zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
warmińsko-mazurskie
Frombork
Giżycko
Miasto i Gmina Ostróda
Miłomłyn
Węgorzewo
Miłomłyn

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

krajobrazMiasto i Gmina Miłomłyn to jedno z najpiękniejszych miejsc na Warmii i Mazurach, położone przy drodze krajowej nr 7 w odległości 230 km od Warszawy i 120 km od Gdańska. Dzięki bogatym walorom przyrodniczym i interesującym zabytkom Miasto i Gmina Miłomłyn jest licznie odwiedzana zarówno przez miłośników historii, jak i sympatyków turystyki wodnej, pieszej, rowerowej i konnej. Piękne lasy na terenie gminy Miłomłyn to raj dla grzybiarzy, zbieraczy jagód i innych owoców leśnych, a także dla zwolenników kontaktu z przyrodą, którzy pragną delektować się spokojem i ciszą. Nasi artyści ludowi tworzą oryginalne obrazy: na szkle i ze skóry, a także wyszywane makaty. Producenci rolni z  Gminy i Miasta Miłomłyn słyną z wysokiej jakości produktów mlecznych, serów, miodów i pieczarek. Dla naszych gości proponujemy potrawy i dania tradycyjnej kuchni opartej na wiejskim jadle.

 

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Kanał Ostródzko-Elbląski
To właśnie w Miłomłynie znajduje się punkt węzłowy Kanału Elbląskiego, którego nadal funkcjonujące zabytkowe rozwiązania hydrotechniczne z XIX w. stanowią unikat na skalę światową. Wszystkich chętnych, którzy chcieliby „popłynąć” statkiem po trawie zapraszamy do korzystania z rejsów Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej.

Śluza i jaz „Zielona”
Umożliwia żeglugę na odcinku Miłomłyn-Ostróda. Reguluje 1,4-metrową różnicę poziomu wód. Znajduje się w odległości 4,6 km od śluzy w Miłomłynie i 10,5 km od Ostródy. Obiekt został wybudowany w latach 1872 - 1876 i poddany generalnej przebudowie w latach 1920-26. Jaz został poddany remontowi kapitalnemu w 1996r.

śluzaŚluza  Miłomłyn
Punkt ten stanowi ważny węzeł Kanału Elbląskiego. Tutaj rozpoczyna się kilometraż trasy w kierunku jez. Drużno, w kierunku jez. Szeląg oraz w kierunku jez. Jeziorak. Reguluje 2,8-metrową różnicę poziomu wód. Obiekt został wybudowany w latach 1872 - 1876 i poddany generalnej przebudowie przed rokiem 1926.

Wrota bezpieczeństwa
Urządzenie przeciwpowodziowe usytuowane 450 m za śluzą Miłomłyn na odcinku do Elbląga
Wrota awaryjne (bezpieczeństwa) zapewniają bezpieczeństwo obiektów położonych poniżej stopnia Miłomłyn zamykając dopływ wód z systemu jezior Rudej Wody w razie awarii śluzy bądź jazu Miłomłyn. Wrota są zamykane wyłącznie w razie awarii (bądź remontu).

Jaz w Miłomłynie
Jeden z kluczowych obiektów z punktu widzenia gospodarki wodą w Systemie Jezior Warmińskich. W dwóch przęsłach po lewej stronie jazu zbudowana jest węgornia.

Odcinek kanału dzielący jezioro Karnickie na dwie części
Atrakcja na szlaku wodnym na odcinku Miłomłyn-Iława. Kanał przecina jezioro Karnickie o powierzchni 152 ha i biegnie w poprzek jeziora w sztucznie usypanym nasypie o długości 484 m. Na tym odcinku usytuowano 2 bramy bezpieczeństwa na 6,5 i 8,91 km. Szerokość kanału wynosi 39 m.
    
widokNeogotycki kościół pw. św. Bartłomieja  w Miłomłynie
Zabytek sztuki sakralnej zbudowany na przełomie XIX i XX w. przy wykorzystaniu oryginalnej północnej ściany z XIV w. Wewnątrz kościoła: 3 rzeźby (Ostatnia Wieczerza, Zmartwychwstanie, Złożenie do grobu) umieszczone w późnobarokowym ołtarzu głównym; rzeźbiona ambona z początków XVIII w., gotycka chrzcielnica z przełomu XIV i XV w., witraże z początku XX w.

Wieża dzwonnicza z krużgankami przy kościele w Miłomłynie
Obiekt z XIV w. pełniący kiedyś funkcje obronne (okienka strzelnicze). W krużgankach znajduje się salka muzealna, w której można zapoznać się z historią Miłomłyna.

Fragmenty muru obronnego w Miłomłynie
Fragment dawnych fortyfikacji miejskich z XIV w. wzniesionych z kamienia polnego i czerwonej cegły. Znajduje się w pobliżu kościoła w Miłomłynie.

Zespół pałacowo-parkowy z XIX w. w Karnitach
Zabytkowy obiekt nad jez. Kocioł oferujący pełen pakiet usług turystycznych i in. Znajduje się ok. 10 km na zachód od Miłomłyna. Na terenie dawnych sadów, w części południowej parku, wzniesiono domki letniskowe.

do góry

INNE ATRAKCJE

widokGłaz grubokrystaliczny
„Żyjący” kamień, który „rośnie’, z roku na rok ma powiększać swoją objętość (w obwodzie 1 m i ponad 1 m wysokości). Znajduje się na pastwisku wsi Mały Gil, 40 m od jeziora.

Rezerwat przyrody Jez. Iłgi
Typ faunistyczny, przedmiot ochrony – miejsca lęgowe ptactwa wodno-błotnego oraz zachowanie zespołów roślinności torfowiskowej. Położony jest on wśród kompleksu leśnego, na zachód od miejscowości Boguszewo. Powierzchnia wynosi 74,7 ha.

Rezerwat przyrody Rzeki Drwęcy
Typ wodny, charakter ichtiologiczny, przedmiot ochrony – ochrona środowiska pstrąga, łososia, troci i certy. Na południowy-wschód od miejscowości Boguszewo. Możliwość dotarcia trasą rowerową. Rezerwat na terenie gminy i przyległym obejmuje jezioro Drwęckie oraz pasy gruntów szerokości 5 m od ich brzegów.

Rezerwat Sosny Taborskiej
Sosna taborska od wieków była używana do budowy masztów okrętowych przez potęgi morskie Europy. Ze względu na wysoką jakość drewno z sosen taborskich posłużyło do odbudowy po pożarze sceny Teatru Narodowego w Warszawie. Rezerwat można zwiedzać korzystając ze ścieżki ekologicznej biegnącej przez jego ostępy półtorakilometrową trasą.

Sosna nad jez. Iłgi
Zwana „królową lasu”, ze względu na wielkość (obwód przekraczający 3m, wysokość ponad 30 m). Znajduje się w Leśnictwie Drwęca.

do góry

NA WYCIECZKI

Szlaki rowerowe
Oznakowane trzy trasy rowerowe (czerwona, żółta i niebieska) umożliwiają zwiedzenie głównych atrakcji przyrodniczo-turystycznych i zabytków na terenie gminy Miłomłyn. Prowadzą do czarujących i wartych zobaczenia miejsc, niedostępnych dla zmotoryzowanych.

szlakSzlaki wodne
Na szczególną uwagę zasługuje unikatowy na skalę światową zabytek sztuki hydrotechnicznej z XIX w., czyli Kanał Elbląski, dla którego punktem węzłowym jest właśnie Miłomłyn wraz z przystanią umożliwiającą korzystanie z rejsów Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Na terenie gminy Miłomłyn znajdują się także 2 śluzy komorowe — „Zielona” i „Miłomłyn”, których zabytkowe mechanizmy służą nadal wodniakom w pokonywaniu ponad 2-metrowych różnic poziomów wody. Z Miłomłyna można dopłynąć poprzez rozgałęzienia Kanału do Iławy, Ostródy i Elbląga. Na kajakarzy i innych sympatyków sportów wodnych czekają liczne jeziora z kąpieliskami.

 

do góry

PRZYDATNE INFO

Urząd Miasta i Gminy Miłomłyn
ul. Twarda 12, 14-140 Miłomłyn,
tel. 089 642 58 01, fax: 089 642 58 02

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Miłomłynie
ul. Nadleśna 1A, 14-140 Miłomłyn
tel. 089 647 30 38 (godz. 12-20)

Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna
14-100 Ostróda, Plac 1000-lecia Państwa Polskiego 1A,
telefon / informacja +48 089 642 30 00, biuro ZLOT +48 089 642 16 66

Nadleśnictwo Miłomłyn
ul. Nadleśna 9, tel.. 0 89 647 30 56, fax. 0 89 647 32 21

Żegluga Ostródzko - Elbląska
ul. Mickiewicza 9a, 14-100 Ostróda
tel./fax. (0) 89 646 38 71, kom 801 350 900

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Miasta i Gminy Miłomłyn. Fotografie – Zbyszek Rochowicz.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone