zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
wielkopolskie
Kalisz
Poznań
P. Czarnkowsko-Trzcian.
Powiat Gnieźnieński
Powiat Gostyński
Powiat Kaliski
Powiat Kępiński
Powiat Kościański
Powiat Krotoszyński
Powiat Leszczyński
Powiat Ostrowski
Powiat Ostrzeszowski
Powiat Poznański
Powiat Słupecki
Powiat Średzki
Powiat Śremski
Powiat Turecki
Powiat Wągrowiecki
Powiat Wrzesiński
Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Powiat czarnkowsko-trzcianecki położony jest w północnej części województwa wielkopolskiego jest powiatem niezwykłym. Jest jednym z niewielu powiatów, w skład których wchodzą dwa, niegdyś niezależne miasta będące samodzielnymi powiatami.  Zajmuje drugie miejsce w województwie wielkopolskim pod względem wielkości obszaru dzięki powierzchni 1808 km2, zamieszkiwaną przez ponad 86 000 mieszkańców. Obejmuje 8 gmin: jedną miejską – Czarnków, trzy miejsko-wiejskie: Trzciankę, Krzyż Wielkopolski i Wieleń oraz cztery wiejskie: Czarnków, Drawsko, Lubasz i Połajewo.
Teren powiatu to miejsce przecinania się ważnych szlaków komunikacyjnych. Na osi Południa na Północ tj. od Poznania do Bałtyku, oraz na osi z Zachodu na Wschód tj. trasa Kostrzyn n/Odrą—Gorzów Wlkp.—Piła. Oprócz tego krzyżują się tu linie kolejowe-tranzytowe, które przebiegają przez Krzyż Wlkp.—Trzciankę w kierunku Piły oraz dziś bardziej uczęszczana z Poznania do Szczecina. Położenie przy szlaku komunikacyjnym, wzrost ruchu turystycznego, ukierunkowanie na rozwój sprawia, że Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki staje się miejscem bardziej atrakcyjnym dla inwestorów. Istniejące oferty inwestycyjne, przychylność władz z pewnością ułatwi realizację zamierzonych projektów.
Galeria zdjęćZe względu na wyjątkowo bogate walory przyrodniczo-krajobrazowe (czyste powietrze, wysoki stopień zalesienie, bliskość jezior i rzek) Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki jest coraz chętniej odwiedzany przez gości krajowych, jak i turystów zagranicznych ceniących sobie wypoczynek na łonie natury. Przebywając pośród osobliwego świata przyrody, pięknych krajobrazów lasów doznamy na pewno miłych i niezapomnianych wrażeń.
Wyjątkowy, porośnięty lasami, otoczony wzgórzami i dolinami, pośród których wija się bystre strumyki, wtapiają się malownicze jeziora, to właśnie teren Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego.
Na terenie powiatu znajduje się wiele bardzo cennych zabytkowych budowli. Podczas wędrówek turyści poznają zabytki architektury, fragmenty starych budowli. Urokliwe kościółki wiejskie, małe dworki razem ze stylowymi pałacykami zachwycą na pewno każdego swoją niepowtarzalną urodą.
Zachętą do odwiedzenia Ziemi Czarnkowsko-Trzcianeckiej jest niewątpliwie dobrze rozwijająca się baza gospodarstw agroturystycznych, zapewniających ciszę i spokój turystom wybierającym wypoczynek na łonie natury. Większość tego typu ośrodków wczasowych położona jest w malowniczych miejscowościach. Gospodarstwa agroturystyczne — to wędkarstwo, kąpiele, jazda konna, spacery po okolicy, wieczorne spotkania przy ognisku , ekologicznie czysta i świeża żywność, a przede wszystkim gościnność i uprzejmość. 
 Malownicze krajobrazy,  różnorodność fauny i flory, bogactwo runa leśnego, miejsca wyjątkowe łączące przeszłość z teraźniejszością sprawią, że każdy zachowa w pamięci piękno odkrytych przez siebie miejsc.  

panorama 

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Wędrówkę w poszukiwaniu śladów przeszłości, proponujemy rozpocząć od zachodniej części powiatu, gmin Krzyż Wlkp. i Drawsko. Krzyż Wlkp. powstał na bazie wsi Łokacz, która zaistniała w 1701 r. na gruntach wsi Drawiny. W XIX wieku, Niemcy wybudowali tutaj dwie ważne linie kolejowe – w 1848 r. z Poznania do Szczecina i 1851 r. z Berlina do Bydgoszczy. W tym samym roku wieś stała się ważnym węzłem kolejowym zmieniając nazwę na Krzyż. Miasto prawa miejskie otrzymało w 1936 roku. Do szybkiego rozwoju miejscowości przyczyniła się również żegluga rzeczna. W 1912 w rejonie Krzyża Wlkp. rozpoczęto budowę portu. Niestety na terenie miasta nie zachowało się wiele zabytków. Wart uwagi jest kościół pw. św. Antoniego (z 1882r.) oraz budynek poczty z początku XXw.
   Położone po południowej stronie od Krzyża Wlkp. Drawsko swoją udokumentowaną historią sięga początków XIII wieku. Pierwsze wzmianki o Drawsku pochodzą z 1251r., od kiedy wieś była własnością królewską. W ciągu wieków zmieniła wiele razy właścicieli, aż ostatecznie od XVIIIw. Drogą spadkową majątek zachował się we władaniu rodów: Kostkowskich, Grudzińskich, Działyńskich, Opalińskich i wreszcie Sapiehów. Natomiast najstarsze ślady osadnictwa na terenie gminy pochodzą z epoki kamienia, z której kamienne narzędzia i ceramikę znaleziono wokół Piłki, Drawska i Marylina. Na północy od Drawska odkryto 41 grobów kultury łużyckiej z epoki brązu (XI-X w. p.n.e.).
   Pozostałością po dawnych czasach jest przepiękny pałac w Drawsku, pięknie odrestaurowany znajdujący się w parku dworskim z I-wszej połowy XVIIIw. Innym zabytkiem jest kościół pw. Serca Jezusowego z 1901r. oraz zabytkowa dzwonnica przy kościele (drewno XIX/XXw.).
Na wschód od Drawska wiele interesujących zabytków znajduje się w gminie Wieleń. Pierwsze wzmianki o grodzie znajdują się w kronikach Długosza, który wyminia Wieleń opisując wyprawy Bolesława Krzywoustego nad Noteć w latach 1108-1109.  W okresie panowania Kazimierza Wielkiego Wieleń zyskał na znaczeniu i to właśnie w tym okresie został wybudowany zamek, który był jednym z ogniw obronnego łańcucha osłaniającego Wielkopolskę od północy. Badania historyczne wykazują, iż prawa miejskie Wieleń otrzymał miedzy 1331 a 1350 rokiem.
   Najcenniejszym zabytkiem Wielenia jest wczesnobarokowy kościół pw. Św. Michała Archanioła, z polichromowanym wnętrzem w stylu regencji z początku XVII w. Ołtarz główny pochodzi z 1637r.
   Wyjątkowym obiektem jest też pałac Sapiehów. Jego budowę rozpoczął w 1749 r. Piotr Sapieha. Będąc w Wieleniu nie można pominąć Strzelnicy, dawnej siedziby Bractwa Kurkowego, którego tradycje sięgają 1645 r. Wart zobaczenia jest również kościół pw. św. Rocha.
    Na terenie gminy można napotkać również na inne ciekawe zabytki, tj. kompleks dworsko-parkowy w Dębogórze, drewniany dwór z 1908r. W Gniewomierzu oraz park w Potrzebowicach z pierwszej połowy XVIIIw.

Idąc dalej na wschód do odwiedzin zaprasza miasto i gmina Trzcianka. Historia Trzcianki sięga XIII wieku, prawdopodobnie wtedy w miejscu dzisiejszej Trzcianki powstała pierwsza osada przy trakcie handlowym z Poznania do Kołobrzegu i była jednocześnie miejscem, w którym krzyżowały się drogi lokalne, stąd jej pierwotna nazwa Rozdróżka. Początek miastu dała produkcja sukiennicza, a osada tkaczy, która wykształciła się na przełomie XVII i XVIII wieku nosiła już nazwę Trzciana Łąka. Od 1738 roku herbem miasta jest "Ciołek" na tarczy, zwieńczony złotą koroną –herb Poniatowskich - dawnych właścicieli miasta.
   Mimo, że gmina może pochwalić się zdecydowanie walorami krajobrazowymi oraz bogatym zapleczem turystyczno-rekreacyjnym, wart obejrzenia jest neobarokowy kościół pw. Św. Jana Chrzciciela, z lat 1914-1916 w Trzciance. Jest to budynek trójnawowy, bazylikowy z asymetrycznie usytuowana wieżą. Ołtarz główny z pierwszej połowy XVIIIw. wykonany w  stylu barokowym, natomiast dwa ołtarze boczne reprezentują styl rokokowy z końca XVIIIw.
  Ciekawe architektonicznie są: neogotycki budynek poczty polskiej z 1893r., oraz Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka, które mieści się w dawnej „burmistrzówce” z pierwszej połowy XIX wieku. W muzeum tym zgromadzonych jest ponad 25 000 eksponatów związanych z regionem. Ponadto proponujemy również zwrócić uwagę na okazały budynek Urzędu Miejskiego zaadaptowany w 1854r. Na ratusz i rozbudowany w 1908r.

Dalej na południe od Trzcianki kierujemy się do miasta Czarnkowa siedziby Starostwa Powiatowego. Czarnków, jedno z najpiękniej położonych miast w Wielkopolsce powstał w miejscu krzyżowania się dróg na wyspie wśród rozlewisk Noteci, jako gród - strażnica przy przeprawie przez rzekę. Gród zbudowany został najprawdopodobniej przez Mieszka I lub Bolesława Chrobrego. Obok powstała później także otwarta osada targowa. Zapewne w końcu XIII w. Czarnków został nadany przez Władysława Łokietka możnemu rodowi Nałęczów, którzy od nazwy miasta przyjęli nazwisko Czarnkowskich. Był to możny ród magnacki Wielkopolski, piastujący wiele czołowych stanowisk ówczesnej hierarchii państwowej i kościelnej.
   Szukając śladów historii musimy odnaleźć centralny punkt wypadowy Czarnkowa, którym  jest Pl. Wolności, dawny rynek miasta powstałego w XIV w. Wcześniej był to ośrodek osady targowej. Po północnej stronie Placu wznosi się Ratusz, siedziba Urzędu Miasta, budowla eklektyczna z ok. połowy XIX w. Zachodnią pierzeję rynku zamyka kościół pw. św. Marii Magdaleny, stanowiący prawdziwą perłę architektury  oraz jeden z cenniejszych zabytków regionu. Obecna budowla pochodzi z lat 1570-1580, przebudowana w XVIIw. i w drugiej połowie XVIIIw. Na uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny z XVIII i XIX w. rzeźby i obrazy, rokokowa ambona, chrzcielnica z XVIII w., ołtarze boczne, a w nich cenne obrazy z połowy XVII w. malarstwa cechowego. W kierunku zachodnim do Noteci prowadzi ulica Rybaki. Po prawej stronie wznosi się neogotycki budynek zbudowany w 1910 r. obecnie siedziba Starostwa Powiatowego i Urzędu Gminy. Ponadto warte zobaczenia są: dawny Rynek Zbożowy, obecnie Pl. Powstańców Wielkopolskich,   posiadający interesującą zabudowę spichlerzową o konstrukcji szachulcowej z   początku XIX w., budynek Browaru  zbudowany w 1871 oraz Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, które w swoich bogatych zbiorach posiadają ciekawe eksponaty archeologiczne, etnograficzne i historyczne.
   Najbardziej znaną postacią historyczną jest Janko z Czarnkowa podkanclerzy koronny, którego kroniki stanowią cenne źródło wiedzy o epoce Piastów.

Natomiast na terenie gminy Czarnków, w Goraju warto zwiedzić niezwykły zespół pałacowo-parkowy z drugiej połowy XIX wiek, jako przykład prawdziwej rezydencji książęcej, znajdujący się w obrębie zwartego zespołu leśnego, z dobrze zachowanym układem pierwotnym oraz starodrzewem o zwartym składzie gatunkowym Znajdujący się tu neorenesansowy pałac - zbudowany w latach 1910-1922 przez magnacką rodzinę Hochbergów, zachwyca swoim wyglądem i otoczeniem oraz neorokokowym wystrojem wnętrz z rzeźbioną boazerią, obrazami oraz marmurowymi kominkami z połowy XIX wieku. Warty uwagi jest także Dom ogrodnika z 1912 roku oraz Masztelarnia z 1912 roku.

widokPodążając na południe od Czarnkowa udajemy się do gminy Lubasz. Lubasz jest bardzo starą wsią. Dowodem starego osadnictwa jest pierwsza wzmianka o miejscowości pochodząca z II w.n.e. Wpisał ją pod nazwą Limioseleion, na swoją mapę geograf aleksandryjski Ptolemeusz. Przypuszcza się, że istniał tu punkt postojowy rzymskich kupców na szlaku bursztynowym. O dawnym osadnictwie, już z epoki neolitu oraz stałym zasiedleniu w epoce brązu świadczą liczne znaleziska archeologiczne oraz wczesnośredniowieczne grodzisko stożkowate, położone nieopodal jeziora Dużego. Natomiast w tzw „osiedlu gorajskim” znaleziono dobrze zachowany grób skrzynkowy z VI w. p.n.e.
  Dzisiaj z czasów historii zachował się zabytkowy kościół z 1761 roku, pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Jest to świątynia późnobarkowa z rokokowym wyposażeniem oraz bogatą dekoracją stiukową. W ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Lubaskiej ozdobiony koronami papieskimi. Obok kościoła stoi dzwonnica, wzniesiona w 1856 r. w formie czworobocznej wieży. Będąc w Lubaszu należy odwiedzić pałac z połowy XVIIIw. zlokalizowany na obszarze rozległego parku krajobrazowego przylegającego do jeziora. Na terenie gminy warto zatrzymać się w klasycznych pałacach w Sławnie i Bzowie, które zostały wybudowane w stylu renesansowej rezydencji.

Ostatnia już  gmina powiatu Połajewo  jest gminą typowo rolniczą. Najstarsze ślady osadnictwa w Połajewie sięgają okresu kultury łużyckiej, co potwierdzają wykopaliska: groby komorowe, urny, krematoria. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z przełomu XI/XII wieku. Prawdopodobnie w XIII wieku zbudowano pierwszy, drewniany kościół. Najcenniejszym zabytkiem w Połajewie jest kościół pw. Św. Michała Archanioła, zbudowany w latach 1773-1789. Podziwiać w nim można wczesnobarokowe rzeźby świętych z ok. 1630 r. oraz cenny renesansowy tryptyk z 1572 r., dzieło wybitnego malarza Mateusza Kossiora z Poznania.

do góry

INNE ATRAKCJE

Charakterystyczną cechą powiatu jest jego duże zalesienie i znaczna ilość wód. Zróżnicowany krajobraz, liczne lasy i jeziora, a także swoisty mikroklimat wielu miejscowości powoduje, że Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki jest coraz chętniej odwiedzany przez gości krajowych, jak i turystów zagranicznych ceniących sobie wypoczynek na łonie natury.
   Patrząc na powiat z góry, widzimy malowniczo położone łąki, lasy, wśród których błękitną linią zaznacza się rzeka Noteć, która przecina teren powiatu niemal dokładnie na połowy— północną i południową. Dolina Noteci jest największym i najlepiej zachowanym kompleksem dolinobagiennym. Są to tereny położone wzdłuż linii rzeki Noteć z dużą różnorodnością świata roślinnego, w tym rzadkich i ginących w skali Europy zbiorowisk roślinnych oraz bogactwem świata zwierzęcego, szczególnie ptactwa wodnego i błotnego. Wysokie walory awifauny, uważanej za najważniejszy wskaźnik zoologiczny, są dowodem wyjątkowej wartości przyrodniczej tego obszaru. Atrakcyjność doliny podnoszą występujące tu systemy obszarów chronionych, do których zaliczyć należy: rezerwat przyrody ożywionej „Czapliniec Kuźnicki”, florystyczny rezerwat przyrody „Źródliska Flinty”. Wszelkie walory przyrodniczo-krajobrazowe oraz czyste powietrze stwarzają warunki do rozwoju różnorodnych form turystyki wodnej, takiej jak: turystyka motorowodna, czy kajakarstwo. Wszystkich amatorów wędkarstwa oraz niezwykłych widoków zachęcamy do wyprawy nad Noteć— wędrówka niezmierzonymi szlakami, pośród śpiewu ptactwa kryjącego się w licznych kępach krzewów, dostarcza niezapomnianych wrażeń. I mimo, iż wędkuje tutaj wielu wędkarzy, to zawsze można znaleźć dla siebie jakiś dziewiczy kawałek rzeki. Turystycznymi produktami harmonijnie wkomponowanymi w krajobraz są turystyka rowerowa i piesza, którym służą wytyczone szlaki. Sprzyja to aktywnemu wypoczynkowi i jednocześnie poznawaniu zakątków naszej ziemi.
    Wyjątkową atrakcją powiatu są polodowcowo ukształtowane wzniesienia moreny czarnkowskiej tzw. „Szwajcaria Czarnkowska”. Pokryte bukowymi lasami pagórki powodują, że wielu turystów ma wrażenie, iż „ ktoś dla żartu zmniejszył nieco Bieszczady i rzucił je na niziny”. Obszar „Szwajcarii Czarnkowskiej”  zaliczany jest do najładniejszych w Wielkopolsce. Morenowe wzgórza ciągną się na przestrzeni zaledwie kilku kilometrów wzdłuż płaskiej doliny Noteci. Naturalne, nie zmienione gospodarką człowieka zakątki, interesujące formy krajobrazu dodają uroku temu miejscu.
    Puszcza Notecka zajmuje całą południową część powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. To niezwykły obszar - dominuje tu teren falisty i pagórkowaty. Puszcza jest największym i najbogatszym w faunę i florę kompleksem leśnym Wielkopolski. Obdarzone niezwykłym urokiem lasy z obfitującymi w grzyby i jagody runem leśnym, zapewniają moc niepowtarzalnych wrażeń. Najciekawszym miejscem  na tym terenie jest rezerwat przyrody „Wilcze Błoto”.
    Na terenie powiatu znajduje się Puszcza Drawska ze skrawkiem swojego najcenniejszego fragmentu – Drawieńskim Parkiem Narodowym. Roztaczają się tu przed turystą niezapomniane widoki, które zdolne są zauroczyć każdego. Korzystając z tak szczególnego daru natury, rozwinęła się tutaj turystyka kajakowa po Drawie na odcinku Drawsko-Krzyż Wlkp. Szlak kajakowy Drawy należy do najpiękniejszych w Polsce. Nurt rzeki jest bardzo zróżnicowany, miejscami nizinny, spokojny, a miejscami bystry i trudny, stawiający kajakarzom wysokie wymagania. Kilkakrotnie przepłynął ją papież Jan Paweł II. Od tego czasu szlak ten stanowi trasę spływów kajakowych o nazwie „Śladami Papieża”. Tereny Puszczy Drawskiej zaliczone zostały do strefy obszaru chronionego krajobrazu „Puszcza nad Drawą” oraz Natura 2000.
   Powiat czarnkowsko-trzcianecki to nie tylko Dolina Noteci, Puszcza Notecka, Puszcza Drawska i „Szwajcaria Czarnkowska”. Obejmuje również obszary, które choć nie należą do żadnych z tych krain, mogą zachwycić i zaciekawić turystów oraz miłośników przyrody. Krajobraz powiatu urozmaicają liczne jeziora położone wśród pięknych lasów, tworzących malownicze tereny. Gmina Trzcianka jest jednym z nielicznych miast w kraju, położonych w rynnie jeziornej. Leżą w niej: J. Straduńskie, J.Logo, J.Sarcz, J.Okunie. W sumie na obszarze tej gminy znajduje się kilkadziesiąt jezior, można wymienić również miejsze: J.Bukowo, J.Karpie, J.Szczupacze, J.Bąblino, J.Moczyłko. Istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych, a żeglarzy na pewno chętnie ugości prężnie działający Harcerski Ośrodek Wodny w Trzciance nad Jeziorem Sarcz.

 

do góry

NA WYCIECZKI

widok

Walory powiatu – panująca tu cisza i spokój, czyste środowisko – zostały już dawno docenione. Bogactwo krajobrazu, urozmaicony świat zwierząt i roślin oraz obfitość runa leśnego powodują, że Powiat Czarnkowsko– Trzcianecki przyciągają turystów z całej Polski. Na wszystkich czeka tu dobra baza wypoczynkowa i wiele atrakcji. Zwiedzanie najciekawszych kompleksów jest ułatwione , gdyż sieć dróg w powiecie jest dobrze rozwinięta i wszędzie wygodnie można dojechać. Przez najatrakcyjniejsze tereny prowadzą doskonale przygotowane i oznaczone szlaki turystyczne.
  Szczególnej uwadze polecamy też ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne przygotowane przez leśników: ,,Ścieżynkę Sarbinka” w nadleśnictwie Sarbia (5,3 km), ,,Pańska Łaska w Nadleśnictwie Trzcianka (4 km), ,,Nad Bukówką” w Nadleśnictwie Trzcianka (w pobliżu miejscowości Smolarnia), ścieżkę w Nadleśnictwie Krucz (piesza 5 km, piesza lub rowerowa 12 km oraz rowerowa 20 km), ,,Dziewanna” w Nadleśnictwie Potrzebowice (do 4 km), ,,Rajczywiec” w Nadleśnictwie Potrzebowice (5,5 km). Przemierzając te trasy, można zobaczyć najciekawsze przyrodniczo miejsca, pomnikowe drzewa oraz chronione gatunki roślin i zwierząt.

do góry

PRZYDATNE INFO

Starostwo Powiatowe w Czarnkowie
ul. Rybaki 3, 64-700 Czarnków, tel. (067) 255-22-25
e-mail:promocja@pct.jst.pl
www.czarnkowsko-trzcianecki.pl

Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II
ul. Sikorskiego 9, 64-980 Trzcianka
tel 067 352 32 00, fax 067 352 32 99

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej
Ul. Kościuszki 91, 64-700 Czarnków
Sekretariat - tel.: (067) 352 81 70

Komenda Powiatowa Policji w Czarnkowie
ul. Kościuszki 89, 64-700 Czarnków
tel. (067) 35 28 200

 

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Czarnkowie. Szczegolne podziękowania dla pani Katarzyny Derkacz.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone