mijamy herbową lipkę. Stąd roztacza się widok na położone na północny - zachód od niej pasmo Barnasiówki i same Myślenice, nad którymi góruje Uklejna i położony dalej w tym kierunku Wierch Stróży.
Dalej szlak prowadzi przez las o przewadze świerka i wznosi się nieco - wkraczamy na wzniesienia o wysokościach ok. 550 m. n.p.m. Dochodzimy do grzbietu Sularzówki, skąd rozpoczyna się szlak zielony na południe, wiodący w kierunku Kotonia i dalej przez Skomielną Czarną i Osielec aż do Pasma Babiogórskiego. Szlakiem czerwonym wchodzimy na szczyt Sularzówki ( 617 m. n.p.m. ). Stąd udajemy się w kierunku Trzebuńskiej Góry ( 625 m. n.p.m. ) mijając po drodze polanę, z której odchodzi droga do Jasienicy. Z trzebuńskiej góry na wschodzie roztacza się Barnasiówka, Sularzówka, Plebańska Góra i za nimi Uklejna, Wierch Stróży. Dalej szlak prowadzi w górę w kierunku kolejnego wzniesienia - Babicy ( 727 m. n.p.m. ). Po wejściu na szczyt szlak wkracza na polną drogę i zbliża się do zabudowań Wronówki - przysiółka wsi Bieńkówka. Stąd autobusem możemy powrócić do miasta.

Szlak czerwony na wschód

Wycieczkę rozpoczynamy na Zarabiu. Z ulicy Parkowej skręcamy w lewo w ulicę Zamkową, którą dochodzimy na skraj rezerwatu "Zamczysko" - jedynego w Beskidzie Średnim krajobrazowego rezerwatu przyrodniczego. Tworzy go las jodłowy z domieszką świerka i sosny, a w runie porastają cenne gatunki bluszczu. W lesie tym znajdują się ruiny zamku obronnego z XIII w. Następnie wspinamy się w kierunku Uklejny ( 677 m. n.p.m. ), której szczyt szlak omija nieco od południowego - zachodu. Dalej schodzimy łagodnym stokiem mijając po drodze Styrek - przysiółek Buliny i wspinamy się na Śliwnik ( 620 m. n.p.m. ). Stąd doskonale widać wierzchołki Kamiennika. Schodząc ze Śliwnika szlak czerwony łączy się z zielonym. Jeżeli skręcimy tym ostatnim w lewo, możemy przez Wierch Stróży i Chełm wrócić na Zarabie.
Możemy jednak podążać dalej połączonymi szlakami na Działek. Przed szczytem szlak zielony skręca w lewo, wiodąc przez osadę Porębę, Kamiennik ( 818 m. n.p.m. ) i Przełęcz Suchą do schroniska Kudłacze. Szlak czerwony natomiast w prawo i przez Działek wiedzie prosto do schroniska. Dalej szlak prowadzi na Łysinę ( 891 m. n.p.m. ) i Lubomira ( 904 m. n.p.m. ) z pozostałościami istniejącego tu przed wojną obserwatorium astronomicznego, zniszczonego przez Niemców we wrześniu 1944 r. Stąd szlak prowadzi na Wierzbanowską Górę i przez Kasinę Wielką do Mszany Dolnej, a dalej na szczyt Lubonia Wielkiego. Na szczycie Łysiny łączy się ze szlakiem żółtym, który ku północy prowadzi do Dobczyc przez Kamiennik i Czasław, a na południe do Lubnia przez Weszkówkę i Kiczorę.

Szlak żółty na północny-zachód

Wycieczkę zaczynamy w Rynku, za Domem Greckim skręcamy w lewo w ulicę Dąbrowskiego, dalej szlak biegnie na Górne Przedmieście, skąd skręca na północny - zachód na pola. Stąd ponad Myślenicami rozciąga się widok na Uklejnę i Wierch Stróży, dalej na Kamiennik ( 818 m. n.p.m. ) i Łysinę ( 898 m. n.p.m. ). Widać też wyraźnie Dolinę Raby, Plebańską Górę i Sularzówkę. Dalej szlak prowadzi do lasu porastającego pasmo Barnasiówki, w kierunku Dalinu ( 506 m. n.p.m. ), dalej na zachód omijając nieco szczyt Barnasiówki ( 566 m. n.p.m. ). Tu nieco się obniża i prowadzi dalej na zachód, na wzniesienie Pisanej ( 545 m. n.p.m. ). Dalej spotykamy drogę w kierunku Rudnika, na którą warto zboczyć. Prowadzi ona bowiem do Diabelskiego Kamienia ( ok. 20 min. ). Składa się on ze skalnej maczugi wysokiej na około 10 m. oraz skalnego muru, długiego na 30 m. i wysokiego na 5m. Stąd możemy zejść do Rudnika kończąc wycieczkę lub wrócić na szlak żółty, który prowadzi w dół ku Sułkowicom. Przez most na potoku Gościbia wkraczamy do centrum miasta. Udajemy się drogą asfaltową do Jastrzębia, w kierunku Lanckorońskiej Góry ( 545 m. n.p.m. ). Szlak żółty krzyżuje się z niebieskim, który wiedzie na północ - ku Kalwarii Zebrzydowskiej lub na południe - do Harbutowic i Bieńkówki, a dalej przez Koskową Górę, Groń i Łysą Górę do Jordanowa.

Szlak zielony na południe

Startujemy z Zarabia, gdzie idąc ulicą Parkową mijamy tereny rekreacyjne. Skręcamy w lewo i wspinamy się na górę Chełm ( 654 m. n.p.m. ). Stąd schodzimy na niewielką przełęcz, z której roztacza się malownicza panorama od północy na Uklejnę i dalej na lewo na Myślenice, Plebańską Górę i Pasmo Barnasiówki, a od południa na Łysinę, Lubogoszcz i Kiczorę oraz Luboń Wielki, Zębalową i Kotoń. Dalej szlak prowadzi na Wierch Stróży ( 654 m. n.p.m. ), z którego schodzimy na polanę z kapliczką. Dalej, minąwszy osiedle Chełm szlak prowadzi w kierunku Śliwnika, gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym i skręca nieco w prawo. Idąc w lewo ku szczytowi Śliwnika i dalej przez Uklejnę i rezerwat "Zamczysko" schodzimy na Zarabie. Idąc połączonymi szlakami dochodzimy do Działka ( 600 m. n.p.m. ), gdzie szlak czerwony skręca w prawo do schroniska Kudłacze i dalej przez Łysinę, Lubomir, Wierzbanowską Górę i wieś Kasinę Wielką do Mszany Dolnej i dalej do Schroniska na Luboniu Wielkim. Jeżeli pozostaniemy na szlaku zielonym skręcamy nim w lewo w kierunku Poręby, stąd szlak kieruje nas na grzbiet Kamiennika. Tu szlak zielony łączy się z żółtym, który, jeśli skręcimy w lewo doprowadzi nas przez Kaczą Górę do Dobczyc, zaś ku południu prowadzi przez Łysinę, Weszkówkę i Kiczorę do Lubnia. Idąc dalej szlakiem zielonym przez Kamiennik ( 818 m. n.p.m. ) schodzimy ku Przełęczy Suchej, skąd szlak prowadzi na Kudłacze. Stąd szlakiem czerwonym możemy powrócić do Myślenic lub inną trasą do Mszany Dolnej i na Luboń Wielki. Łączy się również tutaj ze szlakiem czarnym do Pcimia.

Szlak niebieski wschód i południe

Zaczynając wędrówkę na Zarabiu ulicą Zdrojową dochodzimy do ul. Modrzewiowej, w którą skręcamy w prawo. Dalej szlak prowadzi przez ul. Spacerową i wkracza na pola. Dalej wchodzimy w las mijając podmokły teren zwany Czarnym Błotem. Wędrujemy lasem do zabudowań Buliny, gdzie szlak skręca w lewo i przez przełęcz Niwa wiedzie na szczyt Krowiej Góry ( 456 m. n.p.m. ). Stąd schodzimy do Trzemeśni i dalej na Trupielec ( 476 m. n.p.m. ). Nazwa szczytu pochodzi od kości ludzkich znajdowanych na tym terenie, prawdopodobnie z czasów potopu szwedzkiego. Drogą asfaltową udajemy się na maleńką przełęcz i dalej lasem na Kaczą Górę ( 514 m. n.p.m. ). Dalej trasa krzyżuje się ze szlakiem żółtym, który na północ prowadzi do Dobczyc, a na południe przez Kamiennik i Łysinę do Lubnia. Idąc dalej szlakiem niebieskim dochodzimy do Ostrysza ( 523 m. n.p.m. ). Stąd trasa wiedzie przez Wzary i Poznachowice Górne na Grodzisko ( 613 m. n.p.m. ). Dalej szlak prowadzi na przez Księżą Górę, Ciecień, Szklarnię i Dzielec do Kasiny Wielkiej.

Terenowe szlaki rowerowe

Szlak czerwony - okrężny
Długość: 16,1 km, nawierzchnia: asfalt, żwir , grunt, beton, różnica wzniesień: ok. 348 m
Trasę można zacząć od dolnej stacji kolei linowej podjeżdżając do góry szlakiem, bądź skrócić trasę wyjeżdżając koleją do góry.

Od dolnej stacji kolejki linowej dojeżdżamy do mostku na potoku Kobylak w ul. Parkowej, następnie chodnikiem do kładki wiszącej nad Rabą pokonujemy pierwsze metry szlaku. Tuż przed schodami kładki łukiem w prawo zjeżdżamy na asfalt parkowej alejki i zachowując szczególną ostrożność ze względu na bawiące się dzieci i konsumentów baru Banderoza jedziemy z nurtem rzeki za znakami szlaku do remizy OSP na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego/ Parkowej/ Zdrojowej/ Zacisze. Dla bezpieczeństwa przeprowadzamy rowery w ul. Zacisze i - nadal asfaltem - jedziemy do jej końca, gdzie skręcamy w prawo do widocznego szlabanu pozostawiając za sobą około 1,5 km szlaku. Za szlabanem szeroka droga o nawierzchni z grubego żwiru, miejscami bardzo luźnego, łagodnie wprowadza nas na stok Uklejny. Po około 300 m. - wśród kilku modrzewi oddzielających po prawej łąkę od drogi - nadrzewna kapliczka "Ostatniej wieczerzy" z charakterystycznymi postaciami świątków, lecz droga - wijąc się wśród iglastego lasu - uparcie pnie się po stoku i po ok. 1,3 km spotykamy znaki niebieskie szlaku pieszego. Oba szlaki wspólnie kontynuują mozolną wspinaczkę, gdy po ok. 1,2 km po prawej odnajdujemy informację botaniczną o leśnym użytku ekologicznym "Młaka źródliskowa" ( 53 gatunki roślin naczyniowatych w tym kilka chronionych ). Jeszcze niespełna 200 m. i z prawej - za szlabanem - znaki zielone szlaku rowerowego oraz śródleśna kapliczka na rozstajach. Za nami łącznie 4,5 km szlaku i 215 m. wysokości. Po "odsapnięciu" łukiem w lewo następnie w prawo - prawie poziomo wiodącą drogą gruntową pokonujemy ok. 300 m. ( z lewej piękna panorama ) do pierwszych zabudowań Buliny, przy których ostry - ok. 100 m. zjazd do skrzyżowania z drogą o poprzecznie ułożonych płytach betonowych i rozstanie ze szlakiem pieszym. Skręcamy w prawo i ostro podjeżdżamy przez ok. 600 m. krętą, wąską drogą pokonując ok. 80 m. różnicę wzniesień, ostatnie kilkadziesiąt metrów to żwir z iłem.

Na pierwszym zakosie pojazdu minęliśmy z prawej kapliczkę metalowego krzyża a pokonawszy podjazd po lewej piękna panorama Beskidów ku Tatrom. Dojechawszy do widocznych przed nami modrzewi skręcamy w lewo i razem z czerwonymi znakami szlaku pieszego, kamienistą drogą leśną, zjeżdżamy ok. 500 m do niewielkiego obniżenia między Uklejną a Śliwnikiem "gubiąc" ok. 40 m wysokości. Następne ok. 400 m to podjazd do wysokości ok. 570 m na stoku Śliwnika, gdzie z prawej dochodzą znaki czarnego szlaku rowerowego, kilkadziesiąt merów wcześniej pożegnaliśmy odchodzący w lewo czerwony szlak pieszy. Za nami łącznie ok. 6,8 km a przed nami zabudowania Chełma ( dzielnicy Myślenic ) na stoku Wierchu Stróża, do których dojeżdżamy po ok. 500 m łagodnego zjazdu. Skręcamy w lewo i po kilku metrach ostro w prawo wjeżdżając na trasę zielonego szlaku pieszego, z którym pożegnamy się po ok. 3,4 km jazdy grzbietem. Uwaga ! cały wspólny odcinek szlaków w pogodne dni stanowi swoisty deptak o nasilonym ruchu pieszym. Tymczasem z zakrętu panoramy: w prawo dolinki Talagówki, w lewo majestatycznej Łysiny; kilkadziesiąt metrów dalej ( za zakrętem ) po lewej w dali majaczy Lubień. Początkowo żwirowa droga łagodnie wprowadza nas za zabudowania, od których - miejscami ostro - przemiennie: asfaltem i drogą betonową wprowadza nas na Wierch Stróża o wys. 648 m. n.p.m., czyli najwyższy punkt szlaku. Stąd ok. 600 m zjazdu do skrzyżowania w siodełku nad Patykowem, gdzie przy transformatorze rozpoczyna/ kończy swój bieg zielony szlak rowerowy do Buliny. Ostatni na szlaku podjazd wygodną asfaltową alejką wprowadza nas na szczyt Chełma ( 613,3 m npm ) górującego nad Zarabiem. Tuż przed szczytem minęliśmy wieżę przekaźnikową z platformą widokową i punktem gastronomicznym, a za szczytem stacja górna najdłuższej kolejki linowej w Polsce ( 2006 m długości ).

Z górnej stacji kolejki szlak prowadzi nas w gruntową drogę wzdłuż tylnej ściany budynku stacji i ostrym zjazdem, łukiem w lewo po czym w prawo bardziej łagodnie, po około 200 m. skręca pod kątem prostym w lewo żegnając szlak pieszy i towarzyszący od stacji wyczynowy szlak rowerowy ( trasa down - hillowa ). Po przebytych dotychczas 10,7 km szlaku przed nami bodaj najtrudniejszy odcinek; wąsko, kręto, początkowo mokrym żwirem z iłami i miejscami stromo - to ostatni na szlaku zjazd długości ok. 1,8 km "gubiący" ok. 260 m. wysokości ( z 560 m. - do 300 m npm. ). Od pierwszych zabudowań ( przysiółek Malakówka w Stróży ) droga wyłożona betonowymi kratownicami rozdzielonymi luźnym żwirem, niżej kratownice zastąpione pełnymi pasami betonu a już w dolinie asfalt, ale uwaga ! wjeżdżamy na drogę główną przejeżdżając asfaltem najbliższe skrzyżowanie na wprost. Po około 200 m. skręcamy w prawo, przy zakładzie przetwórstwa tworzyw sztucznych, pozostawiając po lewej budynek ośrodka zdrowia ( w głębi szkoła ). Przejechawszy wygodnie asfaltem ok. 500 m, przy współczesnej murowanej kapliczce, opuszczamy asfalt skręcając w lewo na drogę gruntową i za jej biegiem po kilkudziesięciu metrach w prawo kierując się do widocznego skraju lasu. Wąska, ocieniona i faktycznie błotnista, żwirowa droga - po kilkudziesięciu metrach przecięta strugą ze stoku Chełma - prowadzi brzegiem Raby, która to się do niej przybliża, to oddala. Po ok. 1,9 km od zakładu tworzyw sztucznych w Stróży, w oddzielonej polem od drogi kępie drzew z prawej, zabytkowa - owiana legendą - kamienna kapliczka. Jeszcze ok. 400 m. kamienisto - błotnistej drogi i wjeżdżamy na asfalt, którym po ok. 100 m dojeżdżamy do bramy kempingu pozostawiając za sobą 15,1 km szlaku. Do miejsca startu docieramy wygodnie asfaltem ul. Parkowej pokonując ostatni kilometr szlaku i zamykając tym samym jego pętlę.

Szlak zielony - stokowy
Długość: 7,6 km, nawierzchnia: grunt, asfalt, żwir, beton, różnica wzniesień: ok. 170 m

Z "siodełka" między Chełmem a Wierchem Stróża na czerwonym szlaku rowerowym przy transformatorze, żwirowa droga wprowadza nas między domy przysiółka Patykowo. Po kilkudziesięciu metrach droga łukiem w prawo staje się kamienisto - gruntowa i wąska. Minąwszy ostatnie zabudowania z prawej, po lewej ładny widok na stok Uklejny, natomiast minąwszy ostatni dom z lewej na krótko wjeżdżamy w las, gdzie na rozstajach kapliczka. Za nami ok. 600 m. łagodnego zjazdu a przed nami: krótki, ostrzejszy zjazd , przejazd przez strugę ze Stróży i równie krótki podjazd, za którym zabudowania Chmielówki, gdzie przez pewien czas w starej szkole działało schronisko PTT. Kolejne kilkadziesiąt merów już równej, żwirowej drogi i wjeżdżamy między domy kolejnego przysiółka: Litwowo, gdzie przez ok. 200 m. kręto i stromo po poprzecznie ułożonych płytach betonowych dojeżdżamy do asfaltu ul. Leśnej pokonując łącznie około 1,6 km i gubiąc ok. 50 m. wysokości. Zachowując ostrożność skręcamy w lewo ( zgodnie z oznakowaniem wjeżdżamy z ulicy bezprzejazdowej tzw. "ślepej" ) pozostawiając po prawej przydomową kapliczkę. Nie musimy pedałować ale hamulce mogą się "przytopić" z racji konieczności stałego zwalniania jazdy na krętej, stosunkowo wąskiej i ruchliwej jezdni ( uwaga na samochody ) Po ok. 600 m. od wjazdu w ul. Leśną mijamy po prawej sklep a po dalszych ok. 100 m. - na łuku w prawo - na drzewie po lewej kapliczkę. Zjechawszy jeszcze ok. 700 m. z asfaltu wjeżdżamy bardzo ostro w prawo w żwirową drogę leśną by po kilkudziesięciu metrach przejść za szlaban ją zamykający. Jeszcze trochę łagodnego zjazdu i przejechawszy łącznie ok. 3,2 km. osiągamy najniższy pkt szlaku ( 420 m. n.p.m. ) gubiąc łącznie ok. 170 m. Przekroczywszy mostek na Talagówce ( Kobylaku ) łukiem w prawo szeroką drogą o luźnej nawierzchni żwirowej mozolnie wspinamy się stokiem Uklejny. Po ok. 600 m. ostry zwrot w lewo i przez kolejne 600 m. wspinaczka na wysokość ok. 510 m. gdzie napotykamy odchodzący w prawo czarny łącznikowy szlak rowerowy (1,5 km. do szlaku czerwonego).
W tym miejscu możemy spokojnie "odsapnąć" przed dalszą wspinaczką przez ok. 1,2 km na wysokość 570 m do przecięcia z czerwonym szlakiem pieszym. Mimo zmęczenia i dogodnego miejsca do kolejnego postoju przejeżdżamy jeszcze ok. 100 m. łukiem drogi w prawo, za którym - przed wyniosłym bukiem z prawej - napotkamy starą ale wygodną platformę widokową. Wspiąwszy się na nią możemy podziwiać panoramę Myślenic jednak z wyłączeniem Zarabia i zamkowej góry z racji przysłonięcia przez młody las. Po odpoczynku rozpoczynamy łagodny zjazd, by po ok. 1,9 km ( a łącznie 7,6 km ) na poziomie 515 m. n.p.m. - gdzie kończy się szlak - na rozstajach leśnych nad Buliną napotkać znaki czerwonego szlaku rowerowego i niebieskie pieszego; kilkaset metrów wcześniej przekroczyliśmy szlaban.

Szlak czarny - łącznikowy
Długość: 1,5 km, nawierzchnia: żwir, grunt, różnica wzniesień: ok. 60 m

Ze stoku Śliwnika na poziomie ok. 570 m. n.p.m.. od czerwonego szlaku rowerowego odchodzi skośnie ku północy żwirowa droga, którą - przez ok. 350 m- lasem zjeżdżamy tracąc ok. 30 m. wysokości. Na skrzyżowaniu łagodnym łukiem w lewo - nadal żwirową drogą - kilkadziesiąt metrów i po lewej piękny widok na Wierch Stróża z zabudowaniami Chełma na jego stoku, bliżej nad Talagówką ( Kobylakiem ) przysiółek Tajsówka, do którego skręca nasza droga. Szlak jednak prowadzi wprost do widocznej granicy lasu ale wąską już gruntową, lekko podmokłą drogą. Na skraju lasu przejeżdżamy przez niewielki ciek, nieznaczny podjazd i nagły zjazd łukiem w prawo by pokonać kolejną strugę, za którą w lewo krótki, lecz stromy i kamienisty podjazd między słupkami szlabanu. Za nami ok. 800 m a teraz miejscami błotnista lub kamienista droga gruntowa, bez wartych zauważenia zjazdów lub podjazdów, śród ładnego bukowego lasu porastającego ten rejon stoku Uklejny - po ok. 700 m. jazdy wprowadza na żwir drogi stokowej osiągając zielony szlak rowerowy na wys. 510 m npm.

do góry

PRZYDATNE INFO

Starostwo Powiatowe w Myślenicach
ul. Mikołaja Reja 13, 32-400 Myślenice
Tel. 0 12 272 04 56, 0 12 272 25 55, 0 12 272 13 53

Urząd Miasta i Gminy Myślenice
Rynek 8/9, 32-400 Myślenice
tel. (0-12) 274 17 41, fax (0-12) 272 02 15

Policja
Myślenice, ul. Jagiellońska 1, tel. 372 92 00
Dobczyce, ul. Jagiellońska 4, tel. 271 10 07
Sułkowice, ul. 11 Listopada 9, tel. 273 20 07

Pogotowie ratunkowe
ul. A. Mickiewicza 39
Tel. 012 274 01 00, 012 274 01 01, 012 274 01 02

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Myślenicach (powiat-myslenice.pl) oraz z www.myslenice.pl. Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pana Andrzeja Synowca.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone